Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Prețul pentru colectarea deșeurilor menajere a crescut la 4,3 lei

Slobozia a cedat

Prețul pentru colectarea deșeurilor menajere a crescut la 4,3 lei

Marți, 7 iunie 2016, plenul Consiliul Local Slobozia a decis majorarea tarifelor de colectare a deșeurile menajere de la populație. Prețul stabilit de către aparatul de specialitate din cadrul Primăriei este de 4,3 lei pentru fiecare locuitor. Decizia a fost adoptată în prezența reprezentanților firmei Vivani Salubritate și Polaris M Holding. Concluzia întîlnirii este că această creștere de preț reprezintă doar o primă etapă de majorare a tarifelor, Vivani Salubritate urmînd să ajungă la un preț final de 72,48 lei per tonă.

O ședință imorală
Marți, 7 iunie 2016, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în plen pentru a decide majorarea tarifului la colectarea deșeurilor menajere. Reamintim că un proiect de hotărîre similar a fost respins la sfîrșitul lunii trecute de către aceiași consilieri locali, care au pretextat că nu pot adopta o astfel de decizie «sub presiunea alegerilor locale». Marți, însă, cu sprijinul a 9 consilieri PSD prezenți, proiectul de hotărîre a fost adoptat, stabilind un preț final de 4,3 lei pentru fiecare locuitor al Sloboziei. Singurii consilieri ai Opoziției prezenți în sală au fost Andreea Conescu și Gabriel Ioniță. Aceștia s-au abținut de la vot, susținînd că orice decizie în această problemă este de competența viitorului Consiliu Local. «Nu mi se pare moral și nici legal să adoptăm azi o decizie care afectează populația pentru următorii ani. Cred că această decizie este de competența viitorului Consiliu Local, care va reprezenta timp de 4 ani interesele locuitorilor orașului...» a declarat în plen Andreea Conescu. «Vin cu rugămintea de a păstra situația de facto, adică cele două firme să amîne adoptarea unei decizii radicale timp de 2 săptămîni, pînă la instalarea noului Consiliu Local, în ideea că noul Consiliu va putea gîndi o eventuală strategie compensatorie pentru populație. Orice creștere de preț are, inevitabil, un impact asupra populației!» a secondat-o consilierul local Gabriel Ioniță. În pofida acestor solicitări, plenul Consiliului a decis majorarea prețului de colectare a deșeurilor menajere de la 3,6 la 4,3 lei pentru fiecare locuitor al Sloboziei. Decizia a fost adoptată în prezența reprezentanților firmei Vivani Salubritate și Polaris M Holding, invitați la lucrările ședinței.

Polaris gîfîie
Creșterea de preț aprobată de către Consiliul Local Slobozia nu este însă una finală. Autoritățile au confirmat în cadrul aceleiași ședințe că ea va permite doar deblocarea pe termen scurt a crizei gunoaielor. «Este tot ceea ce putem noi face la nivelul administrației locale, fie că vă convine, fie că nu. Pentru o soluție mai bună trebuie să vă adresați Consiliului Județean Ialomița...» a declarat în plenul ședinței viceprimarul Valentin Băcanu. Reamintim că majorarea de tarif aprobată este rezultatul presiunilor exercitate de Vivani asupra autorităților slobozene. Această societate a blocat la 30 mai, timp de 3 zile, activitatea de colectare a gunoiului menajer, interzicînd operatorului de salubritate Polaris accesul în incinta Depozitului Zonal. Pentru deblocarea situației, Polaris M Holding a solicitat Primăriei Slobozia modificarea tarifelor prevăzute inițial în contractul de concesiune. «Noi am intervenit pentru a urgenta această decizie a autorităților. Fundamentarea de tarif făcută de Vivani a fost modificată de 10 ori... Sîntem un partener pentru oraș și un partener pentru Vivani. Nu vrem decît să fim lăsați să ne facem treaba. Este o mizerie că se întîmplă astfel de lucruri! Sîntem toți aici și vrem să rămînem... Polaris nu are nicio vină că la momentul licitației a fost indicat Depozitul zonal al Vivani ca fiind cel care deservește județul. Toți sîntem responsabili! Iar noi ne-am plătit facturile către Vivani... N-am întîrziat o zi, deși după un an și jumătate de funcționare avem pierderi de 600 mii de lei...» a declarat Mariana Iancu, directorul zonal al firmei Polaris M Holding.

