Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«RAJA Constanța este și compania ialomițenilor!»

Felix Stroe, director general RAJA Constanța

«RAJA Constanța este și compania ialomițenilor!»

În cadrul evenimentului care a marcat inaugurarea stației de epurare de la Țăndărei, directorul general al companiei, Felix Stroe, a organizat o conferință de presă. El a declarat că este încrezător în capacitatea autorităților ialomițene de a face față responsabilităților impuse de directivele europene privind respectarea mediului și a susținut că implicarea RAJA în Ialomița va continua și în acest ciclu programatic de absorbție a fondurilor europene.

«RAJA e compania ta!»
Conferința de presă susținută de Felix Stroe reprezintă o premieră pentru opinia publică din Ialomița. În cadrul acestei întîlniri, Felix Stroe a răspuns tranșant întrebărilor jurnaliștilor și a încercat să explice rolul și obiectivele companiei pe care o conduce în Ialomița. «RAJA este cea mai mare companie publică de apă și canal din România, cu capital integral de stat. Este o companie puternică, al cărui acționariat este format din 34 de consilii locale. Dar ceea ce o face eligibilă pentru accesarea fondurilor europene este faptul că respectă condițiile pe care Uniunea Europeană le impune, condiții pe care serviciile de apă din Ialomița nu le mai pot îndeplini. Întîi de toate, RAJA face parte dintr-o asociație de dezvoltare al cărei obiect de activitate îl reprezintă serviciile de apă. A doua condiție este să fie operator regional. Iar a treia condiție este aceea de a suporta pînă la 30% din investițiile derulate cu fonduri europene. RAJA îndeplinește toate aceste condiții și a asigurat, în cadrul acestui proiect, circa 74 milioane de euro. De aceea sîntem deschiși ideii de a asigura servicii de apă în cît mai multe dintre localitățile județului. Pentru că, inevitabil, acesta este viitorul, cel al operatorilor regionali!» a declarat acesta în debutul întîlnirii. Referitor la relațiile cu autoritățile locale și județene, uneori tensionate, Felix Stroe a declarat: «Nu îmi permit să fac aprecieri la adresa activității autorităților locale și județene. Sînt convins că sînt oameni care își iubesc județul și fac tot ce pot și ce știu mai bine pentru binele comunităților pe care le reprezintă... Dar dacă Ialomița nu va reuși să mobilizeze resursele financiare existente pentru co-finanțarea acestor proiecte europene, 31 decembrie 2020 va fi ultima zi din calendar cînd mai pot fi mobilizate fonduri europene. Vreau să știți că în ceea ce privește localitățile cu peste 10 mii de locuitori, termenul a expirat în 2013 și, la 30 iunie 2016, încep amenzile zilnice care pot ajunge pînă la 130 mii de euro. În fiecare zi, pînă la intrarea în legalitate a acestor stații de epurare... Poate tocmai de aceea este atît de importantă investiția pe care o finalizăm azi la Țăndărei!» a mai precizat Felix Stroe.

Ialomițenii merită servicii la standarde europene
O altă temă abordată în cadrul conferinței a fost cea privind respingerea de către consilierii județeni ialomițeni a documentului strategic «Master Plan pentru reabilitarea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă și canalizare în regiunea Constanța-Ialomița, forma revizuită». Reamintim că proiectul de hotărîre care viza acest Master Plan a fost respins în cadrul ședinței din 21 aprilie a Consiliului Județean Ialomița. «RAJA rămîne deschisă oricărei forme de colaborare. Avem capacitatea de a finanța investiții și sîntem apreciați de către autoritățile guvernamentale și europene și asigurăm servicii de foarte bună calitate. Ne aflăm pe locul 5 într-un clasament cu sute de poziții în ceea ce privește gradul de absorbție al fondurilor europene... Master Plan-ul respins de autoritățile județene ialomițene reprezintă doar o diagnoză. Nu înseamnă asumarea unor obligații. Iar neadoptarea lui mi se pare o decizie pripită... Fără el însă, nu se pot accesa fondurile europene necesare dezvoltării. De aceea, vom reveni cu această propunere în fiecare lună. Master Plan-ul nu are implicații politice, nu sprijină un partid sau altul... Este doar un document strategic necesar dezvoltării județului Ialomița!» a declarat Felix Stroe. De asemenea, directorul general RAJA Constanța a subliniat și situația dificilă cu care se confruntă municipiul capitală de județ. «Operatorul de apă din Slobozia nu va avea niciodată capacitatea de a mobiliza investiții europene! Nu este autorizat, nu este recunoscut, are o situație financiară dificilă... Și, chiar dacă ar reuși, procesul de auditare este unul de durată, nu mai e timp fizic pentru acest lucru... Am tot respectul pentru colegii mei de la Slobozia, sînt convins că sînt niște eroi care reușesc cu bani puțini și în condiții precare să asigure apă locuitorilor din oraș. Dar nu e de ajuns, nu se mai poate trăi așa! În aceste condiții, este necesară o decizie politică fermă. Nu este însă de competența mea să comentez acest aspect... O pot face însă locuitorii din Slobozia pentru că, în ultimă instanță, acolo este vorba în primul rînd despre o problemă de sănătate a populației!».

