Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Vivani a blocat accesul la depozitul zonal. Slobozia este inundată de deșeuri menajere!

Vivani a blocat accesul la depozitul zonal. Slobozia este inundată de deșeuri menajere!

Începînd cu data de 31 mai 2016, Vivani Salubritate a blocat accesul autoutilitarelor de colectare a deșeurilor menajere la depozitul zonal de gunoi. Situația reprezintă rezultatul previzibil al unui conflict comercial care a debutat în luna martie. Polaris M Holding, operatorul local de salubritate, a cerut încă o dată sprijinul autorităților locale. Pînă la acest moment acestea nu au reacționat în nici un fel.

Situație de criză la Slobozia În data de 30 mai 2016, Polaris M Holding a primit o adresă din partea Vivani Salubritate prin care firma era anunțată că «prestarea serviciului de preluare deșeuri municipale și animale din municipiul Slobozia se va face doar la tariful de 72,48 lei/tonă și doar pe bază de plată în avans». Reamintim că, pînă la acest moment, prețul de colectare a deșeurilor menajere a fost de 47,47 lei/tonă. Ca reacție la această decizie arbitrară, în condițiile în care Vivani a refuzat să justifice fundamentarea acestei creșteri de preț, Polaris M Holding a cerut din nou sprijinul municipalității. Concret, Polaris M Holding solicită modificarea tarifelor prevăzute în contractul de delegare a serviciului public «luînd în calcul noul tarif pentru depozitare solicitat de Vivani Salubritate», respectiv 2,48 lei/tonă. Este a doua oară cînd Polaris M Holding solicită autorităților locale o majorare de preț pentru colectarea și depozitarea deșeurilor menajere. Luna trecută, în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia, solicitarea Polaris M Holding de majorare a acestor tarife cu un leu pentru fiecare beneficiar a fost respinsă de plenul consilierilor aleși. După 2 zile de la primirea adresei Polaris M Holding, municipalitatea locală nu reacționează în niciun fel. Între timp, platformele de gunoi menajer de pe raza orașului au devenit neîncăpătoare. La acest moment, autoutilitarele Polaris M Holding nu mai ridică gunoiul menajer, iar firma a precizat în adresa remisă Primăriei Slobozia că, în condițiile noului tarif impus de Vivani, «continuarea activității de colectare și transport deșeuri din Municpiul Slobozia a devenit imposibilă, independent de voința noastră». Joi, 2 iunie 2016, Consiliul Local Slobozia se va reuni în cadrul unei ședințe ordinare. Pînă la orele prînzului, pe ordinea de zi a ședinței nu se afla nici un proiect de hotărîre care să vizeze criza deșeurilor menajere din Slobozia.

2 Iunie 2016, 11:55 (4448 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Slobozenii plătesc 7 lei de persoană pentru colectarea deșeurilor menajere
Vivani impune tarife majorate la depozitarea gunoiului menajer
Vivani Salubritate cere pentru tona de deșeuri colectate 72,4 lei

Comentariile cititorilor:


