Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Modelatorul naturii

Modelatorul naturii

Sîmbătă, 13 februarie 2016, Galeriile «Lumina» din Fetești au găzduit o expoziție inedită. Artistul Ion Gornea a expus pentru prima dată o serie de peste 50 de sculpturi realizate din lemn și os. Ineditul expoziției rezidă însă din faptul că intervenția artistului este una minimală, el punînd de fapt în valoare ceea ce natura a modelat în zeci de ani. Iar rezultatele, cel puțin pentru un tîrg prăfuit de provincie ca Fetești, sînt spectaculoase.

Un artist dedicat naturii Ion Gornea nu a visat niciodadă că va fi artist și primește cu sfială acest statut. A fost cadru militar pînă acum 15 ani și mărturisește că este și el uimit de ce i se întîmplă. «Tot ce pot să vă spun e că toată viața mea mi-a plăcut să meșteresc. Și am fost pasionat de plimbările în natură. Așa a apărut și această preocupare, această dorință de a pune în valoare ceea ce natura a modelat ani și ani...» ne mărturisește el. Lucrările lui, expuse sîmbătă, 13 februarie, la Galeriile «Lumina» din Fetești, atrag ca un magnet. Și, dacă ochiul le cuprinde cu ușurință, căci sînt mai degrabă miniaturale, gîndul are nevoie de timp pentru a le înțelege și prețui cum se cuvine. «Nu e sculptură în sensul propriu al cuvîntului. Sînt bucăți din trunchiurile de copaci aduse de ape. Le-am găsit în nămol, în lut, în putregaiurile aduse de apă. Le-am dezbrăcat de urît și le-am asamblat astfel încît să-și poată spune povestea. Nu e nimic ostentativ, doar frumosul din ele. Iar ideea de a le expune a venit pentru că am fost împins de la spate, de prieteni, de familie...» ne spune Ion Gornea în fața primei țăndări de lemn culeasă de el de pe malul Borcei, la Stelnica, unde trăiește de cînd e pensionar. Lucrările poartă nume elaborate și ascund mituri, povești uitate sau, pur și simplu, recflectă orizontul de așteptare imediat al oamenilor din jur: «Mîna destinului», «Gura lumii», «Capul Gorgonei», «Dansul șerpilor», «În așteptarea marțienilor», «Evaziv»...

În căutarea unei identități Cînd nu caută frumosul în lemnele aduse de ape, Ion Gornea îl caută în jurul lui. Cîteva dintre lucrările lui sînt miniaturi modelate din os, care poartă nume identitare. Ca «Libertatea», pe care ne-o arată așezat modest pe o policioară, printre cărțile care îmbracă Galeriile «Lumina». Se sfiește să explice cum a ajuns să modeleze un os într-un fluture, iar fluturele să ilustreze un concept: «Este vorba despre libertate ca năzuință și ca mod de obținere. Despre asta vorbește, de fapt, fluturele acesta... Oamenii au obținut de-a lungul istoriei această libertate numai prin forță. E un paradox!». Lucrările expuse nu reprezintă nici jumătate din cele realizate. Îl rugăm să se lase fotografiat lîngă una care îi este aproape de suflet. «Toate îmi sînt aproape. Unele pentru povestea devenirii lor, altele pentru ceea ce am încercat să surprind...». Într-un final alege o lucrare monumentală, în ciuda dimensiunii: «Druidul nopții». Ion Gornea pare el însuși surprins. «Nu știu cum să vă spun. Deși mi s-a tot spus că am simț artistic, că sînt sculptor, că fac lucruri frumoase, eu tot nu cred. Tot ceea ce am ales să fac, de cînd am fost pensionat și mi s-a spus că nu mai e nevoie de mine, a fost să contemplu natura din jurul meu. Adică mi-am permis luxul de a pierde timpul și a descoperi lumea în care trăiesc. Știu că e un lux pe care puțini și-l permit. Dar eu am avut norocul ăsta. Sau ghinionul, depinde de unde privești, pentru că nu-i ușor să ți se spună, în plină formă fiind, că nu mai e nevoie de tine. Și de aceea îndemn de fiecare dată pe cei din jurul meu să-și îngăduie răgazul de a descoperi lumea din jur. De a identifica frumosul și a se bucura de el. De a-și găsi propria identitate!».

