Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

La revedere, Băcă!

Handbal, Liga Națională, Situație tulbure la CSM Unirea Slobozia

La revedere, Băcă!

CSM Unirea Slobozia a cîștigat barajul și își continuă pentru cel puțin încă un an existența în Liga Națională. Care va fi însă structura lotului pentru sezonul următor este tot mai neclar, iar timpul tot mai puțin. La capitolul «achiziții», foaia este deocamdată goală, chiar dacă sînt discuții, conform conducerii, cu vreo șapte jucătoare. În schimb, lista plecărilor este destul de lungă și riscă în continuare să se aglomereze. După 8 ani petrecuți la Slobozia, una dintre cele mai importante jucătoare ale acestei echipe a decis să-și continue cariera în altă parte. Raluca Băcăoanu, pivotul de 27 de ani al echipei noastre, a ales Măgura Cisnădie. Prin urmare, după ce s-a întărit substanțial cu trioul brăilean Moldovan-Horjea-Czeczi, Măgura îi dă lovitura de grație Unirii. Deși i s-a propus prelungirea contractului, Băcă a declinat oferta și a ales să facă din nou echipă cu Stănciulescu și Popescu. Motivele care au determinat-o să facă acest pas nu sînt momentan cunoscute și, deocamdată, ne abținem de la speculații. Ne mărginim să spunem doar că plecarea Ralucăi reprezintă un semnal îngrijorător cu privire la viitorul echipei.

A plecat și Ana Drăguț
Altă jucătoare care a ales să-și schimbe destinația este interul dreapta Ana Maria Drăguț. Handbalista de 26 de ani ar putea ajunge la Zalău, fiind foarte apreciată de antrenorul Gheorghe Tadici. Clubul a renunțat la Mărginean, Strahan, dar și la Carabulea, care se va întoarce la CSM București, clubul de la care a fost împrumutată. Și-au prelungit contractele cu Unirea Mădălina Toma și Paula Pavăl. Ele se adaugă celor care au acorduri în vigoare cu echipa: Cristina Oancea, Mădălina Predoi, Irina Simion, Raluca Dăscălete și Andreea Ivan. Discuții cu șanse mari de a se finaliza pozitiv pentru echipă se poartă cu Alina Ilie și Lorena Ostase. Portarul Mădălina Ion și-a dat la rîndu-i acordul de a continua la Slobozia și probabil nu vor fi probleme nici cu CSM București pentru prelungirea împrumutului. Se poartă în continuare negocieri pentru continuarea înțelegerii cu golghetera Unirii, Andreea Enescu. Neclare sînt și situațiile Irinei Marchidanu și Georgianei Martin. Sperăm ca frămîntările din lot să înceteze, iar după campania electorală să trecem la campania de transferuri.

7 Iunie 2016, 15:15 (6463 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Varză á la Slobozia
Vin meciurile decisive
Chef oltenesc cu fluiere bănățene

Comentariile cititorilor:


R.:
(18 Iunie 2016, 01:33)
BRAVO BACA!!Felicitari pentru alegerea facuta!!Sa-ti de-a D.zeu sanatate si putere de munca !!te iubim mult !!! HAI... Baaaaacaaaa!!!!
anca:
(8 Iunie 2016, 23:30)
Bravo barcuto! Esti the best si nimeni nu se poate plange de munca ta depusa pt aceasta echipa! Sper numai sa te poti intelege cu vai steaua lui weber ala la noua ta echipa..... Succes ! Te pupa perluta!:*
''dedu":
(8 Iunie 2016, 16:03)
Bravo BACA, ai demonstrat in toti acesti ani ca esti o profesionista adevarata, putini sportivi se pot lauda cu 8 ani la aceeasi echipa, indiferent de esalonul in care a evoluat aceasta. Vei fi primita forever cu MAXIM RESPECT la Slobozia! Si... poate vei reveni candva la noi. Multa bafta!
ginel:
(8 Iunie 2016, 08:58)
La ce performanta a facut pentru orasul asta cred car fi bine sa ne paraseasca toate in frunte cu antrenoarea .