Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Muzeul Județean de Istorie, o instituție în derivă

Scandal în Cultura din Slobozia

Muzeul Județean de Istorie, o instituție în derivă

Proaspăt încheiatul scandal din Cultura ialomițeană legat de schimbările șefilor din fruntea instituțiilor de profil a făcut loc altuia, care vizează activitatea Muzeului Județean Ialomița. O angajată a instituției îl acuză public de incompetență pe Florin Vlad, reînvestit în funcția de director al Muzeului de către Consiliul Județean Ialomița pentru următorii 4 ani. Ca reacție la acuzațiile care i-au fost aduse, Florin Vlad a replicat:«Este doar opinia doamnei Corbu. Noi la muzeu ne facem treaba foarte bine»...

Procese cîștigate împotriva Muzeului Județean
Scandalul dintre arheologul Emilia Corbu și șeful său, istoricul Florin Vlad, a început în urmă cu mai bine de 3 ani. Aceasta povestește faptul că a redactat un Memoriu în care a criticat modul în care este administrat Muzeul Județean Ialomița. «Am precizat acolo toate lucrurile care contravin modului în care funcționează această instituție. Trebuia ca cineva să ia act de acest aspect!» precizează Emilia Corbu. Ca reacție față de cuvintele adresate în scris de angajată, instituția a sancționat-o disciplinar cu 10% din salariu, pe o perioadă de 3 luni consecutive. «Nu doream decît ca cineva să se sesizeze cu privire la neregulile pe care eu le-am descoperit. Însă s-a văzut clar cît de mult le pasă tuturor de această instituție...» mai spune Emilia Corbu. În semn de protest față de sancțiunea primită, angajata a dat Muzeul Județean Ialomița în judecată și a solicitat desființarea deciziei de sancționare disciplinară. După cîteva termene, Tribunalul Ialomița i-a dat cîștig de cauză. Problemele de serviciu ale Emiliei Corbu s-au acutizat în momentul în care acesta s-a trezit că primește un raport de evaluare al activității făcut pe genunchi. Respectivul document i-ar fi putut afecta remunerația lunară, așa a intentat Muzeului încă un proces. Atît Tribunalul Ialomița, cît și Curtea de Apel București i-au dat dreptate angajatei, instanțele considerînd că «documentul a fost întocmit într-un mod abuziv» după cum susține Emilia Corbu.

Din culisele Muzeului
Angajata Muzeului consideră faptul că toate acțiunile îndreptate împotriva sa au fost demarate de către directorul Florin Vlad, la rîndul său deranjat de Memoriul redactat de Emilia Corbu. Cu toate acestea, Corbu consideră faptul că problemele pe care le întîmpină instituția în care își desfășoară activitatea persistă. Este vorba despre o serie de aspecte pe care foarte puțini le cunosc. Din declarațiile Emiliei Corbu se pare că Muzeul Județean Ialomița duce o lipsă acută de personal de specialitate. Instituția are prea puțini specialiști în conservare, muzeografi sau cercetători. De asemenea, aceasta precizează chiar faptul că laboratorul de restaurare funcționează fără acreditările necesare. «De 15 ani de cînd este director nu s-a schimbat aici absolut nimic. Puțini sînt cei care știu faptul că această instituție funcționează fără respectarea Legii privind muzeele și colecțiile de artă. Totul s-a făcut după bunul plac al directorului care, cred eu, nu a mișcat niciun deget...» mai spune Emilia Corbu. Contactat telefonic pentru a oferi un punct de vedere față de toate aceste acuzații, directorul Florin Vlad ne-a declarat:«Este doar opinia doamnei Corbu. Noi la muzeu ne facem treaba foarte bine».

19 Iulie 2016, 17:50 (3887 vizualizări - 69 comentarii)

Comentariile cititorilor:


iorgu:
(6 August 2016, 06:20)
Muzeul Judetean Ialomita nu este nici macar o institutie acreditata. Exista in acest sens ,, Decizia nr. 147/02.06.2015 privind prelungirea perioadei necesara pentru intocmirea documentatiei de acreditare a muzeului ". Cum functioneaza ? Cum primeste alocari bugetare ? Dna Corbu are dreptate. E haos in Consiliu Judetean ! Poate dl Moraru sa faca ordine ?
Tremle:
(5 August 2016, 08:51)
Vlad Florin, crezi ce vrei, dat fii realist! Vei pleca curând, doctore, și nu cu aplauze! Morcovul te jenează demult.
St. Sorin:
(5 August 2016, 07:42)
Cel care a scris sub numele de Sorin, nu este cel la care te gandesti tu, Florine! Este scris tendentios de cineva care ne cunoaste. Daca aveam ceva de spus iti dadeam un sms. Crezi ce vrei!
ionel:
(30 Iulie 2016, 22:48)
@Ionela -Nu am de unde sa stiu unde s-a facut doctor. Eu am zis sa citeti @ilarion ciobanu sau @ ciobanu ilarion. Acolo ne trimite directorasul la Biblioteca si ne cheama la muzeu sa vedem istorie veche de 15 ani!
Starea civilă:
(30 Iulie 2016, 12:25)
MUZEU JUDEȚEAN DE ISTORIE, SLOBOZIA!! De bună voie și neprotejat de lege, mergi în GROAPĂ alături de directorul Vlad Florin, care te-a nenorocit în ultimii 15 ani??? Nu! Vă declar incompatibili! Poți săruta poarta Ușa nebuniilor tale! Afară, altul la rând!
Pokemon:
(30 Iulie 2016, 11:25)
Ce cărți să scrie el? Nu este de ajuns ,,DOCTOR" în arheologie? Sau istoria arheologiei? Sau arheologie și istorie? Sau jigodiologie? Ceva, doctor să fie! Câte doctorate false există in România, ce mai contează unu în Slobozia și altul din Crăsanii de jos?! Sau, de Sus....?
Ionela:
(30 Iulie 2016, 10:44)
Nu vă grăbiți! Veți citi cărți despre COMUNISM "scrise" de VLAD EMILIA! Cu interviuri luate de elevi. Obligatoriu, răsplată la note! Cei doi scriitori se emulează reciproc! Și eu vreau să citesc teza de doctor a lui Vlad-El. La Târgoviște?! Are doctoratul cu Pește de la Bordușani? Sau el e Pește de Bordușani? @ionel, fii mai clar!!!
ionel:
(30 Iulie 2016, 01:36)
Ce carti sa scrie Vlad? Nu ati inteles ce a scris mai jos. chiar domnia sa? El citeste cartile altora!
iorgu:
(29 Iulie 2016, 07:26)
Pt ,,intelectual curios".
Vlad este cercetator stiintific, titlu ce-i aduce un spor la leafa. Doresc sa citesc si eu ceva scris de acesta, ca autor, nu carti in care este trecut si el in colectivul stiintific ca si colaborator. In aceste carti este trecut pt ca muzeul asigura finantari santierelor pt cercetarilor arheologice si drept multumire apare si el la autori, dar fara contributii stiintifice. Puteti sa-mi sugerati o carte? Sau, s-au epuizat! Teza lui de doctorat miroase a peste de la Bordusani(s-a alterat pana la Targoviste)!
ionel:
(28 Iulie 2016, 23:18)
Din CA al muzeului face parte si doamna Corbu? Daca un dr. nu este in masura sa ia o decizie atunci cine ar putea sa o faca? Ce profesionisti de marca aveti acolo? Ce functii au?
Victor:
(28 Iulie 2016, 22:28)
Pokemonul Vlad Florin își va da demisia! Curând. Va intra în vizorul căutătorilor de pokemoni!
PROFESOR:
(28 Iulie 2016, 08:46)
Consiliul de adm. e DIRECTORUL in formă multiplicată! Nu mișcă nimic, nu are nicio părere opusă directorului, nu va zice niciodată OUT, Directore! Grup statuar cu telecomandă! Stau pe scaune, belesc ochii, nu crâcnesc, semnează procesul-verbal! Se ridică, pleacă și nu știu CE-AU HOTĂRÂT!! Prefăcătorie! Dictatura nu e monocefală! Sunt niște paie sfoiegite și cocoșate grase, rămășițe PCR. Exemplu: din CA la CNMV nu a lipsit din 1990 încoace, ghiciți cine? VLAD EMILIA, ilustra excursionistă, indispensabilă tuturor directorilor care au fost! De ce? Râma ia orice formă in care este turnată! Se pleacă și se apleacă după nevoile directorului! Apoi, alți idioți cu aere (noxe) de FACTORI DECIZIONALI...
iorgu:
(28 Iulie 2016, 07:36)
Ca in orice institutie de stat exista un consiliu de administratie, organismul care propune si hotaraste, decide, asupra activitatilor ce se desfasoara, stabileste prioritati si bugete. Managerul raspunde de buna indeplinire si respectarea hotararilor consiliului de administratie. Asta se intampla in institutii normale. Dar in Romania si cred ca e si cazul muzeului, consiliul de administratie e formal, este constituit din oameni apropiati managerului si face intotdeauna ce hotaraste acesta si nu invers. Nu auzi niciodata ca un consiliu de administratie este nemultumit de activitatea managerului si cere revocarea acestuia din functie. CA trebuie alcatuit din profesionisti, oameni integri, cu viziuni si experienta, nu din apropiatii managerului. Altfel institutia e pasalacul managerului.
Intelectual curios:
(26 Iulie 2016, 16:41)
Eu vreau să citesc teza de doctorat a arheologului!! Cine îmi spune unde este? Nu se dau spre lectură pentru cei interesați? Vă rog, unde este teza de doctorat a lui Vlad Florin? Mă duc in orice oraș după ea! Am auzit numai laude despre cei de la care a copiat! Măcar nu-i mai caut pe fiecare-n parte! Sunt toți acolo, mai puțin contribuția doctorandului..,,!
Cordeli:
(26 Iulie 2016, 12:36)
Dar așteptați! 15 ani, mucles, și acum vreți să fie dat afară...ieri! Mai trec 15 ani. Slobozia, Ialomița!