O familie de artiști la Galeriile «Lumina»
Ion Gornea nu este singurul membru al familiei care are înclinații artistice. Sora acestuia, Teodora Cioroianu, a expus alături de el o serie de tablouri inspirate și ele din natură. «Pictez din clasa a III-a și am mai degrabă o slăbiciune pentru pictură. Probabil din cauza unei gene de familie. Toți am moștenit-o pe mama, care era foarte talentată». Lucrările Teodorei Cioroianu sînt vesele și luminoase, ca o zi de primăvară. Iar privitorii rămîn minute în șir în fața lor. Tot sîmbătă, fratele celor doi, Constantin Gornea, a organizat în cadrul aceluiași eveniment, o lansare de carte. Preocupat de haiku și varianta populară a acestuia, senryu, acesta se află la a opta sa lansare de carte. Evident, una de senryu-uri. Iar opinia sa despre această formă de poezie importată nu are nevoie de niciun fel de comentarii: «Asemănarea dintre japonezi și români este ca aceea dintre sabie și bîtă, dintre florile de grădină și cele de cîmp, dintre precizie și nemărginire...».

23 Februarie 2016, 16:25 (1683 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


Fetesteanul:
(28 Februarie 2016, 20:55)
Un articol cu multe inexactitati. De exemplu, pe D-l "Ion Gornea" il cheama, de fapt, IOAN Gornea. Sau, fratele sau care este... "preocupat de haiku", din cate stiu eu, nu a scris niciun haiku pana acum; de precizat ca senryu doar provine din haiku, fara sa fie acelasi lucru. Sa mai adaug faptul ca exprimarea "targ prafuit de provincie ca Fetesti" este destul de jignitoare la adresa noastra. Felicitari autorilor de frumos!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Vineri 21 Feb 2020
145 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Slobozia: Tânăr reținut pentru «furt calificat»

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au identificat un bărbat, de 28 de ani, din Slobozia, bănuit de comiterea infracțiunii de «furt ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2020, 16:15
(65 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții în Ialomița și Ilfov. Trei persoane reținute pentru «braconaj piscicol» și «furt calificat»!

Percheziții în Ialomița și Ilfov. Trei persoane reținute pentru «braconaj piscicol» și «furt calificat»!

Polițiștii din Ialomița au reținut trei bărbați în urma unor percheziții efectuate la locuințele unor persoane bănuite de «braconaj piscicol» și «furt calificat». Au fost descoperite peste 570 kilograme ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2020, 08:10
(67 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița și IPJ Ialomița, controale în trafic

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează ialomițenii că, în scopul prevenirii reapariției de focare de pestă porcină africană pe teritoriul județului Ialomița, desfășoară ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 18:10
(121 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pe linia prevenirii și combaterii infracționalității în școli

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii rutieri și cei de Ordine Publică din Slobozia au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii infracționalității în incinta și în zonele adiacente unităților ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 17:25
(118 vizualizări - 0 comentarii)


4

Grecii de Jos: Șoferul de 87 de ani a acroșat cu mașina un biciclist

Marți, 18 februarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident de circulație produs pe DJ101, în localitatea Grecii de Jos, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 17:20
(129 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Marți, 18 februarie a.c., în jurul orelor 16,00, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit în trafic pe DN2, pe raza comunei Movilița, un autoturism condus de un tânăr, de 20 de ani, din Coșereni ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 17:15
(114 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: A intrat cu tractorul în gard

Marți, 18  februarie a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii din cadrul Secției nr. 1 Poliție Rurală Slobozia au fost sesizați prin 112 de o femeie din localitatea Mărculești, despre faptul că un tractor ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 17:10
(138 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Vernisaj la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Muzeul Județean Ialomița organizează o expoziție de lucrări a 22 de artiști plastici, din colecțiile Muzeului. 31 de tablouri ale unor artiști renumiți, printre care și Constantin Piliuță, Dona Noni Delavrancea ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 17:05
(133 vizualizări - 0 comentarii)


8

Percheziții în Ialomița și Ilfov. Evaziunea fiscală cu achiziții intracomunitare, în vizor!

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii Direcției de Investigare a Criminalității Economice efectuează 15 percheziții domiciliare, în cadrul unei operațiuni pentru combaterea evaziunii fiscale în domeniul ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 09:05
(438 vizualizări - 0 comentarii)


9

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

18 Februarie 2020, 18:20


10

Slobozia: Ordine de protecție provizorie pentru violență domestică

Polițiștii din Slobozia au emis marți, 17 februarie a.c., două ordine de protecție provizorie. Documentele au fost eliberate după ce două femei, victime ale violenței domestice, au făcut solicitări în acest ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 18:05
(203 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Polițiștii au dispus confiscarea a peste 160 kg de pește

Țăndărei: Polițiștii au dispus confiscarea a peste 160 kg de pește

Peste 160 de kilograme de pește din specia caras au fost confiscate de polițiștii ialomițeni pe raza localității Țăndărei. Astfel, duminică, 16 februarie a.c., polițiștii, în timp ce patrulau pe DN2A în ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 23:05
(252 vizualizări - 0 comentarii)


12

Bordușani: Arestat pentru «act sexual cu un minor»

