Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Fetești: Administrație cu chirie și covrigi

Fetești: Administrație cu chirie și covrigi

Administrația municipiului Fetești trăiește la bloc. Nu e singura din țară, dar e singura din județ. Blocul e vecin cu un supermarket, undeva pe lîngă gară. Din cînd în cînd, presa își amintește de subiect și îl repune pe agenda publică. Mai nou, și ziarul local, moșit pentru alegerile din vară... Am fost curioși să descoperim de ce se face atîta publicitate unei scări de bloc. Într-o zi de vineri...

«Vinerea e zi scurtă»
E vineri, către prînz... Cînd și cînd, funcționari cu ochii largi de foame dau de perete ușa de fier a blocului... După un timp se întorc agale, agățați de covrigul cumpărat regulamentar. Leafă de bugetar, ce vreți... Afară e soare, pe scara Primăriei e întuneric. La etajul 1, un oarecare pare de-al casei și explică unui contribuabil cum se face vinul. Contribuabilul înghite în sec de se-aude pînă la etajul 2. Acolo, la 2, se plătesc impozitele. La impozite sînt vreo 7-8 oameni, înghesuiți în spațiul unui hol de apartament confort 2. Ne amintim una dintre declarațiile primarului, citită în noul ziar local. Contribuabilii de vineri nu știu însă ce declară primarul. Ei știu doar să înjure. Scăpat din coadă, unul dintre ei se înghesuie nervos pe lîngă noi, birjărind mărunt în barbă: «’tu-le muma lor, că iar s-a scumpit!». Ne ferim prudenți și revenim pe scara blocului. Tot la 2, la apartamentul 5, găsim Direcția Juridică, Compartimentul Patrimoniu și secretarul Primăriei. Nu mai apucăm să ciocănim la ușă, că am fost avertizați: «Vinerea e zi scurtă. Încercați mai bine luni...». La etajul 3 are birou primarul. Primarul nu e nici el acolo, ni se explică amabil. Am putea vorbi, în schimb, cu Cristi. Cristi e mîna dreaptă a primarului, mănîncă în bucătărie... Bucătăria de la 3 e funcțională, pentru cazul în care are nevoie domnul primar de o cafea sau un sandviș. Declinăm oferta, nu vrem să-l deranjăm pe Cristi de la masă. La etajul 4 descoperim Direcția Dezvoltare, Investiții și Proiecte Europene, la apartamentul 9. Și ușa asta e închisă, iar pe ea e lipită un soi de avertisment politicos, pe o coală A4 «Vă rugăm, închideți ușa!». Virgula am pus-o noi!

Contribuabili și angajați
Vasile Vera are 75 de ani. Coboară de cînd am urcat noi, sprijinindu-se de un baston ortopedic. A avut treabă la «Impozite», ca să știe cît are de plătit. La fiecare treaptă coborîtă oftează. Dar nu se supără că «Impozitele» sînt așa sus. «N-avem ce să facem, trebuie... Eu am vrut doar să știu cît am de plătit. Am și casă și teren. Și știu că trebuie să plătesc pînă în martie, ca să-mi dea reducere. Mi-a zis că am 692 de lei, de-ăștia noi... Dar e mult, maică, nu știu de unde să îi iau pe toți!». În fața Primăriei nu sînt bănci. Doar cîini comunitari. Și un panou care confirmă că, în perioada 2010-2011, administrația feteșteană a implementat sistemul de management al calității ISO 9001. Proiectul a costat fix 461812,82 lei. După alte 10 minute, din sediul Primăriei iese următorul contribuabil, semn că în ciuda managementului integrat, coada de la 2 se mișcă greu. Mihail Novac are 72 de ani. Și, după 8 ani de plătit administrație la bloc, spune că s-a săturat: «Deloc nu sîntem mulțumiți. Dar deloc! Sînt camere mici, sîntem înghesuiți, miroase urît pe scară de la atîtea suflete, că nu e aerisire. Acum a început să miște ceva, la sediul vechi... Dar e slabă mișcarea, eu zic că nu mai apuc să văd sediul nou la primăria asta... Dar acum am venit să profit de reducerea asta de 10% la Impozite. Și aflu că s-a mărit termenul la 6 luni. O fi pentru că în iunie sînt alegerile?» se întreabă acesta. Nu apucăm să-l aprobăm. Din sediul Primăriei iese val-vîrtej un agent de ordine pe a cărui uniformă scrie: «Primăria Fetești PAZA» care ne interoghează fără preaviz: «Auziți, cine sînteți și de ce ați făcut poze la noi? Că mi-au spus domnișoarele că ați fotografiat înăuntru... Păi se poate așa ceva?! Lipsește omul un minut să-și ia un covrig și vă faceți de cap?»...

