Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Armășești: Preotul Ionuț Munteanu, judecat pentru «delapidare» și «înșelăciune»

Inculpat în haine sfinte

Armășești: Preotul Ionuț Munteanu, judecat pentru «delapidare» și «înșelăciune»

O anchetă a Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni arată că și preoții pot comite fapte penale. După 2 ani și jumătate de cercetări, procurorii au demonstrat vinovăția unei fețe bisericești. Acuzațiile l-au vizat pe Ionuț Cristian Munteanu, duhovnic la Parohia Armășești. Acesta a fost trimis în judecată după ce a exploatat în mod ilegal terenurile aparținînd parohiei pe care o conducea. În prezent, dosarul se află pe rolul Judecătoriei Urziceni, iar preotul cu probleme penale a fost dezbrăcat de hainele sfinte.

A poftit la averea Bisericii Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni au început să cerceteze faptele penale comise de preotul, încă în funcție, Ionuț Cristian Munteanu încă din anul 2012. La data respectivă, Parchetul a întocmit două dosare penale care-l incriminau direct pe respectivul duhovnic. Ancheta a debutat după ce Episcopia Sloboziei și Călărașilor a făcut mai multe sesizări cu privire la faptele penale comise de preotul-inculpat. Totul s-a concretizat în două dosare penale (1819/P/2012 și 2529/P/2012), în care procurorii au făcut verificări pentru a demonstra că acuzațiile aduse de reprezentanții Episcopiei Sloboziei și Călărașilor sînt adevărate. Potrivit Rechizitoriului întocmit în cauză, instituția reclama faptul că duhovnicul din Armășești a exploatat în mod ilegal mai multe suprafețe de teren, aflate în proprietatea Parohiei Armășești, sub directa supraveghere a Episcopiei Sloboziei și Călărașilor. În plîngerile înaintate procurorilor s-a specificat că este vorba despre 26,76 hectare de pădure și alte 20 de hectare teren arabil. Reclamanta aprecia faptul că, în perioada 2010-2012, preotul din Armășești, a exploatat suprafețele respective fără a cere acordul scris al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, aducînd entității prejudicii patrimoniale. Mergînd pe firul logic al faptelor descrise de petentă, procurorii au descoperit faptul că fostul preot din Armășești a creat într-adevăr prejudicii patrimoniale, reușind să prejudicieze Episcopia cu peste 60 mii de lei.

«Țeapă» de manual cu terenuri Prima faptă descoperită de procurori vizează maniera ilegală în care fostul preot din Armășești a vîndut lemn din pădurea parohiei, însușindu-și banii. În 2008, între Parohia Armășești și Direcția Silvică Ialomița a fost încheiat un acord de prestări servicii. Astfel, reprezentanții Direcției Silvice aveau dreptul de a întreține și valorifica fondul forestier. Valorificarea se făcea însă cu acordul proprietarului, în speță Parohia Armășești, după ce, în prealabil, acesta avea acordul scris al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor. Timp de 3 ani consecutiv (2010, 2011 și 2012), preotul paroh din Armășești a vîndut peste 200 metri cubi de lemne fără a cere acordul Episcopiei. Banii rezultați în urma tranzacțiilor, 11 mii de lei, au intrat în buzunarul său. La fel s-a întîmplat și cu sumele provenite din vînzarea fără drept unei suprafețe de teren arabil, provenită din cele 20 de hectare pe care Parohia Armășești le avea în proprietate. Tot în jurul anului 2012, folosind o serie de documente false prin care Consiliul Parohial își dădea acordul cu privire la înstrăinarea a peste 10 hectare de teren, preotul a apelat la un intermediar pe care l-a trimis la un notar pentru a încheia contracte de vînzare-cumpărare. Prețul stabilit a fost de 5000 lei/hectar. Beneficiind de buna credință a vînzătorilor și fără să pună la îndoială autenticitatea actelor prezentate, notarul a aprobat tranzacția și a emis documentele privind înstrăinarea suprafețelor scoase la vînzare. Ancheta deschisă la Urziceni a scos la iveală faptul că prejudiciul creat în cauză depășește suma de 50 mii de lei.  Deși intermediarului i-a fost promis un comision, inculpatul și-a însușit în scop personal întreaga sumă de bani...

