Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Fetești: Administrație cu chirie și covrigi

Fetești: Administrație cu chirie și covrigi

Administrația municipiului Fetești trăiește la bloc. Nu e singura din țară, dar e singura din județ. Blocul e vecin cu un supermarket, undeva pe lîngă gară. Din cînd în cînd, presa își amintește de subiect și îl repune pe agenda publică. Mai nou, și ziarul local, moșit pentru alegerile din vară... Am fost curioși să descoperim de ce se face atîta publicitate unei scări de bloc. Într-o zi de vineri...

«Vinerea e zi scurtă»
E vineri, către prînz... Cînd și cînd, funcționari cu ochii largi de foame dau de perete ușa de fier a blocului... După un timp se întorc agale, agățați de covrigul cumpărat regulamentar. Leafă de bugetar, ce vreți... Afară e soare, pe scara Primăriei e întuneric. La etajul 1, un oarecare pare de-al casei și explică unui contribuabil cum se face vinul. Contribuabilul înghite în sec de se-aude pînă la etajul 2. Acolo, la 2, se plătesc impozitele. La impozite sînt vreo 7-8 oameni, înghesuiți în spațiul unui hol de apartament confort 2. Ne amintim una dintre declarațiile primarului, citită în noul ziar local. Contribuabilii de vineri nu știu însă ce declară primarul. Ei știu doar să înjure. Scăpat din coadă, unul dintre ei se înghesuie nervos pe lîngă noi, birjărind mărunt în barbă: «’tu-le muma lor, că iar s-a scumpit!». Ne ferim prudenți și revenim pe scara blocului. Tot la 2, la apartamentul 5, găsim Direcția Juridică, Compartimentul Patrimoniu și secretarul Primăriei. Nu mai apucăm să ciocănim la ușă, că am fost avertizați: «Vinerea e zi scurtă. Încercați mai bine luni...». La etajul 3 are birou primarul. Primarul nu e nici el acolo, ni se explică amabil. Am putea vorbi, în schimb, cu Cristi. Cristi e mîna dreaptă a primarului, mănîncă în bucătărie... Bucătăria de la 3 e funcțională, pentru cazul în care are nevoie domnul primar de o cafea sau un sandviș. Declinăm oferta, nu vrem să-l deranjăm pe Cristi de la masă. La etajul 4 descoperim Direcția Dezvoltare, Investiții și Proiecte Europene, la apartamentul 9. Și ușa asta e închisă, iar pe ea e lipită un soi de avertisment politicos, pe o coală A4 «Vă rugăm, închideți ușa!». Virgula am pus-o noi!

Contribuabili și angajați
Vasile Vera are 75 de ani. Coboară de cînd am urcat noi, sprijinindu-se de un baston ortopedic. A avut treabă la «Impozite», ca să știe cît are de plătit. La fiecare treaptă coborîtă oftează. Dar nu se supără că «Impozitele» sînt așa sus. «N-avem ce să facem, trebuie... Eu am vrut doar să știu cît am de plătit. Am și casă și teren. Și știu că trebuie să plătesc pînă în martie, ca să-mi dea reducere. Mi-a zis că am 692 de lei, de-ăștia noi... Dar e mult, maică, nu știu de unde să îi iau pe toți!». În fața Primăriei nu sînt bănci. Doar cîini comunitari. Și un panou care confirmă că, în perioada 2010-2011, administrația feteșteană a implementat sistemul de management al calității ISO 9001. Proiectul a costat fix 461812,82 lei. După alte 10 minute, din sediul Primăriei iese următorul contribuabil, semn că în ciuda managementului integrat, coada de la 2 se mișcă greu. Mihail Novac are 72 de ani. Și, după 8 ani de plătit administrație la bloc, spune că s-a săturat: «Deloc nu sîntem mulțumiți. Dar deloc! Sînt camere mici, sîntem înghesuiți, miroase urît pe scară de la atîtea suflete, că nu e aerisire. Acum a început să miște ceva, la sediul vechi... Dar e slabă mișcarea, eu zic că nu mai apuc să văd sediul nou la primăria asta... Dar acum am venit să profit de reducerea asta de 10% la Impozite. Și aflu că s-a mărit termenul la 6 luni. O fi pentru că în iunie sînt alegerile?» se întreabă acesta. Nu apucăm să-l aprobăm. Din sediul Primăriei iese val-vîrtej un agent de ordine pe a cărui uniformă scrie: «Primăria Fetești PAZA» care ne interoghează fără preaviz: «Auziți, cine sînteți și de ce ați făcut poze la noi? Că mi-au spus domnișoarele că ați fotografiat înăuntru... Păi se poate așa ceva?! Lipsește omul un minut să-și ia un covrig și vă faceți de cap?»...

