Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

PRIMARI «DE FURAT»!

Bîlci electoral cu PSD și PNL

PRIMARI «DE FURAT»!

Listele de candidați ale PSD și PNL pentru alegerile locale din 2016 au fost făcute publice, cele cîteva localități unde partidele nu au candidat nemaiputînd să producă surprize. Marian Neacșu și Gheorghe Tinel susțin, la unison, că vor cîștiga electoratul ialomițean «de partea lor». În culise însă, bătălia pentru primari care produc voturi continuă...

PSD, jefuit la drumul mare
Tonul la furat primari «cu potențial electoral» l-a dat Gheorghe Tinel, în urmă cu o lună, cînd a anunțat printr-un comunicat de presă că doi dintre primari i s-au întors «acasă». Este vorba despre Ionel Frițu, primarul comunei Sălcioara și Daniel Popa, primarul comunei Bărcănești. «Celor care au avut dubii că echipa PNL se va slăbi s-au înșelat și s-au grăbit să emită concluzii greșite!» declara Gheorghe Tinel prin comunicate de presă. Celor doi le-a urmat, la începutul lunii martie primarul comunei Dridu, Valentin Turiga, care a apărut într-o conferință de presă de mînă cu deputatul de circumscripție, același Gheorghe Tinel. «Ne leagă o prietenie pe care o avem încă de la alegerile trecute... Atunci însă, nu am putut fructifica această relație!» a declarat din nou public deputatul ialomițean, neuitînd să adauge că primarul comunei Dridu este «o achiziție onorantă pentru orice partid» în condițiile în care este capabil să cîștige oricînd alegerile la el în comună. Iar pentru ca tabloul acestei comedii umane să fie complet, merită să consemnăm și un fragment din comunicatul de presă al PNL din 10 martie 2016: «PNL Ialomița solicită PSD Ialomița să înceteze cu amenințările la adresa primarilor care și-au exprimat intenția de a candida pe listele PNL, dar mai ales împotriva celor care nu au candidat pe listele PSD la alegerile locale din iunie 2012 și care au fost „furați“ prin intermediul OUG 55/2014 privind migrația aleșilor locali. În perioada următoare și alți primari se vor alătura PNL Ialomița, iar cei care intenționează să candideze pe listele acestei formațiuni politice, la alegerile locale din vara acestui an, se pot ralia echipei liberale fără să se teamă de presiunile pe care le face PSD asupra lor!».

PSD promovează «rotația cadrelor»
De cealaltă parte a baricadei politice, PSD a făcut la rîndu-i ce a știut mai bine. Întîi a furat independenții județului, respectiv pe Livia Tudorache (Sf. Gheorghe), Mirela Drăgoi (Săveni) și Vasile Șincan (Sudiți). Iar la conferința de presă de lansare a candidaților, de sîmbătă, 12 martie, președintele PSD Ialomița, Marian Neacșu, nu s-a lăsat nici el mai prejos și a declarat că primarii cu pricina, ați ghicit!, s-au întors acasă: «Referitor la modul în care am aruncat noi „năvodul“ să aducem primari la noi, vreau să vă spun că acei colegi care au decis să ni se alăture pentru această campanie electorală și, ulterior, vin la noi din postura de candidați independenți... Ei au părăsit, și cred că pe bună dreptate, partidele la care au candidat inițial, și au fost nu numai formal, ci și informal, alături de noi în toate campaniile electorale trecute! Mai mult decît atît, pentru doi dintre ei este un bun prilej pentru a se întoarce „acasă“. Fiecare dintre cei patru colegi prezenți astăzi aici a fost primit cu bucurie și cu simpatie... Noi sîntem o familie mare, bine structurată și (...) noi n-am ales formatul acela prăfuit în care să-i aducem aici ca la judecată și să spună cum și-au schimbat ei doctrina și principiile și toate celelalte... Cred că principala idee de doctrină este binele oamenilor de aici, din județ!». Apoi, profitînd de faptul că Gheorghe Tinel era ocupat cu luptele intestine din interiorul propriei filiale, Marian Neacșu l-a sedus pe primarul penal al comunei Gura Ialomiței, Cristinel Lambru. Și, în treacăt, l-a convins și pe primarul comunei Platonești, Florinel Negraru, să se întoarcă la PSD pentru că, după cum acesta singur a declarat, «prima dragoste politică nu se uită niciodată...». Iar procesul continuă, căci PSD încă își mai caută candidați pentru localitățile Bucu, Bărbulești, Făcăeni, Sărățeni, Țăndărei și Movilița. În aceste condiții, indiferent de oferta electorală a partidelor, Ialomița rurală este condamnată să voteze aceiași oameni, împrumutați sau «furați» după cum o impun nevoile politice ale momentului...

