Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Vivani Salubritate cere pentru tona de deșeuri colectate 72,4 lei

Ofensiva asupra administrației județene se reia

Vivani Salubritate cere pentru tona de deșeuri colectate 72,4 lei

Joi, 21 iulie 2016, Vivani Salubritate SA a cerut autorităților din Slobozia și autorităților județene o nouă majorare a tarifului pentru depozitarea deșeurilor menajere. Solicitarea survine pe fondul unei negocieri mai vechi dintre firmă și Primăria Slobozia, mediată de conducerea Consiliului Județean Ialomița. Primarul Adrian Mocioniu susține că va oferi un răspuns pînă la sfîrșitul acestei săptămîni «în urma unei analize și a consultării cu președintele Victor Moraru». În cazul în care va fi acceptată, majorarea de preț solicitată de Vivani Salubritate ar putea afecta toți locuitorii județului Ialomița. Președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, a refuzat să comenteze public situația.

O adresă așteptată
La mijlocul săptămînii trecute, Vivani Salubritate a înaintat o adresă Primăriei Slobozia și Consiliului Județean Ialomița prin care solicită majorarea tarifelor pentru depozitarea deșeurilor menajere de la 58 de lei la 72,4 de lei per tonă. Cererea de majorare a tarifului survine în condițiile în care administrația slobozeană a acceptat cu o lună și jumătate în urmă o majorare de tarif de la 38,28 de lei la 58 de lei per tonă. Concret, marți, 7 iunie 2016, consilierii fostului Consiliu Local Slobozia s-au reunit în plen pentru a decide majorarea tarifului la colectarea deșeurilor menajere. Majorarea de preț a fost adoptată la limită, prin votul majorității celor 9 consilieri PSD prezenți. Astfel, prețul plătit de fiecare slobozean pentru preluarea gunoiului menajer a crescut de la 3,7 la 4,3 lei. Trebuie precizat că același proiect de hotărîre fusese respins în luna mai și de către consilierii locali aparținînd PSD, care au pretextat că nu pot adopta o astfel de decizie «sub presiunea alegerilor locale». Pe 7 iunie, decizia a fost adoptată în prezența reprezentanților firmei Vivani Salubritate și Polaris M Holding, invitați la lucrările ședinței. Revenind la adresa din 21 iulie, aceasta mai precizează că majorarea la 72,4 lei per tonă se bazează si pe «faptul că reprezentantul Consiliului Județean Ialomița, domnul vicepreședinte Mușoiu Ștefan, a propus ca subscrisa să accepte momentan (din data de 07.06.2016 și suplimentar încă 30 de zile) majorarea parțială a tarifului pentru depozitarea deșeurilor municipale, (...) urmînd ca ulterior datei de aprobare a majorării parțiale a tarifului (...) să se continue procedura de aprobare a tarifului de 72,4 lei per tonă plus TVA...».

Autoritățile nu au făcut nimic
În timpul scurs de la primirea adresei și pînă la acest moment, nici autoritățile locale și nici cele județene nu au formulat un răspuns oficial și nu au făcut niciun demers legal în sensul soluționării situației. Direct interesat la acest moment de dezamorsarea litigiului dintre celor două firme și protejarea intereselor cetățenilor, primarul Adrian Mocioniu ne-a declarat doar că situația se analizează. «Am cerut o analiză a situației existente. În urma acestei analize și a consultării cu președintele Victor Moraru, vom formula un răspuns. Cel mai probabil pînă la sfîrșitul săptămînii acest răspuns va fi făcut public!» ne-a declarat acesta. Implicat indirect în acest litigiu, președintele Consiliului Județean Ialomița a refuzat să facă orice fel de comentarii. Ar fi și greu în condițiile în care, la acest moment, Ialomița nu are un plan județean de gestionarea deșeurilor menajere, majoritatea celor 150 de gropi de deșeuri închise în 2009 funcționează ilegal, sub ochii îngăduitori ai organelor de control, iar potrivit unui raport al Gărzii de Mediu Ialomița doar 20% din populația din mediul rural deține contract de salubritate. Revenind la problema majorării prețului de depozitare a deșeurilor menajere, oficialii județeni pot pondera pretențiile exprimate de către Vivani Salubritate în condițiile în care, deși privat, Depozitul Zonal de la Slobozia a fost înființat cu ajutorul unei cofinanțări asigurate de Guvernul României prin Administrația Fondului pentru Mediu. Mai mult decît atît, în Planul Județean de Gestionare a Deșeurilor, valabil pînă în anul 2009, Depozitul Zonal al Vivani Salubritate reprezenta «partenerul strategic al autorităților județene» în acest domeniu. Indiferent de poziția care urmează să fie adoptată oficial, orice majorare de preț pentru deșeurile menajere depozitate la Vivani se va răsfrînge asupra operatorilor de salubritate din județ, aflați la limita subzistenței economice.

