Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Mediul de afaceri din Ialomița, în pragul radierii

Ialomița demonstrează încă o dată incapacitatea de a-și reveni din colapsul financiar în care a intrat în ultimii ani. Statistica Oficiului Național al Registrului Comerțului arată faptul că numărul firmelor radiate la nivelul județului a crescut simțitor în primele 5 luni ale anului în curs, comparativ cu cel precedent. Probleme întîmpină și societățile înființate de studenți sau proaspăt absolvenți de facultate.

Firmele din Ialomița mor încet, dar sigur...
Rapoartele Oficiului Național al Registrului Comerțului referitoare la activitatea mediului de afaceri din Ialomița în anul precedent se aseamănă perfect cu cele din ultimii ani, care prezentau o redresare sub zero a vieții economice din județ. Și acum este la fel, ba poate mult mai rău... Firmele ialomițene au luat-o «la vale» într-un sens negativ și sînt fără oprire. Comparativ cu anul 2015, în 2016 procentul de radiere al firmelor din județ a crescut. Astfel, de la 232 radieri înregistrate în 2015, s-a ajuns în 2016 la un număr de 399 radieri. Tot în 2015, an în care au fost dizolvate un număr de doar 38 de firme ialomițene, în 2016 numărul dizolvărilor a ajuns la 57, în primele 5 luni ale anului în curs. În ceea ce privește decizia de intrare în insolvență, același raport al ONRC arată faptul că și în 2015, cît și în 2016, 49 de societăți au luat decizia de a apela la această măsură prevăzută de legislația fiscală. De asemenea, o scădere se înregistrează și în privința societăților nou înființate. Astfel, potrivit ONRC, în primele 5 luni ale anului trecut, Ialomița avea 483 de firme nou înmatriculate. Anul acesta, în aceeași perioadă de timp, înmatriculările societăților la nivelul județului Ialomița au fost doar 463.

Firmele absolvenților, în impas Deși statul oferă sprijin fiscal tuturor studenților absolvenți de facultate și-i încurajează în sensul înființării de societăți comerciale, puține dintre aceste firme rezistă pe piață. Raportul Oficiului Național al Registrului Comerțului prezintă în detaliu și acest aspect. Astfel, în primele 5 luni ale anului în curs, în Ialomița existau 159 de societăți înființate de studenți din care funcționale 74, iar alte 85 figurau ca fiind radiate.

12 Iulie 2016, 15:40 (1828 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Un sfert dintre firmele județului au cifra de afaceri «zero»

Comentariile cititorilor:


multumiri:
(15 Iulie 2016, 18:42)
multumim celor care au reusit aceasta performanta: Balan (fost prefect), Ciuperca (fost presedinte CJ si lider absolut PSD), Ionascu (fost primar Slobozia), Stoica (fost primar Slobozia), Cazacu (fost prefect si lider absolut PD), Radulescu (taticul evazionistilor- inca sef la finante), Costea M (mare sef al Patronatului IMM Ialomita). Toti astia prin metode primitive, prin fraude multiple si spagi au eliminat treptat toti investitorii din judet. Averile lor au crescut in anii astia, averi care cu siguranta nu le pot justifica. Niste nimicuri, ei sunt principalii gropari ai mediului de afaceri din Ialomita, criza a fost o simpla adiere de vant fata de magariile acestora !
Geo:
(13 Iulie 2016, 14:08)
Atitudinea fata de mediul privat / investitori  a AUTORITATILOR si ORGANELOR a inceput sa produca efecte ! ! ! Primele efecte ! ! ! Se va dovedi curind ca nu toti cetatenii orasului sau judetului pot fi bugetari ! ! ! Si nici firmele de partid nu vor putea crea si asigura locuri de munca suficiente ! ! ! Vin vremuri grele  si pentru firmele abonate si alimentate cu bani de la bugetul local.