Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

PSD a recucerit Ialomița, Mocioniu l-a învins pe Martin la Slobozia

Prezență la vot în Ialomița-53,67%

PSD a recucerit Ialomița, Mocioniu l-a învins pe Martin la Slobozia

Rezultate parțiale Slobozia: Mocioniu-37%, Martin-24,3%, Ionașcu-14,5%

Alegerile locale din 5 iunie 2016 au reconfirmat controlul PSD asupra județului Ialomița. Potrivit rezultatelor parțiale ale votului din 5 iunie,  în Ialomița au participat la vot 53,67% dintre alegătorii cu drept de vot. Reamintim că la alegerile locale din 2012 prezența la vot a fost de 59,36%.

Surprize, surprize
Deși rezultatele la nivel de județ erau previzibile, au existat numeroase surprize. Cea mai mare dintre ele o reprezintă pierderea fiefului PNL de la Fetești, unde primarul PNL, Gheorghe Catrinoiu, a fost învins la o diferență de 1600 de voturi de către cvasianonimul Sorin Gafițoi (PSD). O altă surpriză notabilă o reprezintă orașul Căzănești, acolo unde primarul Stelian Traian (PSD) a fost învins de viceprimarul Alexandru Măchiță (ALDE). ALDE a mai cîștigat și la  Perieți, acolo unde Adrian Merlea a învins primarul PI în funcție, Elena Cristea. În mediul rural, PSD a pierdut fiefuri tradiționale precum  Bordușani și Vlădeni. În această ultimă localitate, Lucian Corlău era primar de 8 mandate! Și PNL a înregistrat pierderi în fiefurile tradiționale. La Reviga, de exemplu, Nicolae Began a pierdut în favoarea lui Nițu Barbu (PSD). Și exemplele pot continua. Per ansamblu însă, electoratul ialomițean a sancționat lipsa de alternative a PNL, principalul partid de opoziție din județ, și a statutat dominația politică de 25 de ani a PSD.

Învingăîtorul ia totul
Cea mai mare victorie a PSD rămîne însă Slobozia. Aici, candidatul PSD, Adrian Mocioniu a obținut un scor de 37% (n.red.: rezultatele sînt parțiale), la cel puțin 12 procente distanță de următorul clasat, candidatul PNL Ioan Martin. Imediat după aflarea rezultatelor, Adrian Mocionui a declarat: «Este obligația noastră să aducem Europa în Slobozia și să transformăm orașul într-unul european!». Victoria lui Adrian Mocioniu la Slobozia, în pofida numeroaselor probleme administrative cu care se confruntă municipiul reședință de județ, dovedește, la rîndu-i, lipsa de alternativă a electoratului. PNL a adus în fața alegătorilor un candidat neconvingător, uzat de cei 8 ani de administrație în fruntea Consiliului Județean Ialomița și incapabil să ofere un proiect de oraș credibil. Surprinzătoare rămîn însă preferințele electoratului pentru candidații plasați pe locurile 3-6. Independent vă oferă primele rezultate parțiale ale votului la Slobozia: Adrian Mocioniu (PSD)-37%, Ioan Martin (PNL)-24%, Gabi Ionașcu (UNPR)-14,5%, Radu Paros (PMP)-8%, Vlad Costea (independent)-6,6 %, Ionel Gae (ALDE)-5%, Vasile Olaru (PI)-3,5%, Constantin Gheorghe (PSRO)-0,8%, Ginuța Filip (PSR)-0,7%.

6 Iunie 2016, 11:05 (13955 vizualizări - 39 comentarii)

Citiți și:
3 probleme-3 soluții pentru Slobozia
Ionașcu, arbitrul alegerilor locale din 2016
Războiul politic pentru Slobozia a început

Comentariile cititorilor:


mircea:
(13 Iunie 2016, 10:56)
@sulica, nu sunt angajat la privata, spui asa pentru a ma jigni, este clar, dar daca atat te duce mintea...asta e, probabil iti platesc si tie salariul, tie si cred ca majoritatii postacilor liberali de pe aici,nici la vot nu am fost, atat liberali cat si pesedistii nefiind credibili, dar daca vrei sa fi obiectiv, trebuie sa recunosti ca liberalii au fost mai prosti...pentru ca au pierdut...asta e...
@mircea privatu' :
(12 Iunie 2016, 11:30)
mircea,tu esti orb?? Ce are de-a face iohanis cu apa din oras?Dar tinel cu groapa?? Tu compari mere cu ghinde!! Ce legatura este insa intre psd si: -apa"potabila"? -groapa/parcare? -taierea copacilor ce aveau~50ani?? -soselele"asfaltate" recent? -gropile/santurile sapate pe toate arterele orasului haotic? -neputinta primarilor/CL de a organiza,planifica,realiza?? -promisiunea realizarii unui cartier nou,mintind 7ani(doua mandate psd) tinerii ce au credite pentru... -"statuia" voievodului MV ?? TOATE acestea platite de contribuabili!! Cam asta e angajatule la privată !!
mircea:
(11 Iunie 2016, 12:11)
@sulica „vai de capu' nostru”...nu, sunt la coada la apa, si, pentru linistea ta, din 95 si pana acum lucrez in domeniul privat, nu sunt bugetar, tu insa, am impresia ca esti ori unul care o viata intreaga a stat la stat...ori faci parte din tabara tinerilor frumosi, destepti si feisbucisti(spalati zdravan pe creier), aia care au pus botul la ce le-a promis fuhrerul din dealul Cotrocenilor impreuna cu  asazisul PNL partid infestat de adevarata ciuma, aia portocalie...vezi tinel si cazacu....apropo sulica, daca vrei sa fii cat de cat, luat in serios, in dreptunghiul mic treci un nume, daca se poate si te tin testicolele, unul real, dar nu te țin....
Mary:
(10 Iunie 2016, 11:13)
   
