Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Scandalul deșeurilor menajere se amână cu 30 de zile

Criză evitată la Slobozia

Scandalul deșeurilor menajere se amînă cu 30 de zile

Timp de 3 zile, în perioada 31 mai-2 iunie a.c., Vivani Salubritate a blocat accesul autoutilitarelor de colectare a deșeurilor menajere la depozitul zonal de gunoi. Situația reprezintă rezultatul previzibil al unui conflict comercial care a debutat în luna martie. Polaris M Holding, operatorul local de salubritate, a cerut încă o dată sprijinul autorităților locale. Pînă la acest moment, acestea nu au reacționat în niciun fel. Pentru deblocarea situației, autoritățile locale au fixat o nouă ședință de Consiliu Local pentru marți, 7 iunie 2016...

Situație de criză la Slobozia
În data de 30 mai 2016, Polaris M Holding a primit o adresă din partea Vivani Salubritate prin care firma era anunțată că «prestarea serviciului de preluare deșeuri municipale și animale din municipiul Slobozia se va face doar la tariful de 72,48 lei/tonă și doar pe bază de plată în avans». Reamintim că, pînă la acest moment, prețul de colectare a deșeurilor menajere a fost de 47,47 lei/tonă. Ca reacție la această decizie arbitrară, în condițiile în care Vivani a refuzat să justifice fundamentarea acestei creșteri de preț, Polaris M Holding a cerut din nou sprijinul municipalității. Concret, Polaris M Holding solicită modificarea tarifelor prevăzute în contractul de delegare a serviciului public «luînd în calcul noul tarif pentru depozitare solicitat de Vivani Salubritate», respectiv 2,48 lei/tonă. Este a doua oară cînd Polaris M Holding solicită autorităților locale o majorare de preț pentru colectarea și depozitarea deșeurilor menajere. Luna trecută, în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia, solicitarea Polaris M Holding de majorare a acestor tarife cu 1 leu pentru fiecare beneficiar a fost respinsă de plenul consilierilor aleși. După 2 zile de la primirea adresei Polaris M Holding, municipalitatea locală nu a reacționat în niciun fel. Între timp, platformele de gunoi menajer de pe raza orașului au devenit neîncăpătoare. Polaris M Holding a precizat în adresa remisă Primăriei Slobozia că, în condițiile noului tarif impus de Vivani, «continuarea activității de colectare și transport deșeuri din Municipiul Slobozia a devenit imposibilă, independent de voința noastră». Joi, 2 iunie 2016, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul unei noi ședințe ordinare. Pe ordinea de zi a ședinței nu se afla niciun proiect de hotărîre care să vizeze criza deșeurilor menajere din Slobozia.

Soluțiile lui Mușoiu de la județ
Sub presiunea alegerilor electorale, vicepreședintele Consiliului Județean Ștefan Mușoiu, a intervenit salutar în dezamorsarea situației. În cursul zilei de joi, 2 iunie, el a așezat la masa negocierilor toate părțile implicate în acest conflict cu substrat economic. În urma dezbaterilor dintre autorităților locale și județene, reprezentanții firmei Vivani Salubritate și cei ai Polaris M Holding, Depozitul Zonal de Deșeuri va prelua deșeurile menajere din Slobozia pentru încă o lună. Ștefan Mușoiu consideră această amînare drept un pas înainte spre deblocarea definitivă a situației. «Nu prețul este problema, ci fundamentarea acestuia. În plus, autoritățile locale nu pot aproba un preț nefundamentat. E ilegal... Nu ne putem juca cu legea, după cum nu ne putem juca cu sănătatea populației. În aceste condiții, am explicat reprezentanților firmei Vivani că decizia lor ar putea avea urmări penale. Și le-am propus un alt răgaz de 30 de zile în care să se identifice soluții alternative. Una dintre ele o reprezintă reluarea procedurii de majorare a prețului propus de Polaris în cadrul Consiliului Local... O a doua soluție o reprezintă comandarea unui audit extern care să permită aprobarea unui preț unitar pentru tot județul, astfel încît nimeni să nu fie prejudiciat. Mai există și o a treia variantă, pe care deocamdată nu o luăm în calcul, aceea a rezilierii contractului cu Polaris și organizarea unei noi licitații!» a precizat public Ștefan Mușoiu. Fiindcă niciuna dintre propuneri nu o exclude pe cealaltă, autoritățile locale slobozene au făcut deja demersuri pentru convocarea «de îndată» marți, 7 iunie, a unei ultime ședințe de Consiliu Local. «Este absolut necesară, dacă vrem să rezolvăm situația. Eu m-am gîndit mereu ca prețul să fie cel mai mic pentru populație. Și încă este cel mai mic din regiune...» a declarat Alexandru Stoica, încă primar în funcție, pe marginea acestui subiect. Majorarea de preț prognozată este de 70 bani pentru fiecare dintre slobozeni, respectiv de la 3,6 lei la 4,3 lei.

