Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consilier local, implicat într-o anchetă penală

Se întîmplă la Slobozia

Consilier local, implicat într-o anchetă penală

Noua generație de consilieri locali ai Sloboziei și-a început mandatul cu stîngul. Rafael Gheorghe, unul dintre consilierii ALDE ai orașului, este implicat într-un scandal public, după ce, se pare, ar fi ultragiat un angajat al Poliției Locale. Cazul a intrat în atenția organelor de urmărire penală, procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia fiind sesizați în baza unei plîngeri...

Filmul unui scandal
Scandalul public iscat de proaspătul consilier local al Sloboziei s-a petrecut cu cîteva zile înainte ca acesta să aibă calitatea oficială de care beneficiază în prezent. Potrivit relatărilor făcute de martori, precum și filmulețului postat pe un site de socializare, Rafael Gheorghe ar fi fost cel care și-ar fi vărsat nervii pe un angajat al Poliției Locale Slobozia, după ce agentul i-ar fi cerut socoteală pentru faptul că ar fi staționat neregulamentar pe bulevardul Matei Basarab. «(...) polițistul local a procedat la interceptarea și identificarea acestuia, motivîndu-și în același timp demersul. În această situație, conducătorul auto a încercat să-și justifice fapta prin care a încălcat prevederile OUG nr. 195/2002 și, dovedindu-se necooperant, a afirmat totodată că nu are actele de identitate asupra sa. În urma unui scurt dialog, în care polițistul local insista în solicitările sale legale, conducătorul auto a încercat să pună autovehiculul în mișcare, situație în care agentul poliției locale, aflat în partea din față lateral-stînga a autovehiculului, prinzîndu-se de acesta, a rămas ferm pe poziție, împiedicîndu-i deplasarea. Ca urmare, conducătorul auto, deschizînd portiera, a coborît din mașină și l-a împins cu mîinile la nivelul pieptului, pe polițistul local, continuînd discuția deja începută...» explică situația Laurențiu Abaza, directorul Poliției Locale Slobozia. Fără a nega cele întîmplate, proaspătul consilier local Rafael Gheorghe precizează faptul că incidentul a căpătat proporții mari în raport cu faptele petrecute, și că, în realitate, se încearcă să i se aducă prejudicii de imagine, din cauza statutului pe care-l are în prezent. «Cum vă explicați faptul că, deși incidentul a avut loc pe 31 mai, eu am primit procesele verbale pe 4 și 7 iunie? De asemenea, cum vă explicați că tocmai la acel moment, Răzvan Nițu, apropiat al PSD, a trecut prin zonă și a filmat totul? Și, în sfîrșit, cum se explică faptul că, deși polițistul local afirmă că a fost luat pe capotă, urma pantofului acestuia este la mine pe portieră? Eu cred că este o înscenare și că angajații Poliției Locale fac exces de zel. Dar toate aceste lucruri urmează să fie demonstrate în instanță...» ne-a declarat Rafael Gheorghe, consilierul local al Sloboziei.

Anchetă la Parchet
Dincolo de declarațiile pro și contra ale reprezentanților Poliției Locale Slobozia și cele ale consilierului acuzat de ultraj, întîmplarea a ajuns în atenția procurorilor Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia. Ancheta a fost declanșată în urma unei plîngeri adresată Parchetului. «(...) ca urmare a altercației și a gestului conducătorului auto, polițistul local, prin raportul întocmit, a considerat ca a fost ultragiat, solicitînd depunerea unei plîngeri penale, fapt care s-a și realizat, alături de întocmirea proceselor verbale de constatare pentru faptele de natură contravenționale comise...» mai spune Laurențiu Abaza, directorul Poliției Locale Slobozia. Surse judiciare din cadrul Parchetului Slobozia confirmă existența sesizării penale, însă, deocamdată, deși au trecut aproape 2 luni de la incident, cercetările nu au avut un ritm alert de desfășurare. Singurul element pe care Procuratura îl are în prezent este sesizarea, consilierul local vizat de dosarul penal neavînd în momentul de față vreo calitate procesuală oficială.

28 Iulie 2016, 13:05 (10835 vizualizări - 60 comentarii)

Comentariile cititorilor:


BECIUL DOMNESC:
(5 August 2016, 10:37)
UN GOLAN .BAGA  PARTIDELE ASTEA PE LISTE  ORICE NEICA-NIMENI DACA PLATESTE CEVA COTIZATII  SI  LIPESTE AFISELE CU SIMT DE RASPUNDERE.
anti PSD:
(5 August 2016, 00:52)
"Noua generație de consilieri locali ai Sloboziei și-a început mandatul cu stângul. Rafael Gheorghe, unul dintre consilierii ALDE ai orașului, este implicat într-un scandal public, după ce, se pare, ar fi ultragiat un angajat al Poliției Locale. Cazul a intrat în atenția organelor de urmărire penală, procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia fiind sesizați în baza unei plângeri.."
Aici ma adresez redactiei, nu inteleg de ce scrieti cu litera "î" în cuvinte precum stângul, lângă, plângeri .....
Și nu numai, am urmărit cu atenție, în articol mai apar nenumărate cuvinte: 
prinzându-se,  împiedicându-i deplasarea, deschizând portiera, în sfârșit ...
Nedumerirea este doar din curiozitate, nu că aș fi proastă de bubui cum se tot scria pe aici. În seara asta am dat și eu două replici dl Culae și dl Mircea, ca toți ceilalți, n-am înțeles de ce nu v-ați deranjat să le postați .....  mie chiar îmi place să scriu, dar se pare că ...........
anti PSD:
(4 August 2016, 22:48)
Domnule Mircea, ajungând pe malul Ialomiței unde mi-ați sugerat să merg m-am gândit să revin să mai fac o precizare. Vă citez: "du-te si i-al pe tinel". Aici întâlnim verbul a lua, la imperativ forma sa devine "ia". Prin urmare, pe cine? pe el, vom folosi: "ia-l". De dorit ar fi să analizați cele scrise de dl. Dan aici și să procedați ca atare. 
anti PSD:
(4 August 2016, 22:35)
Domnule Culae, verbul la infinitiv este "a jigni". Prin urmare și aici vă citez: "iti place sa jicnesti pe toata lumea", de unde această nouă formă a sa și anume: "a jicni"? În plus, eu nu jignesc pe nimeni, doar îmi exprim părererile ca și dvs și toți ceilalți de altfel. Scrieți aici că sunt proastă de bubui. Pe lumea asta este posibil orice.  François Rabelais spunea: „Un om deștept poate să învețe și de la un prost. Invers e mai greu.” 
mircea:
(4 August 2016, 22:14)
@dan...”esti ultimul om acceptat a vorbi despre greseli...”, chiar ma faci sa zambesc. In dorinta ta de a parea inteligent si sofisticat in gandire ai cam dat-o in bara, sau, mai pe intelesul tau,ai dat-o  cu oistea-n gard, citeste ce si cum ai scris... daca ai o scanteie de inteligenta in negura craniana poate intelegi...dar am mari rezerve ca o sa reuseti...
Gica (de la Gara):
(4 August 2016, 18:16)
mircea, mare noroc ai avut ca doar ti-ai tastat postarea nu ai rostit-o, ca ai fi ramas fara aer si-ai fi lesinat. La umblatul tau prin soare fara palariuta asta mai lipsea..
Dan:
(4 August 2016, 17:35)
@mircea. Ești ultimul om acceptat a vorbi despre greșeli de scriere in limba română! Chiar ești penibil, omule! TU să faci altora observații?! E foarte clar pentru cine știe carte: tu ești cel care scrie și se exprimă deplorabil! Nene, du-te la sapă! E o jignire și pentru sapa aceea să o ții tu in mână! Mai bine ia în mâna ta altceva....
mircea:
(4 August 2016, 16:46)
@sulica(ka omul), scrii prost si cu foarte multe greseli de ortografie si gramaticale, nu ai idei, gandurile ti se invart bezmetice prin cap cautand o cale de iesire si cand o gasesc dau buluc amestecandu-se, cred ca faci o mare greseala incercand sa te exprimi aici...apropo, a cere scuze nu inseamna a te milogii...incearca daca iti iese sa recitesti ce ai scris si vezi cate litere ai papat...
carmen:
(4 August 2016, 12:00)
Cu ce se ocupă nea rafael ăsta? unde are carte de muncă? ce face el ca sa își câștige traiul zilnic? plătește impozite? 
culae:
(4 August 2016, 09:58)
anti PSD iti place sa jicnesti pe toata lumea cu toate ca esti proasta de bubui....nici macar nu intelegi limba romana si-o faci pe desteapta cu noi.....Una e sa fi destept s-a faci pe prostul si alta e sa fi prost si s-o faci pe desteptul.....
Ka omu:
(4 August 2016, 08:19)
mrcea,tu mananci mult caca,nu foar o litera!Nu iti mai cere scuze,ca milogu,ca tot un anal fabet vei fi pentru noi.Caricatura de rafael va realiza ca avand de partea lui doar milogi si traiste,se va uita lung spre aparatori ai strambei lui cauze.As vrea sa fie nevinovat,asa cum nedrept este si procesul verbal semnat de tine catre "organe",in flagrante si alte mizerii.Dar snt martori ce au vazut cum abuzai in fata politaiului local de marea ta putere(?).politician de municipiu,martor de serviciu,mizerabil social si tata patetic.
mircea:
(4 August 2016, 07:51)
@sulica anti psd, asa cum am presupus, o pedelista revopsita in culorile fosului pnl, intr-adevar, apelativul „doamna” nu este pentru dumneata, ca te consideri a fi o doamna este parea ta, daca si ceilalti ar fi ajuns la concluzia ca esti o doamna ar fi fost ok, dar nu esti decat un simulacru de doamna, incercarea ta de a parea o doamna a esuat lamentabul, du-te si i-al pe tinel de mana si luati-o spre Ialomita unde n-ati face rau sa faceti o baie imbratisati...poate avem si noi noroc....
anti PSD:
(3 August 2016, 23:27)
Citez: "ma bucur ca sti proverbul", "am scris la plural ca santeti". Vă las să găsiți singur greșelile asta ca să nu mai trăiți cu impresia că ....... citez: "sa urmaresti unde scriu si sa te iei de mine". Precum cuvântul  doamnă e prea mare pentru mine, consider cuvântul jigodie prea mic pentru dvs. Din câte știam nu la Slobozia s-ar fi răsturnat căruța cu proști, asta doar dacă dvs nu ați fi primul apărut așa ca din senin. Vă dau dreptul la replică în continuare ...... până atunci continuați să aparați demnitatea domnului consilier .... simate domnule. 
mircea:
(3 August 2016, 13:23)
@sulica(stop...), vad ca nu prea te da mintea afara din casa, scopul tau este unul, sa urmaresti unde scriu si sa te iei de mine, ok, daca asa iti place fa-ti jocul, dar nu-i frumos...
catre anti PSD: