Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Scandalul deșeurilor menajere se amână cu 30 de zile

Criză evitată la Slobozia

Scandalul deșeurilor menajere se amînă cu 30 de zile

Timp de 3 zile, în perioada 31 mai-2 iunie a.c., Vivani Salubritate a blocat accesul autoutilitarelor de colectare a deșeurilor menajere la depozitul zonal de gunoi. Situația reprezintă rezultatul previzibil al unui conflict comercial care a debutat în luna martie. Polaris M Holding, operatorul local de salubritate, a cerut încă o dată sprijinul autorităților locale. Pînă la acest moment, acestea nu au reacționat în niciun fel. Pentru deblocarea situației, autoritățile locale au fixat o nouă ședință de Consiliu Local pentru marți, 7 iunie 2016...

Situație de criză la Slobozia
În data de 30 mai 2016, Polaris M Holding a primit o adresă din partea Vivani Salubritate prin care firma era anunțată că «prestarea serviciului de preluare deșeuri municipale și animale din municipiul Slobozia se va face doar la tariful de 72,48 lei/tonă și doar pe bază de plată în avans». Reamintim că, pînă la acest moment, prețul de colectare a deșeurilor menajere a fost de 47,47 lei/tonă. Ca reacție la această decizie arbitrară, în condițiile în care Vivani a refuzat să justifice fundamentarea acestei creșteri de preț, Polaris M Holding a cerut din nou sprijinul municipalității. Concret, Polaris M Holding solicită modificarea tarifelor prevăzute în contractul de delegare a serviciului public «luînd în calcul noul tarif pentru depozitare solicitat de Vivani Salubritate», respectiv 2,48 lei/tonă. Este a doua oară cînd Polaris M Holding solicită autorităților locale o majorare de preț pentru colectarea și depozitarea deșeurilor menajere. Luna trecută, în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia, solicitarea Polaris M Holding de majorare a acestor tarife cu 1 leu pentru fiecare beneficiar a fost respinsă de plenul consilierilor aleși. După 2 zile de la primirea adresei Polaris M Holding, municipalitatea locală nu a reacționat în niciun fel. Între timp, platformele de gunoi menajer de pe raza orașului au devenit neîncăpătoare. Polaris M Holding a precizat în adresa remisă Primăriei Slobozia că, în condițiile noului tarif impus de Vivani, «continuarea activității de colectare și transport deșeuri din Municipiul Slobozia a devenit imposibilă, independent de voința noastră». Joi, 2 iunie 2016, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul unei noi ședințe ordinare. Pe ordinea de zi a ședinței nu se afla niciun proiect de hotărîre care să vizeze criza deșeurilor menajere din Slobozia.

Soluțiile lui Mușoiu de la județ
Sub presiunea alegerilor electorale, vicepreședintele Consiliului Județean Ștefan Mușoiu, a intervenit salutar în dezamorsarea situației. În cursul zilei de joi, 2 iunie, el a așezat la masa negocierilor toate părțile implicate în acest conflict cu substrat economic. În urma dezbaterilor dintre autorităților locale și județene, reprezentanții firmei Vivani Salubritate și cei ai Polaris M Holding, Depozitul Zonal de Deșeuri va prelua deșeurile menajere din Slobozia pentru încă o lună. Ștefan Mușoiu consideră această amînare drept un pas înainte spre deblocarea definitivă a situației. «Nu prețul este problema, ci fundamentarea acestuia. În plus, autoritățile locale nu pot aproba un preț nefundamentat. E ilegal... Nu ne putem juca cu legea, după cum nu ne putem juca cu sănătatea populației. În aceste condiții, am explicat reprezentanților firmei Vivani că decizia lor ar putea avea urmări penale. Și le-am propus un alt răgaz de 30 de zile în care să se identifice soluții alternative. Una dintre ele o reprezintă reluarea procedurii de majorare a prețului propus de Polaris în cadrul Consiliului Local... O a doua soluție o reprezintă comandarea unui audit extern care să permită aprobarea unui preț unitar pentru tot județul, astfel încît nimeni să nu fie prejudiciat. Mai există și o a treia variantă, pe care deocamdată nu o luăm în calcul, aceea a rezilierii contractului cu Polaris și organizarea unei noi licitații!» a precizat public Ștefan Mușoiu. Fiindcă niciuna dintre propuneri nu o exclude pe cealaltă, autoritățile locale slobozene au făcut deja demersuri pentru convocarea «de îndată» marți, 7 iunie, a unei ultime ședințe de Consiliu Local. «Este absolut necesară, dacă vrem să rezolvăm situația. Eu m-am gîndit mereu ca prețul să fie cel mai mic pentru populație. Și încă este cel mai mic din regiune...» a declarat Alexandru Stoica, încă primar în funcție, pe marginea acestui subiect. Majorarea de preț prognozată este de 70 bani pentru fiecare dintre slobozeni, respectiv de la 3,6 lei la 4,3 lei.

