Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Criza deșeurilor menajere se amână pentru toamna anului 2016

3 luni de respiro la Slobozia

Criza deșeurilor menajere se amînă pentru toamna anului 2016

La începutul acestei luni, Consiliul Local Slobozia a aprobat creșterea tarifelor pentru colectarea și depozitarea deșeurilor menajere, de la 3,6 la 4,3 lei pe lună pentru fiecare slobozean. Deși nepopulară, măsura stopează timp de 3 luni pretențiile financiare ale Polaris M Holding și Vivani Salubritate. Ialomița rămîne însă expusă oricăror modificări de preț. La acest moment, Consiliul Județean Ialomița nu are la dispoziție nicio pîrghie administrativă prin care să poată controla nivelul de tarifare al deșeurilor menajere la Depozitul Zonal al Vivani.

O vară fierbinte pentru Polaris
Marți, 7 iunie 2016, Consiliul Local Slobozia a aprobat o majorare de tarif pentru colectarea și depozitarea deșeurilor menajere de la 3,7 la 4,3 lei pe lună pentru fiecare slobozean. De asemenea, pentru cei care nu au încheiat acest contract cu Polaris M Holding, valoarea taxei de salubritate colectată de către funcționarii administrației locale a crescut la 5 lei. Această majorare survine pe fondul presiunilor exercitate de Vivani Salubritate asupra autorităților locale și județene. Firma a anunțat încă de la începtul anului 2016 că intenționează majorarea tarifelor de depozitare a gunoaielor menajere la 72,48 lei per tonă. Pentru a atinge acest obiectiv, în luna martie a acestui an, Vivani Salubritate a reziliat unilateral contractul cu Polaris M Holding, refuzînd semnarea unui nou contract. Ședința din 7 iunie nu a reprezentat însă finalul acestui conflict... Majorarea de tarif aprobată pentru Polaris M Holding acoperă doar echivalentul a 60 de lei pentru tona de deșeuri depozitată la Vivani Salubritate. Nemulțumiți de acest nivel de tarifare, oficialii Vivani Salubritate au refuzat, pe 13 iunie 2016, să semneze un nou contract cu Polaris M Holding. Mariana Iancu, directorul Polaris M Holding Slobozia, a declarat că, deocamdată, plata pentru depozitarea deșeurilor menajere se face în fiecare zi. «Plătim ceea ce depozităm, la tarifele impuse. Nu este normal, dar nu putem lăsa orașul în această situație imposibilă...» a declarat Mariana Iancu. Reamintim că tariful de 60 de lei per tonă, aprobat de Consiliul Local Slobozia, a fost stabilit pe baza unei note de fundamentare realizată de Vivani Salubritate. În aceste condiții, refuzul oficialilor firmei de a semna majorarea stabilită de comun acord poate fi considerat o declarație de război. Paradoxal, singura care pierde la acest moment este firma Polaris M Holding, obligată să suporte diferența de preț de la 60 la 72,48 lei per tonă.

Începutul sfîrșitului
În mod surprinzător, decizia Consiliului Local Slobozia de majorare a tarifului de colectare a deșeurilor menajere la 4,3 lei pe lună protejează slobozenii. Potrivit Ordinului Nr. 109 din 9 iulie 2007, privind aprobarea normelor metodologice de stabilire, ajustare sau modificare a tarifelor pentru activitățile specifice serviciului de salubrizare a localităților, cap. 8, art. 15, alin. b, o nouă majorare de preț nu mai poate fi solicitată înainte de 3 luni. Mai mult decît atît, o nouă majorare de costuri trebuie fundamentată, fapt aparent imposibil în condițiile în care Vivani Salubritate a furnizat deja autorităților locale structura de tarifare pentru acest an. Nu la fel de optimistă este însă situația la nivelul județului Ialomița. Așa cum a anunțat încă din luna martie, Vivani Salubritate intenționează să majoreze valoarea tarifului de depozitare în întreg județul. În cadrul ședinței din 7 iunie 2016, directorul executiv al companiei, Petra Kalman, a anunțat că Slobozia este prima dintre cele 66 de administrații locale unde se fac demersuri pentru o majorare a tarifelor la 72,48 lei. «Vom proceda la fel și în cazul celorlalte administrații locale!» a precizat Petra Kalman. În cazul în care decizia se va concretiza, situația riscă să devină explozivă. Reamintim că la nivelul județului Ialomița există 14 operatori de salubritate, iar 12 dintre localitățile județului nu sînt deservite în niciun fel. Mai mult decît atît, potrivit unor date oficiale furnizate de către Garda de Mediu Ialomița, doar 20% din populația județului a încheiat contracte de salubrizare cu acești operatori. În aceste condiții, o creștere a tarifului de depozitare ar sufoca activitatea acestor operatori, mulți dintre ei aflați la limita supraviețuirii economice, și ar reduce drastic numărul contractelor existente.

