Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Tatăl unui elev rom susține că fiul său este jignit de învățătoare

Acuzații de discriminare la Liceul Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia

Tatăl unui elev rom susține că fiul său este jignit de învățătoare

Liceul Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia este implicat într-un scandal public de amploare. Tatăl unui elev rom, înscris în clasa 0, o acuză pe învățătoarea copilului de discriminare. Bărbatul a explicat situația într-o plîngere înaintată atît autorităților din Slobozia, cît și ziarului Independent. «Doamna învățătoare S.O. îl agresează verbal spunîndu-i „creștin penticostal“ sau „țigan“» se arată în plîngerea bărbatului. De cealaltă parte, reprezentanții unității de învățămînt precizează faptul că elevul în cauză este un copil-problemă, mai mulți părinți înaintînd o serie de plîngeri în care reclamă faptul că băiatul și-ar fi agresat colegii de clasă. În acest caz se va face lumină abia la finalul cercetărilor care s-au declanșat. Vorbim despre cercetările Comisiei de Disciplină din cadrul școlii, precum și de cele ale Poliției, instituție care a deschis un dosar penal ce vizează fapte de abuz în serviciu.

«Copilul vine de la școală plîngînd»
Pe unul dintre pereții de la intrarea în Liceul «Matei Basarab» din Slobozia apare următorul moto: «Misiunea noastră este de a asigura dezvoltarea fiecărui elev la potențialul său maxim, punînd accentul pe însușirea valorilor promovate prin filosofia educațională a școlii în vederea dobîndirii de competențe care să asigure servicii educative și să satisfacă nevoile comunității pentru educația permanentă...». Cuvintele de mai sus ascund însă un adevăr dureros despre profesionalismul îndoielnic al cadrelor didactice din această școală. Ziarul Independent a publicat în numeroase ediții o serie de abuzuri comise de profesorii Liceului Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia. De notorietate este cazul educatoarei Marinela Borderiu, care a fost acuzată de mai mulți părinți cu privire la faptul că îi obliga să cumpere, pe bani grei, hainele pe care aceasta le achiziționa, la prețuri modice, din Complexul Dragonul Roșu. În urmă cu o săptămînă, tatăl unui elev de etnie romă din clasa 0 a decis să reclame maniera în care se face educație la Liceul Pedagogic «Matei Basarab». Acesta a înaintat reporterilor Independent o plîngere în care o acuză pe învățătoarea copilului său de discriminare. «(...)Vă declar că minorul C.E. învață la Liceul Pedagogic Matei Basarab, în clasa 0, la doamna profesor învățător S.O. Copilul meu s-a plîns de nenumărate ori de comportamentul foarte dur al învățătoarei și al colegilor. Doamna S.O. îl agresează și verbal, spunîndu-i „creștin penticostal“ sau „țigan“. Copilul de la școală vine cu dureri de cap și speriat, refuzînd să mai meargă la școală din cauza colegilor și al doamnei învățătoare. Mai am de precizat că doamna S.O. l-a obligat pe copil, în timpul orei, să adune gunoiul din clasă cu mîna, de față cu ceilalți copii, acesta venind acasă plîngînd și înjosit, refuzînd să mai meargă la școală. Toți copiii din clasă îl jignesc pe copil, spunîndu-i de față cu învățătoarea „țigan sărac“, aceasta neluînd nicio măsură, chiar încurajîndu-i pe ceilalți împotriva minorului (...)» se arată în plîngerea bărbatului.

Dosar penal în lucru
Întîmplările relatate în respectiva plîngere s-ar fi petrecut în apropierea vacanței inter-semestriale. Adriana Matache, directorul Liceului Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia, susține că documentul a fost înaintat și către administrația școlii. Mai mult, aceasta explică faptul că elevul de etnie romă este un copil-problemă, părinții celorlalți colegi de clasă ai băiatului reclamînd faptul că micuții lor sînt amenințați de acest copil. Mai mult, la nivelul școlii a fost întrunită Comisia de Disciplină, care analizează plîngerea depusă, pentru a se stabili dacă faptele relatate sînt sau nu adevărate. «Este un copil care creează probleme în timpul orelor de curs... Avem o serie de sesizări venite din partea părinților celorlalți colegi de-ai săi, în care aceștia specifică faptul că respectivul elev nu se comportă frumos cu ceilalți elevi. Am instituit Comisia de Disciplină care analizează în momentul de față această plîngere. Nu am trecut cu vederea această întîmplare...» precizează Adriana Matache, directorul Liceului Pedagogic «Matei Basarab». Între timp, cazul învățătoarei a ajuns și la Poliția Municipiului Slobozia. Oamenii legii au întocmit un dosar penal în care fac cercetări cu privire la posibile fapte de abuz în serviciu. «Față de cele relatate în respectiva plîngere, s-a constituit un dosar penal. Cercetările sînt în curs și urmează să fie dată o soluție...» precizează reprezentanții Biroului de Presă al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița.

