Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Elevii de aur» ai școlii ialomițene

«Elevii de aur» ai școlii ialomițene

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a făcut publică lista elevilor din județ care au obținut rezultate deosebite la faza națională a olimpiadelor și concursurilor școlare, organizate anul acesta. 33 de elevi din tot județul au reușit să revină acasă cu medalii de aur și de bronz sau cu premii speciale.

Performanțe în Educație
Potrivit Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, cîștigători la etapele naționale ale olimpiadelor și concursurilor școlare din Ialomița sînt 33 de elevi din întreg județul. În ceea ce privește unitățile de învățămînt unde elevii studiază, pentru ciclul gimnazial, cele mai multe premii au fost obținute de Școala Gimnazială Nr. 3 din Slobozia, cu 8 rezultate. Pe locul 2 se situează Școala Gimnazială Nr. 2 «Sfîntul Andrei» Slobozia, cu 4 rezultate. De asemenea, un rezultat la olimpiadele școlare naționale a obținut și Școala Gimnazială «George Vîlsan» Amara. Pentru ciclul liceal, cele mai multe performanțe, în număr de 9, au fost obținute de elevii Colegiului Național «Mihai Viteazul». Unitatea de învățămînt este urmată de Liceul Teoretic «Carol I» Fetești și Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia, cu cîte 3 rezultate excepționale fiecare. «În fiecare an, elevii din Ialomița reușesc să ne facă bucuroși pe noi și pe profesori datorită rezultatelor pe care le obțin la olimpiadele naționale. Pe această cale eu le mulțumesc atît elevilor, cît și profesorilor care i-au pregătit pentru că au reușit să obțină aceste premii importante. Este foarte dificil să formezi un elev care să aibă parte de asemenea rezultate bune. Tocmai de aceea eforturile tuturor trebuie apreciate, iar pentru ceilalți elevi rezultatele colegilor lor să fie un exemplu prin care să conștientizeze că și ei pot deveni olimpici la Naționale. Să sperăm că și la Examenele Naționale, care urmează să se desfășoare, rezultatele vor fi la fel de îmbucurătoare!» ne-a declarat Luminița Barcari, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

9 Iunie 2016, 13:25 (5252 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
SUPEROLIMPICII
Ialomița trimite la Olimpiadele Naționale 127 de elevi
Elitele învățămîntului ialomițean

Comentariile cititorilor:


Valeria:
(15 Iunie 2016, 15:33)
Felicitări elevilor, profesorilor care i-au pregătit.În sfârșit cineva s-a gândit și la ei. Ar trebui să se dea mai multă importanță calității procesului de învățământ.Munca dascălilor se vede în rezultatele elevilor lor.Oare în școlile rurale învățământul nu există? ISJ Ialomița trebuie să vadă tarele învățămâtului ialomițean:directori slabi,fonduri mici, performanță nestimulată.Care sunt modalitățile prin care profesorii au fost recompensați pentru rezultatele deosebite ?Noi, părinții așteptăm un număr mai mare de elevi bine pregătiți, cu o motivație superioară pentru învățare.
La mai mult și la mai bine!
op:
(10 Iunie 2016, 15:09)
Nominalizati acesti copii deosebiti.
Adree:
(10 Iunie 2016, 13:49)
Olimpicii merita nominalizati, nu-i drept sa ramana anonimi! Felicitari copiilor, profesorilor si parintilor!