Sediu nou în sediul vechi Cînd e la Primărie, primarul Gheorghe Catrinoiu povestește despre viitorul sediu al administrației locale. Și regretă că este obligat să plătească 250 mii de lei anual chirie pentru scara de bloc în care stă acum. Spicuim dintr-una, din multele publicate în ziarul local de care v-am pomenit: «Am preluat o Primărie care are un sediu într-un bloc. Nici măcar blocul acela nu e al nostru, plătim chirie. Nu e un lucru bun! (...) N-am putut reabilita clădirea. Am preluat toate expertizele care s-au făcut anterior de persoane care s-au ocupat de această problemă, de specialiștii din Primărie și de ceilalți experți cooptați și am refăcut aceste expertize, pentru că se identificase atunci un program de consolidare și reabilitare prin Ministerul Transporturilor! (...)». Nu înțelegeți, așa-i? Stați liniștiți, că nici noi nu pricepem nimic. Dar surse din cadrul Primăriei Fetești confirmă faptul că primarul Catrinoiu este preocupat de ideea demolării vechiului sediu și construirea unuia nou în locul acestuia. Mai are nevoie însă de un mandat. Poate și de al doilea, dacă nu găsește sprijin și surse de finanțare...

13 Aprilie 2016, 08:40 (2272 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Proiecte pentru reabilitarea infrastructurii rutiere
Reabilitarea străzilor din Fetești se apropie de final
Jaf ca-n codru săvîrșit de angajații Primăriei Fetești

Comentariile cititorilor:


fetestean:
(25 Aprilie 2016, 21:53)
Sunt de acord cu comentariul d-lui Sima.In doua mandate Catrinoiu nu a facut nimic vizibil in acest oras.Strada Prelungirea Grausor ,pe care sunt nevoit sa merg zilnic ,este plina de gropi,scartaie masina din toate incheieturile.Nu stii pe care sa le ocolesti mai intai,ca pe toate ,este imposibil.Gunoaiele sunt peste tot,dar daca treci de Str.Banatenilor spre spital,acestea sunt <plantate".In afara de cateva pavele si ronduri de flori,doar pe centru,in rest-nimic!De la Grecu si pana la spital ,spatiul acela n-a fost amenajat niciodata.Noroc ca unii locatari sunt mai gospodari si-au incercat sa amenajeze cu resurse proprii. Catrinoiu= o nulitate de primar!
Sima:
(15 Aprilie 2016, 11:01)
Atmosfera pe care o redati este reala si nu caracterizeaza doar miezul zilei sau sfarsiturile de saptamana din primarie.Ea reda stilul permanent pe care acest monstru miorlaitor Catrinoiu l-a impus activitatii institutiei si modul de abordare de catre el a relatiei cu cei pe care ar trebui sa- i slujeasca.Cu un aparat de propaganda bine pus la punct,coordonat de finul Cristi despre care vorbeati in articol,primarul reuseste sa ascunda nimicul pe care l-a produs sub fel de fel imagini idilice redate oamenilor tot pe cheltuiala lor sub diferite forme media,cum este si acel proaspat ziar de campanie electorala,care bineinteles ca nu apare pe banii lui.Poate ca, daca organele abilitate nu se vor sesiza, o vor face pana la urma alegatorii,care ar trebui sa-si aduca aminte ca singura performanta a primarului de pana acum a fost cea de aface sa fie arestat viceprimarul pentru ca i-a executat ordinele.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Joi 09 Iul 2020
119 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Grupul de Comunicare Strategică: 503 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 9 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 503, cu 39 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2020, 13:05
(155 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 464 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Miercuri, 8 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 464, cu 9 cazuri mai mult față de ziua de marți ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2020, 13:05
(266 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Atenție, se oprește apa în Cartierul Buliga!