O învățătoare model De la Poliție, cazul a intrat și în atenția Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Oficialii instituției au efectuat o inspecție tematică pentru a observa maniera în care respectiva învățătoare se comportă cu elevii în clasă. Concluziile inspectorilor au scos însă la iveală faptul că învățătoarea acuzată de discriminare este un cadru didactic model. «Totul depinde de Comisia de Disciplină a școlii. În astfel de cazuri, noi putem să constatăm doar comportamentul la clasă al profesorilor. Noi am dispus o inspecție tematică, în urma căreia s-a constatat faptul că doamna învățătoare este foarte apropiată de elevi...» precizează Luminița Barcari, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

29 Februarie 2016, 13:30 (5661 vizualizări - 30 comentarii)

Citiți și:
Infanteriștii Liceului Pedagogic
Liceul Pedagogic din Slobozia are sală de gimnastică

Comentariile cititorilor:


Persoană brună:
(9 Martie 2016, 22:48)
Se petrec mârșăvii mari la Pedagogic, dar nimeni nu rclamă! De la madam Ionașcu încoace se practică cadouri și bani! Iar Balaciu Nica, tot directoare, le-a pus capac la toate! Hoție ca peste tot!
persoana:
(9 Martie 2016, 19:35)
Nu este normal ca la o scoala sa fie posibil asa ceva !! ..nu neaparat ca sustin aceste persoane dar sunt mult Mai multe cazuri in care elevii de etnie roma sunt agresati verbal . Doamna director Adriana Matache sustine ca liceul pedagogic "Matei Basarab " are un grad foarte ridicat ...atunci cand un elev ramane corijent pe vara il avertizeaza dinainte ca il lasa repetent dar daca se transfera la un alt liceu il trece ...aceasta nu este o scoala demna de elevii care chair vor sa invete dar nu au posibilitate sa dea mita sau sa cumpere cadouri profesorilor sau doamnei director ...cum o fac alti de obicei
HiT Leru'i LER..:
(7 Martie 2016, 12:52)
Este un tigan!Ce este gresit in exprimare?Tiganii striga"rumânuleee.."Ca e sarac..bogat...Dramatizeaza tiganoiul.Ca sa scoata si el ceva din situatie,ca asa e la moda!Mananca si gura lor ceva!(in afara de ca_at)Ai dracu ce se mai victimizeaza...Jegosi!! Iar uratania ai de tata este un mojic si un nesimtit!Cati nu a batut si jignit? El-personal!!
Mirela:
(6 Martie 2016, 13:34)
Mirela pentru @Mirela. S-au lăudat cadrele de la Pedagogic într-un com. De aceea am scris că și marea hoață Nica Balaciu tot de la Pedagigic era. Deci există o legătură! N-am aruncat vorbe "că e gratis"! Marea pilă a IȘJ Ialomița, căreia i s-a acordat și Gradație după ce a fost reținută 24 de ore pentru luare de mită, după ce acum e condamnată numai la trei ani de închisoare cu executare, Nica Balaciu tot "una bună" de la Pedagogic a fost!
@mihai:
(6 Martie 2016, 10:09)
Sa iti strecori in fund intreaga familie a balaoachesilor si pentru a te trezi,roaga i sa intinda bratele!! Au acel stil de viata smecheresc iar cand snt pusi cu botul pe labe,urla ca snt discriminati,nesimtitii..!! Poate ca snt si romi civilizati dar cu jegosii astia nu e cazul! A dracu democratie i a scos la lumina.Pana in 89 nu ii vedeai.Azi,snt abonati la ciordeli,snt interlopi si snt cei mai cinstiti! Sa isi vada de lumea lui smecherasul din foto-ca n ai loc de el la florarii de la E14.."munca cinstita" si la aia..dubite de GB ce umplu strada,AMG de judetul DJ...6000cc...Si aia la fel..cand da garda peste ei"haoleooo...sntem saraci." !!
@Mirela:
(4 Martie 2016, 08:51)
Hop si io, ca-i fara bani! Ce-are una cu cealalta? Despre ce roata vorbesti? Ai facut o fixatie??? 
Costy:
(3 Martie 2016, 16:18)
