Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Conacul abandonat de la capătul lumii

Conacul abandonat de la capătul lumii

În Ialomița, zeci de monumente istorice se dărîmă în așteptarea lucrărilor de restaurare. Într-o situație similară se regăsește conacul pe care Alexandru Marghiloman l-a construit în satul Hagiești (comuna Sinești), la sfîrșitul secolului XIX. Aflat în proprietatea statului român, obiectivul a beneficiat vreme de 12 ani de 1 milion de lei pentru reabilitare. Șantierele au fost însă închise sistematic din cauza falșilor moștenitori ai marelui om politic, aceștia disputîndu-și conacul în instanță. Acum statul încearcă să facă rost de bani pentru a salva obiectivul. Însă toate demersurile au eșuat...

O bijuterie arhitectonică
Alexandru Marghiloman (1854-1925) a fost un ilustru politician al României începutului de secol XX. Procuror, deputat și chiar ministru al Justiției, Marghiloman a jucat un rol important în menținerea stării de neutralitate a României, în Primul Război Mondial, și a participat activ la încheierea păcii cu Germania, la finele primei mari conflagrații mondiale. Provenind dintr-o familie înstărită din tîrgul Buzăului, el ridică la Hagiești, în județul Ialomița, un impresionant conac boieresc. Potrivit datelor istorice, clădirea este construită între anii 1869-1874, pe ruinele unui alt conac, datat de la începutul secolului XVII. Pentru realizarea construcției, boierul a tocmit mai mulți meșteri venețieni care au transformat obiectivul într-o adevărată bijuterie arhitectonică. Potrivit datelor istorice, clădirea a fost prevăzută cu parter cu 7 camere, un etaj cu 10 încăperi, un hol central și două terase laterale.

Povestea conacului uitat
Ca multe alte obiective istorice de interes național din Ialomița, conacul pe care Alexandru Marghiloman l-a construit la Hagiești a fost abandonat de statul român, proprietarul său de drept. Singurele informații cu privire la statutul pe care obiectivul îl are în prezent ne-au parvenit de la Institutul Național al Patrimoniului (INP), organism aflat în subordinea Ministerului Culturii. Potrivit INP, statul încearcă încă din anul 1992 să reabiliteze clădirea politicianului Alexandru Marghiloman, însă toate demersurile în acest sens au eșuat. Încercările au durat pînă-n anul 2004, ocazie cu care au fost abandonate definitiv. Este vorba despre: «desfaceri de tencueli, eșafodaje pentru susținere, injectări fisuri, subzidiri, refacere bolți, etc», după cum se arată într-o adresă remisă ziarului nostru de specialiștii Institutului Național al Patrimoniului. Deși timp de 12 ani statul a investit 1 milion de lei pentru toate aceste lucrări, oficialii din cadrul Institutului Național al Patrimoniului susțin faptul că obiectivul mai are de așteptat pînă cînd va intra într-un proiect adevărat de reabilitare. «Intervențiile efectuate în anii anteriori la acest obiectiv nu au avut anvergura unor lucrări de restaurare-consolidare/punere în valoare așa cum Institutul Național al Patrimoniului intenționează să demareze în viitorul apropiat...» se mai arată în aceeași adresă oficială. Cînd vor debuta însă aceste lucrări pe care INP așteaptă să le demareze este greu de răspuns... Totul depinde de Ministerul Culturii, instituție care a refuzat să ofere un punct de vedere avizat cu privire la soarta conacului Marghiloman, din județul Ialomița.

Vînătoare de comori la Hagiești
Situația cu privire la soarta conacului din satul Hagiești este și mai uluitoare în condițiile în care monumentul a fost disputat de un fals descendent al familiei Marghiloman. Concret, în 2009, numita Irina Vlăduca Marghiloman solicita instanței de judecată «să-mi lase în deplină proprietate și liniștită posesie imobilul alcătuit din teren în suprafață de 159,114 ha, situate în comuna Sinești, sat Hagiești, județul Ialomița, cunoscută sub denumirea de „moșia Hagiești“ și construcția sub numele „Conacul Marghiloman“», invocînd faptul că este descendent al familiei Marghiloman. Abia după 4 ani de procese, ultimul termen fiind semnalat pe rolul Înaltei Curți de Casație și Justiție, magistrații au stabilit faptul că petenta nu era descendenta familiei marelui om politic Alexandru Marghiloman. Acțiunea sa a fost respinsă pe motiv de «lipsă a calității procesuale activă»...

26 Iulie 2016, 11:10 (4721 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Marica:
(29 Aprilie 2018, 11:03)
Ma ,voi sunteti nebuni , ori inconstienti ? Pentru ce va incasati salariile ? Le lasati sa dispara ? Nu stiti ca omul sfinteste locul / Faceti ceva cu aceste comori !
Critic:
(27 Iulie 2016, 13:11)
Exista o Directie Judeteana de Cultura, Culte si Patrimoniu Cultural ?
In ultimii 26 de ani nu am auzit o actiune privind soarta monumentelor istorice, nu de reabilitare, nici de restaurare, dar nici macar de conservare a acestora !
Totul s-a distrus ! Cine plateste ? Cine trebuia sa rezolve aceste probleme ?