Sediu nou în sediul vechi Cînd e la Primărie, primarul Gheorghe Catrinoiu povestește despre viitorul sediu al administrației locale. Și regretă că este obligat să plătească 250 mii de lei anual chirie pentru scara de bloc în care stă acum. Spicuim dintr-una, din multele publicate în ziarul local de care v-am pomenit: «Am preluat o Primărie care are un sediu într-un bloc. Nici măcar blocul acela nu e al nostru, plătim chirie. Nu e un lucru bun! (...) N-am putut reabilita clădirea. Am preluat toate expertizele care s-au făcut anterior de persoane care s-au ocupat de această problemă, de specialiștii din Primărie și de ceilalți experți cooptați și am refăcut aceste expertize, pentru că se identificase atunci un program de consolidare și reabilitare prin Ministerul Transporturilor! (...)». Nu înțelegeți, așa-i? Stați liniștiți, că nici noi nu pricepem nimic. Dar surse din cadrul Primăriei Fetești confirmă faptul că primarul Catrinoiu este preocupat de ideea demolării vechiului sediu și construirea unuia nou în locul acestuia. Mai are nevoie însă de un mandat. Poate și de al doilea, dacă nu găsește sprijin și surse de finanțare...

13 Aprilie 2016, 08:40 (2124 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Proiecte pentru reabilitarea infrastructurii rutiere
Reabilitarea străzilor din Fetești se apropie de final
Jaf ca-n codru săvîrșit de angajații Primăriei Fetești

Comentariile cititorilor:


fetestean:
(25 Aprilie 2016, 21:53)
Sunt de acord cu comentariul d-lui Sima.In doua mandate Catrinoiu nu a facut nimic vizibil in acest oras.Strada Prelungirea Grausor ,pe care sunt nevoit sa merg zilnic ,este plina de gropi,scartaie masina din toate incheieturile.Nu stii pe care sa le ocolesti mai intai,ca pe toate ,este imposibil.Gunoaiele sunt peste tot,dar daca treci de Str.Banatenilor spre spital,acestea sunt <plantate".In afara de cateva pavele si ronduri de flori,doar pe centru,in rest-nimic!De la Grecu si pana la spital ,spatiul acela n-a fost amenajat niciodata.Noroc ca unii locatari sunt mai gospodari si-au incercat sa amenajeze cu resurse proprii. Catrinoiu= o nulitate de primar!
Sima:
(15 Aprilie 2016, 11:01)
Atmosfera pe care o redati este reala si nu caracterizeaza doar miezul zilei sau sfarsiturile de saptamana din primarie.Ea reda stilul permanent pe care acest monstru miorlaitor Catrinoiu l-a impus activitatii institutiei si modul de abordare de catre el a relatiei cu cei pe care ar trebui sa- i slujeasca.Cu un aparat de propaganda bine pus la punct,coordonat de finul Cristi despre care vorbeati in articol,primarul reuseste sa ascunda nimicul pe care l-a produs sub fel de fel imagini idilice redate oamenilor tot pe cheltuiala lor sub diferite forme media,cum este si acel proaspat ziar de campanie electorala,care bineinteles ca nu apare pe banii lui.Poate ca, daca organele abilitate nu se vor sesiza, o vor face pana la urma alegatorii,care ar trebui sa-si aduca aminte ca singura performanta a primarului de pana acum a fost cea de aface sa fie arestat viceprimarul pentru ca i-a executat ordinele.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Joi 12 Dec 2019
377 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Ordin de protecție provizoriu pentru un bărbat din Ion Roată