Pentru realizarea operațiunilor periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării apei potabile ce deservește municipiul Fetești/Ialomița, RAJA Constanța va sista furnizarea apei, joi, 9 iulie ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2020, 09:40
(88 vizualizări - 0 comentarii)


Gimbășani: Bărbat salvat de pompieri dintr-un canal de vizitare elevator

Gimbășani: Bărbat salvat de pompieri dintr-un canal de vizitare elevator

Evenimentul a fost semnalat de un lucrător al unei firme marți, 7 iulie a.c., în jurul orelor 15,25. În sprijinul bărbatului de 43 de ani s-au deplasat de urgență 3 echipaje de salvare de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2020, 08:40
(139 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

7 Iulie 2020, 17:10


Ion Roată: Utilaje agricole cuprinse de flăcări

Ion Roată: Utilaje agricole cuprinse de flăcări

Pompierii din Urziceni au intervenit pentru stingerea unui incendiu care a cuprins două utilaje agricole, puse în funcțiune pe un câmp din zona localității Ion Roată. Cel mai probabil flăcările au izbucnit ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 16:05
(213 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

Administrația Națională de Meteorologie a emis o nouă avertizare meteo-Cod portocaliu de instabilitate atmosferică accentuată, cu vijelii (ce vor atinge în anumite intervale viteze de 80-90 km/h), averse ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 15:55
(73 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan sub influența alcoolului

În urma unei acțiuni de prevenire a accidentelor rutiere, polițiștii ialomițeni au identificat , pe raza localităților Rădulești, Slobozia și Țăndărei, 4 conducători auto care circulau pe drumurile publice ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 15:50
(119 vizualizări - 1 comentariu)


8
Incendiu la o casă din Movila

Incendiu la o casă din Movila

Pompierii din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia și membrii serviciului voluntar cu 3 autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit pentru stingerea unui incendiu care ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 15:05
(104 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila incendiu


9

Grupul de Comunicare Strategică: 455 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 7 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 455, cu 11 cazuri mai mult față de ziua de luni, ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 13:05
(160 vizualizări - 0 comentarii)


10

IȘJ Ialomița: Calendarul privind mobilitatea personalului didactic din învățământul preuniversitar în anul școlar 2020-2021 a fost reactualizat

În urma promulgării de către președintele României, Klaus Iohannis, a Legii pentru aprobarea Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 58/2020 privind luarea unor măsuri pentru buna funcționare a sistemului ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2020, 21:20
(234 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 3 iulie a.c., în jurul orei 9,30, polițiștii din Slobozia au oprit pentru control, pe raza localității Misleanu, un autoturism condus de un tânăr de 28 de ani, din aceeași localitate. În urma solicitării ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2020, 16:10
(145 vizualizări - 0 comentarii)


12

Grupul de Comunicare Strategică: 444 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 6 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 444, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de vineri, ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2020, 13:05
(200 vizualizări - 0 comentarii)


13

IPJ Ialomița: Acțiuni integrate pentru combaterea COVID-19

Pentru prevenirea și limitarea îmbolnăvirilor cu COVID-19, la nivelul județului Ialomița se vor desfășura acțiuni de verificare a respectării măsurilor de protecție sanitară, pentru a proteja sănătatea ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2020, 08:20
(122 vizualizări - 0 comentarii)