Domnule ,,semnatar,, de articol ,imi pare rau ca nu pot spune ca sunteti ziarist ,un ziarist trebuie sa fie echidistant in aprecieri , tonul dumneavoastra din articol este unul partinitor ,aruncati anateme  de gen ,,calitatea indoielnica ,, a profesorilor din Liceul Pedagogic .pe ce va bazati?. Aici nu este vorba de nicio discriminare ci de de autodiscriminare , comportamentul agresiv al domnului Costache , tatal copilului este cunoscut de invatatoarele Liceului ,pacat ca nu au reclamat Politiei incidentele in care au fost implicate .In cazul in care ancheta va dovedi nevinovatia invatatoarei , veti avea demnitatea de-a cere scuze pentru denigrarea facuta doamnei invatatoare sau veti continua sa rascoliti in ,,gunoaie ,,aduse la usa deschisa a redactiei dvs de oameni ce nu stiu decat sa reclame ,in loc sa-si educe copiii sa devina cetateni adevarati?AUDITUR ALTERA PARS ,AR TERBUI SA FIE MOTO-UL ZIARULUI DVS .
@Butelie:
(2 Martie 2016, 22:25)
 Și care poate fi realitatea, deșteptule? Luminează-te tu că suntem curioși. Ziaru nu vrea, să zicem, să dea realitatea. Dă-o tu, viteazule!  Da-ti drumul la gaz si aprinde chibritul.
Butelie:
(2 Martie 2016, 15:00)
@realitatea. Și care poate fi realitatea, deșteptule? Luminează-te tu că suntem curioși. Ziaru nu vrea, să zicem, să dea realitatea. Dă-o tu, viteazule!
Jegălia:
(2 Martie 2016, 13:34)
@@profesor. Unii ar prefera recalificare, numai să nu lucreze cu țigani în clasă! Nu toți profesorii ,,cerșesc" salariul chiar de la cerșetori cu vile, euroi, aur, mașinuțe. Populația școlară va fi din țigani de-acum. Scade nr. Nașterilor la cei normali. Cele mai mizerabile școli de țigani sunt în Ialomița și Vaslui.
REALITATEA:
(2 Martie 2016, 13:34)
Domnilor redactori ai ziarului Independent, ati cercetat in amanuntime aceasta persoana de etnie roma?  Cred ca nu!  SCRIETI REALITATEA!
Mirela:
(2 Martie 2016, 12:57)
NICA BALACIU de la ce școală își primea salariul în ultimul timp? Era directoare. Era gradată. Este acum pușcăriabilă! Se-nvârte roata.
PROFESOR:
(2 Martie 2016, 12:24)
Da, și tu ai dreptate! Eu am luat in considreație partea ideală a muncii unui profesor dedicat, nu sălcioare cum sunt și la Școala 3. Da, așa este. Nu se mai face meseria. Agresivul deranjează totuși colegii. Aici măcar să se facă ceva.
@ PROFESOR:
(2 Martie 2016, 11:34)
De pe urma tiganilor, a copiilor cu dizabilitati si...bineinteles, a copiilor "normali", se primesc niste salarii, se alcatuiesc niste posturi, norme, etc. Cand ai 15 copii in clasa, in buricul targului, nu prea (ar trebui sa)-ti permiti sa jignesti si sa etichetezi...Iar cu "datul sufletului" si cu "ranile sangerande"...sa fim seriosi! La pedagogic nu cred ca mai sunt, nici macar cat jumatate din degetele de la o mana, invatatoare constiincioase si dedicate! Da' cu nasul pe sus..ohohooo!!! Venite din toate satucele judetului/tarii, au uitat cu ce fel de copii au lucrat (in sensul ca erau obligate sa-i primeasca pe toti, neavand alternativa claselor paralele) si acum ii vor "pe spranceana", alungandu-i pe la alte scoli pe cei "cu probleme" si "montand" parintii celorlalti elevi impotriva lor.Ca sa nu mai spun ca s-au trezit, dintr-o data, indrumatoare de practica pedagogica pentru viitoarele cadre didactice, educatoare sau invatatori!
mircea:
(2 Martie 2016, 11:28)
Cititi cu atentie toate comentariile. Veti vedea in final ca de fapt acestea reprezinta un semnal clar la adresa  presei locale. Cei care cunosc situatia familiei dar si starea de lucruri de la clasa ( din pacate nu si ziarul )  au aratat care este realitatea.