Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Funcționari publici, șpăguiți pentru ajutoare sociale

Percheziții la Primăria Bărbulești

Funcționari publici, șpăguiți pentru ajutoare sociale

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, împreună cu efective de polițiști, au descins la Primăria Bărbulești, la primele ore ale dimineții. Anchetatorii căutau probe într-o anchetă ce a vizat fapte de corupție. Concret, mai mulți funcționari ai Primăriei Bărbulești sînt suspectați că au primit șpăgi pentru a oferi ajutoare sociale, în baza Legii 416, mai multor cetățeni. 40 de persoane urmează să fie aduse la audieri.

Bărbulești, «raiul» ajutoarelor sociale O statistică a Agenției Județene de Plăți și Inspecție Socială plasa localitatea Bărbulești pe primele locuri la nivel județean în ceea ce privește numărul beneficiarilor de ajutoare sociale în baza Legii 416, precum și a sumelor încasate. Potrivit AJPIS, romii din Bărbulești primeau lunar de la stat peste 1 milion de lei, constînd în ajutoare sociale. Toate acestea în condițiile în care mulți dintre beneficiari trăiau în adevărate palate și se plimbau cu cele mai scumpe mașini. Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița și polițiștii au făcut lumină în «raiul» ajutoarelor sociale de la Bărbulești. Anchetatorii au descins la Primărie, acolo unde mai mulți funcționari sînt suspectați de faptul că, în perioada 2014-2016, au primit șpăgi de la beneficiarii ajutoarelor sociale, pentru a le ponta acestora orele de muncă prestate, astfel încît să poată primi banii dați de stat. 11 percheziții domiciliare au fost efectuate și 40 de persoane vor fi aduse la audieri la sediul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Cercetările continuă pentru a se lămuri întreaga situație de fapt.

21 Aprilie 2016, 07:30 (5640 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Percheziții la Slobozia, Amara și Bărbulești. Oamenii legii au ridicat bunuri și bani!
Percheziții la Bărbulești! UPDATE: 9 bărbați, arestați!
Bărbulești: Percheziții domiciliare

Comentariile cititorilor:


Stoichita:
(22 Aprilie 2016, 06:20)
Și la Slobozia Cum o fi ? Toată Bora primește ajutoare, precum și masa calda pentru voturi. Mai este un rom, cu mustăți mari și nr.MMM la masina care e apropiat al lui Stoica si al PSD și care e susținut și ajutat de cei din primărie.
LIBERTATE !:
(21 Aprilie 2016, 22:23)
Mai oameni buni, ati dat navala tocmai acum, cand avem nevoie mai multa de beneficiarii Legii 416? Fiti domnilor putin mai intelegatori! Bat la usa alegirile locale, pe cine se bazeaza primarii in functie? Pe cei de la ajutorul social. Ii sperie ca daca nu voteaza cum trebuie, cu cine trebuie le taie toate drepturile.COCORA, TREZESTETE!!! Fiti domnilor mai blanzi si cu popii, ca doar asta i motivul pentru care li s au renovat casele cu banii primarului (primariei) din Cocora! Si ce, aveti ceva impotriva sa faca si ei campanie electorala? Degeaba ii biciuie primarul? Asa i frumos sa-si vada de treaba lor. Dar cum sa-l rasplateasca si ei pe primar? A angajat si o preoteasa la primarie, tocmai de asta, sa miste si eiceva! NU VA FIE FRICA, INCA PUTIN SI LEFTER PICA! Votati impotriva lui!