Preț unitar în toată aria de operare În toate cele 170 de localități în care asigură furnizarea apei, de la Constanța și pînă la Buftea, în județul Ilfov, RAJA Constanța oferă o politică unitară de prețuri, menită să protejeze consumatorii de fluctuațiile care apar pe această piață. Astfel, prețul practicat de către RAJA Constanța pentru furnizarea unui mc de apă potabilă (plus canalizare și epurare) este de 7,12 lei. La Slobozia prețul este cu 1 leu mai mic, însă el include și plata apelor pluviale. Referitor la acest aspect, Felix Stroe a făcut următorul comentariu: «În condițiile în care o familie cu trei membri consumă 15 metri cubi de apă lunar, creșterea de preț în cazul în care operatorul ales ar fi RAJA este, într-o lună, echivalentul unui pachet de țigări. Întrebarea mea însă ar fi: „Cît plătesc acum slobozenii pentru apa pe care o cumpără de la alimentară?“ Și nu e vorba numai despre apa pe care o bem, ci și de cea cu care gătim, cu care spălăm rufele... Și, mai ales, este o problemă de sănătate...». Reamintim că, la acest moment, operatorul local de furnizare a apei, Urban SA, recunoaște public că apa furnizată slobozenilor nu respectă parametrii de potabilitate stabiliți prin lege, iar analizele lunare pe care este obligat să le efectueze confirmă depășiri la amoniu de pînă la 20 de ori decît limitele admise.

31 Mai 2016, 18:15 (3496 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Contribuabil:
(2 Iunie 2016, 15:13)
Urat,foarte urat se comporta muncitorii de la Urban,mai ales cei care fac politica PSD
iulian:
(2 Iunie 2016, 11:52)
Chiar daca o faceti potabila slobozenii sau invatat sa cumpere sau sa o aduca de la tara ! Veniti voi si umflati pretul fara sa faceti nici o investitie sau una foarte mica ! Na lupule tigan de-a gata !
 
ZGROYO:
(1 Iunie 2016, 17:29)
Am ramas stupefiat de modul inacceptabil in care am fost tratat de salariatii Urban. Ma refer la cei din teren. Cei de la birouri sant omenosi. PREFER RAJA,chiar daca platesc mai mult dar vreau sa fiu tratat omeneste!
Mary:
(1 Iunie 2016, 12:04)
       Totul se compara cu ce bani scoatem din buzunar pentru apa plata. Destep, foarte destept. Si cu investitia facuta de pomana cu banii nostri, cum ramane?! Dece trebuie sa platim apa infecta ca apa potabila?! Cine ne da banii inapoi?! Poate Sf. Gogu. Cata mizerie, cata incompetenta la nivel local, cata marsavie, cate bataie de joc si nimeni nu ia nicio masura cu cei responsabil. Cand presa locala sesiza ca apa nu corespunde normelor de igiena, toti smecherii ieseau in fata cu buletine de analize falsificate si se bateau cu pumnii in piept ca apa este potabila. Pentru fals si uz de fals nu plateste nimeni, pentru imbolnavirea populatiei, nimeni nu este vinovat?! In ce tara traim??!! Chiar asa mafia isi spune cuvantul si toata lumea tace malc??!! Cui ii este frica de ce si de cine??!! Toate au un raspuns dar nimeni nu vrea sa-l dea. Astepmam un remembar al redactiei cu toate articolele via-a-vis de "apa buna" din Slobozia, ar fi interesant sa tragem niste concluzii acum cand o firma privata ne da tarcoale ca intr-un joc de imperechere, din nou pe banii nostri, cu oferte ca intr-o casatorie din interes. Vom sta, cred, de stRAJA patriei!!