Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Copii tratați cu indiferență la Grădinița Nr. 2 din Slobozia

Copii tratați cu indiferență la Grădinița Nr. 2 din Slobozia

Dacă la alte grădinițe din țară directoarele au fost filmate în timp ce loveau copii, la Grădinița cu Program Prelungit Nr. 2 din Slobozia conducerea unității este reclamată pentru «dezinteresul afișat față de copii»... Revoltați, mai mulți părinți au semnat o petiție în care explică abuzurile comise de directoarea Elena Frangulea. În replică la acuzațiile care i-au fost aduse, aceasta susține că părinții nu au dreptate.

O sesizare scandaloasă
În urmă cu o săptămînă, redacției ziarului Independent i-a fost înmînată o adresă semnată de un grup de părinți, revoltați de modul în care copiii lor sînt educați la Grădinița cu Program Prelungit Nr. 2 din Slobozia. În respectiva petiție, oamenii au reclamat faptul că directoarea unității este dezinteresată de activitatea didactică desfășurată. Mai mult, aceasta este acuzată de faptul că țipă la copii și că are obiceiul de a-i jigni. «(...) după cum am observat noi, în urma numeroaselor discuții și reclamații aduse doamnei directoare, se conduce pe principiul „cine nu este cu mine este împotriva mea“. (...) Dînsa nu este interesată nici de sănătatea copiilor (deoarece a trebuit să se facă sesizări la DSP pentru cele 4 cazuri de scarlatină din grădiniță în vederea unei dezinfecții) sau securitatea și siguranța copiilor-afirmînd că „ei pot să stea și cu îngrijitoarea“, nu neapărat cu un cadru didactic care să asigure suplinirea. (...) Noi aducem copiii la grădiniță pentru educație, nu să vină doamna directoare să țipe la ei și să-i jignească (...)» se arată în reclamația transmisă redacției Independent.

Replica acuzațiilor
Din perspectiva directoarei Elena Frangulea, toate acuzațiile care se regăsesc în petiția de mai sus sînt total eronate. Femeia susține faptul că în grădinița pe care o conduce se duce o adevărată luptă de orgolii, iar semnatarii reclamației sînt, de fapt, manipulați de o educatoare. «Știu că au fost discuții despre faptul că nu iau atitudine în ceea ce privește interesul copiilor. Am fost acuzată de faptul că sînt isterică și că țip... Dar nimic nu este adevărat! În legătură cu acele cazuri de scarlatină vă pot demonstra cu acte faptul că am făcut eforturi pentru a rezolva problema. În fapt, situația nu a fost atît de gravă... Noi am făcut demersuri către DSP care ne-a comunicat scris faptul că nu e cazul să intervină. Totuși, noi am făcut dezinfecție în toată grădinița. Părinții care reclamă nu au venit la cabinetul medical să se intereseze, au lansat zvonuri și acuzații auzite de prin alte părți. Totul este o manipulare a lor!» susține directoarea Elena Frangulea.

31 Mai 2016, 15:10 (3742 vizualizări - 19 comentarii)

Comentariile cititorilor:


EMILIAN:
(7 Iunie 2016, 20:16)
Se vede de la o posta ca totul este o "facatura",ca acea educatoare care incita cei sase parinti ,sau poate 2-3 (si nu 30 cati sunt in total in acea grupa) si-a bagat unghia-n gat.Nu cred sub nici o forma ca inspectoratul nu si-a facut datoria,la fel si doamna director.Uite ca doamna Frangulea a ajuns directoarea acestei gradinite de renume ,pe cand ea,"suplinitoarea", a ramas cu buza umflata si n-o sa ajunga niciodata la nivelul acestei doamne.Mai traim si mai vedem!
HA! HA! HA!
Ionuţ:
(7 Iunie 2016, 18:44)
Vai!!! Ce elogii! Ce laude! Ce miresme! Ce parfum de minciuni aduse doamnei directoare Frangulea Elena!!! Ce bine vă șimțiți atunci când atacați fără să știți adevărul! Nu știu dacă ati fi fost în locul acelor părinți, dacă copilul dumneavoastră ar fi fost jignit și amenințat de doamna directoare erați la fel de elogioși și vă repezeați să ,,aruncați cu pietre" numai pentru ,,a da bine"în fața doamnei ,,binevoitoare". Pardon, domnilor, doamnelor, dar dumneavoastră nu îi cunoașteți dacât ,fața prefăcută cea ,,zâmbitoare" nu ce ascunde în spatele ei.  Cu ce cuvinte se poate adresa părinților...de ce nu s-a mers pe firul acestei anchete să vedem și noi( opinia publică - alți părinți) de ce doamna directoare are atâtea sesizări la ISJ, de ce   este atât de ,,ținută în brațe" această doamnă??? Acea unitate este renumita nu prin munca doamnei Frangulea( pusă directoare de un an ) ci prin munca a zeci de ani si a intregului colectiv condus de cele  cinci foste directoare care au  știut să-și  cinstească cadrele nu să  le atace. Iar despre acea doamnă educatoare ( care instigă părinții) să știți că doamna Frangulea nu îi poate ajunge nici măcar până la tocul pantofului.  Pentru că așa ne simtim noi bine să râdem de profesioniști și să-i elogiem pe cei care se ridică pe spatele lor. Sunt mândru că am fost educat și format de ,,acea educatoare"  iar acum sunt părinte!!!!
O mamica:
(7 Iunie 2016, 10:45)
Se intreaba cineva: iese fum fara foc vreodata??? Principiul "cui nu-i convine...sa-si mute odraslele" este exact traducerea libera a INDIFERENTEI. Oricum ii apreciez pe parintii care au intocmit sesizarea si catre Inspectorat si catre redactia ziarului. AU FACUT CEVA! Mai mult de atat, oare ce ai putea sa faci?! Daca nu apelezi la autoritati, atunci la cine?!? Apropo de "este director si trebuie respectat indiferent de situatie" eu respect OMUL! Nu functia. OMUL! Sa nu uitam ca respectul nu figureaza jos la SEMNATURA DIRECTOR. Ti-l castigi!! Din pacate nu este singura gradinita care "camufleaza aceste incidente de ordin medical". O alta renumita gradinita a "camuflat" nu demult o epidemie de rotavirurus. La o luna dupa incident (soldat cu multi copii internati prin spitalele tarii) aceasta gradinita afiseaza o notificare in geam (pentru cine vrea sa o citeasca, evident) din care un paragraf este acoperit cu o banda de hartie (clar-ceva ce nu trebuia citit)!! Si nimeni nu trebuia sa isi dea seama! E trist TRIST cum situatiiile acestea "mor in fasa". Inchei: NU IESE FUM FARA FOC!  
ileana :
(7 Iunie 2016, 10:40)
Cum se pot infuenta 30 de parinti de catre o educatoare? hai  unul doi hai 5  dar 30? Serios? 
Domana directoare are depuse doua sesizari la inspectorat  semnate de foarte multi parinti si doamna stie foarte bine pentru ce sunt depuse aceste sesizari, la acestea,, Inspectoratul scolar nu a dat nici pana la aceasta ora raspuns in scris ... caci asa se fac lucrurile pe la noi. 
Aceasta Doamna Directoare "de Exceptie", cand a fost trasa la raspundere pentru faptul ca nu a sterilizat unitatea desi avea cazuri de scarlatina, a tipat la noi si ne-a zis "sa ne luam copii de acolo daca nu ne place , caci nu are bani pentru asa ceva si nu este obligata sa faca acest lucru". 
Dar daca o s-o intrebati despre acest lucru o sava zica ca acesti parinti " minte" , caci doar dansa are dreptate  mereu restul " minte"......
Eu propun ca inainte sa aducem elogii unei persoane sa studiem atent problema, si sa intrebam parintii caci sunt multi care pot confirma cele spuse de mine, si nu numai parinti din clasa la care este " acea educatoare" care inluenteaza parintii... 
PS : parintii MINT !!!! asa e in limba romana....... 
Mirela:
(4 Iunie 2016, 13:12)