Ialomițenii plătesc nota de plată
Majorarea de preț solicitată de Polaris M Holding reprezintă, recunosc autoritățile locale, «o soluție de compromis». În cazul în care ea nu este acceptată de către plenul Consiliului Local Slobozia, singura alternativă viabilă de ieșire din criză o reprezintă rezilierea contractului de concesiune cu operatorul local de salubritate. «Dacă facem asta, prețul pentru populație crește mai mult. La cel mai apropiat depozit zonal, cel de la Medgidia, prețul per tonă este de aproape 80 de lei. Oricine preia contractul ori duce la Vivani, ori duce unde e mai aproape. În ambele cazuri prețul poate crește cu 2-3 lei... Am ales răul cel mai mic, 70 de bani... Oricum, e cel mai mic preț din zonă!» a mai precizat Alexandru Stoica. Declarațiile primarului Sloboziei reprezintă partea plină a paharului. Surse apropiate firmei Vivani Salubritate confirmă faptul că în următorul an prețul de depozitare va fi majorat pînă la 72,48 lei/tonă, adică aproximativ 1,1 lei pentru fiecare locuitor din Slobozia. În plus, promisiunea autorităților județene de a fixa un preț unitar pentru întreg județul Ialomița reprezintă germenul unei noi crize. Este binecunoscut faptul că puținele servicii de salubritate din județ funcționează la limita supraviețuirii economice. Un raport al Consiliului Județean Ialomița, făcut public în luna martie, precizează că «pentru asigurarea serviciului de salubritate a localităților, în județul Ialomița, pe lîngă operatorii economici în domeniul gestionării deșeurilor au fost înființate 7 Asociații de Dezvoltare Intercomunitară. Aceste ADI funcționează în principal în mediul rural, arondînd localități limitrofe, iar infrastructura și dotarea acestora a fost realizată prin accesarea de fonduri europene PHARE CES 2004, 2005 și 2006. Numărul total al acestor operatori se ridică la 14, iar pentru 12 dintre localitățile județului nu există contracte cu operatori de salubritate!». În condițiile unei majorări a tarifului, toate aceste servicii de salubritate riscă să intre în faliment, fapt binecunoscut la nivelul conducerii Consiliului Județean în acest moment.

Vivani cîștigă din orice poziție La fel de adevărat e însă faptul că autoritățile județene nu au nicio alternativă viabilă la monopolul impus de Vivani Salubritate. Varianta înființării unui alt depozit zonal este exclusă, iar obligația de a avea un Plan Județean de Gestionare a Deșeurilor este una stringentă. Concret, autoritățile județene sînt obligate să satisfacă toate pretențiile economice ale acestei firme pentru a putea include Depozitul Zonal deținut de aceasta în Planul Județean de Gestionare a Deșeurilor. Reamintim că legislația națională și europeană prevede obligativitatea elaborării planurilor de gestionare a deșeurilor la nivel național, regional și județean. Ialomița nu are un astfel de plan, deși această obligație a fost asumată de către autorități prin Strategia de Dezvoltare a județului Ialomița 2009-2020. Autoritățile județene recunosc public acest lucru, fapt mediatizat și de către ziarul nostru în luna martie a acestui an. «De asemenea, în conformitate cu prevederile Legii 211/2011, privind regimul deșeurilor, republicată, pentru îndeplinirea obiectivelor corespunzătoare gestionării deșeurilor se elaborează Planul Național de Gestionare a Deșeurilor (PNGD), iar în baza principiilor și obiectivelor din PNDG (...) se elaborează/realizează/revizuiesc Planurile Județene de Gestionare a Deșeurilor (PJGD) de către Consiliul Județean, în colaborare cu APM. Avînd în vedere că pînă la această dată PNGD pentru orizontul de timp 2014-2020 nu a fost realizat, (...) Consiliul Județean nu a putut elabora un nou PJGD» confirmă public sursa citată.

