Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

3 ani cu suspendare pentru Cazacu Marinică!

Sentință definitivă la Curtea de Apel Ploiești

3 ani cu suspendare pentru Cazacu Marinică!

Curtea de Apel Ploiești s-a pronunțat joi, 14 iulie 2016, în dosarul lui Cazacu Marinică, fostul prefect al județului Ialomița. Acesta a primit o sentință de 3 ani cu suspendare, cu un termen de încercare de 4 ani, și obligația de a presta 60 de zile în folosul comunității. Inculpată în același dosar, Elena Brăilă, fosta șefă a Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița (OCPI) , a primit o pedeapsă de 3 ani cu suspendare cu un termen de încercare de 3 ani. De asemenea, aceasta a fost obligată să lucreze 60 de zile în folosul comunității. Sentința dată la Ploiești este definitivă.

Cazacu a scăpat de închisoare
Ancheta în cazul lui Cazacu Marinică, fost lider PD-L Ialomița și fost prefect al județului, și cel al Elenei Brăilă, fosta șefă a OCPI, a fost demarată de biroul teritorial DNA din Slobozia, încă funcțional la data punerii în mișcare a acțiunii penale. Potrivit rechizitoriului, Cazacu Marinică și Elena Brăilă se fac vinovați de faptul că au determinat punerea în posesie a unor terenuri, aparținînd Agenției Domeniului Statului, a unor persoane neîndreptățite în detrimentul altor persoane. Este vorba despre o suprafață de 225 de hectare, a căror valoare era foarte bine cotată, acestea aflîndu-se în imediata apropiere a Drumului Național 2A, în zona Manasia-Urziceni. O primă sentință în acest caz a fost dată în decembrie 2014, cînd cei doi inculpați au primit pedepse cu executare la Judecătoria Ploiești. Sentința a fost atacată cu apel la Curtea de Apel Ploiești, instanță care s-a pronunțat definitiv în acest dosar joi, 14 iulie 2016. Potrivit sentinței, ambii inculpați au primit cîte 3 ani de închisoare cu suspendare, fiind obligați și la efectuarea de ore de muncă în folosul comunității. Sentința dată la Ploiești este definitivă.

14 Iulie 2016, 21:45 (11885 vizualizări - 43 comentarii)

Citiți și:
Ialomița nu are candidat la Europarlamentare
Președintele Cazacu sprijină candidatul PRM la șefia Consiliului Județean!
Topul primilor 10 politicieni ialomițeni
Liderul PD-L Ialomița, Cazacu Marinică, condamnat la 6 ani de închisoare cu executare în dosarul retrocedărilor ilegale

Comentariile cititorilor:


PD-L :
(19 Iulie 2016, 18:36)
O cheamă MARIA PETRE! Sau așa cred! Oricum, nu este Elena Petre cea mai bună prietena a lui Cazacu M.
Lex opărită:
(19 Iulie 2016, 15:30)
@maria, care este bărbat. Nu vrei tu să ne scutești de căutări și să spui ce vrei să insinuezi? Adică Cazacu Marinică este doar puțin hoț? Adică a primit pe drept o condamnare și apoi alta? Adică tu ești Petre Elena sau alta ca ea???!!
Maria:
(19 Iulie 2016, 13:01)
Mai omeni buni, eu apreciez discutiile constructive dar prostia nu, ori parte din voi dati dovada de campioni. Rechizitoriul omului este public daca sunteti asa de imteresati daca aveti putina minte studiati comparati comentati Sigur va veti mai schimba opinile.
mircea:
(18 Iulie 2016, 19:27)
@Oprea, ba gresesti, cel gresit din facere tu esti dar nu ai cum sa-ti dai seama...nici nu ai cum, spui ca m-ai injurat destul...doar asta stii sa faci, sa injuri, n-ai ideii, n-ai principii...esti sterp, mai ceva ca Sahara...orice ti-as spune si orice argument as aduce, se lovete de un zid de ignoranta si prostie, asta esti mai Opreo, un zid...apropo, incearca sa vezi The Wall- Pink Floyd...poate te ajuta cu toate ca, in ceea ce te priveste sunt slabe sperante...
Oprea D.:
(18 Iulie 2016, 18:48)
@mircea. Nu știu care dintre noi face ,,spume"! Să judece alții, dar cred că cel greșit din facere, între noi doi, nu sunt eu! Scrie mai departe, piticule! Eu te-am înjurat destul! Poate pentru alții ești ,,formator de opinie"! Sau sacul de box, mereu bun de încasat!!! Comprese reci să nu ți se-nvinețească...
mircea:
(18 Iulie 2016, 17:59)
mai Opreo bag de seama ca incepi sa faci spume, de regula se intampla cand tampitul nu mai are argumente si incepe sa dea in fiert, cazul tau, la cat esti de tampit, imi dau seama ca nu aveai cum sa incelegi sau sa pricepi vreo idee din tot ce am scris dar nu-i vina mea ci a parintilor tai si a momentului pe care l-u ales pentru conceptia ta, probabil dupa o petrecere...eu nu cant la mesa nimanui...daca tu atunci cand scrii aici ai sentimentul ca o faci, poate a lui tinel-vantosul, este problema ta, apoi, monopol nu am pus pe nimic, daca ai fi stiut sau te-ai fi uitat in DEX ce inseamna „monopol” poate nu spuneai asta,aici scriu multi pro si contra... dar ce spun eu aici? Iti spun de Dex...? Cred ca o sa-ti pui mintea pe moațe sa iti dai seama ce inseamna DEX, asa ca mai Opreo, incearca sa te calmezi, bea un pahar cu apa, nu cu tarie, fa ochii mari, citeste si reciteste....poate reusesti sa pricepi ceva, daca nu, stii vorba, de unde nu e nici Dumnezeu nu cere !
Oprea:
(18 Iulie 2016, 16:29)
Mai oprește-te, obsedatule! Nu se pune problema numai temei ,,justiția"! Citește, numără și vezi ce monopol ai pus pe acest site! Mai cântă dracu și la altă masă! Ești ,,mult" și radical, mă, buricu Bărăganului!
mircea:
(18 Iulie 2016, 15:23)
@sulica(misei), te crezi cumva buricu' din dodoașcă? Se vede ca ai proble mari cu capul si o mare lipsa, ma refer la „cei sapte ani de acasa”.
mircea:
(18 Iulie 2016, 15:14)
@oprea, stai putin ca nu inteleg, daca spun ca o hotarare judecatoreasca definitiva trebuie respectata fie ca iti convine fie ca nu-ti convine, inseamna ca sunt radical? Sa iti avertizezi semenii?...Esti demn de mila omule, pe bune!
Oprea:
(18 Iulie 2016, 10:26)
@tot mircea! Problema mea in cazul tău este de a-mi avertiza semenii că trebuie solidaritate sau chiar urmărire de specialitate, în cazul comentatorului cu acest nickname, pentru a-ți stagna posibilele intenții ,,radicaliste"! Ești suspect! Problema mea este de atitudine civică!
Mișei :
(18 Iulie 2016, 09:34)
Daca si doar cititul a devenit problema "teren pus in posesie"de la niste oameni catre alti oameni.Corect.Problema consta in pedepse mici,necorelate cu faptele.Ultimele condamnari date informarii in ziar au fost doar cu suspendar,munca in folosul comunitatii...jocuri de copii.Deci se face rechizitoriul,se dovedeste vinovatia si cardasia dar pedeapsa se lasa asteptata.In tara,daca esti politician,poti fi infractor ca nu patesti mare lucru Iar ucigasii,talharii la drumul mare si proxenetii se numesc "interlopi"! In Slobozia alde "MAE",nae,mircea si toti pupincuristii ce tin partea nesimtitilor de politicieni se numesc idioti! Prostanacul familiei bate campii cu anarhia...Cretinoidule,discutia este despre pedepse mici aplicate si nu despre a face singur dreptate.Tu esti panarama rau...
mircea:
(18 Iulie 2016, 07:55)
@Oprea D, nu inteleg care este problema ta, de ce sunt suspectat? Ce idei ai cand vezi numele meu? Daca sunt cele exprimate in comentariul tau m-am lamurit :)))))))
Oprea D.:
(17 Iulie 2016, 20:19)
@mircea, tu ori ești la pat?! Handicapat, infirm, șomer, nefamilist? Nu ai și tu altă obligație, treabă, soție, copii de plimbat, părinți de ajutat?! N-ai și tu televizor?! Mare ți-e minunea, Doamne! Cu acest specimen obsedat de comentarii de care-or fi, nu se mai scapă!! Sigur, nu-l citești, e de recomandat, dar numai numele dacă-l vezi, intri la idei: e om normal sau trebuie sesizați niște ,,specialiști" să-l monitorizeze?! Ce intenții are omul acesta in Slobozia? Atenție, suspect!
mircea:
(17 Iulie 2016, 18:56)
@student pe bune! Nu cred ca iti dai seama ce inseamna anarhie, la turci a fost doar o mica incercare siai vazut ce a iesit.
MAE:
(17 Iulie 2016, 15:09)
Mai Pământ Pac Pam tu esti mai prost ca celălalt. Terenul este la oameni. Studiază problema cu atenție, dacă te duce capul!