Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Neacșu și Tinel își pun poalele-n cap Neacșu și Tinel își pun poalele-n cap

Atacuri sub centură

Neacșu și Tinel își pun poalele-n cap

Președintele PSD Ialomița, Marian Neacșu, îl acuză pe deputatul Gheorghe Tinel că nu a votat pentru un proiect de lege care cerea «modificarea art. 2, alin. (3), din Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 111/2010, privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor». În replică, Gheorghe Tinel susține că Marian Neacșu «minte cu nerușinare» și face o trecere în revistă a felului în care Marian Neacșu își manifestă grija pentru «politici sociale echilibrate și îndreptate spre cetățeni». Ne-am gîndit că v-ar putea interesa subiectul și vă oferim cîteva mostre din această polemică politică...

Neacșu ridică primul piatra
Deputatul Marian Neacșu, președintele PSD Ialomița, a remis publicității luni, 4 aprilie a.c., un comunicat de presă în care informează că, preocupat de creșterea indemnizațiilor pentru copii, a susținut un proiect de lege reparatoriu: «Miercuri, 30 martie 2016, în ședința de vot final a Camerei Deputaților, am votat, alături de colegii mei din Grupul Parlamentar al PSD, pentru adoptarea Proiectului de Lege pentru modificarea art. 2, alin. (3), din Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 111/2010, privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor. Noile reglementări care vor intra în vigoare de la 1 iulie 2016 sînt inițiate, promovate și adoptate cu sprijinul Partidului Social-Democrat. Pe baza lor, indemnizația va avea doar o limită minimă, 85% din cuantumul salariului minim brut pe țară, iar părinții vor primi indemnizația lunară pentru creșterea copiilor în cuantum de 85% din media veniturilor nete, dacă au realizat venituri timp de minim 12 luni în ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului. Noul act normativ votat de noi elimină plafonul de 3400 de lei prevăzut de legea actuală indiferent de veniturile mamei și, totodată, stabilește că indemnizația nu se va mai calcula după indicatorul social de referință -care a rămas neschimbat la suma de 500 de lei, ci în funcție de venitul minim garantat care a crescut în ultima perioadă». În loc să se rezume la autoadmirație însă, domnul Marian Neacșu face greșeala de a arăta, la finalul comunicatului, paiul din ochiul colegului său de Parlament, deputatul Gheorghe Tinel. «Din păcate, nu toți politicienii din Parlament au adoptat această atitudine, unii votînd împotriva acestui proiect de lege. Singurul deputat din Grupul Parlamentar PNL care s-a abținut să voteze, din rațiuni doar de el știute, a fost Gheorghe Tinel, deputatul PNL de Ialomița. Sîntem convinși că alegătorii îl vor întreba pe domnul deputat Tinel de ce nu a fost de acord cu noile prevederi privind indemnizația pentru creșterea copilului».

Taurul Tinel a văzut roșu
O zi mai tîrziu, pe 5 aprilie, în replică la acuzațiile care i se aduc, deputatul Gheorghe Tinel se hotărăște să tragă fără avertisment. «Chestorul infractor are memorie scurtă pentru că a reținut opoziția mea la un proiect de lege aflat pe agenda Camerei Deputaților la ședința de miercuri, 30 martie, dar încurcă marfa cu ambalajul și amestecă borcanele într-o încercare jalnică de a mă denigra public. (...) Pentru o corectă informare a publicului fac precizarea că am votat PENTRU modificarea OUG 111/2010 care plafona indemnizația mamelor aflate în concediu de creștere a copilului și am susținut fără rezerve această inițiativă a Guvernului» spune el în replică. Și pentru că lui Gheorghe Tinel nu i se pare de ajuns, insistă cu un un tir concentrat de mitralieră. «Și pentru că am constatat grija deosebită a condamnatului pentru „politici sociale echilibrate și îndreptate spre cetățeni“ îi aduc aminte cîteva astfel de practici care au vizat strict cetățenii din familia sa: printr-o astfel de politică echilibrată și-a angajat fiica la cabinetul parlamentar producînd un prejudiciu cetățenilor din alte familii de peste 16000 de lei. A fost condamnat la 6 luni de închisoare cu suspendarea executării pedepsei și un termen de încercare de 2 ani și 6 luni; printr-o altă politică, și mai echilibrată, și-a angajat soția la Polul de Asigurări Împotriva Dezastrelor Naturale PAID, pe post de Director General fără ca doamna în chestiune, respectiv Nicoleta Neacșu Radu să îndeplinească o condiție minimală pentru acest post, respectiv o vechime de 10 ani în asigurări. Leafa pentru această (poate) viitoare mămică sare binișor se pare, de 4000 de euro/lunar. PAID funcționează ca monopol privat pe piața de asigurări obligatorii a locuințelor sub autoritatea și controlul ASF. Care ASF se află sub autoritatea Camerei Deputaților și, specific, a Comisiei pentru politică economică, reformă și privatizare al cărei vicepreședinte este. Pe cale de consecință, condamnatul trăiește și din leafa soției care provine din buzunarele celor mai săraci cetățeni obligați să-și asigure locuința. Curat grijă față de cetățeni!; în continuarea rezoluției infracționale care l-a transformat în infractor, deputatul Pinocchio și-a trimis fiica de la Cabinetul Parlamentar fix la ASF, unde aceasta primește o leafă mult mai luminoasă ca efect al politicii sociale echilibrate a tăticului grijuliu». Vom reveni cu amănute, dacă mai e cazul!

