Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Constructori penalizați cu rezilierea contractelor

Podul de la Dridu intră în conservare

Constructori penalizați cu rezilierea contractelor

Multă vreme va mai trece pînă cînd construcția podului peste rîul Prahova, din zona localității Dridu, va fi finalizată. Oficialii Consiliului Județean Ialomița au anunțat public faptul că vor rezilia contractul și cu actuala societate angajată să termine investiția. Motivele invocate de beneficiarii din administrația județeană țin de neseriozitatea afișată de muncitori.

Podul nimănui
Lucrările la podul peste rîul Prahova din zona Dridu par să nu se mai termine. Consiliul Județean Ialomița încearcă de 4 ani să finalizeze investiția, însă eforturile par să fie sortite eșecului. Construcția a fost abandonată prima dată în 2014, cînd societatea Teloxim, membră a grupului de firme Tehnologica Radion, a intrat în insolvență o dată cu arestarea preventivă a afaceristului care controla întregul concern de societăți. Lucrările au stagnat preț de aproximativ un an, pînă cînd Consiliul Județean Ialomița a reluat procedurile de licitație și a găsit un nou constructor. În aprilie 2015, oficialii din administrația județeană anunțau faptul că noul cîștigător se numește Strabenbau Logistic SRL, societate ai cărei reprezentanți au asigurat faptul că vor termina construcția cu 2,8 milioane de lei, în loc de 4,8 milioane cît fusese estimată inițial valoarea lucrării. La nivel declarativ, podul urma să fie gata la sfîrșitul anului trecut, mai exact în decembrie. În octombrie 2015, cu două luni înainte de închiderea șantierului, Consiliul Județean Ialomița recunoștea public faptul că proiectul este imposibil de dus pînă la capăt la termenul stabilit anterior. S-a dat vina pe o serie de întîrzieri de care constructorul s-ar fi făcut vinovat. «Am încercat tot ce ține de noi. Am aplicat penalități, am discutat cu ei, am fixat noi termene. Ori nu pot, ori nu se pricep!» preciza la data respectivă Ștefan Mușoiu, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița.

Cronica unei rezilieri anunțate
Tot în octombrie 2015, reprezentanții administrației județene anunțau și posibilitatea rezilierii contractului cu firma Strabenbau Logistic SRL. Motivul l-a reprezentat ritmul lent cu care lucrările s-au desfășurat. În urmă cu o săptămînă, Consiliul Județean Ialomița a anunțat oficial faptul că se pregătește să rezilieze definitiv contractul cu societatea mai sus amintită. Și de această dată motivul invocat a fost reprezentat de întîrzierile privind derularea proiectului. Mai mult, societatea a fost și penalizată cu peste 200 mii de lei, însă măsura impusă nu a avut efect. «Cu siguranță nici nu mai încape în discuție rezilierea contractului. Le-am tot cerut explicații, oamenii păreau că au înțeles, dar, de fapt, nu au înțeles nimic. Așa ceva nu se mai poate. Facem demersuri clare în vederea rezilierii!» a precizat Ștefan Mușoiu, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița. Iminenta reziliere presupune întreruperea lucrărilor la podul din Dridu cu cel puțin încă un an, pînă cînd va fi organizată o altă licitație publică, pentru a se identifica un nou constructor.

Spirite încinse la piciorul podului Dincolo de problemele administrative pe care le generează construcția obiectivului, podul din Dridu a dat peste cap și anul școlar. În septembrie 2015, o parte dintre copiii din Adîncata sau Moldoveni care învățau la școala din Dridu au fost nevoiți să se mute la Urziceni, pentru a nu mai folosi ruta ocolitoare ca să ajungă la școală. Demersul a iscat numeroase comentarii și controverse, pentru că școlile s-au confruntat cu o modificare a efectivului de elevi. «Știm că au existat discuții aprinse, dar vrem să facem tot posibilul pentru ca accesul elevilor noștri la educație să fie facil. Sperăm ca reprezentanții Consiliului Județean Ialomița să găsească cele mai oportune soluții...» preciza la momentul respectiv Luminița Barcari, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

29 Martie 2016, 16:15 (3436 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Probleme cu Podul de la Dridu?
Istoria podului de la Dridu
«Demolarea» podului de la Dridu a costat 2,5 milioane de lei

Comentariile cititorilor:


Didi:
(3 Iunie 2016, 22:27)
Ca bine spui Georgescu!!!mare adevar,Turiga este cel mai mare ticalos,corupt,mafiot !! Cu acest pod este manevra mare!! Uite asa sug astia precum capusele..dupa urma prostilor!!
Cati:
(4 Aprilie 2016, 16:38)
CEL MAI MARE TICALOS ACEST TURIGA LUMEA NAIVA LA DRIDU CA SA NU ZIC DESTEAPTA RAU
georgescu:
(4 Aprilie 2016, 16:18)
Neimplicarea primarului Valentin Turiga de la Dridu este de inteles … pt dumnealui…. Neterminarea podului a adus si  aduce beneficii familiei: Patronul firmei de transport care asigura transportul celor 30 copii din satul Patru Frati care frecventeaza cursurile Scolii Generale din Dridu este chiar finul primarului. Parintii erau obligați să scoată din buzunare până la 140 de lei lunar, pentru a-i trimite pe elevi la școala. Mai mult, lipsa de competenta va imbraca tricoul portocaliu…scuze… galben.
Iuliana:
(30 Martie 2016, 09:41)
Bravo Gotuta, bine zis o sa trecem garla in galeti galbene ca sa fim zariti de la distanta... O sa tinem micul lui Turiga intre buze ca sa nu se ude. Cinste primarului ca a facut numai lucruri bune. Votez Turiga Valentin primar al Dridu pentru inca 130 ani
goguta:
(30 Martie 2016, 08:29)
Lasati ca vin acum alegerile si va da primarul Turiga cate o galeata si un mic PSD vopsite in PNL si va inchide gura.Ce ne trebuie pod, baraj, mersul pe jos prin gropi tine de traditie. Vaca de lant pascuta pe sant.Lasati ca vine Turiga cu viitorul presedinte consiliu judetean Tinel de la PNL si ne face podul din barci gonflabile. Prea pretentiosi sunteti mai consatenilor.