Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Urban Slobozia are autorizație de funcționare

Urban Slobozia are autorizație de funcționare

După 3 ani de funcționare în semiclandestinitate, Urban SA intră în legalitate. Potrivit informațiilor furnizate de Direcția de Sănătate Publică, furnizorul de apă al Sloboziei a obținut autorizația sanitară de funcționare în urmă cu o lună.

Oficial ne merge bine Urban SA a obținut, pe 15 iunie 2016, autorizația sanitară de funcționare nr. 412 «pentru sistemul de alimentare cu apă al municipiului Slobozia cu program de conformare». Potrivit programului de conformare aprobat, operatorul se angajează să adopte o serie de măsuri menite să garanteze faptul că apa slobozenilor va rămîne potabilă. Prima măsură, scadentă la 31 decembrie 2016, vizează «înlocuirea în totalitate a conductelor de oțel cu conducte PE, conform etapelor stabilite de Primăria Slobozia, precum și reabilitarea sistemului de distribuție apă potabilă 400-800 mm». Următoarele măsuri, cu termen scadent în 2017 și 2018, vizează reabilitarea rețelei de aducțiune a apei în Cartierul Bora, instalarea unei trepte suplimentare de filtrare a apei, precum și realizarea unei aducțiuni de rezervă la unul dintre cele 20 de puțuri forate inițial.

Apa e bună, dar n-a fost Potrivit informațiilor făcute publice de către DSP, la acest moment apa furnizată slobozenilor este potabilă «prin normalizarea concentrației de trihalometani înregistrată în ultimele luni». Astfel, rezultatele buletinelor de analiză din lunile februarie-iunie 2016 confirmă că nu au fost înregistrate depășiri ale parametrilor de potabilitate și apa poate fi consumată fără a pune în pericol sănătatea populației. Anterior însă, în ultima jumătate a anului 2015, analizele de laborator au constatat «că au fost înregistrate depășiri începînd cu luna iunie 2015 pentru valorile parametrului trihalometani (THM) în probe de apă recoltate atît la ieșirea din stația de tratare, cît și din rețeaua de distribuție». Potrivit aceleiași surse, operatorul a făcut eforturi pentru normalizarea situației, informînd în același timp populația cu privire la pericolul potențial.

19 Iulie 2016, 16:35 (2964 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Slobozia bea apă cu Trihalometani
URBAN SA riscă să rămână fără autorizație sanitară de funcționare

Comentariile cititorilor:


Andrei:
(21 Iulie 2016, 13:12)
 V  O  R  B  E !   M  I  N  C  I  U  N  I !
Mirela:
(21 Iulie 2016, 08:51)
Adică nu mai car apă de la magazin? Nu am încredere. Cu atâtea minciuni, nu cred că apa este bună de băut! Ce garanții ne mai puteți da î afară de vorbele din acest articol? E vorba de sănătate.
...:
(21 Iulie 2016, 05:32)
La ei in cap este buna.....