5 Aprilie 2016, 10:25 (6944 vizualizări - 36 comentarii)

Citiți și:
Cuplul Neacșu-Moraru, oficializat!
Ghidul Renegatului
Ce ar fi Ialomița politică dacă...
PRIMARI «DE FURAT»!
Ioan Martin și Marian Neacșu și-au împărțit zonele de influență

Comentariile cititorilor:


com.M.kogalniceanu:
(1 Mai 2016, 19:34)
Rusine sa va fie domnule GHEORGHE TINEL sunteti un mafiot ranjit care nu facceti decat rau ialomitenilor va intereseaza numai interesele personale pacat ca nu aveti nici un fel de credinta
Om cu cap :
(27 Aprilie 2016, 13:08)
Pute a psd-isti pe aici ...numai aia citesc ziarele ?? sa vada daca capul mafiei din Slobozia ...NEACSU ...  mai are ceva influenta asupra asistatilor sociali care voteaza PSD  ??
Pregatiti-va  ..nu numai PSD si PNL  candideaza ... si oamenii s-au saturat de hotiile  voastre .... luati-va distonocalm inainte de alegeri ..va asteapta surpriza mare ...
Statisticile voastre sunt facute  pe oamenii asistati social ..si pe cei angajati de psd ...prin spitale si prin alte locuri nunde se pot manipula decizii...
nu va bazati pe listele facute cu semnaturi    false  si cu japca  :)))))))))))
Un cetățean onest:
(17 Aprilie 2016, 11:39)
Ialomițenii nu doresc să aibă la conducerea Consiliului Județean un personaj care încalcă legea (culmea! - lege care a fost emisă de EL, în calitate de parlamentar al României) și care minte cu nerușinare (că n-ar fi încălcat-o). Atunci, dacă nu ai încălcat legea, petentule Gheorghe Tinel care ești, de ce ai contestat Procesul-verbal de contravenție PILX 55037/03.03.2016, conform dosarului nr. 922/330/2016 de la Judecătoria Urziceni, intimat fiind Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița? Te deranjează cumva faptul că există polițiști corecți, care își fac datoria? Pentru aceștia, un contravenient sau un infractor nu are culoare politică, funcție etc... Ei știu doar atât: cine a greșit trebuie sancționat. Sau nu ești de acord cu asta? Tu cunoști, cumva (din greșeală, desigur...) articolul 16 din Constituția României? Ți-l reproduc eu, deși sunt sigur că n-ai să-l înțelegi, o, tu, distins jurist  emanat al Universităților Ecologice și "Silviculturale": "Art. 16 – Egalitatea în drepturi (1) Cetățenii sunt egali în fața legii și a autorităților publice, fără privilegii și fără discriminări. (2) Nimeni nu este mai presus de lege. ......."
HAM HAM:
(13 Aprilie 2016, 11:47)
Mai Tinele mai furi curent la Fierbinti ?Mai multe campanii (picante) in campanie
DD :
(11 Aprilie 2016, 20:38)
Ludovic Orban a iesit rusinos, pe usa din dos a politicii dupa ce DNA l-a pus sub control judiciar fiindca ar fi cerut 50000 de coco sa de spaga la televiziuni pentru imagine fvorbila.Stau acum si ma intreb cat o fi dat gargaragiul TINEL GHEORGHE fiindca a fost o prezenta constanta pe sticla desi nu il recomanda  nici o calitate: nu e nici frumos, nici destept, nu are charisma iar de priceput nu se pricepe la nimic. Oare doar pentru  gargara ieftina si comenturile de doi bani care durau 2 minute din 60 cat  era o emisiune ??? De urmarit , poate institutiile abilitate isi mai intorc fata si spre acest judet si ne fac un pustiu de bine scapandu-ne de acest cancer al politicii ialomitene!
lamiie:
(11 Aprilie 2016, 09:27)
