Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Inspecția Socială verifică școlile din Ialomița

Inspecția Socială verifică școlile din Ialomița

Pînă la toamnă, Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială trebuie să finalizeze un amplu program de verificare a condițiilor în care școlile din Ialomița respectă accesul elevilor cu dizabilități în interior. Pînă în prezent, la nivelul județului, au fost descoperite 8 abateri.

Verificările sînt în curs Acțiunea de control a inspectorilor din cadrul Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială face parte dintr-o campanie desfășurată la nivel național, sub numele de «Verificarea accesului neîngrădit al persoanelor cu dizabilități la mediul fizic, informațional și comunicațional în unitățile de învățămînt». Data limită de încheiere a acestui control este 11 noiembrie 2016. Pînă la toamnă, inspectorii AJPIS Ialomița trebuie să verifice dacă școlile din județ corespund în ceea ce privește accesul pentru persoanele și elevii cu dizabilități. Astfel, unitățile școlare vor fi verificate în ceea ce privește dotarea corespunzătoare cu privire la rampele de acces pentru persoanele cu handicap care utilizează fotoliile rulante sau existența mesajelor cu informații în alfabetul Braille pentru nevăzători. Planul cuprinde un număr de 95 de unități școlare din întreg județul Ialomița. «Verificările se efectuează în baza Legii nr. 448/2006, privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap. În cazul în care vor fi constatate deficiențe, echipa de control va dispune imediat măsurile de remediere care se impun!» ne-a declarat Silviu Vlădăreanu, directorul Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița. Recent început, controlul a scos la iveală primele nereguli. Astfel, în 8 din cele 95 de școli supuse verificării au fost constatate nereguli în ceea ce privește accesul persoanelor cu dizabilități. Pînă în prezent au fost emise o serie de explicații cu privire la modul în care trebuie remediate deficiențele. Mai mult decît atît, legea prevede și sancțiuni al căror cuantum se poate ridica la 12 mii de lei. Reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița recunosc deschis problemele cu care se confruntă școlile din județ în privința protecției drepturilor persoanelor cu dizabilități și promit că vor face eforturi pentru a remedia toate sincopele descoperite. «Noi colaborăm eficient cu inspectorii AJPIS, iar aceste controale au rolul de a remedia problemele acolo unde acestea au apărut. Susținem activitatea lor și sperăm să remediem situațiile delicate cît mai repede...» precizează Luminița Barcari, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

16 Iunie 2016, 12:40 (2023 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
DEZASTRU în școlile ialomițene
Școlile ialomițene, focare de boală pentru elevi

Comentariile cititorilor:


Carmen:
(18 Iunie 2016, 14:39)
Băăă, idioților! Sunt probleme foarte grave, foarte urgente și foarte evidente! ȘCOALA MOARE ȘI VOI FRECAȚI MENTA...Crima asupra învățământului românesc este premeditată de 26 ani.
Chiriță:
(17 Iunie 2016, 23:26)
Ne-am tâmpit complet! Școala ialomițeană a găsit cauza dezastrului său! Asta era: circulația prin școli a handicapaților. Mișună școlile de handicapați! Damblagism general!
Don Corleone:
(17 Iunie 2016, 17:29)
Ce sa zic ... , precum in bancul cu Bula: ,,Asta ne mai lipsea, ca in rest le-aveam pe toate''