Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Fetești: Administrație cu chirie și covrigi

Fetești: Administrație cu chirie și covrigi

Administrația municipiului Fetești trăiește la bloc. Nu e singura din țară, dar e singura din județ. Blocul e vecin cu un supermarket, undeva pe lîngă gară. Din cînd în cînd, presa își amintește de subiect și îl repune pe agenda publică. Mai nou, și ziarul local, moșit pentru alegerile din vară... Am fost curioși să descoperim de ce se face atîta publicitate unei scări de bloc. Într-o zi de vineri...

«Vinerea e zi scurtă»
E vineri, către prînz... Cînd și cînd, funcționari cu ochii largi de foame dau de perete ușa de fier a blocului... După un timp se întorc agale, agățați de covrigul cumpărat regulamentar. Leafă de bugetar, ce vreți... Afară e soare, pe scara Primăriei e întuneric. La etajul 1, un oarecare pare de-al casei și explică unui contribuabil cum se face vinul. Contribuabilul înghite în sec de se-aude pînă la etajul 2. Acolo, la 2, se plătesc impozitele. La impozite sînt vreo 7-8 oameni, înghesuiți în spațiul unui hol de apartament confort 2. Ne amintim una dintre declarațiile primarului, citită în noul ziar local. Contribuabilii de vineri nu știu însă ce declară primarul. Ei știu doar să înjure. Scăpat din coadă, unul dintre ei se înghesuie nervos pe lîngă noi, birjărind mărunt în barbă: «’tu-le muma lor, că iar s-a scumpit!». Ne ferim prudenți și revenim pe scara blocului. Tot la 2, la apartamentul 5, găsim Direcția Juridică, Compartimentul Patrimoniu și secretarul Primăriei. Nu mai apucăm să ciocănim la ușă, că am fost avertizați: «Vinerea e zi scurtă. Încercați mai bine luni...». La etajul 3 are birou primarul. Primarul nu e nici el acolo, ni se explică amabil. Am putea vorbi, în schimb, cu Cristi. Cristi e mîna dreaptă a primarului, mănîncă în bucătărie... Bucătăria de la 3 e funcțională, pentru cazul în care are nevoie domnul primar de o cafea sau un sandviș. Declinăm oferta, nu vrem să-l deranjăm pe Cristi de la masă. La etajul 4 descoperim Direcția Dezvoltare, Investiții și Proiecte Europene, la apartamentul 9. Și ușa asta e închisă, iar pe ea e lipită un soi de avertisment politicos, pe o coală A4 «Vă rugăm, închideți ușa!». Virgula am pus-o noi!

Contribuabili și angajați
Vasile Vera are 75 de ani. Coboară de cînd am urcat noi, sprijinindu-se de un baston ortopedic. A avut treabă la «Impozite», ca să știe cît are de plătit. La fiecare treaptă coborîtă oftează. Dar nu se supără că «Impozitele» sînt așa sus. «N-avem ce să facem, trebuie... Eu am vrut doar să știu cît am de plătit. Am și casă și teren. Și știu că trebuie să plătesc pînă în martie, ca să-mi dea reducere. Mi-a zis că am 692 de lei, de-ăștia noi... Dar e mult, maică, nu știu de unde să îi iau pe toți!». În fața Primăriei nu sînt bănci. Doar cîini comunitari. Și un panou care confirmă că, în perioada 2010-2011, administrația feteșteană a implementat sistemul de management al calității ISO 9001. Proiectul a costat fix 461812,82 lei. După alte 10 minute, din sediul Primăriei iese următorul contribuabil, semn că în ciuda managementului integrat, coada de la 2 se mișcă greu. Mihail Novac are 72 de ani. Și, după 8 ani de plătit administrație la bloc, spune că s-a săturat: «Deloc nu sîntem mulțumiți. Dar deloc! Sînt camere mici, sîntem înghesuiți, miroase urît pe scară de la atîtea suflete, că nu e aerisire. Acum a început să miște ceva, la sediul vechi... Dar e slabă mișcarea, eu zic că nu mai apuc să văd sediul nou la primăria asta... Dar acum am venit să profit de reducerea asta de 10% la Impozite. Și aflu că s-a mărit termenul la 6 luni. O fi pentru că în iunie sînt alegerile?» se întreabă acesta. Nu apucăm să-l aprobăm. Din sediul Primăriei iese val-vîrtej un agent de ordine pe a cărui uniformă scrie: «Primăria Fetești PAZA» care ne interoghează fără preaviz: «Auziți, cine sînteți și de ce ați făcut poze la noi? Că mi-au spus domnișoarele că ați fotografiat înăuntru... Păi se poate așa ceva?! Lipsește omul un minut să-și ia un covrig și vă faceți de cap?»...