Ialomița se pregătește de război cu Vivani
Poziția de forță a Vivani este «o cacealma». Potrivit legii, Depozitul Zonal Vivani este «obligat» să preia deșeurile menajere de la populație. Colectarea deșeurile periculoase, afacerea «de succes» a companiei, scîrțîie...
Depozit Zonal pe banii statului Poziția de forță a Vivani Salubritate este considerată de oficialii județeni drept «o cacealma». Un raport înaintat de către Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița autorităților județene confirmă faptul că, deși privat, Depozitul Zonal de la Slobozia a fost înființat printr-o cofinanțare a Guvernului României prin Administrația  Fondului pentru Mediu. Mai mult decît atît, în Planul Județean de Gestionare a Deșeurilor, valabil pînă în anul 2009, Depozitul Zonal al Vivani Salubritate reprezenta «partenerul strategic al autorităților județene» în acest domeniu. Această stare de fapt este confirmată oficial și de către Laurențiu Ghiauru, directorul APM Ialomița: «Autoritățile publice locale au obligația să gestioneze problema deșeurilor, iar Vivani are obligația de a prelua aceste deșeuri. Vorbim aici de obligații legale, nu de declarații publice. Iar în cazul Vivani, această obligație apare și în autorizația integrată de mediu!». Autorizația integrată de mediu a fost obținută de către Vivani Salubritate în anul 2007 și este valabilă pînă în 12 ianuarie 2017. Pentru prelungirea ei, Vivani Salubritate va fi obligată să reia întreaga procedură de autorizare parcursă în anul 2007. Conform unor estimări neoficiale, procedura ar putea dura minim 6 luni, firma aflîndu-se la acest moment la limita timpului disponibil. Potrivit unor surse interne, firma este interesată de reînnoirea autorizației integrate de mediu în condițiile în care încearcă să devină lider pe piața colectării și neutralizării deșeurilor periculoase. Reamintim că, în perioada 2008-2015, Vivani Salubritate a neutralizat peste 320 mii de tone de deșeuri periculoase. Numai în anul 2015, cantitatea de deșeuri periculoase raportată ca fiind neutralizată a fost de 41 mii de tone. Asta în condițiile în care capacitatea de ardere anuală a instalației de incinerare este de 23 mii de tone anual...
Nu există bani pentru închiderea Depozitului Zonal Un alt motiv pentru care Vivani Salubritate nu poate uza decît declarativ de poziția sa de forță îl reprezintă lipsa fondului pentru închiderea depozitului de deșeuri. Potrivit aceleiași autorizații integrate de mediu, Vivani Salubritate avea obligația de a asigura «alimentarea trimestrială a fondului», urmînd să justifice consumul acestuia «pe baza situațiilor de lucrări care se întocmesc o dată cu realizarea lucrărilor la închiderea depozitului». În 2014, după intrarea în insolvență a firmei, acest fond s-a «volatilizat». Un an mai tîrziu, la insistențele autorităților județene, Vivani a disponibilizat o sumă de circa 700 mii de lei pentru reconstituirea acestui fond. La acest moment însă, fondurile existente pentru o eventuală închidere a Depozitului Zonal sînt insuficiente, deși Vivani alimentează lunar acest fond. Potrivit aceleiași surse, în ritmul actual, fondul va fi reîntregit abia la finele anului 2017. Paradoxal, deși oficialii locali și județeni recunosc existența acestei ilegalități, nu au sesizat în niciun fel instituțiile care au competențe în acest domeniu. Potrivit legii, Vivani avea obligația «de a asigura existența garanției financiare pe toată perioada de operare, închidere și urmărire postînchidere a depozitului», asigurîndu-se astfel respectarea prevederilor legale «de protecție a mediului și sănătății populației». Pe lîngă aceste probleme, susțin surse apropiate companiei, Vivani Salubritate se confruntă cu pericolul epuizării spațiilor de depozitare a deșeurilor menajere. Graficul de execuție al celei de a 4-a celule de depozitare a fost depășit (reamintim că pînă în anul 2020 Vivani trebuie să dețină 7 astfel de celule), iar un eventual control al Gărzii de Mediu Ialomița ar confirma și alte încălcări ale legisțației de mediu. Deocamdată însă, noul director al Gărzii de Mediu Ialomița așteaptă ordine scrise. Sau, cel puțin, așa am auzit noi...

28 Iunie 2016, 11:05 (2167 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Administrația Mocioniu își dă corijența pe bugetul Sloboziei
Dedeman vine la Slobozia
Administrația Mocioniu majorează costurile vieții la Slobozia
Prețul pentru colectarea deșeurilor menajere a crescut la 4,3 lei

Comentariile cititorilor:


Valeeea:
(14 August 2016, 17:01)
Ungurilor plecati la voi in marea ungarie cu deseurile voastre cu tot!
luati p. la tranta!!!:
(8 Iulie 2016, 19:38)
Daca ar stii zgarda de mediu nationala cate ilegalitati a facut vivani si mai ales ro ecologic C.A. la Fieni.. dar se pare ca nu pasa la nimeni!!!!!!!!!!!! Am rugamintea sa trece ti dupa acest comentariu adrese de e-mail unde la un momentdat se v or trimite "niste intell"  interesant!!