Preotul a fost caterisit
Revenind în prezent, dosarul fostului cleric de la Armășești se află pe rolul Judecătoriei Urziceni, instanța stabilind un nou termen al procesului pe 14 aprilie 2016. Mai mult decît atît, reprezentanții Episcopiei Sloboziei și Călărașilor precizează faptul că, în momentul de față, preotul a fost caterisit. «Față de persoana la care faceți referire, precizăm că s-a luat decizia caterisirii sale...» susțin reprezentanții Biroului de Presă al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor.

Credite bancare pe numele enoriașilor Nu este prima dată cînd ziarul Independent relatează despre faptele penale comise de clerici din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor. Cu 2 ani în urmă, ziarul Independent relata pe larg despre faptele a doi duhovnici, din județele Ialomița și Călărași, care au creat o adevărată rețea infracțională specializată în obținerea de credite ilegale. Aceștia obligau enoriașii care veneau să se roage la biserică să ia credite bancare, iar banii să le revină acestora. Mai mult, preoții le făceau rost oamenilor de acte de muncă false, în care erau trecute datele de identificare fiscală a unor firme fantomă. Preoții au primit din partea instanței pedepse cu suspendare.

24 Martie 2016, 16:45 (5801 vizualizări - 15 comentarii)

Comentariile cititorilor:


