Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Condamnați la mediocritate

Bătălia pentru Consiliul Local Slobozia

Zarurile pentru Slobozia au fost aruncate! Că va fi «Stoica și asociații» ori «Martin&Comp» pentru slobozeni va fi totuna. Dar nu totuna ar fi dacă în viitorul consiliu local, ca în toate consiliile locale din județ, ar fi aleși oameni verticali, integri, profesioniști, iar nu yesmenii de pînă acum. Din păcate, și la acest capitol, Slobozia e condamnată.

Considerațiuni pe o temă dată
În ultimii 12 ani, calitatea profesională și morală consilierilor locali slobozeni a scăzut dramatic. O dată cu «zacuscăresele» propulsate de Maria Petre (da, e adevărat, consilierii-femeie aduse de aceasta făceau cea mai bună zacuscă din oraș!), Consiliul Local Slobozia s-a viciat iremediabil, iar rolul acestui for legislativ local a devenit decorativ. Sigur, au existat și excepții. Gabriela Petre, Nelu Chriță, Emil Constantinescu, Gabriel Ioniță, iar acum Mădălin Teculescu... Dar, în tabloul general, cei cîțiva consilieri care s-au remarcat de-a lungul anilor, unii dintre ei dedulciți ulterior la banul public, nu înseamnă nimic. Indiferent de guvernare și indiferent de contextul economic, Consiliul Local Slobozia, în ansamblul său, a fost o marionetă condusă de către primarul în funcție. Emblematic în acest sens este ex-primarul Gabi Ionașcu care, în perioada 2008-2012, cu o Opoziție majoritară, a reușit să pună bazele dezastrului cu care se confruntă în acest moment orașul. Alegerile din acest an par să aducă o schimbare. După ani buni în care s-au mulțumit cu zeciuiala adusă de indemnizație, viitorii consilieri locali se visează politicieni.

Trei, Doamne, și toți trei!
Unul dintre cei care visează să revină în Consiliul Local este ex-primarul Gabi Ionașcu. Deghizat în locomotivă UNPR la alegerile din vară, autorul sintagmei «politicienii fac politică, eu fac administrație» vrea să schimbe macazul. Creditat cu 15% din voturile electoratului PSD, Gabi Ionașcu speră să poată aduce în Consiliul Local cel puțin 2 consilieri. Veteran al Consiliului, Radu Paros se află la a treia sa campanie. Și vrea mai mult! Drept pentru care a cumpărat Radio Campus pe care l-a transformat deja în «goarnă de campanie», s-a declarat deschis la orice fel de alianță, e dispus să facă compromisuri... politice și, ce e mai important, are potențial pentru a impune în Consiliul Local 3 consilieri PER! A treia locomotivă este cea a PNL. Împinsă de Martin, garnitura de consilieri a PNL în frunte cu Cezar Zamfir și Gigi Manea, ar putea ocupa alte 6-8 locuri din cele 21 existente în acest moment în Consiliu. Resturile rămîn PSD. Iar acesta este un scenariu optimist, în care mașina de vot a PSD va fi blocată de un electorat de Dreapta conștient și responsabil politic. În caz contrar, șansele ca PSD să domine din nou Consiliul Local cresc, iar ipotetica victorie a lui Ioan Martin nu va fi decît una de palmares, fără efect în plan administrativ.

Timpul e de partea slobozenilor
În contextul de mai sus, singura șansă a orașului rămîne celebra «majoritate tăcută». Vehiculată de fiecare dată în preajma alegerilor, această sintagmă ar putea căpăta, de astă dată, consistență. Potrivit Legii 215, Legea administrației publice locale, «consiliul local are inițiativă și hotărăște, în condițiile legii, în toate problemele de interes local, cu excepția celor care sînt date prin lege în competența altor autorități publice, locale sau centrale». Altfel spus, este forul legislativ al orașului. Un vot divizat, ca cel care se profilează în acest moment, va însemna un consiliu local divizat și conflictual, incapabil să asigure stabilitate socială și progres economic. Iar slabi, slobozenii vor fi mai ușor de guvernat, mai ușor de furat, de mințit, de trădat prin alianțe stupide și iresponsabile, de alungat din oraș, cum deja se întîmplă, de pauperizat prin decizii administrative reprobabile. Din păcate, la acest moment nu există nicio soluție salvatoare. Singurul care este de partea noastră la acest moment este timpul. Suficient de lung pentru a demasca impostorii politici și a ne oferi, pentru prima dată în istoria municipiului reședință de județ, un Consiliu Local care să guverneze pentru orașul Slobozia...