«Este obligația noastră să aducem Europa în Slobozia și să transformăm orașul într-unul european!» 

     Aceste vorbe trebuiesc scrie, inramate si asezate la loc de cinste pe biroul primarului.
Vai de capu' nostru:
(9 Iunie 2016, 21:41)
Anton care toarna....zice bine.Mai ales la ultima parte.Chiar,Mircea unde esti?La coada la apa?Asta-i fratilor Romania.Comunistii si asistatii ne fac viitorul.Cand o sa ne trezim o sa fie prea tarziu....dar na,pupincuristii psd-isti spalati pe creier o s-o duca mai bine ca restul.
Ialomitean:
(8 Iunie 2016, 16:46)
who the fuck is Olaru !??
Aaaa,ala de vrea sa fie sef oriunde si oricind!??Se aude ca cica  a  facut greva foamei la Bruxelles,cind fu demis de la sefia spitalului! 
ps.fiecare cu nebunia lui.
pe langa gropi,:
(7 Iunie 2016, 14:56)
pe langa drum, toti cantam in cor acum: psd, noi te iubim, ca ca tine nu gasim, alt partid ca sa-l iubim, viata(apa) sa ne-o otravim, asistati pe veci sa fim...
proprietar de rate:
(7 Iunie 2016, 10:50)
Bacanu de iubim, noi ca tine vrem sa fim! Poate iti da cineva un gand bun si faci ceva pentru acest oras.
Anton care toarna'n ©™® beton:
(7 Iunie 2016, 10:44)
In oras predominand angajatii"la stat",normal ca au votat "rosu" de teama sa nu apara schimbari,probleme pentru ei.Normal,tipic omenesc. De ce se umfla maimutele ca alegatorii au votat din simpatie? Snt scarbiti si"ai" de la stat dar ce sa faca? D'aia se pare ca nu curatam mizeria.Partea ciudata este ca alegatorii ce nu votau psd ul au preferat sa nu mearga la vot(!) pedepsindu-i pe psd isti sau chiar si pe ceilalti ca nu au avut candidati de valoare. Gresit! Insa educatia se face gradual si in 2-300ani vom sti sa alegem. Urez lingailor si pupincuristilor sanatate si viata lunga ca oricum nu stiu ce sa faca cu ele! ( mircea o fi pe aici? A bagat la chiosc apa de gura "intense")
mircea:
(7 Iunie 2016, 08:21)
Daca PNL-ul ramanea curat, daca nu se amesteca cu pdeleul, avea sanse....dar de....asta e...
tudor65:
(7 Iunie 2016, 07:03)
 PSD a recucerit Ialomita????
Dl.reporter,jurnalist.......dv.de unde sunteti ?
PSD a avut Ialomita in buzunar de la revolutie,PSD pentru ialomiteni este ca diabetul ,odata capatat nu mai scapi de el ,dar nici nu te omoara repede,in timp efectele se vad.
Sore:
(6 Iunie 2016, 22:42)
Cu actualii consilieri se va face treaba.Au disparut di cameleonul medelin si manelistul cu ceafa groasa manea si altii.Slobozia era pe drumul bun.doar ca a fost sincopa cu groapa care se va rezolva si ea.Doua treburi mai necesita urgenta rezolvare;ionascu si cretinel la brutarie!
vio:
(6 Iunie 2016, 22:32)
Who the fuck is Ginuța Filip ?
Ambro..:
(6 Iunie 2016, 22:01)
Mocioniu stai liniștit,nu ai câștigat Primaria municipiului Slobozia, ai câștigat o bombă.Nu te bucura,dacă ești învățaț să ai anumiți pacienți, de aici înainte nu o să mai ai nici o treabă cu medicina veterinară,Slobozia are nevoie de un expert în pirotehnie.N-ai idee în ce treacă cu laturi ai nimerit.Cred că intenționat Martin a slăbit motoarele în campanie ca să piardă pentru ați lăsa ție locul în această treacă.O să constați curând asta.Cred că ești elementul de sacrificiu al PSD.Pacat de notorietatea pe care o ai în spate.
un lucru bun:
(6 Iunie 2016, 19:53)
este ca psd-ul va retrage statuia obeza lui Mihai Viteazul(varianta Stoica) si o va inlocui cu un grup statuar calare: Ciuperca, calare pe doi cai intruchipati de Ionascu si Stoica, purtand inscriptia"hai sictir", ca o incununare  a triumfului(celor trei 'trandafiri') psd asupra slobozenilor..