9 Iunie 2016, 17:40 (2086 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Slobozenii plătesc 7 lei de persoană pentru colectarea deșeurilor menajere
Vivani impune tarife majorate la depozitarea gunoiului menajer
Vivani Salubritate cere pentru tona de deșeuri colectate 72,4 lei

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Miercuri 21 Feb 2018
177 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0
Căzănești: Și-a înjunghiat concubina cu un cuțit

Căzănești: Și-a înjunghiat concubina cu un cuțit

Conflict casnic într-o familie din localitatea ialomițeană Căzănești. O femeie de 50 de ani a ajuns la Spitalul Județean de Urgență din Slobozia după ce a fost înjunghiată în spate, cu un cuțit de bucătărie ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2018, 10:30
(54 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

21 Februarie 2018, 10:25


2

Ioan Becali s-a predat la sediul IPJ Ialomița și va fi încarcerat la Penitenciarul Slobozia

Potrivit Mediafax, Ioan Becali, condamnat la 3 ani de închisoare cu executare în dosarul Transferurilor, s-a predat marți seara, 20 februarie 2018, la sediul IPJ Ialomița. El urmează ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2018, 08:10
(66 vizualizări - 0 comentarii)


3

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

20 Februarie 2018, 18:10


Sărățeni: Adolescent de 16 ani, reținut după ce a spart un magazin

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Ion Roată cercetează un tânăr, de 16 ani, pentru «furt calificat», cel în cauză fiind reținut pentru 24 de ore. Bănuitul a fost reținut pe bază de ordonanță de reținere ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 17:10
(108 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

depozit materiale de construcții
din București, Șos. Alexandriei
angajează
muncitori, vânzătoare magazin,
șofer cu categoria B, C, E
eventual și posesor atestat
de macaragiu, doar curse locale

Oferim cazare
Relații la telefon 0722/678.956

20 Februarie 2018, 16:20


6

Fetești: Se oprește gazul!

Din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor, Distrigaz Sud Rețele anunță întreruperea temporară a furnizării gazelor naturale, în data de miercuri, 21 februarie 2018, între orele 8,00-14,00, pe străzile ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 16:05
(97 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

închiriem spații comerciale,
hală, teren depozitare
materiale
și utilaje construcții

Relații la sediul firmei din
str. Gării Noi, nr. 5, Slobozia,

telefon 0243/211.406

20 Februarie 2018, 15:55


8

APIA Ialomița: Campanie de informare pentru depunerea Cererii Unice de Plată

Agenția pentru Plăți și Intervenție în Agricultură anunță public faptul că începând cu 1 martie 2018 fermierii pot depune Cererile Unice de Plată pentru acordarea subvențiilor pe suprafață ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 15:50
(101 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 28 mii de lei, 5 permise de conducere reținute

Polițiștii au intervenit, în ultimele 24 de ore, la 8 evenimente, toate sesizate prin 112. Au aplicat peste 80 de sancțiuni contravenționale, iar în urma acțiunilor și intervențiilor, au constatat aproape ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 15:45
(92 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Precizări privind aplicarea Legii Prevenirii de către polițiști

O dată cu intrarea în vigoare a Legii Prevenirii nr. 270/2017, atunci când polițiștii constată o faptă care intră sub incidența de reglementare a acesteia nu vor aplica amendă, ci vor acorda un termen de ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 09:10
(104 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Arestat pentru șofat sub influența alcoolului

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat, la acest sfârșit de săptămână, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 08:35
(119 vizualizări - 0 comentarii)


12

Ion Roată: Cu cuțitul în magazin

Un bărbat de 45 de ani, din comuna Ion Roată, este cercetat de polițiști sub aspectul comiterii infracțiunii de «portul fără drept de obiecte periculoase», după ce a fost depistat în timp ce avea asupra ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 08:25
(101 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ion Roată cuțit


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii au depistat doi bărbați de 30 și 49 de ani, din județul Călărași și localitatea Sfântu Gheporghe, în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși aveau acest drept suspendat. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 08:20
(105 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți pentru motorina subvenționată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că începând de marți, 20 februarie 2018, va efectua plata ajutorului de stat pentru reducerea accizei la motorină utilizată în agricultură, ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 08:05
(97 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii la Copuzu și Poiana, accident la Jilavele

Un grajd în care erau adăpostite 12 animale a fost cuprins de flăcări în seara zilei de sâmbătă, 17 februarie 2018. Proprietarii gospodăriei din satul Copuzu, comuna Balaciu, au alertat pompierii în jurul ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 07:40
(112 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 50 mii de lei, 9 permise de conducere reținute

Miercuri și joi, 14 și 15 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. S-a intervenit la 23 de ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 17:05
(385 vizualizări - 0 comentarii)


Gospodării inundate la Bărbulești

Gospodării inundate la Bărbulești

Pompierii Detașamentului Urziceni au intervenit în cursul zilei de joi, 15 februarie 2018, pentru scoaterea apei din curțile a 5 gospodării din comuna Bărbulești. Căderile semnificative de precipitații ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 16:40
(414 vizualizări - 0 comentarii)


18

Lansare de carte regală la Slobozia

«Curtea Veche Publishing» și Librăria «Casa Cărților» din Slobozia invită iubitorii de carte din Slobozia, joi, 22 februarie 2018, începând cu orele 11,45, la o dublă lansare de carte regală: albumul « ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 16:30
(368 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică

Enel Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în zonele și în ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 16:15
(410 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Prins în flagrant în timp ce încerca să fure dintr-o mașină

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au identificat un bărbat, în vârstă de 31 de ani, din localitatea Sinești, acesta fiind bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt», faptă ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 16:10
(342 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Se oprește gazul!

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 16:05
(384 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere

La sfârșitul lunii ianuarie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6829 șomeri, din care 1519 șomeri indemnizați, respectiv 5310 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 13:10
(478 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Vaccinare la cabaline

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță deținătorii de cabaline că, în perioada februarie-aprilie 2018, desfășoară prin medicii veterinari de liberă practică împuterniciți ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 13:05
(575 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plata subvențiilor pentru bunăstarea animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că miercuri, 14.02.2018, a demarat plata cererilor care au fost autorizate pentru Măsura 215 «Plăți privind Bunăstarea animalelor», Pachet ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 12:30
(515 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Conducea o mașină fără permis

Tras pe dreapta de polițiști, un tânăr de 20 de ani din Bărbulești s-a ales cu un dosar penal după ce oamenii legii au constatat faptul că acesta nu deține permis de conducere. De asemenea, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 16:50
(603 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți la volan

Un ialomițean, în vârstă de 30 de ani, și un bărbat din Brăila, în vârstă de 40 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost surprinși la volan în stare de ebrietate. Aceștia aveau valori ale alcoolemiei ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 16:35
(562 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni au confiscat 230 kg de pește

Polițiștii ialomițeni au confiscat de la un bărbat, de 35 de ani, domiciliat în Constanța, cantitatea de 230 kilograme de pește. Bărbatul încerca să vândă pe raza județului nostru respectiva cantitate, ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 16:10
(556 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Amendat pentru că vindea ilegal lemne

Administratorul unei firme din Urziceni a fost amendat cu 5000 de lei de polițiștii din comuna Ion Roată. Acesta a fost identificat pe raza localității în timp ce transporta o remorcă încărcată cu lemne ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 16:05
(519 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Condeești, Bărbulești și Fetești

Trei incendii s-au produs în cursul zilei de joi, 8 februarie 2018, la locuințele unor cetățeni din comunele Bărcănești și Bărbulești, respectiv municipiul Fetești. Primul eveniment a alertat pompierii ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2018, 18:25