Ialomițenii plătesc nota de plată
Majorarea de preț solicitată de Polaris M Holding reprezintă, recunosc autoritățile locale, «o soluție de compromis». În cazul în care ea nu este acceptată de către plenul Consiliului Local Slobozia, singura alternativă viabilă de ieșire din criză o reprezintă rezilierea contractului de concesiune cu operatorul local de salubritate. «Dacă facem asta, prețul pentru populație crește mai mult. La cel mai apropiat depozit zonal, cel de la Medgidia, prețul per tonă este de aproape 80 de lei. Oricine preia contractul ori duce la Vivani, ori duce unde e mai aproape. În ambele cazuri prețul poate crește cu 2-3 lei... Am ales răul cel mai mic, 70 de bani... Oricum, e cel mai mic preț din zonă!» a mai precizat Alexandru Stoica. Declarațiile primarului Sloboziei reprezintă partea plină a paharului. Surse apropiate firmei Vivani Salubritate confirmă faptul că în următorul an prețul de depozitare va fi majorat pînă la 72,48 lei/tonă, adică aproximativ 1,1 lei pentru fiecare locuitor din Slobozia. În plus, promisiunea autorităților județene de a fixa un preț unitar pentru întreg județul Ialomița reprezintă germenul unei noi crize. Este binecunoscut faptul că puținele servicii de salubritate din județ funcționează la limita supraviețuirii economice. Un raport al Consiliului Județean Ialomița, făcut public în luna martie, precizează că «pentru asigurarea serviciului de salubritate a localităților, în județul Ialomița, pe lîngă operatorii economici în domeniul gestionării deșeurilor au fost înființate 7 Asociații de Dezvoltare Intercomunitară. Aceste ADI funcționează în principal în mediul rural, arondînd localități limitrofe, iar infrastructura și dotarea acestora a fost realizată prin accesarea de fonduri europene PHARE CES 2004, 2005 și 2006. Numărul total al acestor operatori se ridică la 14, iar pentru 12 dintre localitățile județului nu există contracte cu operatori de salubritate!». În condițiile unei majorări a tarifului, toate aceste servicii de salubritate riscă să intre în faliment, fapt binecunoscut la nivelul conducerii Consiliului Județean în acest moment.

Vivani cîștigă din orice poziție La fel de adevărat e însă faptul că autoritățile județene nu au nicio alternativă viabilă la monopolul impus de Vivani Salubritate. Varianta înființării unui alt depozit zonal este exclusă, iar obligația de a avea un Plan Județean de Gestionare a Deșeurilor este una stringentă. Concret, autoritățile județene sînt obligate să satisfacă toate pretențiile economice ale acestei firme pentru a putea include Depozitul Zonal deținut de aceasta în Planul Județean de Gestionare a Deșeurilor. Reamintim că legislația națională și europeană prevede obligativitatea elaborării planurilor de gestionare a deșeurilor la nivel național, regional și județean. Ialomița nu are un astfel de plan, deși această obligație a fost asumată de către autorități prin Strategia de Dezvoltare a județului Ialomița 2009-2020. Autoritățile județene recunosc public acest lucru, fapt mediatizat și de către ziarul nostru în luna martie a acestui an. «De asemenea, în conformitate cu prevederile Legii 211/2011, privind regimul deșeurilor, republicată, pentru îndeplinirea obiectivelor corespunzătoare gestionării deșeurilor se elaborează Planul Național de Gestionare a Deșeurilor (PNGD), iar în baza principiilor și obiectivelor din PNDG (...) se elaborează/realizează/revizuiesc Planurile Județene de Gestionare a Deșeurilor (PJGD) de către Consiliul Județean, în colaborare cu APM. Avînd în vedere că pînă la această dată PNGD pentru orizontul de timp 2014-2020 nu a fost realizat, (...) Consiliul Județean nu a putut elabora un nou PJGD» confirmă public sursa citată.

