Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Viitorii polițiști din Ialomița au depus jurământul de credință

Viitorii polițiști din Ialomița au depus jurămîntul de credință

Ceremonie la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița. Luni, 11 iulie 2016, cei 43 de candidați care au absolvit examenul de încadrare în funcții din sursă externă au depus jurămîntul de credință. Viitorii polițiști vor fi încadrați la secțiile de Poliție din mediul rural.

Uniforme noi la IPJ Potrivit informațiilor, la data de 1 aprilie 2016 Inspectoratul General al Poliției Române a dat startul recrutărilor din sursă externă. La nivelul județului Ialomița au fost scoase la concurs 62 de posturi, la Posturile de Poliție din mediul rural. La testările care s-au desfășurat în luna mai s-au înscris peste 300 de candidați, iar la final doar 43 dintre aceștia au reușit să fie admiși. Luni, 11 iulie 2016, la sediul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița cei 43 de tineri care au promovat examenul organizat în luna mai, în vederea completării deficitului de personal existent la nivelul Poliției Române, au depus jurămîntul militar, în prezența conducerii, a ofițerilor cu funcții de conducere și a șefilor de post din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, a oficialităților județene, a părinților și prietenilor. Prezent la eveniment, comisarul șef Viorel Ștefu, comandantul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, le-a urat tuturor mult succes în cariera pe care și-au ales-o. «Este un moment important pentru fiecare dintre voi. Eu vă doresc mult succes în activitate și sînt convins de faptul că vă veți da silința să respectați legea și să sprijiniți cetățenii județului!» a declarat comisarul șef Viorel Ștefu. Cele 43 de posturi ocupate rezolvă însă doar pe sfert nevoia de cadre a Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Instituția continuă să se confrunte cu o criză de personal. Avînd în vedere specificul județului și numărul de locuitori, Ialomița mai are nevoie de încadrarea a peste 150 de polițiști.

12 Iulie 2016, 14:10 (3087 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Feis Buc:
(14 Iulie 2016, 09:38)
Nu se va intampla nimic concret.Ce sa faca aceste cartoane impaiate in uniforma?Abia inchid dosare politistii experimentati,scarbiti de sistem.Ce vor face notabil marionetele uniformizate?In rural bautura,nesimtirea si prostia duc tupeul pana la ultraj.Legea tembela permite sa se goleasca sectiile de profesionisti,combinat cu scarba de sefi cretini.Pacat,insa succes viitorilor pensionari! Celor proaspat vopsiti in culoarea Politiei nationale,bun venit! Veti umple youtube.ul cu gafe si abuzuri! Aaaaah! 150 politisti ca nevoie? Avem in judet peste 9.000 infractori dovediti plus la Lg 61/91.Patrule si implicare stradala,nu voiaje din masina.
Gigi:
(14 Iulie 2016, 08:04)
Doamne ajuta sa le fie cu folos acest juramant de credinta,noi cetatenii asteptam combaterea infractiunilor . Visul nostru e sa avem liniste si pace.
Ere.ia:
(13 Iulie 2016, 08:35)
Numai ca 80% dintre ei sunt neamuri cumnati, veri, verisoare, nasi, fini, neveste, copii ori fosti angajati dati afara pt.abateri disciplinare. Nu am scris ca toti sunt pe clientela in functii dar manoritatea cu semnul intrebarii. In structura politiei Ialomitene sunt exagerat de multi care nu au ce cauta in acest sistem. Multi sunt bagatori de seama si au respect fata de infractori si nicidecum de populatia din zona rurala. Ohoo si cati dintre politistii Ialomiteni sunt infractori inca nedovediti prin metoda prezumtia de nevinovatie. Am sa dau un mic ex. Politistul Ghita merge sa verifice niste documente intr-o institutie publica avand in fata lui o reclamatie, politistul Gica vede clar ca se confinfirma. Dar in raportul de constatare mentioneaza altceva decat adevarul de la fata locului. Sa-l caracterizam pe acest politist Gica. Merita Gica sa mai ramana in politie. Gica ce ai ma una vezi alta scrii.Gica ce te interesezi despre ce au mentionat alte organe de control care au gasit altceva decat cele scrise de tine in raportul tau de cercetare la fata locului. Cine te-a anuntat Gica ca alte structuri fac control.Cine te-a chemat Gica sa intimidezi le cei ce desfasurau control cum ai fost si de cine ai fost chemat.Gica se pare ca ai luat teapa de teapa pt.cei veniti in contol au mentionat in constatarea lor ca ai aparut acolo neinvitat de ei. Oamenii si-au dat seama ca ai fost chemat de cineva care era vizat de control. Cam asta este cu politia