19 Februarie 2016, 15:20 (4418 vizualizări - 10 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Leila:
(27 Aprilie 2016, 08:23)
Vad multi cretini pe aici ...nu primarul  detine banii  orasului.... consiliul local , consiliul judetean ..Asta patim pentru s-a ales in masa , toti asistatii sociali  au votat psd ,
si la primar si la locale si la judetean .
Daca oamenii vor deschide bine ochii nu vor mai da toata increderea si toate voturile numai unui singur partid , vom reusi sa schimbam Slobozia .
Toti suntem dezamagiti de  actuala putere..PSD .. dar de aici pana la a revota tot psd ... e maxima prostie , incultura sau interese .
Nu ai cum sa votezi din nou psd ...dupa ce traiesti in Slobozia si vezi cum aproape ca ne-a desfiintat ca oras .
Trebuie sa votam raul cel mai mic , nu fetele noi din orasul axfisiat de banere (pe banii cui ??) si rechinii din spatele lor . Acestia nu vor lua niciodata decizii pentru noi si nici ce vor ei nu vor face , decat ce vor rechinii din spatele lor , care ii sustin in campanie sa castige alegerile .
Slobozia :
(23 Februarie 2016, 16:39)
Voi,jurnaliștii independenți de frunte din județ, oare chiar nu ați auzit de condamnarea lui Neacșu? Se pare că nu....atâta vreme cât toate ziarele online scriu și voi nu. Oare ce să credem noi profanii în ale politicii, poate să așteptăm cumva să fie condamnat Tinel și să vă testam și atunci viteza de reacție. Ciudat.......Nu aș fi crezut că aveți un parti pri cu Psd, dar probabil aveți cu Neacșu. Bine ai venit Morarule la conducerea morii penale a PSD Ialomița.
SORIN:
(23 Februarie 2016, 09:02)
@ mircea. E adevărat, Emil Constantinescu este un infatuat, deși ca om e o nulitate. Nu știu cum conduce, dar știu cât de grandoman e.
mircea:
(22 Februarie 2016, 20:08)
@sorin, de acord cu tine, dar, consilierii sunt in aceeasi masura de vinovati, asta pentru ca, fara acordul lor nu se facea nimic, pentru ca, isi iau indemnizatiile de sedinta, tragandu-ne in piept, sunt la fel de vinovati ca si primarii, nu eu sau tu ne-am dus acolo si am hotarat ca i slobozia sa nu mai fie apa potabila la robinen, apoi, ca o paranteza, ala de la prorent, buzatul, este o pacoste in trafic, sper ca politia rutiera sa-l dpisteze cat mai curand si sa-i anuleze permisul....pe bune...
Mary:
(22 Februarie 2016, 10:04)
       Asi zice, "bal mascat" cu actori bine deghizati condusi de naravul mostenit dinainte de '89, narav care nu poate fi inlocuit cu parul samponat, frumos tapat si la culoare schimbat. Incet, incet, comunistii au revenit la putere, unii iesiti in frunte precum paduchii, altii, chipurile, capitalisti inraiti, cu "frica" de Dumnezeu, care se inchina cu doua maini, coplesiti de puterea redobandita si postati la butoane in spatele naivilor mari consumatori de salam, de mancat sau de ascultat. Eu nu votez, ca nu am ce... Nici acum patru ani nu am votat ca nu aveam ce. Am avut dreptate. Urasc sa am dreptate.
SORIN:
(22 Februarie 2016, 09:04)
Nu încercați să diminuați vina șoldoveanului mustăcios, căcăcios și pișecios. Desigur, consilierii au votat un buget, o sumă ce urma să fie alocată pentru săparea puțurilor care ar fi asigurat independența aprovizionării cu apă potabilă a municipiului și nu numai. Ei au avizat favorabil, cum era și normal un plan, un proiect fezabil. Problema este alta: de ce, în momentul în care s-a constatat că apa este infestată, n-a fost suspendată investiția, până la o eventuală remediere a situației?! Aici trebuie căutată vina și șpaga. Vina este și a actualului primar, pe atunci "vice" care, în campania electorală, susținea sus și tare deschiderea unui dosar vizând cercetarea faptelor de eventuală corupție în cazul investiției cu pricina. Totul s-a dovedit a fi un fâs, iar cercetatul a devenit Sandu Stoica. Nu mare mirarea ar fi să fie acuzat și de cârdășie alături de Ionașcu pentru nenorocirea abătută asupra cetățenilor. Dar dacă Ionașcu n-a pățit nimic, deocamdată, poate scapă și colonelul.
mircea:
(21 Februarie 2016, 19:05)
Am spus-o de mai multe ori, toti se canalizeaza pe primari, ma refer la cei doi, ionascu si stoica, oameni extrem de nocivi pentru oras, dar, trebuie sa se stie ca primarii n-ar fi facut nimic fara consilieri, care consilieri, sunt in aceeasi masura de vinovati, totul s-a facut cu aprobarea lor, va reamintesc cu riscul de a ma repeta, 10 psd, 12 pnl-pdl, cam asta este configuratia consiliului local, nu spun  ca numai pnl-pdl-ul sau numai psd-ul este vinovat, spun ca toti sunt in aceeasi oala, in aceeasi cardasie, nu conteaza culoarea politica..
APA.....:
(21 Februarie 2016, 08:17)
Totdeauna dati vina pe o singura persoana........Stoica, Ionascu......dar Consiliul Local ce a facut? consilierii de ce lipsesc de la aprobarea bugetului ? ei nu au fost alesi de slobozeni sa aiba grija de banii nostri ? sa  mai lase politica si sa fie gospodari........banii si politica i-au dezumanizat........ce nu stiu ei este ca roata se intoarce......atentie !
Setila:
(20 Februarie 2016, 06:54)
Cred ca UNPR a facut o mare greseala.Slobozenii nu vor acorda decat cel mult un scuipat pe Ionascu,criminalul care ne obliga de ani de zile sa ne procuram apa potabila fiecare de unde isi permite.Chiar nu inteleg de ce nu este in cercetari si nu i s-a confiscat averea pentru ce a facut
Sintagma lui Ionascu: