Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Vivani denunță contractele de colectare a deșeurilor menajere

Amenințările prind contur

Vivani denunță contractele de colectare a deșeurilor menajere

Vivani Salubritate nu renunță la intențiile sale de a majora cu 60% prețul per tonă la depozitarea deșeurilor menajere. Într-o notă remisă Consiliului Județean Ialomița, firma informează că intenționează să denunțe contractul cu Polaris M Holding SRL, operatorul care asigură salubrizarea orașului Slobozia. Decizia va afecta toți operatorii de colectare a deșeurilor menajere din Ialomița care depozitează acest tip de deșeuri pe platforma de gunoi a firmei Vivani. Oficialii Consiliului Județean susțin că măsura este ilegală și că o eventuală creștere de preț nu poate depăși 5 procente!

Pretenții nefondate
Deși licența de funcționare emisă de către Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice a expirat pe 23 iunie 2015, Vivani Salubritate profită de poziția sa monopolistă pe piața ialomițeană. Pe 14 martie 2016, firma a remis Consiliului Județean Ialomița, Consiliului Local Slobozia și Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița o informare prin care își anunță intenția de a majora tarifele «pentru depozitarea deșeurilor municipale în cadrul depozitului zonal conform pentru deșeuri nepericuloase». În acest scop, susține fîrma, «avînd în vedere eșecul demersurilor noastre de bună credință efectuate pe marginea majorării de tarif pentru activitatea de depozitare deșeuri menajere, am transmis către societatea Polaris M Holding SRL adresa noastră nr. 738 din 10.03.2016 prin care notificam cu privire la intenția noastră de denunțare a contractului de prestări servicii (...) în lipsa primirii acordului acesteia cu privire la majorarea de tarif. În acest timp, în caz de încetare a contractului, ne-am manifestat prin această adresă disponibilitatea pentru continuarea colaborării cu societatea Polaris M Holding SRL, în sensul încheierii unui nou contract de prestări servicii pentru depozitare deșeuri municipale în cadrul depozitului zonal conform pentru deșeuri nepericuloase în baza unor clauze, inclusiv tarifare, renegociabile». Renegocierea contractului presupune o majorare a tarifelor de depozitare a deșeurilor menajere de peste 60%, de la 9 euro la 16 euro per tonă. «Eșecul» amintit de către firma Vivani Salubritate constă în răspunsul oferit de către ANRSC la solicitarea firmei de a majora tarifele de depozitare: «ANRSC nu are competența să avizeze sau să aprobe tarifele pentru activitatea serviciilor de salubrizare...».

Războiul nervilor
Poziția de forță exprimată de firma Vivani Salubritate a iritat atît administrația județeană, cît și reprezentații firmei Polaris M Holding. Ștefan Mușoiu, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, susține că firmele de salubritate care deservesc comunitățile locale din Ialomița nu pot suporta o creștere așa de mare: «Am solicitat aparatului de specialitate din cadrul instituției să se verifice dacă Vivani poate invoca o indexare a prețului pentru ultimii 8-10 ani. Nu e firesc! Majorarea se poate face în limita legii. Din păcate, avem de-a face cu o situație unicat, în condițiile în care investiția a fost realizată exclusiv cu capital privat....» ne-a declarat acesta. La fel de revoltat de intențiile firmei Vivani Salubritate este primarul municipiului Slobozia, Alexandru Stoica. «Nu i-a oprit nimeni să majoreze tarifele cu indicele anual de inflație. Pe de altă parte, nu există niciun fel de relație contractuală între municipalitate și Vivani. Dar, oricum ar fi, creșterea de tarif se va răsfrînge asupra prețurilor practicate acum de Polaris. Și nu putem accepta o creștere de tarif așa de mare pentru populație!» a declarat primarul Sloboziei. Termenul limită pentru acceptarea noilor tarife impuse de Vivani este sfîrșitul primei decade a lunii aprilie. Dat fiind volumul de deșeuri menajere colectate (40 de tone zilnic) este extrem de probabil ca Polaris M Holding SRL Slobozia să accepte majorarea de tarif, oricît de mare ar fi cuantumul acesteia. Însă în cazul celorlalți operatori locali, această creștere ar putea avea efecte grave. La acest moment în Ialomița funcționează 14 operatori de salubritate care deservesc majoritatea localităților din județ. De asemenea, Depozitul Zonal de deșeuri al firmei Vivani Salubritate asigură și preluarea deșeurilor din județul Călărași.

Consiliul Județean este unul dintre vinovați Eforturile Consiliului Județean Ialomița de a limita efectele deciziei Vivani Salubritate vin însă în contextul apropiatei campanii electorale pentru alegerile locale. Deși este realizată de pe poziții de forță, soluția aleasă de  Vivani Salubritate, aceea de a denunța contractele existente și a încheia altele noi cu fiecare operator de salubritate în parte, este una legală. Impactul asupra populației putea fi însă evitat dacă oficialii Consiliului Județean Ialomița respectau Planul Județean de Gestiune a Deșeurilor. La începutul lunii februarie 2016, Ștefan Mușoiu a declarat că nu a putut actualiza acest plan în lipsa unui Plan Național de Gestiune a Deșeurilor. În realitate însă, în perioada 2007-2013 instituția a avut un Plan Județean de Gestiune a Deșeurilor viabil. Scopul acestui Plan a fost acela de «a asista județul în proiectarea fluxului de deșeuri printr-o viziune globală asupra etapelor din gestiunea deșeurilor, care ajută la identificarea lipsurilor și punctelor slabe ale sistemului ce urmează a fi rezolvate prin planificare integrată precum și prin identificarea soluțiilor durabile din punct de vedere economic și ecologic, adaptate la condițiile locale specifice». Inutil să precizăm că, în cadrul acestui Plan, firma Vivani Salubritate este unul dintre partenerii strategici ai administrației județene. Altfel spus, oficialii Consiliului Județean ar fi putut preveni această situație de criză dacă ar fi supravegheat respectarea PJGD în perioada 2007-2013. O altă informație interesantă conținută de PJGD vizează firma Vivani. Potrivit acestui document oficial, firma Vivani a fost înființată pentru a prelua exclusiv deșeurile menajere nepericuloase. «În conformitate cu Directiva UE privind depozitarea deșeurilor implementată prin HG nr. 349/2005, pentru județul Ialomița s-a realizat un depozit zonal de deșeuri nepericuloase la Slobozia, iar prima celulă a fost pusă în funcțiune în noiembrie 2004, de către SC VIVANI SALUBRITATE SA Slobozia. Acest depozit are rolul de a asigura un proces integrat de colectare, transport și depozitare a deșeurilor municipale și asimilabile din comerț industrie și instituții din localitățile urbane și rurale din județul Ialomița prin intermediul celor 4 stații de transfer din județ, deservind circa 311000 locuitori» se arată în document. Reamintim că, în perioada 2008-2015, Vivani Salubritate a neutralizat peste 320 mii de tone de deșeuri periculoase. Numai în anul 2015, cantitatea de deșeuri periculoase neutralizată a fost de 41 mii de tone, în condițiile în care capacitatea de ardere anuală a instalației de incinerare este de  23 mii de tone anual.

29 Martie 2016, 17:40 (3792 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Bomba cu ceas de la Vivani ticăie: Groapa de gunoi a Sloboziei a luat foc!
Vivani, acuzată public de încălcarea legislației privind mediul
«Groapa de deșeuri periculoase reprezintă un pericol pentru mediu și cetățeni!»

Comentariile cititorilor:


deseuri+incendiu+Fieni:
(31 Martie 2016, 18:52)
http://www.columnatv.ro/tv/incendiu-la-fieni/ - ca urmare dispareti cu deseurile de la Fieni pana  contextul "Deep hide warehowsing wastes" nu devine un dosar pe masa: DNA, PNA, SRI s.a.m.d. Si nea Mirele din "garda veche" nu poti spune ca dragomirii sunt oameni de valoare, doar ei au inceput rahatul in care se afla Vivani in acest moment.  Parca era vorba ca finul dragomirilor dispare de la Fieni!??  prostul asta in ziua de 29.03.2016, in care a fost incendiul a plecat acasa la 17.00, si a lasat muncitorii singuri, intrebati-va muncitorii!
Mirel :
(31 Martie 2016, 08:38)
Si peste zece ani tot vechea conducere va fi de vina pentru problemele voastre mai Mario.....Oamenii buni si profesionisti care au fost angajatii la Vivani au fost ,sant si vor fi curtati de cele maI mari  firme de profil pentru ca stiu meserie,nu-si bate nimeni capul cu prostiile si aberatiile voastre. 
Consecintele ecologiei voastre:
(30 Martie 2016, 18:19)
Puteti avea 1 mie de autorizatii si depozite, nu au nici o valoare! Sa va luati deseurile de la Ro Ecologic de la Fieni si sa vi le bagati undeva! Si acum arde focul la Fieni, de la incendiul de ieri! Voi si ecologia...
Mario:
(29 Martie 2016, 23:35)
Stimati domni ziaristi, nu mai dezinformati populatia, nu cred ca dvs nu stiti ca Vivani are doua depozite conforme, pentru deseuri nepericuloase si periculoase iar Pro Air Clean incineratorul, ati fost prezenti la fiecare inaugurare, ce sa inteleg ca daca fostii directori cucare aveati o colaborare nu buna , foarte buna nu mai sunt la conducerea Vivani si lucreaza acum la firme concurente pe piata de profil, aveti dreptul sa denigrati si sa prezentati informatii care nu corespund realitatii? sa inteleg ca ati ramas fideli fostei conduceri? daca nu inseamna rea vointa!