vasile:
(6 Iunie 2016, 19:06)
dupa cum ati vrut am votat schimbarea ,adica pe Stoica cu Mocioniu .sunteti multumti acum?
ovidiu:
(3 Iunie 2016, 19:36)
Ce-ar fi sa plecam toti din oras duminica ... Ha ha ha !
vasile:
(3 Iunie 2016, 15:59)
eu  tot nu stiu ,sa ma lamureasca si pe mine cineva , eu cu cine votez duminica? ce inseamna schimbare? daca ma votez pe mine  o fi bine?
Cineva ???:
(3 Iunie 2016, 13:31)
Ce vina avem noi cei care ne platim impozitele si taxele locale precum si valoarea prestatiei catre operatorul cu care avem incheiate contracte sa suportam gunoaiele care ajung sa ne inconjoare peste tot.Cred ca aceasta asa zisa ,,criza" este provocata avand in vedere faptul ca suntem in campanie electorala.Cred ca toti cei care s-au perindat in viata politica a Sloboziei sau judetului trebuiesc sanctionati duminica .Ar trebui sa ne gandim la o schimbare ADEVARATA a politicii practicate in zona noastra , nu sa continuam cu ,,pleaca ai nostrii ... vin ai nostrii!!!"
Mary:
(3 Iunie 2016, 13:30)
       Asta ne mai lipsea, deseuri menajere, ca de gunoaie suntem satui.
florin:
(3 Iunie 2016, 08:58)
VAI DA DE CE NU MERGE MORARU ACOLO ? EL CARE ESTE SOLUTIA TUTUROR RELELOR POATE MAI ADUCE UN PROIECT O MINCIUNA SI SE REZOLVA....MOCIONIULE IAL DE MINA PE MORAR SI MAI MINTITI CEVA IN COR     
Ops:
(2 Iunie 2016, 22:34)
Unde sunt candidații la Primaria Slobozia , cind cetățeanul are nevoie de ei ? De ce nu își expun punctul de vedere cu serviciul de salubritate ? Deja miroase îngrozitor in oraș de la gunoiul neridicat . Unde este Dsp Ialomita ? Ne îmbolnăvim trecând zilnic cu copii pe lingă gunoaiele neridicate .
Cetățean :
(2 Iunie 2016, 22:28)
Zilnic noi cetățeni scoatem pubelele la poarta , conform contractului , in speranța ca se va ridica de cei cu care am încheiat contract . Marți ar fii trebuit sa se ridice gunoiul de pe strada Rovine , dar nimeni nu il ridica ! Este cald afara si miroase îngrozitor ! Cred ca ar trebui sa fie carat in fata Primăriei Sloboziei poate așa nu își mai bat joc de noi , cei care ne plătim serviciul de salubritate la zi ! Unde sunt organele din județ ?.. De ce nimeni nu ia nici o măsura ?... Eu zic sa ne mobilizam iar duminica in loc de vot in urnă , sa mergem cu pubele pline de gunoi in fata Primăriei !
SORIN:
(2 Iunie 2016, 15:57)
Ar trebui "deratizați" toți hoții de la Vivani Salubritate. După ce s-au umplut de bani "liberali", alde Vasile Iancu s-au făcut că plouă, tanti Mariana devenind mare director peste toți și peste toate, iar acum blochează accesul. Niște verificări "la sânge" n-ar strica. Legea Insolvenței trebuie modificată de urgență, tocmai pentru a nu mai da posibilitate tuturor evazioniștilor să zburde în libertate. Ce vină are populația să sufere din cauza unor diferende de tip mafiot?!
autoritatile locale:
(2 Iunie 2016, 15:31)
sunt in campanie electorala, nu-i intereseaza pe politicieni ca gunoiul va creste cat casa, ii intereseaza sa imprastie lozinci despre cat de bine o ducem (si mai ales, o vom duce) cu ei la carma orasului, in continuare!
Andrei:
(2 Iunie 2016, 14:21)
Sa vina Ionascu, sa care gunoiul. Gunoi la gunoi, trage. Stie el dece!!
cucu:
(2 Iunie 2016, 13:39)
Problema grava nu este pretul/tona ci calitatea indoielnica a tuturor candidatilor pentru viitoarele alegeri. Toti, dar absolut toti, nu spun nimic nou, sunt niste maimute in costum, inventeaza noi termeni, atat. Vinovati nu sunt ei, marionetele ci sistemul care a creat acesti zombi. Ca au aderat la acest sistem ar fi o problema, dar nu prea mare deoarece in el nu patrund decat caracterele mici. In felul acesta am putea sa-i depistam si sa-i inlocuim. E bine ca totusi stim unde sunt, la fel ca si cu mustele, stim unde trag.  Dar noi suntem in stare sa deratizam?