Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Reglare de conturi» la Primăria Urziceni

Primarul Constantin Sava își intimidează martorii din dosar

«Reglare de conturi» la Primăria Urziceni

Aflat în continuare sub control judiciar, primarul Constantin Sava din Urziceni face presiuni asupra martorilor citați în ancheta penală în care este implicat. Maria Irimie, șefa Direcției de Taxe și Impozite Locale a Primăriei Urziceni, susține că șeful le-a cerut consilierilor locali să o lase fără serviciu după ce a depus mărturie împotriva edilului în fața procurorilor. În prezent, dosarul penal al primarului Sava a ajuns la Direcția Națională Anticorupție-Structura Centrală, după ce a fost declinat de procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița.

Filmul unei anchete
Cercetarea penală a primarului Constantin Sava a debutat în vara anului 2015. Dosarul a fost instrumentat de procurorul Daniela Manolache, fostul prim-procuror al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Aceasta a delegat ofițeri ai Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița să ridice mai multe documente din Primăria Urziceni, care-l incriminau pe edilul Constantin Sava. La o săptămînă după efectuarea perchezițiilor, procurorul de caz semnează ordonanța de reținere pentru 24 de ore pe numele primarului Sava din Urziceni. Faptele reținute în cazul edilului vizează comiterea infracțiunii de instigare la abuz în serviciu. Printr-un comunicat de presă remis publicității, reprezentanții Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au explicat și acuzațiile pe care le-au reținut în cazul edilului de Urziceni: «la data de 04.06.2014, inculpatul SAVA CONSTANTIN, în calitate de primar al Municipiului Urziceni, cu intenție, după o înțelegere prealabilă cu administratorul SC C. SRL, a determinat-o pe inculpata Irimie Maria, director executiv al Direcției de Impozite și Taxe Locale din cadrul Primăriei municipiului Urziceni, în timp ce se afla în exercitarea atribuțiunilor de serviciu, să dispună sistarea popririi instituită asupra conturilor bancare ale SC C. SRL, pentru suma de 50540 lei, reprezentînd debite restante din impozite și taxe locale, fără ca societatea comercială să îndeplinească condițiile legale privind încetarea executării silite, producînd astfel un prejudiciu Primăriei municipiului Urziceni și o vătămare a drepturilor și intereselor legitime ale Municipiului Urziceni» se arată în documentul oficial, transmis în spațiul public de Parchetul Județean. Acuzațiile aduse primarului Sava au vizat-o și pe Maria Irimie, șefa Direcției de Taxe și Impozite Locale a Primăriei Urziceni, care a avut calitatea de suspect în cauză. Anchetatorii au început urmărirea penală pe numele său, pentru comiterea infracțiunii de abuz în serviciu.

Primarul Sava, în vizorul DNA
Avînd în vedere faptul că a colaborat cu organele de anchetă, calitatea procesuală a Mariei Irimie a fost schimbată din suspect în martor al cauzei. Aceasta declară faptul că a vorbit deschis procurorilor despre modalitatea abuzivă prin care a fost obligată de primarul Constantin Sava să semneze actele ilegale. «Nu m-am ferit nicio clipă să vorbesc deschis despre ceea ce mi s-a întîmplat. Am mărturisit în detaliu despre toate presiunile la care am fost supusă, atît eu cît și colegii mei, pentru a semna acele documente. Am fost practic terorizată de primar ca să semnez hîrtiile» relatează Maria Irimie. După ce a fost eliberat din arest, primarul Sava a fost lăsat în libertate, fiind cercetat sub control judiciar. Dosarul său penal s-a aflat la Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița pînă în luna februarie 2016, cînd a fost declinat către Direcția Națională Anticorupție-Structura Centrală, Secția Anticorupție și Activități Asimilate Corupției. Martora Maria Irimie susține că a fost chemată la sediul DNA pentru a-și menține declarațiile date în fața procurorilor din Slobozia. «Am ajuns la DNA, în calitate de martor, pentru a explica procurorilor cum s-au petrecut lucrurile» susține femeia.