Miercuri, 11 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 6 de Poliție Ion Roată au fost sesizați de o femeie, de 46 de ani, din comuna Ion Roată, cu privire la faptul că ar fi fost agresată de soțul ei ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2019, 14:55
(61 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Bătrână de 72 de ani, accidentată

Miercuri, 11 decembrie a.c., în jurul orelor 15,00, polițiștii au intervenit la un eveniment rutier produs pe raza municipiului Fetești, soldat cu rănirea unui pieton. Din primele cercetări efectuate de ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2019, 14:45
(49 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Tânăr din Țăndărei, arestat pentru săvârșirea de ««infracțiuni contra libertății și integrității sexuale»

Polițiștii din Țăndărei au acționat pe raza județului, pentru depistarea peroanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2019, 14:40
(49 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Hoții îți invadează intimitatea»

În perioada decembrie 2019-februarie 2020, Poliția Română derulează, la nivel național, Campania de prevenire a furturilor din locuințe «Hoții îți invadează intimitatea». În județul Ialomița, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2019, 17:45
(111 vizualizări - 0 comentarii)


4

Ciocârlia: Legume și fructe, confiscate de polițiști

Peste o tonă de legume și fructe au confiscat polițiștii ialomițeni de la un tânăr, de 22 de ani, din județul Prahova, care transporta bunurile în vederea comercializării, fără a îndeplini condițiile legale ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2019, 17:40
(162 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de prevenire în școlile din Fetești

Polițiștii feteșteni au desfășurat marți, 10 decembrie 2019, activități de prevenire a delincvenței juvenile și a victimizării minorilor la 4 unități de învățământ de pe raza municipiului Fetești. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2019, 17:35
(90 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pentru prevenirea și combaterea delictelor silvice

Polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Stelnica, în colaborare cu reprezentanți ai Gărzii Forestiere București și ai Ocolului Silvic Fetești au organizat marți, 10 decembrie 2019, o acțiune pentru ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2019, 17:30
(132 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

10 Decembrie 2019, 17:40


8

Manasia: Tânăr de 17 ani, reținut de polițiști după ce a furat o mașină și a condus beat la volan

Un tânăr de 17 ani, din județul Buzău, a fost reținut de polițiștii ialomițeni după ce a furat un autoturism staționat în localitatea Manasia, pe care ulterior l-a condus sub influența băuturilor alcoolice ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2019, 16:50
(134 vizualizări - 0 comentarii)


9

Ialomița: Evenimente dedicate memoriei muzicianului Ionel Perlea

Anul acesta, pe data de 13 decembrie, se împlinesc 119 ani de la naștererea dirijorului ialomițean Ionel Perlea. Pentru a marca acest eveniment, reprezentanții Centrului Cultural din Slobozia, al cărui ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2019, 16:35
(117 vizualizări - 0 comentarii)


10

Ialomița: Și-au pierdut viața sub roțile mașinilor

Luni, 9 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la două accidente rutiere produse pe raza județului, soldate cu decesul a două persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orelor 12, ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2019, 16:20
(243 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM a împlinit 21 de ani de activitate

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă a împlinit marți, 10 decembrie 2019, 21 de ani de activitate. ANOFM funcționează sub autoritatea Ministerului Muncii și Protecției Sociale și are rolul ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2019, 16:05
(113 vizualizări - 0 comentarii)


12
Polițiști noi la IPJ Ialomița

Polițiști noi la IPJ Ialomița

44 de absolvenți ai unităților de învățământ ale Ministerului Afacerilor Interne își încep cariera de polițist la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița. Cei 44 de absolvenți ai unităților de învățământ ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2019, 16:55
(263 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Pește confiscat de polițiști

Ialomița: Pește confiscat de polițiști

Peste 500 de kilograme de pește din speciile crap și fitofag precum și setci și unelte de pescuit au fost confiscate de polițiștii ialomițeni. Sâmbătă, 7 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2019, 16:35
(201 vizualizări - 1 comentariu)


Șofer din Amara, urmărit din polițiști

Vineri, 6 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Orașului Amara, în timp ce se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu, au procedat la efectuarea semnalelor de oprire unui conducător auto ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2019, 16:20
(141 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 6 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție nr. 4 Coșereni au depistat un bărbat, de 45 de ani, din comuna Roșiori, care conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, aflându ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2019, 16:15
(131 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Păltinișu

