Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Cornuri cu mucegai, distribuite elevilor Școlii Gimnaziale Nr. 3 Slobozia

Cornuri cu mucegai, distribuite elevilor Școlii Gimnaziale Nr. 3 Slobozia

Deși s-a încheiat oficial o dată cu venirea vacanței mari, programul guvernamental «Cornul și Laptele» continuă să genereze probleme. Direcția de Sănătate Publică Ialomița a sancționat Școala Gimnazială Nr. 3 Slobozia pentru că în ultimele zile de școală a distribuit elevilor cornuri cu mucegai. Alimentele alterate nu au pus în pericol sănătatea copiilor, însă ancheta DSP în acest caz continuă.

Un program cu deficiențe
Anul școlar s-a încheiat oficial în urmă cu o săptămînă și, o dată cu el, și distribuția produselor din cadrul programului guvernamental «Cornul și Laptele». Nu au dispărut însă și problemele generate de alimentele oferite elevilor de Guvernul României. Astfel, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a demarat o amplă anchetă la Școala Gimnazială Nr. 3 din Slobozia după ce, în baza unei sesizări din oficiu, inspectorii sanitari au descoperit într-unul din loturile distribuite elevilor cornuri mucegăite. Produsele au fost distribuite de SC Agrosemcu SRL, din Valea Călugărească, județul Prahova. Dincolo de problemele producătorilor prahoveni, inspectorii DSP au descoperit și unele nereguli ce țin de modul în care se desfășura distribuția produselor în cadrul Școlii Gimnaziale Nr. 3 Slobozia. Concret, este vorba despre faptul că personalul abilitat să împartă cornurile și laptele elevilor funcționa neautorizat. «Într-adevăr, am primit o sancțiune de la DSP, pentru că fata care răspundea de distribuția produselor avea cursurile expirate de o lună și jumătate. Aceasta este situația!» ne-a declarat Valentin Cilibeanu, directorul Școlii Generale Nr. 3 Slobozia. Valoarea sancțiunii aplicată de DSP Ialomița unității de învățămînt a fost de 500 de lei.

3,3 milioane de lei, cheltuiți inutil Consiliul Județean Ialomița este instituția abilitată de Guvern să gestioneze buna desfășurare a programului «Cornul și Laptele». Pentru anul școlar 2015-2016, administrația județeană a cheltuit 3,3 milioane de lei în acest sens. În ciuda fondurilor imense de care s-a bucurat, programul a generat la nivelului județului Ialomița numeroase derapaje. Primul scandal a izbucnit la cîteva zile după ce alimentele au ajuns în școli. S-a întîmplat la Școala «Dimitrie Cantemir» Fetești, cînd 23 de elevi au ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia acuzînd dureri de stomac și stări de vomă, după ce au băut din laptele pe care l-au primit la școală. Cîteva luni mai tîrziu, Direcția de Sănătate Publică Ialomița s-a sesizat, din oficiu, după ce la Școlile Gimnaziale Perieți și Ciulnița ar fi fost descoperite alte doze de lapte alterat. Sesizări similare au fost înregistrate și la Mărculești sau Manasia.

Independent a avut dreptate Sala de Sport a Școlii Gimnaziale Nr. 3 Slobozia a fost închisă de Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Instituția a făcut un control în care a descoperit mai multe nereguli privind normele de igienă și siguranță ale elevilor. Reamintim faptul că ziarul Independent a relatat pe larg despre condițiile sălii de sport a respectivei școli, după ce o fetiță de clasa a III-a s-a rănit în timpul orei de Educație Fizică, din cauza unui cui ieșit din pardoseală. Datele au arătat faptul că directorul unității de învățămînt nu a mai solicitat fonduri pentru reabilitarea sălii de sport de mai bine de 4 ani. Ultima modernizare a imobilului a fost făcută în urmă cu 10 ani...

28 Iunie 2016, 15:05 (1154 vizualizări - 15 comentarii)

Citiți și:
Sală de sport cu probleme la Școala Nr. 3 Slobozia

Comentariile cititorilor:


mircea:
(5 Iulie 2016, 15:38)
@Aura, dimpotriva, sunt foarte interesat de sanatatea copiilor, tu chiar ai manca porcaria aia de corn si ai bea laptele ala? Daca da, ori esti....maiva(ca sa nu spun altfel), ori inconstienta, ori foarte zgarcita si hrapareata, singurii care au de cartigat din acest faimos program sut firmele „castigatoare” de licitati si pe ai caror patroni nici la 100 de metrii in spatele fundului nu-i doare de sanatatea copiilor. Este plina presa de cazuri de de intoxicatie din cauza cornului si laptelui, gandestete ca sunt mult mai multe despre care nu s-a aflat. Incearca sa nu mai vorbesti urat.
Laura:
(5 Iulie 2016, 13:08)
@aura. Nu cred că l-ai înțeles bine pe@mircea. Cu Cilibeanu ,,ăla", de acord: trebuie dat afară! Cel puțin! El mai are și alte bube-n cap!
Aura :
(5 Iulie 2016, 11:24)
cilibeanu,mircea si toti tembelii ce declara sa aruncam mancarea si nu sunt interesati de sanatatea copiiilor si banii nostri ar trebui sa raspunda contraventional!225.000 de copii din Romania adorm noaptea nemancati.Ce fel de creiere au cilibeanu si mircea si cat de mult isi iubesc copiii,cat de mult respecta aproapele? cilibeanu ala,ca si director de scoala trebuie sa fie atasat de munca cu cei mici.Altfel angajam calai ca educatori!Iar daca mai sunt specimene ca boul ala de mircea,cum naiba scapam de ei? Auzi! Sa arunce mancarea e mai simplu in loc sa se verifice! Bravo ma pesedistule! Voi asa ati facut 26 ani,ati omorat oamenii in loc sa vorbiti cu ei si ati aruncat ce era bun,sa faceti loc ruinei...!
mircea:
(4 Iulie 2016, 19:18)
@sulica,„@parvenitu”, am scris asa sa nu se faca confuzie, bou esti tu mai sulica, incearca sa citesti si sa recitesti ce si cum ai scris...nu se intelege nimic, esti confuz in gandire si scriere, pe bune, spune clar, tu ai manca sau nu cornul si laptele livrat in acest program scolar, eu nu...
@parvenitu:
(4 Iulie 2016, 11:01)
Da! ai punctat super! Masa platita din banii nostri! ...asa ca mircea,pe urmatorul coment asteptam scrisa demisia! Adaugand că prin scoli,gradinite,ai dracu' aia cu "sanatatea publica"au interzis servirea colegilor cu sucuri,tort,prajiturele ca nu cumva sa fie probleme.Normal fiind cocotati pe functii politic,cornul si laptele nu reprezinta "sanatate publica"...nuuuu...Alea pot fi putrezite,ca nefiind anuntat in presa,se vor arunca (sau manca)pentru ca asa e normal,dupa cum noteaza boul de mircea! Ne prefacem ca avem grija de elevi,transportand corn+lapte,pierzand timp al invatatorilor cu manipularea si impartirea,ca in final sa vina la scoala mircea, sa strige ca el nu le da copiiilor lui si sa le arunce, chiar recomanda sa le aruncam cu totii! Asta ai scris ma boule de mircea!
parvenitu:
(3 Iulie 2016, 17:24)
Si mai spune lumea ca eu sunt ´nebun,agresiv,needucat etc¨¨ si ati ajuns la ce am spus eu nu conteaza cine e director cine ii vrea locul este vorba despre asumarea raspunderi oameni buni.Iar pt uni copii una din putinele mese pe care le au si nu in ultimul rand sunt platite din bani nostri.
evitati sa raspundeti:
(3 Iulie 2016, 14:07)
insului,substantiv comun, mircea. Isi doreste cu disperare sa fie bagat in seama. Sigur a avut o copilarie nefericita..
mircea:
(3 Iulie 2016, 08:23)
@narcu ala cu arcu, nnu cred ca faci bine bagadu-l pe fi-tu in discutia asta, bun, revenid la subiect, marcule ori esti prost ori esti prost, cum sa-ti lasi copilul sa manance chestiile alea alterate, dai omule un ban de buzunar sa-si ia ceva sau poate traiesti din alocatia lui, asa s-ar explica atitudinea ta, apropo, fi-tu nananca cornul la scoala?...sau poate ti-l aduce tie...in sfarsit mai marcule, sagetile pe care incerci sa le arunci nu sunt ascutite, sunt cu ventuze....
Marcu' cu arcu':
(2 Iulie 2016, 00:30)
Iar cornuletul cu lapte sunt consumate seara,ca snt usoare.Economie la buget,bani de care-mi cumpar tigari! Te superi? O sa fac si o fata, de la care voi primi alocatie+cornulete...Trai! Iar sageata care mi a intrat..iese!Chiar: Marcu trage cu arcu' ...nu cu bumerangu'!! (Ce sa sti?) Tu insa din prostie nu te vei trezi vesnic! Loaza ordinara din mine doreste sa iti scrie,pentru ca esti un maimutoi,repetitiv,fara esenta,un pierdut al societatii,fara prieteni. Aaaah! Pampalaul de fi miu zice ca a mai intalnit băbălai dar nu asa ca tine! Esti prea vizibil,prea usor de citit si manipulat! Daca la 10ani pampalaul zice asta...chiar esti băbălău mircea! Auzi... intreba cum naiba iti scri numele propriu cu litera mica? Sechele din copilarie?? Frustrare?? Nu inseamna nimic nici pentru tine?? Asa nesemnificativ,n am mai vazut!!
Marcu' cu arcu':
(2 Iulie 2016, 00:05)
n ai 2 vorbe la un loc! Pana acum stateai 21de zile in autobuz si executai intocmai zicerile lui Ticarel. Acum te ai sucit! Copiii tai nu trebuie sa manace cornul/laptele!! Le dai tu corn poleit si lapte de zeitate ... Le dai sute de mii de lei sa isi cumpere ei ce vor,bogătanule....Stai dracu,săracule!!Needucatule!! Stiu familii destul de avute ce nu si opresc copiii in a manca alturi de ceilalti colegi cornuletul si declar ca nu fac rau.Ii felicit chiar!! Răul vine de la cei ce doresc sa se imbogateasca din hrana elevilor( bogati/ sarmani) si nu anunta neregulile. Aceia,alaturi de tine trebuiesc blamati! Nu copiii ce doresc sa isi manance cornuletul,ca este al lor si servesc egal,fara selectie sociala, mancarica. Directorii (!) scolilor trebuie sa delege o persoana competenta,ori cadrele didactice sa fie implicate RESPONSABIL in distribuirea cornuletelor. Ca de obicei,esti prostanacul psd ului,bă mircea,mai bine tăceai...Cornuletul/laptele este completarea energiei consumata de copilasi,nu este etalonul "bogat-sarac". Stiu ca este corect sa ne lasam copiii sa se joace alaturi si de cei napastuiti dar si de cei mai instariti. Si, da ! Am gustat cornul/laptele si copiii au dreptul sa le consume proaspete.Iar decat sa le arunce ori sa se bata cu ele prin clasa,mi am invatat copilul sa isi puna in ghiozdanel cornuletul. Ca nici nu ma imbogatesc cu el dar nici nu saracesc. Ascult mircea...bogatul orașului...
Mircea:
(1 Iulie 2016, 19:04)
@ marcu...esti prost, daca tu o trimiti pe tuta de fi'ta sau pe pampalau' de fi'tu sa  manance cornul de la scoala inseamna ca tu traiesti din alocatia lor si iti iei pranzul Cornul+laptele, cred ca, artistic vorbint ti-a intrat prea adanc sageata, dar de fapt esti o loaza ordinara care doar vrei sa te bagi in seama, probabil iti aduc copii cornul si laptele de la scoala pentru masa de pranz....acum pe bune, cat de cretin trebuie sa fii sa nu-i spui copilului sa nu puna gura pe cornul si pe laptele de la scoala... trebuie sa fii creiti ca tine, si disperat tot ca tine, apropo mai bovina( im cer scuze fata de adevaratele bovine ca le compar cu tine), chestia asta s-a intamplat si la sc nr 2 si la lic de arta, si la pedagogic...dar daca esti prost, prost ramai...!
Marcu' cu arcu':
(29 Iunie 2016, 23:56)
unde naiba sunteti tăntălăii orașului?? mirceeeeeaaaa....seeeeergiuuuu..!!! unde dracu' v ati ascuns loazele planetei?? Na mă! Nici acum nu trebuia ca cilibeanu ăla al vostru sa stie si sa evite situatia?? Nu ne mai revenim niciodata cu barbati fara ©oai€ in oras! Bine,dracu stie ce orientari au lingaii si matracucii de sergiu si mircea? Bă al dracu cilibeanu asta,o fi fost omu'bun.Dar cand era tanar,cureaua mai lata,teava mai umflata...Nu acum! Sa va duceti dracu o mie de ani panaramelor! cili,mir si ser..
Dorel:
(28 Iunie 2016, 23:51)
Iar Școala 3?! Acum o vedeți? Până acum i s-au băgat sub preș mizeriile. Cilibeanu n-a plecat la timp. Acum pleacă cu capul in jos. Așa se-ntâmplă când lăcomești! Cornul, cuiul și cucuiul!
Olteancă:
(28 Iunie 2016, 21:27)
Va pleca singur, Vorba vine! I se va pune in vedere: ori demisia "De bună voie", ori sancționare! Mai este unul pe la un liceu vecin cu Șc. 3, care "a demisionat" forțat de prea multele "victorii" din timpul despotismului său. Șc. 3 va începe anul fără cilibili, dar cu Steaua Sălcioara. Echilibrul este asigurat!
Sandu:
(28 Iunie 2016, 21:04)
Ce nenorocire trebuie sa se mai intample la aceasta scoala ca sa fie schimbat matusalemicul Cilibeanu?