29 Martie 2016, 09:25 (7308 vizualizări - 17 comentarii)

Citiți și:
Cuplul Neacșu-Moraru, oficializat!
Ghidul Renegatului
Ce ar fi Ialomița politică dacă...
Neacșu și Tinel își pun poalele-n cap
Ioan Martin și Marian Neacșu și-au împărțit zonele de influență

Comentariile cititorilor:


BECIUL DOMNESC:
(5 Aprilie 2016, 10:58)
TINEL GHEORGHE SE CREDE IN PERIOADA POSTDECEMBRISTA CAND TOTI SMECHERII SI BAIETII DESTEPTI SI-AU IMPARTIT PRIVILEGII SI CIOLANE.TINELE ESTI DE DOMENIUL TRECUTULUI, AI APUCATURI JEGOASE , AI FACUT PARTE DIN CEL MAI NENOROCIT PARTID , CE MAI VREI DE LA NOI? 
mircea:
(3 Aprilie 2016, 10:03)
Si unul, si celalat nu sut decat doi oportunisti ordinari care nu merita nici macar sa te uiti la ei, pe de alte parte, daca este sa facem o departajare, din punct de vedere al jigodeniei, tinel il depaseste pe neacsu si sa spun si de ce: neacsu, penal, scarbos, hapsn, mincinos, asa cum este el, a avut totusi decenta sa nu isi paraseasca partidul asa rosu cum este, in schimb, tinel este cu mult mai periculos si mai perfid, asta de schiba dupa cum bate vantul, nu degeaba este doctor in vantoase, pupa tot felul de cururi, basiste, peneliste, pedeliste, numai sa aiba acces la ciolan...asta este cu mult mai periculos.
godiul.Yinele sa nu cazi :
(2 Aprilie 2016, 14:25)
Laturile psd au fugit la cei ce au taiat pensii salarii au inchis spitale si scoli. Nemernucul de tinel a luat toate jegurile penale din psd. Tinele deja ai inceput sa faci trafic de influenta pe la procurorii di urziceni*** Ai grija tinele ca ala la cere ai fost miercuri are bube in cap*** a mai fost sanctionat de csm*** Tinele vezi ca sa transferat de sus in jos pentru ca era *** bara bara cu hristescu*** el zice ca sia pierdut urma
godiul.Yinele sa nu cazi :
(2 Aprilie 2016, 14:25)
Laturile psd au fugit la cei ce au taiat pensii salarii au inchis spitale si scoli. Nemernucul de tinel a luat toate jegurile penale din psd. Tinele deja ai inceput sa faci trafic de influenta pe la procurorii di urziceni*** Ai grija tinele ca ala la cere ai fost miercuri are bube in cap*** a mai fost sanctionat de csm*** Tinele vezi ca sa transferat de sus in jos pentru ca era *** bara bara cu hristescu*** el zice ca sia pierdut urma
articolul 420:
(2 Aprilie 2016, 10:23)
Tinel Gheorghe si-a vandut onoarea mai lejer ca o traseista din aia ieftina, fara dinti!Pentru el, alegerile astea sunt "acum ori niciodata"! De urmarit si de catre organele in drept ale statului cum face trafic de influenta, promisiuni de foloase necuvenite, santaj etc 
s-a furat mireasa:
(1 Aprilie 2016, 17:16)
ba da nu poa sa-l fure unu pe tinel ca pe mireasa la nunta?ca nu da nasu blaga pentru rascumparare nici o ceapa degerata.si scapam si noi 
Valentin:
(31 Martie 2016, 23:50)
Asta e articol pentru cei de la ALDE sau UNPR?!? :)) Ca nu le-a mai ramas si lor nimic bun dintre primari de luat? :))
Iulia:
(31 Martie 2016, 23:48)
Tinerii "prosti de impung" or sa le arate de fapt cum sta treaba. Bravo primarilor ce parasesc partidul ala de comunisti!!!
Andrei:
(31 Martie 2016, 23:45)
Acasa cu PSD-ul... Le pleaca si primarii... :))
cristi:
(31 Martie 2016, 23:43)
Bravo! Si-au dat seama in sfarsit primarii din acest judet ce fel de partid este PSD-ul!!! Ne-am saturat de ei...
mircea:
(30 Martie 2016, 18:59)
Mare dreptate ai „un votant...” apar postaci pe aici, care cu psd, care cu pdl(fostul pnl)....si tot zic ca iai sunt mai bunui...ca nu, ca ailalti sunt mai buni....sictir, toti o apa si-un pamant...palavragii si nefacatori de nimic...mare dreptate ai...
zuzu:
(30 Martie 2016, 15:47)
Gheorghe Tinel nu a invatat nimic din politica . Aplica aceleasi practici mizerabile, de traseism cu traseisti in marea majoritate penali...Tinele, mai rau faci partidului , nu ai auzit vocea strazii? Nu te intereseaza ce vrea Romania? Ei bine, o sa vezi la alegeri, politruc uzat si corupt!  
Jac:
(30 Martie 2016, 14:39)
Iar Tinel?pai stim deja tipul de poltruc mizer.este exact ceea ce NU mai vor romanii
Hotii:
(30 Martie 2016, 11:09)
In Slobozia PNL si PSD joaca la acelasi cap .. Martin fost "PSD-ist" pe vremea lu Ciuperca cand aproba proiectele propuse de Presedintele Consiliului Judetean fara nici o retinere, acum candideaza din partea PNL la slobozia impreuna cu Tinel, cea mai mare jigodie a tuturor timpurillor. Mai oameni buni e nevoie de un om bun ,integru necurtit de toate javrele astea,  cu experienta de viata. De ce sa nu votam un alt om, cel putin eu sunt satul de hotiile acestor 2 partide. Nu avem nimic de pierdut sa alegem un om bun cu care nu am avut de aface. 
Dana Maxim:
(30 Martie 2016, 08:45)
Cei ce sau intors in pnl dar si Turiga asta de a supt de la psd sunt viitori turisti la Beciul Domnesc ! Pai Tinel ce face acum,aduna pentru partid iepurasii.Ba si cand ma gandesc ca acum ani de zile nu le facea pielea 2 chiftele. Da Turiga ceva mici si galeti si iar iese primar. Doamne ial si dul direct la primarie