Cacealmaua Vivani Prezenți la dezbateri, reprezentanții firmei Vivani au transmis public faptul că «nu mai au încredere în autorități». Petra Kalman, directorul executiv al societății Vivani, aflată la acest moment în insolvență, a ținut să precizeze faptul că autoritățile locale și județene au fost notificate încă din luna martie cu privire la această situație. «În toată această perioadă nu am primit niciun răspuns de la dumneavoastră! Nu mai avem încredere în autorități și nu mai putem aștepta. Sîntem o societate aflată în insolvență și nu putem accepta colectarea gunoiului menajer sub prețul de cost! Noi niciodată nu am suspendat preluarea gunoiului menajer... Puteți spune orice, puteți face orice acuzații, dar noi niciodată nu am refuzat să preluăm gunoiul!» a declarat aceasta. Reamintim că, pînă la acest moment, prețul de colectare al gunoiului menajer a fost de 47,47 de lei/tonă. Majorarea de preț aprobată de Consiliul Local Slobozia permite majorarea tarifelor Vivani pînă la aproximativ 60 de lei/tonă. Acest tarif este însă un compromis, susțin reprezentanții Vivani Salubritate, firma dorind să impună tariful final de 72,48 lei per tonă la colectarea deșeurilor menajere pentru toți operatorii de salubritate din județ. Ceea ce nu declară însă reprezentanta Vivani e faptul că autorizația de mediu în baza căreia funcționează firma este condiționată de preluarea gunoiului menajer de la populație...

Consiliul Județean se spală pe mîini Anterior deciziei luate de consilierii locali, oficialii Consiliului Județean Ialomița au declarat că iau în calcul varianta comandării unui audit financiar la firma Vivani, audit pe baza căruia să se poată adopta un tarif unitar pentru întreg județul. Ulterior, Ștefan Mușoiu, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, a declarat: «Nu există cadru legal pentru acest audit financiar. Consiliul Județean își păstrează doar rolul de mediator al acestei situații, în cazul în care criza se va acutiza...». Reamintim că la nivelul județului Ialomița există 14 operatori de salubritate, iar 12 dintre localitățile județului nu sînt deservite în niciun fel. De asemenea, mai trebuie precizat că viitorul Consiliu Județean Ialomița are obligația de a realiza, în conformitate cu prevederile Legii 211/2011, privind regimul deșeurilor, un Plan Județean de Gestionare a Deșeurilor (PJGD) pentru orizontul de timp 2014-2020. La acest moment acest Plan nu există.