Șosele însângerate în județul Ialomița

Șosele însângerate în județul Ialomița

Zi neagră pe șoselele din Ialomița sâmbătă, 4 iulie 2020. Cinci persoane au fost rănite și una a murit în urma a 3 accidente rutiere, petrecute pe raza localităților Fetești, Coșereni și Misleanu. Cel mai ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2020, 12:15
(703 vizualizări - 5 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

3 Iulie 2020, 17:10


Grupul de Comunicare Strategică: 440 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 3 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 440, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de joi, 2 ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 13:05
(229 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis sau cu permise suspendate

Joi, 2 iulie a.c., în jurul orelor 15,00, polițiștii din Balaciu în timp ce desfășurau activități de control al traficului rutier pe raza de competență au oprit pentru control un autoturism condus de un ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 11:40
(184 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pieton acroșat de un autoturism

Joi, 2 iulie, a.c., în jurul orelor 18,00, ISU Ialomița a intervenit la un accident rutier în municipiul Slobozia, în care un autoturism a lovit un pieton. La locul evenimentului s-a deplasat de urgență ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 10:55
(229 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Fetești: Șiră de baloți cuprinsă de flăcări

Fetești: Șiră de baloți cuprinsă de flăcări

Vineri dimineață, 3 iulie a.c., în jurul orei 3,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o șiră de baloți din paie în gospodăria unui cetățean din Cartierul Vlașca ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 10:50
(132 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Slobozia: A luat foc ghena de ventilație

Joi, 2 iulie, a.c., în jurul orelor 16,00, ISU Ialomița a fost solicitat să intervină la stingerea unui incendiu produs la o ghenă Slobozia. Incendiul a fost stins operativ de ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 10:45
(179 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Săveni: Incendiu la o anexă gospodărească

Săveni: Incendiu la o anexă gospodărească

Joi, 2 iulie, a.c., în jurul orelor 11,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Săveni. La locul solicitării ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 10:40
(199 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Săveni incendiu


Proxenet din Axintele, arestat

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 16:50
(285 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Femei reținute pentru contrabandă cu țigări

Două femei, de 43 și 66 de ani, au fost reținute de polițiștii ialomițeni într-un dosar privind contrabanda cu țigări. Oamenii legii au efectuat în cursul zilei de joi, 2 iulie a.c., 10 percheziții domiciliare ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 16:45
(325 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale pentru încălcarea Codului Rutier

Un tânăr de 22 de ani și un altul de 30 de ani s-au ales cu dosare penale după ce au fost suprinși în trafic încălcând regulile de circulație. Tânărul de 22 de ani s-a urcat la volan în stare de ebrietate ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 16:40
(193 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 436 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 2 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 436, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de miercuri, ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 13:05
(198 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: Proiectil neexplodat găsit în grădină

Sudiți: Proiectil neexplodat găsit în grădină

O persoană din Sudiți a descoperit un proiectil de artilerie exploziv, de calibru 120 mm, miercuri, 1 iulie a.c., în jurul orelor 12,50, în grădina din propria gospodărie. Conștientizând ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 09:10
(239 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Contestații la Bacalaureat 2020

La nivelul județului Ialomița, 661 de contestații au fost depuse după afișarea primelor rezultate obținute de către candidații prezenți la probele din sesiunea curentă a examenului de Bacalaureat. ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 07:15
(249 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Slobozia

Razie a polițiștilor la Slobozia

97 de persoane amprentate, 122 de autoturisme controlate, 23 de sancțiuni contravenționale aplicate și 6962 de kilograme de deșeuri feroase ridicate de polițiști. Este bilanțul unei ample acțiuni de prevenire ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2020, 14:40
(331 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la centrele rezidențiale

Având în vedere prevederile Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19,  în  perioada 3-15.06.2020, Inspectoratul Teritorial de Muncă ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2020, 13:20