Sediu nou în sediul vechi Cînd e la Primărie, primarul Gheorghe Catrinoiu povestește despre viitorul sediu al administrației locale. Și regretă că este obligat să plătească 250 mii de lei anual chirie pentru scara de bloc în care stă acum. Spicuim dintr-una, din multele publicate în ziarul local de care v-am pomenit: «Am preluat o Primărie care are un sediu într-un bloc. Nici măcar blocul acela nu e al nostru, plătim chirie. Nu e un lucru bun! (...) N-am putut reabilita clădirea. Am preluat toate expertizele care s-au făcut anterior de persoane care s-au ocupat de această problemă, de specialiștii din Primărie și de ceilalți experți cooptați și am refăcut aceste expertize, pentru că se identificase atunci un program de consolidare și reabilitare prin Ministerul Transporturilor! (...)». Nu înțelegeți, așa-i? Stați liniștiți, că nici noi nu pricepem nimic. Dar surse din cadrul Primăriei Fetești confirmă faptul că primarul Catrinoiu este preocupat de ideea demolării vechiului sediu și construirea unuia nou în locul acestuia. Mai are nevoie însă de un mandat. Poate și de al doilea, dacă nu găsește sprijin și surse de finanțare...

13 Aprilie 2016, 08:40 (2093 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Proiecte pentru reabilitarea infrastructurii rutiere
Reabilitarea străzilor din Fetești se apropie de final
Jaf ca-n codru săvîrșit de angajații Primăriei Fetești

Comentariile cititorilor:


fetestean:
(25 Aprilie 2016, 21:53)
Sunt de acord cu comentariul d-lui Sima.In doua mandate Catrinoiu nu a facut nimic vizibil in acest oras.Strada Prelungirea Grausor ,pe care sunt nevoit sa merg zilnic ,este plina de gropi,scartaie masina din toate incheieturile.Nu stii pe care sa le ocolesti mai intai,ca pe toate ,este imposibil.Gunoaiele sunt peste tot,dar daca treci de Str.Banatenilor spre spital,acestea sunt <plantate".In afara de cateva pavele si ronduri de flori,doar pe centru,in rest-nimic!De la Grecu si pana la spital ,spatiul acela n-a fost amenajat niciodata.Noroc ca unii locatari sunt mai gospodari si-au incercat sa amenajeze cu resurse proprii. Catrinoiu= o nulitate de primar!
Sima:
(15 Aprilie 2016, 11:01)
Atmosfera pe care o redati este reala si nu caracterizeaza doar miezul zilei sau sfarsiturile de saptamana din primarie.Ea reda stilul permanent pe care acest monstru miorlaitor Catrinoiu l-a impus activitatii institutiei si modul de abordare de catre el a relatiei cu cei pe care ar trebui sa- i slujeasca.Cu un aparat de propaganda bine pus la punct,coordonat de finul Cristi despre care vorbeati in articol,primarul reuseste sa ascunda nimicul pe care l-a produs sub fel de fel imagini idilice redate oamenilor tot pe cheltuiala lor sub diferite forme media,cum este si acel proaspat ziar de campanie electorala,care bineinteles ca nu apare pe banii lui.Poate ca, daca organele abilitate nu se vor sesiza, o vor face pana la urma alegatorii,care ar trebui sa-si aduca aminte ca singura performanta a primarului de pana acum a fost cea de aface sa fie arestat viceprimarul pentru ca i-a executat ordinele.