Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Scandal cu lapte stricat în două școli ialomițene

Scandal cu lapte stricat în două școli ialomițene

Autoritățile din Ialomița sînt în alertă după ce două unități de învățămînt au reclamat faptul că laptele distribuit elevilor, prin programul «Cornul și Laptele», miroase urît și are gust acru. În acest caz a fost deschisă o anchetă. Direcția de Sănătate Publică Ialomița urmează să efectueze analize asupra probelor de lapte prelevate.

Se așteaptă rezultatele analizelor
Potrivit primelor informații, reprezentanții Școlilor Gimnaziale Ciulnița și Perieți s]nt cei care au reclamat faptul că laptele distribuit elevilor în clase pare a fi stricat. Produsele ar fi trebuit distribuite la peste 1000 de elevi din cadrul respectivelor unități de învățămînt. Laptele ar fi fost produs de firma La Dorna. Analizele Direcției de Sănătate Publică Ialomița vor lămuri ce fel de substanțe s-au găsit în compoziția produsului alimentar.

Citiți mai multe amănunte despre acest subiect în ediția print a ziarului Independent de miercuri, 16 martie 2016.

11 Martie 2016, 15:50 (4835 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Ialomița: Programul «Cornul și laptele», blocat în contestații
Licitație deschisă pentru hrana elevilor ialomițeni
Ialomița: Cornul și laptele bagă în spital copiii de ciclu primar

Comentariile cititorilor:


TOATE:
(16 Martie 2016, 11:42)
Cred ca la toate scolile unde se distribuie laptele La dorna ,acesta prezinta modificari ,dar nu spun nimic.Pacat pentru ca aceasta firma avea laptele cel mai bun cu ani in urma.Pentru copii ar trebui sa fie de 10 ori mai proaspat.Rusine ca in judetul nostru nu se poate distribui lapte si produse Diami ,nu am nici o tangenta cu firma ,a nu se interpreta,dar asa suntem noi romanii cumparam de la straimi gen Kaufland,Lidl si alte firme unde banii nostrii se scurg catre straini in timp ce intreprinzatorii nostri autohtoni intampina mari greutati .De ce DSP nu se ocupa cu analiza si verificarea acestor produse si sa faca comunicate saptamanal,pentru ca parintii sa fie linistiti ca nu se trezesc cu copiii internati.Se pot face multe in tara noastra ,dar suntem prea indolenti si neinteresati de binele nostru si din pacate platim cu totii un pret prea mare penrtu sanatatea noastra si a copiilor nostri.
Soreanu:
(15 Martie 2016, 12:29)
Da, a răsuflat scandalul sexual și ar fi bine să nu se bage sub preș, după cutuma din Bărăgan! Scandalos! Totul depinde de atitudinea celor implicați.
Zana:
(15 Martie 2016, 11:31)
Sa va pregatiti si de un megascandal sexual! In curand...
Nicoară:
(15 Martie 2016, 11:07)
,,Sistemul educațional" românesc are mult mai multe și mai grave lipsuri decât nediversificarea: cornul și laptele! Acestea reprezintă 0,1% din ghinionistul învățământ românesc.
Laptisor de matca:
(15 Martie 2016, 08:42)
Cum sa fie consumat laptele de catre elevi??? Bei o saptamana,doua..o luna,un an.E nefiresc!Monoalimentatia nu poate fi sanatoasa,pe termen lung.Noua ani bei lapte!! Acum aud de mere.Pai,zilnic mar??? Cine "coace" tembelismele astea?? Pentru binele copiilor trebuiesc alocate fonduri mai mari,pentru diversificarea alimentatiei la scoala.Cel putin la varsta frageda,fiindca de la 14-15ani...se smecheresc.Tigari,alcool..Sigur,nu toti dar facand ochii roata,ai zice ca fumatul devine obligatoriu la primirea cartii identitate...Trebuie schimbat intreg sistemul educational,corn,lapte,absenteismul,banii alocati...Nu va fi usor,ca democratia cere libertate,insa fara reforme...Vai p^√a noastra!
bizidei:
(12 Martie 2016, 22:36)
Inca de la inceputul anului scolar laptele din scoli a avut un gust ciudat, cateodata acru, amar sau gust de zer, numai de lapte nu. La analize se zice ca nu ar fi nimic in neregula, dar de ce copiii nu-l pot consuma, nu putem intelege.Numai cand il gusti si-ti vine sa versi, dara sa mai si bei toata cutia!Asa au ajuns cainii si alte animale din gospodariiile oamenilor sa se hraneasca pe bani publici , in loc ca acesti bani sa fie de folos copiilor.Institutiile abilitate chiar nu pot face un front comun pentru a elimina aceasta anomalie?
mircea:
(12 Martie 2016, 07:32)
Booon, pai sa urmam scenariul, sa iasa in piata, la shrek-ul stoicist tinerii fromosi si destepti si feibucisti sa demomonstreze pentru schimbarea oamenilor politici a guvernului, a presedintelui...a tuturor, nu-i asa?
Cetatean :
(11 Martie 2016, 17:36)
Verificati urgent firma ii Serban din loc Misleanu com Perieti mai multi cetateni au facut diareee dupa ce a consumat branza de la aceasta firma