Tinele, sa-ti tinem isonul in campania electorala pe care ai declansat-o prematur cu sloganul pe care-l folosesc suporterii suparati, frustrati, furati:"vinde, pleaca, mori!"
stiutorul:
(10 Aprilie 2016, 15:03)
Gheorghe Tinel este unul dintre cei mai corupti politicieni din judet.Faptul ca pana acum nu a fost luat la intrebari de organele statului se datoreaza pilelor si cunostintelor plus intamplarii si faptului ca inca nu l-a reclamat nimeni.Asa cum l-a amenintat pe saracul agent care a indraznit sa-l legitimeze in trafic si a sunat imediat la superiorii sai, asa procedeaza de ani de zile cu toata lumea din toate domeniile. Va dati seama ce abuzuri a facut cand pdl a taiat si spanzurat in Romania, in guvernarea de trista amintire pentru popor.
Coco:
(9 Aprilie 2016, 17:48)
Tinel Gheorghe,perceptia populatiei despre politica se va schimba cand astia ca tine bor fi istorie.Demisia si du-te cu Domnul ca destul rau ai facut!
gogu:
(9 Aprilie 2016, 12:34)
Unde erai Tinele cand basitul anunta triumfator ca taie 25% din salarii si 15% din pensii? Unde erai cand Udrea si Cocos  luau comisioane de sute de mii de euro prin banci si cu sacosa? Unde erai cand aia pe care-i pupi in c.r au inchis spitale, inclusiv la Tandarei?Unde erai cand ati desfiintat sute de mii de locuri de munca obligand barbati si femei sa-si lase familiile si sa-si caute de lucru la stapani din occident? Unde erai cand au ramas copiii acestor familii nesupravegheati, nemancati, au parasit scolile si poate si-au ratat vietile?Vii acum sa latri ca si-a angajat ala copilul care a muncit cinstit pentru un salariu? Sa plateasca daca a incalcat legea dar pentru cum v-ati pi...pi voi pe popor ce pedepse ati merita???   
Georgescu:
(9 Aprilie 2016, 11:49)
De ce nu ai fost  de acord dl inginer silvic PD-list Tinel Gheorghe, cu noile prevederi privind indemnizația pentru creșterea copilului? Da nene'' voi numai cu "politici sociale echilibrate și îndreptate spre cetățeni" ati fost. Taieri din salarii, pensii din indemnizatii. Mai tine cateva luni de postu" ala din Ministerul Agriculturii ca au trecut 7 ani de când acest Tinel Gheorghe ține postul de director general adjunct în Ministerul Agriculturii ocupat. Si stii de ce?  pentru ca nu te va mai alege nici un alegator cu capu pe umeri. 
mircea:
(9 Aprilie 2016, 07:51)
Doctorul in vanturi trage vanturi si pe sus si pe jos, cam asta este cioara vopsita tinel, aripile si ghiarele tot porticalii sunt....
sifon:
(8 Aprilie 2016, 22:09)
Pnl Ialomita promoveaza Sifoanele  Vlante emil colaborator al securitati
colonelu:
(8 Aprilie 2016, 16:04)
Domnu politist daca ar fi avut acces , alde oprea cu girofarul era nimica. facea tinel niste coloane in frunte cu blindate si sirene smurd.fatarnic si fudul este tipul de politician de care romanii abia asteapta sa scape.clica lui de pupincuristi care spera la functii o sa ramana cu buza umflata
BECIUL DOMNESC:
(8 Aprilie 2016, 14:00)
ASTA E TOT CE FACE REDISTRIBUITUL TINEL. TELEFOANE SI AMENINTARI, INFLUENTA SI SANTAJ.APOI IESE IN PRESA CU TIGANELI PESTE TIGANELI,MINCIUNI SI PROMISIUNI. DE PARCA AM UITAT CE A FACUT PANA IN 2012 CU CLICA PEDELISTA.
FOTOGRAF :
(8 Aprilie 2016, 11:32)
IA UITAȚI-VĂ LA CELE DOUĂ POZE : NU-I AȘA CĂ TINEL ARE GURA MAI LARGĂ ?