Este total neadevărat cele spuse la adresa D.nei Frangulea. Este o persoana de excepție și foarte pașnică atât cu copiii cât și cu părinții. Merita tot respectul. Am avut copilul la clasa dânsei și nu a fost nici o problema. Eu m-am înțeles foarte bine cu dansa iar copilul o iubește.
Cosmina:
(4 Iunie 2016, 00:07)
Tot respectul pentru doamna Director! Profesionalismul și loialitatea o caracterizează în totalitate! Sunteți The best'
Un grup de parinti:
(3 Iunie 2016, 23:41)
Cunosc gradinita mai bine decat ar crede oricine,doamna Elena este o super femeie! Iubeste enorm copiii! Toate afirmariile de mai sus sunt neadevarate!!!!
Costina:
(3 Iunie 2016, 19:43)
Din pacate se fac articole fara a si verifica daca acele surse chiar spun adevarul. Am copilul in acea gradinita si am fost placut surprinsa de caldura cu care doamna Frangulea ne-a primit, de faptul ca ni se da sa completam fise de satisfactie si desi nu o cunosc foarte bine, de cate ori am avut ocazia sa o intalnesc mi-a lasat impresia unui om calm, echilibrat si un bun profesionist. Daca un parinte are o problema personala si aduce o foaie cu 10 semnaturi care pretinde ca sunt ale mai multor parinti, cineva verifica? Ar fi transparent si de bun simt fata de munca acelui director sa publicati lista si sa va asumati ceea ce scrieti!
Este logic ca atunci cand nu esti multumit de educatia oferita, sa iti iei copilul si sa il muti la o alta gradintia, nu sa dai articole in ziare si sa denigrezi acesti oameni care chiar isi fac treaba!
Referitor la cazurile de scarlatina care este o boala extrem de contagioasa nu cred ca gradinita a "fabricat-o" sau raspandit-o, tot copiii o aduc si o raspandesc si daca dezinfectia se face si vin trei purtatori ai virusului luat spre exemplu din parc atunci unde este vina institutiei ? Este normal ca intr-un loc unde se strang copii sa fie si virusi, de la raceli pana la scarlatina. Responsabilitatea medicala este si a parintilor sa nu ii aduca bolnavi!
Un grup de părinți :
(3 Iunie 2016, 19:26)
Stimate cadre didactice ale acestei grădinițe, noi, un grup de părinți suntem convinși ca nu meritați sa fiți tratate asa. Acum, la sfârșit de an școlar, va felicitam și va mulțumim pentru efortul depus, pentru profesionalismul de care dați dovada și pentru tot ceea ce sunteți! Doamna director, noi va respectam și va apreciem activitatea! Și știți. ."nu mor caii când vor cainii" !
Dod:
(3 Iunie 2016, 16:55)
"Gura păcătosului adevăr grăiește " Restul sunt educatoare, iar ce spui tu "Emilica" ti-ai făcut o meserie de a defăima grădinița nr 2 ; ar mai fi una cu aceeași meserie. RUSINCA...RUSINCA doamnelor E+t=love.
Parinte:
(3 Iunie 2016, 13:39)
Rusine pentru dna.educatoare care a incitat parintii impotriva conducerii unitatii din care si aceasta face parte.
tudor65:
(3 Iunie 2016, 13:15)
Din pacate doar o singura educatoare "Emilia Ionescu" este pliata pentru a fi educatoare prin vocatie,la restul este o meserie.
Doru:
(2 Iunie 2016, 22:18)
Acei parinti care sunt nemultumiti de educatia pe care o primesc copiii lor in gradinita de ce nu-si muta odraslele in alta parte? Nu este normal ceea ce spun?De ce murdariti cu noroi imaginea acestei unitati de prestigiu si imaginea cadrelor didactice care va educa copiii?Railor...rusine sa va fie!
Paul:
(2 Iunie 2016, 17:32)
Doamna Frangulea este o profesionista care si-a pus amprenta pe institutie.Felicitari!Unii se folosesc de orice ca sa arunce cu noroi.Numai ca nu ia nimeni in seama toate mustele
Fost parinte:
(2 Iunie 2016, 15:55)
     Pacat ca d-na educatoare x este preocupata de instigarea parintilor si nu numai, pantru ca rezultatele muncii colectivului didactic, cat si a intregului personal sunt uitate sau trecute cu vederea. Nu cred ca d-na director doreste raul unitatii pe care o conduce. Cred ca este greu sa acceptam schimbarea cand ani de zile ne-am complacut, ne-a fost bine....D-na Frangulea Elena a fost educatoarea copilului meu. Iubeste copiii si este preocupata de munca cu acestia. Nu cred ce se spune despre dansa. Improscarea cu noroi a unui om din nefericire o facem foarte usor si fara frica de Dumnezeu doar pentru ca vrem si putem sa umilim. De ce? Este pacat !
    "Nici o plata fara rasplata". Eu cred ca nu este nimic adevarat, doar razbunari fara sens si patarera imaginii unei unitati prescolare de succes. Mare pacat!