«Este o răzbunare!» Deranjat de declarațiile pe care Maria Irimie le-a făcut în fața procurorilor din Slobozia și București, primarul Sava a încercat să o intimideze. La ședința Consiliului Local al Primăriei Urziceni, desfășurată la sfîrșitul lunii martie 2016, acesta a făcut demersuri pentru reorganizarea Direcției de Taxe și Impozite Locale a Primăriei Urziceni, în sensul desființării postului de director ocupat de Maria Irimie și transformarea Direcției în Serviciul de Taxe și Impozite Locale. Femeia povestește că edilul a încercat să o lase fără loc de muncă, încă de anul trecut, cînd aceasta făcea declarații la Parchetul Județean Ialomița. Acțiunile de intimidare ale lui Constantin Sava au fost susținute de Nicolae Cristea, viceprimarul municipiului. «Este o răzbunare pentru ceea ce s-a întîmplat anul trecut. În timp ce mă aflam în concediu, domnul viceprimar Nicolae Cristea a încercat manipularea personalului din cadrul Direcției și intimidarea acestuia în sensul obținerii ulterioare a demisiei subsemnatei. Demisia mi-a fost solicitată personal de domnul viceprimar, care m-a informat că solicitarea vine din partea primarului Constantin Sava!» susține Maria Irimie. În ciuda detaliilor uluitoare pe care Maria Irimie le-a oferit consilierilor locali, Hotărîrea privind demiterea sa din funcție și reorganizarea Direcției de Taxe și Impozite locale a fost adoptată. Acum, fosta șefă a entității va ataca decizia în instanță. «Mă voi adresa instanței de Contencios Administrativ pentru că, prin această Hotărîre, mi se creează o mare nedreptate!» a conchis Maria Irimie.

8 Aprilie 2016, 16:35 (5253 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Constantin Sava a fost suspendat din funcție
Primarul Constantin Sava înjură consilierii locali
Conflict steril în Consiliul Local Urziceni

Comentariile cititorilor:


AERIANU:
(19 Mai 2019, 12:21)
PENAL PE PENAL SE PROTEJEAZA SI LA VIITOARELE ALEGERI TOT EI VOR FI CA AU ADUNAT BARBULESTU PESTE LINIE 
NELU:
(16 Aprilie 2016, 17:00)
Trifule, eu zic sa-l votam pe viceprimarul CRISTEA, e la fel de bun ca PAREPA...si...la fel de *iubitor* de oameni (neamuri) dupa cum chiar tu ai spus-o!...are si performante profesionale la greu caci a *lucrat* mult in productie!!!
trifu:
(15 Aprilie 2016, 22:36)
primar la Urziceni Parepa, bine organizat, are performante profesionale, responsabil, om de echipa, cu drag de oameni, singura solutie dupa 25 de ani
NELU:
(13 Aprilie 2016, 18:25)
Ce ar fi vrut tovarasul Sava, ca femeia aia, Maria Irimie, sa taca in fata procurorilor si sa ia asupra ei vinovatia lui, sa faca ea puscarie in locul lui?...Asta spune multe despre tovarasul Sava...un *om* de mare CARACTER!...Sa ne traiesti domnule fost primar!...Razbuna-te ca doar asta stii sa faci!...sa ai multa sanatate...adica atata cata meriti!
NELU:
(13 Aprilie 2016, 18:16)
Toti penalii s-au strans la Primaria Urziceni si fac legea, de vina este evident si prostia imensa a noastra, cetatenii acestui oras, care asistam nepasatori la tot ce se intampla...NE MERITAM SOARTA...nu suntem in stare sa luam ATITUDINE impotriva acestor neica nimeni care au ajuns in fruntea orasului!!!
gogu:
(12 Aprilie 2016, 13:27)
Votati viceprimarul cristea   este o solutie buna pentru urziceni
vasile:
(12 Aprilie 2016, 13:21)
Parepa este solutia
CANA:
(12 Aprilie 2016, 10:39)
Ma asteptam la multa prostie din partea lui Turcu , dar sa fii atat de prost , niciodata.
dna:
(8 Aprilie 2016, 23:47)
Sava si toată șleahta de penalisti de la Urziceni vor ajunge la răcoare în curând.Dar ce te faci cu penalul de C.L. care vrea să se elibereze de la produs din port si să slujească interesul public?Cât tupeu!