Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Medii de 7,90 și 9,07 la concursurile pentru șefia Parchetelor din Ialomița

Medii de 7,90 și 9,07 la concursurile pentru șefia Parchetelor din Ialomița

Consiliul Superior al Magistraturii a făcut publică lista rezultatelor obținute de procurorii candidați la concursul organizat pentru șefia Parchetelor din Ialomița. Potrivit informațiilor, cei șase procurori înscriși la testarea pentru confirmarea în funcțiile de prim-procuror și prim-procuror adjunct, vacante la nivelul județului, au obținut medii generale cuprinse între 7,90 și 9,07. Numirea oficială a acestora se va face după data de 15 iulie 2016.

Locuri vacante la Parchete
În perioada 25 martie-23 iunie 2016, Consiliul Superior al Magistraturii a organizat un concurs pentru ocuparea funcțiilor de conducere la nivelul instanțelor și Parchetelor din întreaga țară. Raportat la nivelul județului Ialomița, la această testare au participat candidați pentru funcțiile de prim-procurori ai Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița și Parchetele de pe lîngă Judecătoriile Slobozia și Urziceni. În total, examenul a fost susținut de șase procurori. Este vorba despre Verginica Buzoianu, prim-procuror delegat al Parchetului Județean, Marian Dima, fostul procuror-șef al DIICOT-Biroul Teritorial Slobozia, Daniela Manolache, procuror delegat la DIICOT-Structura Centrală, Andreea Culcearu, prim-procuror delegat al Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia și Margareta Iancu, procuror în cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni. De asemenea, CSM a organizat concurs și pentru postul vacant de prim-procuror adjunct al Parchetului Județean, testare la care s-a înscris Viorica Dinu, fosta șefă a Parchetului Slobozia.

Noii prim-procurori din Ialomița
În urmă cu o săptămînă, Consiliul Superior al Magistraturii a făcut publică lista candidaților care au reușit să promoveze testarea. Potrivit regulamentului, au fost considerați admiși candidații care au reușit să obțină o medie generală peste 7,00. La nivelul județului Ialomița, cele mai bune rezultate le-au obținut procurorii care au candidat pentru șefia Parchetelor de pe lîngă Judecătoriile Slobozia și Urziceni. Astfel, Andreea Culcearu, unicul candidat pentru funcția de prim-procuror al Parchetului Slobozia, a obținut media generală 9,02. La șefia Parchetului Urziceni, în urma afișării rezultatelor finale, va fi desemnată Daniela Manolache. Aceasta a obținut media generală 9,07, fiind candidatul cu cel mai bun rezultat la concursul organizat de CSM. Contracandidata sa, Margareta Iancu, a obținut media generală 7,38. În urma afișării rezultatelor, noul prim-procuror al Parchetului Județean Ialomița este Marian Dima. Acesta a obținut la examenul CSM media generală 7,90. Cu 60 de sutimi mai puțin testarea a fost promovată și de contracandidata sa, Verginica Buzoianu. Unicul candidat pentru funcția de prim-procuror adjunct al aceleiași unități de Parchet, Viorica Dinu a reușit să treacă concursul cu media generală 7,61.

Profile de candidați Noii șefi ai Parchetelor din Ialomița s-au bucurat de o bună reputație de-a lungul carierei în magistratură. Cele mai elocvente exemple sînt Daniela Manolache, viitorul prim-procuror al Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni și Andreea Culcearu, viitoarea șefă a Parchetului Slobozia. Prima a reușit să destructureze rețeaua interlopă construită la Slobozia de frații Gheorghe Toma, zis și «Gigi Piticu», și Frusin Toma, iar cea de-a doua a coordonat activitățile în ancheta sîngelui «vîndut ca la piață» de medicul Cristiana Stoian, fosta șefă a Centrului de Transfuzii Slobozia. De asemenea, Andreea Culcearu a coordonat și anchetele care-i vizează pe Alexandru Stoica, fostul primar al Sloboziei, și Valentin Băcanu, fostul viceprimar al orașului.

28 Iunie 2016, 20:10 (7706 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Noi concursuri pentru șefia instanțelor și Parchetelor din Ialomița

Comentariile cititorilor:


Gianina:
(2 Iulie 2016, 11:55)
 Doamna,prim procuror  Manolache Maria Daniela aveti in subordine din aia cu imixtiuni la judecatori si procrori  sanctionati deja de CSM ,sunteti convinsa ca nu va face in continuare presiuni si imixtiuni de inchiderea  cu  NUP a unor dosare favorizand infractorii. Puteti lucra cu asa oameni in subordine ???????????
Citizen:
(1 Iulie 2016, 10:15)
Felicitari d-nei Manolache Maria Daniela pentru Urziceni ,avem speranta si increderea ca va incepe curatenia chir cu cei din interiorul parchetului Urziceni....... care au acoperit si acopera infractorii.Si nu va mai tolera ascunderea faptelor si dosarele tinute in sertar de............. Credem ca cei de sus o vor sustine  sa faca cat de curand curatenie si nu o vor lasa prada sacalilor  plimbareti cu dute vino din interior
petru:
(30 Iunie 2016, 19:23)
                       Felicitari tuturor,felicitari d-nei Manolache Maria Daniela,pentru Urziceni.Avem ingredere ca va pune punct mafiei creata la nivelul urbei,interlopilor,romilor apropiati si de edilul sef de peste  12 ani.
Fiti binevenita ,avem incredere ca veti actiona in sprijinul dreptatii,ca veti finaliza dosarele grele ascunse in sertare.
Mult succes si Dumnezeu sa va ajute!
Bachus:
(29 Iunie 2016, 18:32)
Sa cante muzica, sa curga vinul, sa vina fetele sau Militia !!!
ADRIANA:
(29 Iunie 2016, 11:17)
Să fie justiție! Să se analizeze cu atenție dosarele! Să se respecte legea, nu banul! Să nu fie obediență și în justiție! Să existe termene mai scurte și hotărâri date într-o limită respectată în timp! Să simți, ca parte implicată, că există legi pe care toți le respectăm! Sistemul legislativ este deficitar!