Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Incursiune în istoria navelor de război la Muzeu

«Școala Altfel» în Ialomița

Slobozia: Incursiune în istoria navelor de război la Muzeu

În perioada 18-22 aprilie a.c., elevii din Ialomița participă la numeroase activități extrașcolare, în cadrul evenimentului «Școala Altfel». Special pentru ei, reprezentanții Muzeului Județean Ialomița inaugurează o inedită expoziție, dedicată navelor de război celebre, din cele mai vechi timpuri și pînă după Cel De Al Doilea Război Mondial. Machetele au fost create de doi soți din Călărași și sînt expuse în premieră la Slobozia.

Activități inedite Programul național de educație «Școala Altfel» își propune să aducă o  alternativă funcțională în sistemul de Învățămînt. Timp de 5 zile, elevii își vor concentra atenția să asimileze noi cunoștințe prin intermediul a diverse activități extrașcolare. Astfel, ei vor participa la numeroase spectacole, excursii și întîlniri care vor lua locul lecțiilor de la clase. În acest sens, Muzeul Județean Ialomița marchează «Școala Altfel» printr-o expoziție inedită. Instituția își deschide porțile joi, 21 aprilie 2016, pentru a-i lăsa pe elevi să admire navele de război care au făcut istorie în cele mai importante conflicte militare din lume. Vasele în miniatură sînt expuse într-una din sălile instituției și îi așteaptă pe elevi să le admire. «Ne-am gîndit să le oferim elevilor o altfel de lecție de istorie și am decis să inaugurăm această expoziție. Machetele sînt foarte bine realizate și redau în detaliu originalele. Le mulțumim tuturor celor care ne-au sprijinit să putem realiza această expoziție...» ne-a declarat Ioan Cernău, curatorul expoziției de nave militare deschisă la Muzeul Județean Ialomița.

Povestea ambarcațiunilor
În perioada 18-22 aprilie, elevii din Ialomița participă la numeroase activități extrașcolare, în cadrul evenimentului «Școala Altfel». Special pentru ei, reprezentanții Muzeului Județean Ialomița inaugurează o inedită expoziție, dedicată navelor de război celebre, din cele mai vechi timpuri și pînă după Cel De Al Doilea Război Mondial. Machetele au fost create de doi soți din Călărași și sînt expuse în premieră la Slobozia.

19 Aprilie 2016, 15:40 (2098 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: Expoziție de icoane la Muzeul Județean
Ialomița: Romi la expoziție
Muzeul Județean Ialomița: Expoziție «Slobozia în imagini»

Comentariile cititorilor:


Cu traista-n băț!:
(20 Aprilie 2016, 05:28)
Și ce se mai poate face, fără cheltuiala părinților, in Slobozia, în săpămâna chiulului legal? Că excursiile costă! Și excursionistă-afaceristă e numai una! ,, Și era una la părinți/ Cu-n frate dat la scârnă,/ Și colinda pentru arginți/ Că-n casa-i n-avea tihnă"....
Ialomitean:
(19 Aprilie 2016, 22:18)
 Normal era sa-i numiti pe creatorii machetelor,macar pentru ca fara munca lor nu ati fi avut ce scrie si pentru ce sa incasati salariul.Bravo Calarasenilor!.Felicitari pentru micile opere de arta!