Sâmbătă, 7 decembrie 2019, în jurul orei 2,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o anexă gospodărească din localitatea Perieți-sat Păltinișu. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2019, 11:35
(108 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului-4,30%

La sfârșitul lunii octombrie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4023 șomeri (din care 1840 femei), rata șomajului fiind de 4,30%, cu 0,97% sub ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2019, 09:40
(122 vizualizări - 0 comentarii)


Moș Nicolae a sosit la Centrul de Copii din Urziceni

Moș Nicolae a sosit la Centrul de Copii din Urziceni

Vineri, 6 decembrie 2019, copiii aflați în Complexul de Servicii Sociale Urziceni au avut o frumoasă surpriză. Momentul a fost plănuit de parintele Bogdan Ionuț Stancu, parohul Catedralei din Urziceni, ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2019, 08:10
(146 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

6 Decembrie 2019, 19:05


Traian: Polițiștii ialomițeni, în rolul lui Moș Nicolae

Moș Nicolae a venit cu autospeciala de poliție la un copil de numai 10 luni, din localitatea Traian, abandonat de mamă la naștere. Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au fost joi, 5 decembrie ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2019, 13:40
(297 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Din inimă pentru inimă-daruri de Moș Nicolae»

Protopopiatul Slobozia: «Din inimă pentru inimă-daruri de Moș Nicolae»

Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița cu Program Prelungit «Piticot» din Slobozia, a desfășurat joi, 5 decembrie 2019, activitatea «Din inimă pentru inimă-daruri de Moș Nicolae». Micii creștini ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 13:20
(216 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Pește confiscat

Movilița: Pește confiscat

65 de kilograme de pește din specia fitofag au fost confiscate de polițiștii ialomițeni după ce au depistat în trafic un bărbat, de 41 de ani, care transporta pe raza comunei Movilița pește fără documente ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 09:50
(276 vizualizări - 1 comentariu)


Polițiștii ialomițeni au donat sânge

Polițiștii ialomițeni au donat sânge

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a inițiat o campanie internă de donare voluntară de sânge, ca un demers de salvare de vieți omenești, prin sprijinirea eforturilor de refacere a rezervei de ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 09:35
(218 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița atenționează: Sunt active 17 focare de pestă porcină africană!

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, în scopul prevenirii unor episoade de îmbolnăvire a populației cu Trichinella spiralis (Trichineloză), aduce la cunoștința consumatorilor ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 09:10
(350 vizualizări - 1 comentariu)


Accident la Gârbovi

Un accident rutier s-a produs în localitatea Gârbovi, pe DJ 203B. Evenimentul a fost înregistrat marți, 3  decembrie a.c., în jurul orelor 19,20, un autoturism părăsind partea carosabilă și acroșând ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 08:35
(269 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi accident


Fetești: Bărbat găsit mort în propriul apartament

Sprijinul pompierilor a fost solicitat în cursul zilei de marți, 3 decembrie 2019, în jurul orelor 15,10, pentru asigurarea accesului în apartamentul unui bărbat, de 48 de ani. Pompierii de la Stația de ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 08:15
(313 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Avarie la conducta principală de alimentare cu apă

Pentru remedierea unei avarii pe conducta principală de alimentare cu apă de pe strada Veșniciei, din orașul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile, miercuri, 4 decembrie ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 08:05
(259 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Liceul Tehnologic Special «Ion Teodorescu» a serbat Ziua Internațională a persoanelor cu dizabilități

Marți, 3 decembrie 2019, cei 140 de elevi ai Liceului Tehnologic Special «Ion Teodorescu» din Slobozia au marcat printr-o serbare Ziua Internațională a Persoanelor cu Dizabilități. În cadrul ceremoniei ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2019, 16:25
(331 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Copil posibil înecat în Borcea

Încă de duminică, 1 decembrie 2019, salvatorii de la Stația de pompieri Fetești, la solicitarea forțelor de Poliție, au intervenit pentru căutarea unui minor dispărut în zona pontonului din comuna Bordușani ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2019, 08:20