Imi va rasopunde cineva: ,,Nu au fost bani !"
Va rog verificat in judetele vecine: 
 - S-a asfaltat un drum de 10 Km in jud. Tulcea pentru a vizita ruinele Cetatii antice Argamum din apropierea comunei Jurilovca !!!
 - S-a asfaltat si amenajat un drum de 1,5 Km tot in jud. Tulcea pentru a vizita ruinele Cetatii Enisala in vecinatatea satuluii cu acelasi nume !!!
 - S-a amenajat faleza din Calarasi !!!
 - Ca sa nu mai vorbim de cele realizate in Constanta !!!

In Ialomita, daca vrei sa vizitezi ceva nu ai ce, exceptand Manasia restaurata de privat !
Avem destule cladiri- monument de restaurat, nu s-a facut nimic in 26 de ani !!!



Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Marți 25 Feb 2020
233 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Ialomița: 4 accidente, un decedat și patru răniți

La sfârșitul de săptămână precedent, 21-23 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la patru accidente de circulație, soldate cu decesul unui persoane și rănirea a altor patru. Primul accident ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2020, 17:40
(80 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Lemne confiscate de polițiști

Fetești: Lemne confiscate de polițiști

Polițiștii din Fetești au aplicat 6 sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 11000 de lei, în urma unei razii pe linia prevenirii și combaterii ilegalităților ce se pot comite în domeniul silviculturii ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2020, 17:15
(97 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat, pe raza județului Ialomița, șapte șoferi ialomițeni care au condus pe drumurile publice aflându-se sub influența băuturilor alcoolice. Șoferii, cu vârste cuprinse între ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2020, 17:05
(69 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

21 Februarie 2020, 18:20


4

ISU Ialomița: 28 Februarie-Ziua Protecției Civile din România

Protecția civilă este o structură înființată încă de acum 87 de ani în România, cu scopul îndeplinirii sarcinilor umanitare destinate să protejeze populația civilă împotriva pericolelor, ostilităților sau ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2020, 10:50
(147 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Târgul Apicol, ediția a XI-a

Slobozia: Târgul Apicol, ediția a XI-a

Primăria Municipiului Slobozia prin Servicii Publice Slobozia SRL, în parteneriat cu Casa Mierii Cooperativă Agricolă, vă face cunoscut faptul că, în perioada 28 februarie-1 martie 2020, se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2020, 09:40
(186 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tânăr reținut pentru «furt calificat»

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au identificat un bărbat, de 28 de ani, din Slobozia, bănuit de comiterea infracțiunii de «furt ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2020, 16:15
(195 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții în Ialomița și Ilfov. Trei persoane reținute pentru «braconaj piscicol» și «furt calificat»!

Percheziții în Ialomița și Ilfov. Trei persoane reținute pentru «braconaj piscicol» și «furt calificat»!

Polițiștii din Ialomița au reținut trei bărbați în urma unor percheziții efectuate la locuințele unor persoane bănuite de «braconaj piscicol» și «furt calificat». Au fost descoperite peste 570 kilograme ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2020, 08:10
(245 vizualizări - 0 comentarii)


8

DSVSA Ialomița și IPJ Ialomița, controale în trafic

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează ialomițenii că, în scopul prevenirii reapariției de focare de pestă porcină africană pe teritoriul județului Ialomița, desfășoară ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 18:10
(200 vizualizări - 0 comentarii)


9

IPJ Ialomița: Acțiune pe linia prevenirii și combaterii infracționalității în școli

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii rutieri și cei de Ordine Publică din Slobozia au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii infracționalității în incinta și în zonele adiacente unităților ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 17:25
(190 vizualizări - 0 comentarii)


10

Grecii de Jos: Șoferul de 87 de ani a acroșat cu mașina un biciclist

Marți, 18 februarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident de circulație produs pe DJ101, în localitatea Grecii de Jos, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 17:20
(234 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Marți, 18 februarie a.c., în jurul orelor 16,00, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit în trafic pe DN2, pe raza comunei Movilița, un autoturism condus de un tânăr, de 20 de ani, din Coșereni ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 17:15
(199 vizualizări - 0 comentarii)


12

Mărculești: A intrat cu tractorul în gard

Marți, 18  februarie a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii din cadrul Secției nr. 1 Poliție Rurală Slobozia au fost sesizați prin 112 de o femeie din localitatea Mărculești, despre faptul că un tractor ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 17:10
(257 vizualizări - 0 comentarii)


13

Slobozia: Vernisaj la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Muzeul Județean Ialomița organizează o expoziție de lucrări a 22 de artiști plastici, din colecțiile Muzeului. 31 de tablouri ale unor artiști renumiți, printre care și Constantin Piliuță, Dona Noni Delavrancea ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 17:05
(229 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții în Ialomița și Ilfov. Evaziunea fiscală cu achiziții intracomunitare, în vizor!