9 Iunie 2016, 17:40 (1854 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Slobozenii plătesc 7 lei de persoană pentru colectarea deșeurilor menajere
Vivani impune tarife majorate la depozitarea gunoiului menajer
Vivani Salubritate cere pentru tona de deșeuri colectate 72,4 lei

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Marți 17 Oct 2017
173 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Acțiuni ale IPJ Ialomița

La acest sfârșit de săptămână, 13-15 octombrie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au continuat acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 17:05
(106 vizualizări - 0 comentarii)


1

Slobozia: La furat de fier

Sâmbătă, 16 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au fost sesizați cu privire la faptul că o persoană înceracă să sustragă materiale feroase din curtea unei clădiri. Oamenii ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 16:40
(99 vizualizări - 0 comentarii)


2

«Târgul de Toamnă» de la Fetești, în vizorul polițiștilor

Sancțiuni contravenționale de aproape 7000 de lei au fost aplicate de polițiștii ialomițeni, vineri, 13 octombrie a.c., în urma activităților desfășurate cu ocazia organizării «Târgului de Toamnă», pe raza ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 16:25
(103 vizualizări - 0 comentarii)


3

IPJ Ialomița: Infracțiuni silvice și piscicole

Polițiștii ialomițeni acționează periodic, pe raza de competență, în vederea apărării patrimoniului piscicol și combaterii faptelor ilegale asociate din pescuitul ilegal, dar și pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 16:15
(91 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Sesiune de admitere pentru candidați

O nouă sesiune de admitere pentru Școala militară de subofițeri Pompieri și Protecție Civilă «Pavel Zăgănescu» Boldești a fost aprobată pentru luna ianuarie a anului 2018. Astfel, tinerii care doresc să ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 15:25
(88 vizualizări - 0 comentarii)


5

Incendiu la o casă din Ion Roată

Focul a alertat locatarii duminică, 15 octombrie a.c., în jurul orelor 18,00, când au și sesizat echipajele de pompieri prin apel la numărul 112. La locul intervenției s-au deplasat salvatorii de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 15:05
(97 vizualizări - 0 comentarii)


6
Polițiștii din Constanța anchetează dispariția unui tânăr din Ialomița

Polițiștii din Constanța anchetează dispariția unui tânăr din Ialomița

Polițiștii din Constanța au demarat cercetările cu privire la dispariția unui tânăr de 20 de ani, din Fetești. Pe data de 9 octombrie 2017, băiatul, identificat în persoana numitului Ion Ilie, și-a anunțat ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 14:59
(625 vizualizări - 1 comentariu)


Căutat de autoritățile italiene, reținut la Slobozia

Polițiștii din Slobozia au reușit să identifice și să rețină un bărbat, de 34 de ani, pe numele căruia autoritățile judiciare din Italia au emis un mandat european de arestare. Acesta era căutat în Italia ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 17:25
(397 vizualizări - 0 comentarii)


8

Mașină furată, descoperită de polițiștii slobozeni

O mașină care figura în baza de date a polițiștilor ca fiind sustrasă confiscării în Polonia a fost descoperită de oamenii legii din Slobozia în curtea unui bărbat, de 35 de ani, din oraș. Mașina a fost ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 17:10
(326 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Locuri disponibile în unitățile de învățământ ale Jandarmeriei Române

Absolvenții de liceu, care dețin diplome de Bacalaureat, sunt așteptați la sediul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița pentru a-și depune dosarele în vederea ocupării unui loc în instituțiile de ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 16:55
(355 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se opresc gazele !

Din cauza lucrărilor de întreținere și reparații ale rețelelor de distribuție, Distrigaz Sud Rețele informează că luni, 16 octombrie 2017, se va opri furnizarea cu gaz în Amara, pe străzile Tudor Vladimirescu ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 16:40
(299 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Pește confiscat

Patru bărbați din Ialomița, cu vârste cuprinse între 35 și 63 de ani, au ajuns să aibă probleme cu legea după ce au fost identificați de polițiști comercializând pește fără documente legale. Marfa a fost ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2017, 18:10
(390 vizualizări - 0 comentarii)


12

Ialomița: Beți la volan

Doi tineri din Ialomița, de 21 și 31 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost identificați în trafic conducând sub influența băuturilor alcoolice. Primul avea o alcoolemie de 0,59 miligrame alcool ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2017, 17:25
(370 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: S-a dispus confiscarea a peste 840 mc de lemn de plop!