Vineri, 14 februarie a.c., polițiștii au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 22:55
(225 vizualizări - 0 comentarii)


13

Un tânăr din Făcăeni a modificat data inspecției tehnice periodice la mașină

Sâmbătă, 15 februarie a.c., polițiștii au oprit, pentru control, un autoturism ce se deplasa pe DN3B, din direcția Fetești către Chirana, condus de un tânăr, de 21 de ani, din Făcăeni. În urma verificării ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 22:50
(234 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Șase șoferi, cu vârste cuprinse între 16 și 35 de ani, au fost depistați de polițiști conducând autoturisme pe drumurile publice fără a deține permise de conducere pentru nicio categorie de vehicule. Alți ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 22:45
(168 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Urziceni și Manasia

Aproape 100 de polițiști ialomițeni au efectuat luni, 17 februarie 2020, pe raza municipiului Urziceni și a comunei Manasia 12 percheziții domiciliare. În urma acestora au fost ridicate 4 arme, fiind aplicate ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 22:40
(192 vizualizări - 0 comentarii)


Contractele de muncă cu timp parțial, în atenția ITM Ialomița

În perioada 13-23 ianuarie 2020, s-a desfășurat, la inițiativa Inspecției Muncii, o campanie națională privind respectarea de către angajatori a prevederilor legale referitoare la încheierea, modificarea ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 16:05
(212 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: Prima de activare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința șomerilor înregistrați în evidențele Agenției, care nu beneficiază de indemnizație de șomaj că, în conformitate cu prevederile ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 10:50
(174 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

17 Februarie 2020, 09:10


Țăndărei: Minoră de 13 ani, apel fals la 112 sub pretextul de răpire

Zeci de polițiști și jandarmi s-au mobilizat joi, 13 februarie a.c., pentru a localiza o minoră în vârstă de 13 ani care a apelat, la orele 14,00, numărul unic de urgență pentru a anunța că ar fi fost răpită ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2020, 16:35
(351 vizualizări - 1 comentariu)


Alexeni: Bărbat de 56 de ani, mort după ce a traversat prin loc nepermis

Joi, 13 februarie a.c., în jurul orelor 19,00, polițiștii Serviciului Rutier au intervenit pe raza localității Alexeni după ce un bărbat, în vârstă de 47 de ani, a accidentat mortal un altul în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2020, 16:25
(268 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A intrat cu mașina într-o țeavă de gaz

Slobozia: A intrat cu mașina într-o țeavă de gaz

Accident rutier pe raza municipiului Slobozia, în dimineața zilei de joi, 13 februarie 2020. O mașină în care se aflau un adult și doi minori a intrat într-o țeavă de gaze. Pompierii Detașamentului Slobozia ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2020, 14:05
(402 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


O femeie s-a aruncat de pe podul de la Fetești

O femeie s-a aruncat de pe podul de la Fetești

Întrucât condițiile meteorologice s-au îmbunătățit, miercuri, 12 februarie a.c., în jurul orelor 10,00, s-au reluat căutările pe Brațul Borcea al Dunării, în zona localității Vlădeni, pentru cele două persoane ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2020, 16:10
(499 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinții de Jos: Avarie la conducta de alimentare cu apă

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă de pe strada Podgoriilor, din localitatea Fierbinții de Jos, județul Ialomița, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2020, 15:20
(207 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Pieton acroșat de un autoturism

Luni, 10 februarie 2020, polițiștii din Urziceni au intervenit la un accident rutier produs pe DJ201, în localitatea Coșereni, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 16:10
(266 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Luni, 10 februarie a.c., în jurul orelor 20,00, polițiștii au oprit în trafic pe DN2C, pe raza localității Grivița, un autoturism condus de un bărbat de 63 de ani, din județul Mureș. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 15:50
(272 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Focare de pestă stinse oficial

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează cu privire la faptul că, în perioada 30 ianuarie-3 februarie 2020, la nivelul județului au fost stinse 17 focare de pestă ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 15:45
(322 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție, se oprește apa în orașul Fetești!

Pentru executarea lucrărilor de înlocuire a unei vane de legătură de pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, județul Ialomița, RAJA SA Constanța ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 15:40
(293 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița/Prahova: Percheziții la persoane bănuite de contrabandă

Polițiștii specializați în Investigarea Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au efectuat 7 percheziții domiciliare, în urma cărora au indisponibilizat peste 4300 de țigarete, 25 litri de băuturi ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2020, 16:40
(410 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Sâmbătă și duminică, 8/9 februarie a.c., polițiștii rutieri au depistat pe raza județului patru șoferi ialomițeni care au condus pe drumurile publice aflându-se sub influența băuturilor alcoolice. Conducătorii ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2020, 16:25