Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Vînătorii ialomițeni se pregătesc de alegeri

Pe 25 martie 2016, Asociația Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița se pregătește pentru alegeri. Membrii entității vor vota pentru un nou președinte și director executiv. Pînă acum listele candidaților pentru cele două funcții nu au fost întocmite. Cu toate acestea, un raport intern făcut de comisiile de specialitate, prezintă în detaliu modul ilegal în care foștii șefi au decimat bugetul instituției.

Actualul președinte bate în retragere
După o ședință suspendată din motive pe care nici vînătorii înșiși nu le-au înțeles, Adunarea Generală din cadrul Asociației Vîntorilor și Pescarilor Ialomița se reunește din nou pe data de 25 martie 2016. De data aceasta, întîlnirea reprezentanților AVPS are ca scop alegerea unui nou președinte și director executiv. Deși mai este foarte puțin timp pînă la desfășurarea scrutinului intern, niciunul dintre membrii vocali ai entității nu a confirmat vreun nume de candidat. «Nu se știe exact cine va candidat. Nu s-a propus niciun nume deocamdată. Sîntem cu toții curioși să vedem cine își dorește să devină președinte sau director. Sperăm să fie niște oameni de ispravă!» susține Ionel Gheorghișor, consilier în cadrul AVPS Ialomița. Adrian Neagu, președintele încă în funcție, are, de asemenea, prea puține cunoștințe în sensul numelor trecute pe lista candidaților la cele două funcții. Acesta a declarat public faptul că o eventuală candidatură i-ar fi total inoportună, precizînd: «Nu știu și nici nu mă mai interesează. Îi las pe reprezentanții Adunării Generale să decidă. Nici nu știu dacă voi participa la această ședință. M-am săturat de oamenii aceștia însetați după bani și luptă de putere... Eu am vrut să salvez imaginea Asociației, dar se pare că nu am cu cine să lupt. Să facă ce-or vrea că mie nu-mi mai pasă! Mă mai gîndesc dacă voi candida din nou sau nu, dar cu siguranță mă îndrept spre un „nu“!». În cadrul aceleiași ședințe, reprezentanții Adunării Generale a AVPS Ialomița urmăresc să reintroducă pe lista dezbaterilor modificarea statutului Asociației. Acest punct a fost practic motivul pentru care ședința din februarie a fost suspendată.

Un raport scandalos
Între timp, în spațiul public a apărut Raportul Comisiei Economice a AVPS Ialomița, întocmit în urma unui control efectuat în vistieria entității vara trecută. Documentul prezintă în detaliu maniera în care a fost decimat bugetul Asociației, avîndu-l ca director executiv pe Marius Dumitrescu. Unele dintre punctele care se regăsesc în documentul oficial sînt de-a dreptul picante. Astfel, reprezentanții Comisiei Economice au descoperit faptul că fostul director Marius Dumitrescu ar fi decontat ilegal mai multe bonuri fiscale pentru achiziționarea de prezervative, în valoare de 481 lei. De asemenea, tot Dumitrescu este acuzat că a cheltuit nejustificat bugetul instituției pentru a-și cumpăra fructe exotice și dulciuri în valoare de 983 de lei... Comisia a scos la iveală și faptul că Adrian Neagu, președintele încă în funcție al AVPS Ialomița, a folosit 992 de lei din bugetul Asociației în scopuri personale.

15 Martie 2016, 13:50 (1362 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Președinte nou și taxe mai mari pentru vînătorii și pescarii ialomițeni
Adrian Neagu, primul vînător al județului

Comentariile cititorilor:


Robert :
(17 Martie 2016, 21:53)
Da, Maestrul Draganoiu certific ca este un adevarat pescar si vinator.
Bogdan:
(16 Martie 2016, 10:51)
Domnul Draganoiu este un om demn pentru funcția de președinte !