Gestionarea deșeurilor, problema mediului rural ialomițean
Ialomița luptă cu mîinile goale în privința gestionării deșeurilor. Reprezentanții Gărzii de Mediu Ialomița precizează că cea mai mare problemă o reprezintă mediul rural. În satele ialomițene, puțin peste 20% dintre locuitori plătesc pentru strîngerea gunoaielor menajere, restul preferînd să le arunce la voia întîmplării.
Situație greu de controlat Vor mai trece, probabil, încă 20 de ani pînă cînd Ialomița va gestiona conform legilor în vigoare problema protecției mediului înconjurător. Derapajele de sistem sînt cauzate de indiferența cu care populația județului tratează problemele mediului. Iar acest aspect reiese din numărul de contracte încheiate între cetățeni și firmele care colectează deșeuri la nivelul județului. Dacă la orașe lucrurile par să se miște într-un ritm mai alert, în mediul rural situația este dezastroasă. Comisarii Gărzii de Mediu Ialomița recunosc deschis faptul că ialomițenii care locuiesc în mediul rural sînt prea puțin dispuși să scoată bani din buzunar pentru ca gunoaiele menajere pe care le produc să fie colectate și transportate mai departe către platformele autorizate. Statistica arată că puțin peste 20% dintre cetățenii care locuiesc în mediul rural plătesc pentru gestionarea deșeurilor. Toate acestea în contextul în care firmele specializate percep un tarif de maximum 5 lei/persoană. «În orașe procentul contractelor încheiate este ridicat. Problema apare în mediul rural, acolo unde nu există o educație în acest sens. Iar amenzile pe care le aplicăm nu rezolvă tot timpul situația. În unele cazuri au rolul de a mai responsabiliza administrațiile locale, însă nu toate învață din această experiență...» a explicat Dan Popescu, directorul executiv al Gărzii de Mediu Ialomița. Mai mult, o altă problemă o impune și serviciile oferite de firmele de salubrizare. Chiar dacă multe dintre localitățile rurale ale Ialomiței s-au asociat în vederea gestionării gunoaielor, firmele create sînt aproape falimentare din cauza faptului că nu au suficiente contracte și nu produc suficiente venituri pentru a avea parte de profit.

16 Iunie 2016, 18:15 (5892 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Hotărâri ale Consiliului Local Slobozia care afectează viața publică
Nick Touring transportă călătorii cu șoferii Primăriei
Consilierii locali ai Sloboziei au aprobat un proiect ilegal
Criza deșeurilor menajere se amînă pentru toamna anului 2016

Comentariile cititorilor:


