Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Avocatul Radu Zăveanu a murit pe patul de spital

Avocatul Radu Zăveanu a murit pe patul de spital

Renumitul avocat din Slobozia, Radu Zăveanu a murit la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, în noaptea de duminică spre luni, 26/27 iunie 2016. Potrivit informațiilor, acesta a suferit o insuficiență respiratorie, în timp ce era internat în salonul de Terapie Intensivă al Secției Boli Interne.

Peste 30 de ani în slujba Justiției
Anul acesta s-ar fi împlinit 38 de ani de cînd avocatul Radu Zăveanu se afla în slujba Justiției din Ialomița. El a venit la Slobozia din Sighetul Marmației, în anul 1978, și a fost inițial procuror al Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, iar, apoi, a fost numit procuror în cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița. În anul 1988, renunță la cariera în magistratură și devine avocat. Din cauza problemelor de sănătate el a fost nevoit, în urmă cu 5 ani, să pună capăt carierei sale avocățești. Vestea morții sale i-a îndurerat pe foștii săi colegi. «L-am cunoscut destul de bine pe domnul avocat Zăveanu... A fost un adevărat profesionist!» ne-a declarat avocatul Ștefan Sava, unul dintre prietenii apropiați ai regretatului Radu Zăveanu.

Transportat de urgență la spital
Starea de sănătate a avocatului Zăveanu s-a înrăutățit încă de vineri, 24 iunie 2016. Acesta a fost transportat cu o ambulanță SMURD la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. După ce i-au fost acordate primele îngrijiri medicale la Unitatea de Primiri Urgențe, el a fost transferat pe Secția Boli Interne, salonul de Terapie Intensivă. În noaptea de duminică spre luni, 26/27 iunie 2016, în urma unei complicații medicale, acesta a suferit o insuficiență respiratorie și a murit. «Regretăm nespus pierderea domnului avocat Zăveanu. A fost un profesionist și un om de la care am învățat foarte multe lucruri. Dumnezeul să-l odihnească!» a precizat avocatul Claudiu Drăgănoiu, decanul Baroului Ialomița.

27 Iunie 2016, 16:15 (16947 vizualizări - 19 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Alin:
(3 Iulie 2016, 15:28)
Dumnezeu sa l odihneasca! Cel mai bun "penalist"! Un mare caracter..in rest totul e tacere!
Eu:
(30 Iunie 2016, 14:56)
Zambo a fost Nr 1
coca s:
(30 Iunie 2016, 11:29)
Respect pentru omul care a facut cele mai bune alegeri pentru viata si sufletul lui.
Oamenii care i-au fost alaturi au meritat sa fie acolo,langa omul cu principii si  o vointa de fier.
A adus bucurie celor din jur si a primit in schimb respect,dragoste si recunostinta.
Dumnezeu sa va odihneasca si putere doamnei care v-a fost alaturi neconditionat pana in ultima clipa!
Leila :
(29 Iunie 2016, 20:33)
S-a vorbit prea putin despre un om asa de mare . Mama si sotia lui , moarte si ele , se vor bucura  de reintalnire .... Pacat de averea lui ....care a ajuns pe mainile  corbilor .Daca ar fi stiut ce sa faca in viata , nu ar fi sfarsit asa devreme , o femeie iubitoare l-ar fi cautat prin spital la banii lui ...dar cum doar mama te iubeste  fara sa ceara nimic ...  no coment ...oamenii din oras stiu despre ce vorbesc .
Dumnezeu sa aiba grija de sufletul lui , si sa-l odihneasca in pace .
Cristina Petrescu:
(29 Iunie 2016, 11:03)

Ramas-bun, prieten drag!
Dumnezeu sa te odihneasca in pace si liniste, OMULE cu suflet mare!


coca s:
(29 Iunie 2016, 08:36)
Dumnezeu sa-l ierte!Un om minunat si un avocat stralucit. N-o sa va uitam niciodata!
condoleante familiei!
NARCIS RĂDUCANU :
(29 Iunie 2016, 03:35)
DUMNEZEU SĂ-L ODIHNEASCĂ ÎN LINIȘTE ȘI PACE!
Vali Neacsu:
(29 Iunie 2016, 00:46)
Dumnezeu sa l odihneasca!
Vali Neacsu:
(29 Iunie 2016, 00:43)
Dumnezeu sa l odihneasca....
Nelutu:
(28 Iunie 2016, 19:44)
Dumnezeul tau sa te ierte Zambule,sa-ti aseze chipa mandra pe crestet si sa-ti ierte pacatele lumesti,de care cu totii avem!
Stan Ioana :
(28 Iunie 2016, 15:57)
D-zeu sa-l odihneasca! a fost un om deosebit!

Viorica B.:
(28 Iunie 2016, 13:22)
Un om deosebit cu suflet mare.Dumnezeu sa-l odihneasca.
Om :
(28 Iunie 2016, 10:22)
Ne a inrait democratia asa tare ca nici dupa moartea,cuiva nu stim decat sa aruncam jigniri.E suprema,greu de contestat,usor de atins dar de nedorit.Avocatul prin natura profesiei apara oameni buni si lichele.Asta este avocatul...Avocatul Zaveanu nu a gresit cu nimic,aparand la bara oameni.Experienta capatata de a lungul anilor a facut sa fie cautat,respectat si copiat de ucenici.A fost un reper,un nume al orasului,la fel ca si alti oameni ai urbei.Ilie Alexandru,nea Iulica..Bebe nebunu,Johny de la "Florentina"...(ordinea este la intamplare).Oameni ce s au facut cunoscuti,in diverse domenii si pentru oarece situatii sau trairi...Zaveanu a fost un OM! Dumnezeu sa ii ierte pe toti,ca moartea curata spirite,inalta suflete si face loc uitarii! "...cine e soldatul si care-i imparatul..?"
mar:
(28 Iunie 2016, 07:04)
Mor valorile, si altele nu mai sunt...
Cristian Stefan:
(28 Iunie 2016, 06:55)
Dumnezeu sa il ierte ,un om deosebit!