Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Elevă de 9 ani, agresată de învățătoare

Anchetă penală la Școala Perieți

Elevă de 9 ani, agresată de învățătoare

Acuzații grave la adresa unei învățătoare din cadrul Școlii Perieți. Femeia a fost reclamată de părinții unei eleve de faptul că are un comportament abuziv asupra copilei. Cazul a intrat și în atenția polițiștilor care au deschis un dosar penal. O anchetă a fost deschisă și la nivelul unității școlare, învățătoarea fiind acum cercetată de Comisia de Disciplină.

Realitatea din școli Scandalul izbucnit la Școala Perieți a intrat în atenția opiniei publice în urmă cu o săptămînă. Totul a ieșit la iveală după ce o fetiță de 9 ani, elevă în clasa a III-a în cadrul unității de învățămînt, a mers acasă și i-a rugat pe părinți să nu o mai lase să meargă la școală. Îngrijorat, tatăl fetiței a încercat să poarte o discuție cu ea pentru a afla care sînt motivele pentru care refuză să mai meargă la școală. Copila a mărturisit faptul că nu vrea să mai intre în clasă din cauza învățătoarei, care are un comportament abuziv asupra sa. Micuța a precizat faptul că învățătoarea sa o ceartă în permanență, îi vorbește urît și că ar avea obiceiul de a-i aplica și cîte o corecție. «Am fost sesizați de către școală cu privire la această întîmplare. Am primit o plîngere din partea familiei în care se reclamă o serie de abuzuri la care doamna învățătoare ar fi supus-o pe această fetiță. Este regretabil ceea ce se întîmplă, însă vom face toate demersurile legale necesare pentru ca astfel de evenimente să nu se mai petreacă în nicio școală din județul Ialomița!» a precizat Luminița Barcari, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

Val de anchete la Școala Perieți Sesizarea pe care familia a înaintat-o școlii și Inspectoratului Școlar Județean Ialomița a intrat și în atenția Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița. Tatăl copiilor a înregistrat o plîngere și la nivelul DGASPC Ialomița. Săptămîna trecută, asistenții sociali au mers la școală pentru a vedea care este situația. În urma analizei, aceștia au propus integrarea copilei într-un program de consiliere psihologică și mutarea acesteia la o altă clasă. «Am fost înștiințați de tatăl copilei. Am mers la școală pentru a vedea care este situația și am decis să integrăm copila într-un program de consiliere psihologică. Cel mai probabil se va lua măsura mutării copilei într-o altă clasă.» ne-a declarat Nicolae Badea, purtătorul de cuvînt al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița. Sesizați au fost și polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia. În urma reclamațiilor, oamenii legii au deschis o anchetă. «În momentul de față se fac cercetări într-un dosar penal pentru comiterea infracțiunii de purtare abuzivă.» susține Andreea Loghin, purtătorul de cuvînt al Inspectoratului Județean de Poliție Ialomița. În ceea ce o privește pe învățătoarea acuzată de abuz, ea este cercetată disciplinar de către Comisia de Disciplină a școlii în care predă. «La nivelul unității școlare, Comisia de Disciplină va analiza cazul doamnei învățătoare și va dispune o măsură în cazul acesteia. Noi vom trimite o echipă de inspectori pentru a analiza comportamentul său la clasă. Vom compara și analiza toate datele pentru a vedea în mod concret care este situația...» a precizat Luminița Barcari, șefa Învățămîntului ialomițean.

Profesor agresor, trimis în judecată
Cazul petrecut la Perieți nu este singular. În martie 2015, procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia propuneau trimiterea în judecată a lui Florea Martinescu, profesor de sport la Școala Amara. Acesta a fost acuzat de faptul că a agresat un elev în timpul unei pauze. Pe rețelele de socializare au apărut cîteva fotografii în care elevul bătut de dascăl avea fața plină de vînătăi. În decembrie 2015, magistrații Judecătoriei Slobozia au dat și o sentință pe fondul cauzei. Astfel, profesorul Florea Martinescu a fost condamnat la 5 luni de închisoare, cu amînarea aplicării pedepsei pentru un termen de încercare de 2 ani. Sentința a fost atacată cu apel cîteva săptămîni mai tîrziu. Dosarul se află acum pe rolul Curții de Apel București.

13 Aprilie 2016, 12:20 (2546 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Pă Rinți :
(19 Aprilie 2016, 07:27)
Si educatoarele(o parte) din judet mentin obiceiuri tampite!Voci cu ton ridicat("snt multi domne"),amenintari si jigniri.Tinere sau sexagenare,bravele educatoare/invatatoare fac cu greu fata copiilor.Sigur,e dificil sa menti ordine cand ai la clasa un teribilist si culmea,cine stie ce e ta'su! Dar e grav sa auzi zbieretele celor ce ar trebui sa fie alaturi de clasa cu blandete...
ADRIANA:
(15 Aprilie 2016, 14:25)
Să o schimbe pe elevă din clasă! Odată creată animozitatea reciprocă, nu se mai poate face altceva. Deci, mutați elevul și dați-i învățătoarei o "mustrare orală" în fata colegilor. Așa s-a finalizat și la CNMV, in 2010, director frâncu paul, o dublă infracțiune, foarte gravă a prof. de engleză, Ciurea Karin, cu bărbat procuror....Insp. General, Stavăr, adjunct, Barcari! Deci, pentru toți, aceeași lege. ( În Ialomița?! )
adică:
(15 Aprilie 2016, 13:26)
Adică tot copila va fi supusă traumei date de schimbarea mediului. Frumoasă rezolvare!
Periați-i pe părinți!:
(14 Aprilie 2016, 10:33)
Părinți needucați, copii needucați! Profesorii trebuie să-i educe pe toți (după ce unii "educatori" iau mită la bacalaureat). Să aibă dumnezeiască răbdare, chiar dacă ,,bătaia" o primesc ei, tot ei, de la părinții needucați care au numai drepturi! Atenție, profesori care nu luați mită! Turma știe doar despre drepturile ei!!