parvenitu:
(25 Iunie 2016, 12:52)
"mai din nord" esti din psd sau de la polaris ca vad ca te  supara adevarul.Tot cea ce am spus in aceasta postare este adevarat si se poate verifica cea ce este pacat este ca in  romania in general nu neaparat in ialomita "prostimea" in frunte cu mine plateste cea ce fac "baieti destepti " ca tine daca tot ma faci prost sau incult vino rogute si cu argumente sa ai o zi buna.
Mai din nord...:
(24 Iunie 2016, 14:22)
@parvenitul. Am citit comentariile tale de la toate articolele. Îmi pare rău acum. Ești neșcolit serios, lipsit de idei, agresiv și intolerant ca toți parveniții care sunt mândri de prostia lor. Îmi pare rău, nici tu nu te-ai abținut de la a scrie ca un prost, nici eu nu m-am abținut de a recunoaște că ești unul din masa de oameni proști, chiar parveniți și snobi. Tu scrie ce poți și cum poți! Mulți văd, puțini pricep că ialomițenii fac ce pot și ei, dar D-zeu îi iartă fiindcă prostimea este majoritară.
Andrei:
(24 Iunie 2016, 12:27)
ORI SUNTETI HOTI ORI PROSTI.
...:
(21 Iunie 2016, 10:57)
Intram in normalitate.Alaturi de psd si psdisti va ajunge tona cam 95 lei.E bine stimati tampiti ce nu ati iesit la vot ca n aveti pe cine stampila,multumim tembelilor ce pupa'n cur psd ul pentru locurile de munca si beneficii,sa fiti de cacao toti politicienii ca jocurile snt facute asa incat prostul de contribuabil sa plateasca.Sa plateasca,sa plateasca! Perfect! Cand dublati pretul la apa si paine?
Geo:
(21 Iunie 2016, 09:52)
Bine zici  "parvenitul"! ar fi bine sa le trimitem facturile celor care au votat psd-ul,pentru ca platim toti din cauza unor prosti! 
don juan:
(20 Iunie 2016, 22:05)
cine este domnita din imagine ? ca de dragul dumneaei platesc si 7.2 lei 
parvenitul:
(20 Iunie 2016, 18:12)
Sa ajuns unde am preconizat in momentul cand polaris holding a  preluat serviciile de salubrizare in municipiul slobozia,cu ajutorul vajnicilor nostri conducatorii.La acel moment populatia votanta a psd avea datori de sute de mii de lei noi catre servici comunale firma care presta la vremea respectiva acest serviciu,apropo eu am fost foarte multumit de serviicie dumnealor,in ficare zi la ora 6 dimineata se ridica gunoiul se matura ghena se matura parcarea bulevardul noaptea nu in miezul zilei ca acum etc.Polaris este firma de casa a psd a venit cu pret de dumping sa ii dea pe concurenti la o parte,si in bunul obicei social democrat luam de la bogati si dam la saraci ieftinim la populatie si triplam la firme ca firma plateste si ori baga in pretul produselor si al serviciilor si noi putem spune ca membri de partid ca ne am facut treaba si hotul de paron de la butic carciuma etc baga mana in buzunarul bietului slobozean nuu primaria.Cei de la polaris ca si psd ul ne iau drept prosti ca de obicei cum sa ai pierderi de 600 mii lei si sa functionezi in continuare un an jumate dupa 6 luni orice patron cu capul pe umeri ar fi spus stop joc ca doar face bussines pt profit  nu este casa de binefacere.In concluzie ma bucur ca ati votat iar psd platitii pt asta dar va rog sa imi spuneti si mie unde sa va trimit facturile mele sa le platiti cei ce iati votat.Polarisul sa puna mana sa colecteze selectiv sa ridice mai des pubelele selective sa vanda pet ul sticla si cartonul cum fac si alti si atunci si tarifele vivani vor scadea pt ca nu mai poate baga tarif de selectare daca duci gunoiul selectat.Atentie urmeaza apa care brusc se va potabilza si se va face 8 lei mc RAJA stie si tot de la constanta vine mai intrebati la tandarei la fetesti si o sa vedeti victoras si adita tre sa isi plateasca si ei functiile.Fiti destepti si fara frica ...
mar:
(18 Iunie 2016, 16:06)
Să văd dacă înțeleg bine- 1. s-au scumpit ambalajele, pentru că prețul acestora trebuiau returnate de către comercianți, așa cum, spre ex., se întâmplă în Germania, dar asta nu se pune în practică, ba  mai mult, plătesc și ambalajul, plătesc și ridicarea gunoiului, iar alții reciclează și mi-l vând apoi. 2. Firmele de salubrizare, apă -canal au prețuri ridicate, deși au la dispoziție, chiar au utilizat bani euopeni nerambursabili pentru deschiderea , dezvoltarea afacerilor, ceea ce presupune că ar trebui un cost mai scăzut, accesibil populației. De altfel, societățile au profit, iar acolo unde nu-i, nu se verifică deloc cum se scurg banii din astfel de firme, nu le verifică nimeni cum ajung aceste societăți la prețul respectiv, sau cum anii de-a rândul, unii au mâncat banii societăților. Aș mai scrie,, dar am obosit...
Gelu:
(17 Iunie 2016, 22:21)
Cine  credeți ca a plătit Pentru panourile cu "Ginditorul de la Slobozia -conectat la Europa " E doar începutul , mai aveți 4 ani în fata ! O sa serviți de trei ori pe zi Psd 'pe pâine ' ! 
Mary:
(17 Iunie 2016, 11:41)
      Nici nu au prin coaja si au inceput cu maririle de preturi, urmeaza impozitele, etc. Acum gargaragii care se bateau cu pumnii in piept ca ei reprezinta majoritastea, ca asa este in democratie, zambesc manzeste. Aveti ca amintire plasele luate in campaniile electorale cu pdsr. :)))) Pastrati-le cu sfintenie ca altele, dupa cum ati vazut, nu se mai dau. Ultimile minciunele au fost cu "Ponta presedinte!" Tineti minte trei cuvinte: sunteti niste prosti! :))))))))))))))))))) Sictir.
ADMIN:
(17 Iunie 2016, 10:21)
Foarte tare........ sedinta de consiliu local a fost dupa ce populatia orasului  a votat PSD-ul, stimati cetateni ai orasului scoateti bani mai multi din buzunar ca de...... doar voi i-ati votat pe  "cocalari".