"Popimea" si SORIN:
(7 Aprilie 2016, 12:04)
Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Centrul Județean de Transfuzie Ialomița continuă Campania «Donează sânge! Salvează o viață!». Campania are ca scop salvarea de vieți prin donarea de sânge, cunoscută fiind criza acută prin care trec spitalele din România. Preoții și credincioșii din cele 70 de parohii din cuprinsul Protopopiatului Slobozia vor dona sânge, ca gest altruist și independent de interese materiale și vor încuraja cât mai multe persoane să doneze în data de 7 aprilie 2016, de Ziua Mondială a Sănătății. Intre timp "liber-cugetatorii de stanga europeana" ii injura sarguinciosi de pe margine..
mircea:
(29 Martie 2016, 21:17)
@...nu stiu cum sa il numesc pentru ca inca n-a aflat ca in prima casuta iti scrii numele...in sfarsit...spui ca ti-ar fi placut sa fi popa...de ce? ca sa furi? Dupa felul in care te exprimi nu prea ai har, ba chiar n-ai deloc...du-te tu mai si pupa poala popii daca vrei....
@ManoleSulica:
(29 Martie 2016, 17:19)
"Jumuliti prostimea".. Te simti  un prost jumulit Manole sau esti doar avocatul de pripas al lui Sorin cu care impartasesti aceleasi clisee de nedus la biserica? Poate ne spui  ce pregatire inalta ai si in urma caror studii sociologice ai ajuns la concluziile tale, asa, ca sa stim ce greutate are postarea ta. Apropo, ai zbarcit-o si cu ghicitul, nu-s popa, dar m-ar fi onorat sa fiu. In schimb, daca vrei sa vezi un tanar idiot, e suficient sa-ti arunci privirea intr-o oglinda si te dumiresti repede.
Manole:
(29 Martie 2016, 09:23)
@Sulică, adică cel ce se dă,,părerea lui@Sorin"! Ești un popă lacom sau un popă tânăr idiot care își apără averea. Are dreptate Sorin și foarte mulți cred ca el. Voi, popii, farisei și parveniți, nu trăiți din salarii impozitate! Jumuliți prostimea care este majoritară. Rar, un preot cu har! Nu aveți convingeri spirituale, aveți numai nevoi materiale nesimțite. Opulență și desfrâu.
mircea:
(28 Martie 2016, 19:04)
De acord cu SORIN...ai spus exact ce trebuie si cum trebuie, imaginea perfecta a satanelor in sutane.
parerea lui@SORIN:
(28 Martie 2016, 12:52)
este parerea unui zero taiat in patru. Un asa zis "liber-cugetator"ignorant, care n-a trecut pragul unei biserici, n-a platit niciodata o contributie, cu atat mai mult nu a facut nicio donatie acestei institutii pe care statul o exonereaza de impozitul pt activitatile sale specifice( dupa secularizarea averilor manastiresti) tocmai cunoscand f bine contributia majora a Bisericii in domeniul social-filantropic(peste 800 de centre la nivel de tara-azile, orfelinate, gradinite, scoli,cantine pt saraci, spitale, centre pt bolnavi in faza terminala, centre pt victime ale drogurilor, ale violentei in familie, ale traficului de persoane etc). Salariile preotilor sunt ca si cele ale  profesorilor si sunt impozitate la fel ca toate salariile. @SORINE, nimeni nu te obliga sa dai bani preotului, nici sa intri in Biserica. Nu esti obligat sa te cununi religios, sa-ti botezi copiii  sau sa te inmormanteze un preot. Exista crematorii pt nedusii la Biserica, iar banii economisiti astfel vor aduce mari 'satisfactii'materiale urmasilor..Cat despre snapani, priveste la politicienii"de stanga europeana" si nu numai; acolo sunt, vorba unui clasic in viata, banii dumneavoastra!
SORIN:
(28 Martie 2016, 10:05)
Așa cum am mai scris, după părerea mea, adevărații "părinți" sunt sihaștrii. Popimea face parte din șleahta celor mai mari escroci și evazioniști din țara asta. FĂRĂ EXCEPȚIE! Iar în fruntea lor se află un megaescroc dovedit, pe nume Daniel. Plini de aur și domenii incomensurabile, burdihănoșii-și bat joc de oameni de la naștere (botez) până la moarte. Ia să nu-i dai popii lovele, cât cere el fără să elibereze chitanță, să vezi cum rămâi cu mortul pe bătătură. Nemernicii ăștia n-au nici un Dumezeu. În rest, s-auzim de bine și să n-avem nevoie de ei, ca și de medici, alți șnapani!
mircea:
(26 Martie 2016, 07:07)
@sorine.....zicerea „satana-n sutana” imi apartine mie nu lui sorin, ca sa fie clar, De ce crezi tu ca la dat in gat episcopia? Pentru ca s-a calicit si nu a dat dreptu' , nu ca ar fi astia din capul bisericiilocale si nationale niste sfinti....hai sa fim seriosi....!
spyn:
(25 Martie 2016, 17:35)
Cred ca lucrurile sunt si mai simple. Popa n-a dat darul mai departe. Cum se explica ca tocmai ai lui l-au turnat? L-au lasat un an si abia dupa al doilea an de ne-cotizare,l-au turnat. Magari si magarii, ca peste tot. 
@SORINE,:
(25 Martie 2016, 13:41)
ce spunea-i tu nu se"pupa"cu ce e aici. Peste tot, cu motiv sau fara, iti repeti poezia cu "satane in sutane". Te faci ca nu pricepi ca peste tot in societate sunt uscaturi, dar pt tine, in mod special uscaturile din sanul Bisericii sunt majoritare, sunt de fapt toti preotii. Si doar tocmai ce ai citit ca Episcopia(adica Biserica) l-a descoperit si denuntat pe preot, nu vreun liber-cugetator  de "stanga europeana". Iar omul a fost scos in afara Bisericii de indata ce i s-au aflat si confirmat faptele.. Asa ca satana a fost alungata de oamenii in sutana. Mai bine intreaba-te,@SORINE,  cati insi"de stanga europeana" sunt zilnic arestati si dusi la Beciul Domnesc. Asa, ca sa vezi cam prin ce zone sociale colcaie de fapt satanele..
nini:
(25 Martie 2016, 09:56)
200 de metri cubi de lemne costa peste 500 de milioane . cu 11 mii de lei cumperi vreo 40 metri cubi.
SORIN:
(25 Martie 2016, 08:58)
Ce vă spuneam?! Scaraoțchi în sutană. Piei Satană!!!
gogu:
(24 Martie 2016, 22:47)
Papari si Gancerug nu sint sustintorii  ai lui Tinel Gheorghe? Papari a fost pus cu japca ilegal  director la ocolul silvic Urziceni de deputat.Cat i-o fi dat in schimb pe seama padurii?
?:
(24 Martie 2016, 22:40)
pai nu trebuia sa cotizeze, sa dea birurile impuse??bine ca n-a jupuit enoriasii ca in alte parti
padurar:
(24 Martie 2016, 20:44)
Despre cum a exploatat si vândut lemnul trebuie întrebați dnii Papari și Gancerug.Altfel aia nu e ancheta dle Pată!