Polițiști din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Marți, 10 octombrie a.c., polițiști din cadrul Serviciului ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 17:10
(570 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Tineri reținuți pentru furt calificat

Fetești: Tineri reținuți pentru furt calificat

Marți, 10 octombrie 2017, polițiștii feteșteni au identificat principalii bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «furt» din incinta unei societăți comerciale din Fetești. Unul dintre aceștia, tânărul de ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 17:05
(508 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Ialomițeni bănuiți de contrabandă cu țigări

La data de 10 octombrie 2017, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au efectuat 3 percheziții pe raza județului, la sediul unei societăți comerciale, precum și la ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 16:55
(426 vizualizări - 0 comentarii)


Se oprește gazul la Slobozia

Distrigaz Sud Rețele informează cu privire la faptul că în data de joi, 12 octombrie 2017, la Slobozia, va fi întreruptă furnizarea de gaz pe strada Aleea Parcului, între orele 08,00-15,00. Măsura este ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 16:45
(390 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de toamnă vaccinare antirabică vulpi

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează locuitorii județului că, în perioada 2-11.10.2017, în funcție de condițiile meteorologice, se va desfășura, la nivel național ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 14:45
(400 vizualizări - 0 comentarii)


18

Bucu: Arestat pentru viol

Un tânăr din localitatea Bucu a fost arestat de procurorii din Slobozia după ce a violat o vecină pensionară. El va sta după gratii pentru următoarele 30 de zile, iar dacă va fi găsit vinovat riscă ani ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 09:10
(461 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

10 Octombrie 2017, 17:30


Centrul Militar Județean Ialomița: Recrutare rezerviști voluntari

Centrul Militar Județean Ialomița continuă recrutarea candidaților care doresc să devină soldat sau gradat voluntary, până la data de 20 octombrie 2017. La prezentarea la Centrul Militar Județean ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2017, 17:05
(518 vizualizări - 0 comentarii)


Casă inundată la Păltiniș

Casă inundată la Păltiniș

Duminică dimineața, 8 octombrie 2017, pompierii au intervenit pe raza comunei Perieți, în satul Păltiniș, pentru scoaterea apei dintr-o gospodărie. Intervenția s-a desfășurat în urma unui apel primit în ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2017, 13:45
(681 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Proteste împotriva maidanezilor

Protest în centrul Urziceniului, organizat duminică, 8 octombrie 2017. Cetățenii ies în stradă ca să nemulțumiți față de faptul că autoritățile locale nu gestionează corespunzător problema câinilor comunitari ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2017, 12:38
(853 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Angajatorii din Spania caută forță de muncă

Serviciul European de Ocupare a Forței de Muncă EURES oferă 800 de locuri de muncă în Spania, pentru recoltatul căpșunilor. Durata contractului de muncă este de aproximativ 3 luni, data estimată de angajare ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 18:05
(772 vizualizări - 0 comentarii)


Enel Distribuție: Mai multe localități rămân fără curent

Enel Distribuție Dobrogea anunță sistarea temporară a furnizării energiei electrice în mai multe localități din Ialomița, în perioada 9-14 octombrie 2017, în intervalul orar 08,00-16,00. Vizate sunt municipiile ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 17:45
(760 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: A crescut numărul incendiilor de vegetație uscată

Oficialii Inspectoratului pentru Situații de Urgență atrag atenția cu privire la faptul că numărul incendiilor de vegetație a crescut considerabil. Numai în ultimele 2 luni, pompierii au intervenit pentru ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 17:25
(731 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Curtea Europeană de Conturi a verificat fermele din județ

Auditorii Curții Europene de Conturi au făcut o amplă verificare cu privire la modul în care Uniunea Europeană a întreprins în România acțiunile privind bunăstarea animalelor de fermă. Auditorii europeni ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 17:10
(753 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Vindea lemne fără drept

Un bărbat de 36 de ani din județul Vrancea a fost identificat pe raza comunei Gheorghe Lazăr, încercând să vândă lemne de fag, în mod ilegal. Bărbatul nu a reușit să prezinte polițiștilor documente legale ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 16:52
(820 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Dosare penale pentru pescuit ilegal

Doi ialomițeni, de 61 și 65 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost surprinși pescuind fără drept. Unul dintre ei se afla în zona lacului Bentul Mare, iar celălalt pe malul brațului Borcea. ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 16:51
(810 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Atenție, se închid gazele!

Distrigaz Sud Rețele anunță sistarea furnizării gazelor naturale pe străzile Petrolistului și Buzăului din Urziceni, pe data de 10 octombrie 2017, între orele 08,00-12,00. Totul din cauza lucrărilor de ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 16:47