Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Președinte nou și taxe mai mari pentru vânătorii și pescarii ialomițeni

Președinte nou și taxe mai mari pentru vînătorii și pescarii ialomițeni

În urmă cu o săptămînă, Adunarea Generală a Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița s-a întrunit pentru a-l valida oficial în funcția de președinte pe avocatul Claudiu Drăgănoiu. Ședința de lucru a fost tulburată de propunerea de mărire a cotizației membrilor, de la 1000 la 1200 de lei. În ciuda discuțiilor aprinse, cei mai mulți dintre cei prezenți au votat în favoarea majorării. La finalul întîlnirii, vînătorii ialomițeni l-au exclus din Asociație pe fostul director Marius Dumitrescu. Acesta este acuzat de faptul că a creat un adevărat haos în bugetul instituției...

Pleacă Neagu, vine Drăgănoiu Vineri, 25 martie 2016, în sala mare a Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița s-a desfășurat ședința de lucru a Adunării Generale a Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița. Principalele puncte trecute pe ordinea de zi au vizat alegerea noului președinte și vicepreședinți ai Asociației, precum și majorarea cotizației de membru. Pentru funcția de președinte și-au depus candidaturile Claudiu Drăgănoiu, Aurel Ștefan și Rădulescu Titus. Cu cîteva minute înainte de începerea votului, ultimul candidat și-a anunțat retragerea numelui de pe buletinele de vot. Membrii AVPS l-au ales însă pe avocatul Drăgănoiu, confirmat în funcția de președinte cu 65 de voturi. «Îmi doresc să am un mandat mai liniștit și voi milita în acest sens. Vreau să facem în așa fel încît problemele pe care le-ați ridicat să fie rezolvate. Vreau să veghez majoritatea vînătorilor și îi asigur că vor fi respectați de către conducere. Vreau ca Asociația să ființeze cel puțin același număr de ani cît are pînă acum...» a declarat Claudiu Drăgănoiu, președintele ales al AVPS Ialomița, în fața membrilor prezenți la învestirea sa. Cu 46 de voturi și, respectiv 35 de voturi, au fost aleși vicepreședinți ai AVPS Tudor Axinte și Ionel Bîlbîie. Pentru această funcție s-au înscris pe liste 7 candidați, 2 dintre ei renunțînd la candidatură înaintea desfășurării alegerilor. Aspirant la titlul de vicepreședinte a fost și Adrian Neagu, fostul președinte al Asociației, însă el nu a convins membrii cu drept de vot că merită să fie ales. «Oricum eu am vrut să mă retrag pentru că nu e de mine... Am făcut tot posibilul ca această Asociație să existe...» ne-a declarat Adrian Neagu, la scurt timp după încheierea alegerilor.

S-a majorat cotizația de membru Obișnuiți cu discuțiile contradictorii, vînătorii au încercat și de această dată să transforme ședința într-un haos. Punctul de pe ordinea de zi care a încins spiritele a vizat majorarea cotizației de membru. Propunerea întregului Comitet cu putere de decizie a fost aceea de a ridica valoarea taxei de membru de la 1000 la 1200 de lei. Motivul care a determinat această decizie stă la baza problemelor financiare cu care AVPS Ialomița s-a confruntat în ultimul timp. Unii dintre vînătorii prezenți s-au arătat indignați de această decizie. «Aș vrea să știu și eu ce le asigurăm vînătorilor de acești bani? Dăm bani mai mulți dar nu vom primi nimic în schimb... Eu aș fi de acord, dar doar cu condiția să se renunțe la zilele de muncă...» a comentat în timpul ședinței Florin Tastaman, delegatul Grupei de Vînătoare 2 Săveni. În ciuda dezbaterilor aprinse, proiectul privind majorarea cotizației de membru cu 200 de lei a fost aprobată. În schimb, modificările Statutului AVPS Ialomița, decizie care a iscat un imens scandal în cadrul Asociației, în urmă cu o lună, a fost din nou amînată. «Propun să discutăm pe baza modificărilor aduse Statului la o dată ulterioară. Este mai bine așa...» a precizat avocatul Drăgănoiu, noul președinte al AVPS Ialomița.

Marius Dumitrescu, exclus din AVPS Ialomița
Ultimul punct al ședinței de lucru a Adunării Generale a Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița a vizat retragerea calității de membru a fostului director Marius Dumitrescu. Acesta a fost anunțat printr-o înștiințare cu privire la dorința majorității de a fi exclus din Asociație, iar la întîlnire a prezentat o contestație. «Ceea ce doriți dumneavoastră nu este în regulă... Calitatea de membru se poate retrage acelor vînători care creează probleme în timpul desfășurării partidelor de vînătoare. Ori mie îmi reproșați că am făcut probleme de ordin administrativ, care nu au nicio legătură cu statutul de vînător...» a declarat Marius Dumitrescu, în fața celor prezenți. Dumitrescu a fost acuzat în repetate rînduri de faptul că a folosit în mod abuziv fonduri din bugetul AVPS, în scopuri personale. În urma voturilor, vînătorii participanți la ședința Adunării Generale au decis cu 26 de voturi în favoarea excluderii...

29 Martie 2016, 13:05 (3787 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Vînătorii ialomițeni se pregătesc de alegeri

Comentariile cititorilor:


Pistol:
(4 Aprilie 2016, 14:07)
O tura pe la DNA, nu strica.
G:
(31 Martie 2016, 21:31)
@mircea, pe unele bălți private e mai rău ca pe cele sălbatice. De exemplu la Iezer, lângă Slobozia Nouă, pontoanele sunt făcute praf (ți-e și teamă să te urci pe ele), malurile sunt pline de gunoaie, taxa e de 50 lei pe zi și nu prinzi decât plevușcă.
mircea:
(31 Martie 2016, 16:16)
@G, chiar daca il scoteai nu iti folosea la nimic, am incercat si eu...du-te pe balti private si gata, sau, daca vrei in delta, iti scoti din tulcea....asa ca...lasa-i pe astia in pace...nu merita nici timp nici efort...
G:
(30 Martie 2016, 11:02)
Mă pune dracu` să solicit sprijinul AJVPS: „Bună ziua! Mă puteți ajuta pentru obținerea permisului de pescuit?” „Da, te costă 100 lei”...M-am urcat în mașină și m-am dus personal la Călărași ca să-mi scot permisul. M-a costat mult mai puțin.