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii Direcției de Investigare a Criminalității Economice efectuează 15 percheziții domiciliare, în cadrul unei operațiuni pentru combaterea evaziunii fiscale în domeniul ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 09:05
(560 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

18 Februarie 2020, 18:20


Slobozia: Ordine de protecție provizorie pentru violență domestică

Polițiștii din Slobozia au emis marți, 17 februarie a.c., două ordine de protecție provizorie. Documentele au fost eliberate după ce două femei, victime ale violenței domestice, au făcut solicitări în acest ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 18:05
(298 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Polițiștii au dispus confiscarea a peste 160 kg de pește

Țăndărei: Polițiștii au dispus confiscarea a peste 160 kg de pește

Peste 160 de kilograme de pește din specia caras au fost confiscate de polițiștii ialomițeni pe raza localității Țăndărei. Astfel, duminică, 16 februarie a.c., polițiștii, în timp ce patrulau pe DN2A în ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 23:05
(322 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Arestat pentru «act sexual cu un minor»

Vineri, 14 februarie a.c., polițiștii au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 22:55
(285 vizualizări - 0 comentarii)


Un tânăr din Făcăeni a modificat data inspecției tehnice periodice la mașină

Sâmbătă, 15 februarie a.c., polițiștii au oprit, pentru control, un autoturism ce se deplasa pe DN3B, din direcția Fetești către Chirana, condus de un tânăr, de 21 de ani, din Făcăeni. În urma verificării ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 22:50
(308 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Șase șoferi, cu vârste cuprinse între 16 și 35 de ani, au fost depistați de polițiști conducând autoturisme pe drumurile publice fără a deține permise de conducere pentru nicio categorie de vehicule. Alți ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 22:45
(237 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Urziceni și Manasia

Aproape 100 de polițiști ialomițeni au efectuat luni, 17 februarie 2020, pe raza municipiului Urziceni și a comunei Manasia 12 percheziții domiciliare. În urma acestora au fost ridicate 4 arme, fiind aplicate ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 22:40
(267 vizualizări - 0 comentarii)


Contractele de muncă cu timp parțial, în atenția ITM Ialomița

În perioada 13-23 ianuarie 2020, s-a desfășurat, la inițiativa Inspecției Muncii, o campanie națională privind respectarea de către angajatori a prevederilor legale referitoare la încheierea, modificarea ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 16:05
(295 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: Prima de activare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința șomerilor înregistrați în evidențele Agenției, care nu beneficiază de indemnizație de șomaj că, în conformitate cu prevederile ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 10:50
(246 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Minoră de 13 ani, apel fals la 112 sub pretextul de răpire

Zeci de polițiști și jandarmi s-au mobilizat joi, 13 februarie a.c., pentru a localiza o minoră în vârstă de 13 ani care a apelat, la orele 14,00, numărul unic de urgență pentru a anunța că ar fi fost răpită ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2020, 16:35
(451 vizualizări - 1 comentariu)


Alexeni: Bărbat de 56 de ani, mort după ce a traversat prin loc nepermis

Joi, 13 februarie a.c., în jurul orelor 19,00, polițiștii Serviciului Rutier au intervenit pe raza localității Alexeni după ce un bărbat, în vârstă de 47 de ani, a accidentat mortal un altul în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2020, 16:25
(365 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A intrat cu mașina într-o țeavă de gaz

Slobozia: A intrat cu mașina într-o țeavă de gaz

Accident rutier pe raza municipiului Slobozia, în dimineața zilei de joi, 13 februarie 2020. O mașină în care se aflau un adult și doi minori a intrat într-o țeavă de gaze. Pompierii Detașamentului Slobozia ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2020, 14:05
(482 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


O femeie s-a aruncat de pe podul de la Fetești

O femeie s-a aruncat de pe podul de la Fetești

Întrucât condițiile meteorologice s-au îmbunătățit, miercuri, 12 februarie a.c., în jurul orelor 10,00, s-au reluat căutările pe Brațul Borcea al Dunării, în zona localității Vlădeni, pentru cele două persoane ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2020, 16:10
(587 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinții de Jos: Avarie la conducta de alimentare cu apă

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă de pe strada Podgoriilor, din localitatea Fierbinții de Jos, județul Ialomița, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2020, 15:20
(278 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Pieton acroșat de un autoturism

Luni, 10 februarie 2020, polițiștii din Urziceni au intervenit la un accident rutier produs pe DJ201, în localitatea Coșereni, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 16:10