28 Iulie 2016, 18:25 (2073 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Slobozenii plătesc 7 lei de persoană pentru colectarea deșeurilor menajere
Vivani impune tarife majorate la depozitarea gunoiului menajer
Scandalul deșeurilor menajere se amînă cu 30 de zile
Criza deșeurilor menajere se amînă pentru toamna anului 2016

Comentariile cititorilor:


BLESTEMATILOR CU MAMA VOASTRA:
(23 August 2016, 21:01)
vrea cineva sa vada unde sunt aceste deseuri ascunse?? "cunva" siguranta nationala??? tradatori de tara ce sunteti!! + curva care v a nascut pe fiecare in parte!! se poate vedea simplu pe GOOGLE MAPS!!!
Up yours!:
(14 August 2016, 16:53)
Nu. Nu vreau sa ma rezum! Ce ai de gand sa faci? Eu m am saturat de contabili si experti care, cica, le stiu pe toate! Ai un gram de idee cate deseuri toxice au ingropat in "mod ecologic" firmele ungurilor astia in Romania, in special la Slobozia? Si da chiar sunt rasist un pic!
expertizatului:
(7 August 2016, 22:40)
@Expertiza mi as spune:" suntem prosti ingramaditi!" Amice ai toata compasiunea noastra dar rezuma-te la propria persoana..
Expertiza mi as!!!:
(7 August 2016, 17:44)
Fi v ar prostii ai dreacu! au poluat toata tara asta cu deseurile lor! Multe deseuri sunt aduse din strainatate, Germania, Austria, Ungaria ... pe langa vai ele deseurile municipale!! Concluzie: Romani prosti!!! Suntem prosti ingramaditi!
Luci U.:
(2 August 2016, 13:57)
Problema reciclarii este boala ,,sistemica’’: suntem doar consumatori, nu si PRODUCATORI. De asemeni, foarte rar, deseurile se selecteaza la sursa, iar aceasta este o problema de educatie in care administratiile locale trebuie sa se implice cu fapte nu numai cu... vorbe. Se pare insa, ca pe anumite nise, treburile se misca : vezi ca cei care adunau ,,ambulant’’ prin sate, fier vechi, s-au orientat spre baterii auto uzate si mai nou, pe... STICLE si BORCANE. 
alt expert:
(1 August 2016, 15:55)
Reciclarea ca reciclarea, dar nu exista piata de desfacere in Romania a materialelor reciclate.

Costul fortei de munca necesare reciclarii este mult prea mare fata de veniturile obtinute in urma vanzarii materilelor reciclate.

Degeaba reciclezi daca nu ai cui sa le vinzi, profitabil.
dan:
(29 Iulie 2016, 08:34)
Administratia judetului trebuie sa se implice in aceasta problema,depozitul judetean este prins in cele 43  de depozite judetene declarate la UE .La ora asta din  raportarile facute la APM  Vivani nu selecteaza nimic de aceea nu acopera nici cheltuielile de depozitare  si solicita lunar majorare de tarife.Eu cred ca daca d-l Moraru care este un om deschis si informat si-ar  crea un compartiment pe probleme de mediu,judetul ar arata altfel, mai ales ca vine 2017 cu taxa pe deseurile nesortate.
expert:
(28 Iulie 2016, 23:15)
DACA NU SE OCUPA NIMENI CU RECICLAREA, CE SE VA INTAPLA DE LA 01.01.2017, CAND DESEURILE DESEURILE DEPOZITATE(NERECICLATE) VOR FI TAXATA CU 80 LEI/TONA, IAR DIN 2018 CU 120 LEI/TONA? ???? 
p.s. : asigur consultanta gratuita
expert:
(28 Iulie 2016, 23:09)
Depozitarea deseurilor este un serviciu public, chiar daca operatori sunt firme private.... Monopolul, asa zis ,, natural" al depozitelor de deseuri - nu da voie actiunilor de forta, populatia fiind protejata de legiutor prin actele normative din acest domeniu .
Ialomita, care este printre putinele judete cu proprietar privat al deponeului si al statiilor de transfer, prin operatorul sau - trebuie sa respecte prevederile PNGD si a planurilor de aderare si post aderare, inclusiv in ceea ce priveste tarifele. Chiar daca, trebuie sa recunoastem, totusi, ca investitia din 2003 a firmei private a rezolvat civilizat si ieftin pentru ialomiteni o mare problema( problema care acum in alte judete nu este clarificata si s a ajuns la transportul deseurilor pe distante de sute de km), legislatia este clara: tarifele pot creste( daca contractele de operare nu prevad altfel) cu indicele anual de crestere a inflatiei .
Daca intrati pe sectiunea de ,, atriburi" de pe platformele de achizitii pubice, o sa vedeti ca pretul mediu pentru depozitarea deseurilor este de 60-70 lei/tona, NUMAI CA, acest pret include si o redeventa platita statului de 3-4 milioane lei. Ca atare VIVANI, trebuie sa se concentreze pe sisteme de sortare si valorificare a deseurilor, si atunci va descoperi ca - in conditiile in care nu plateste nici un leu redeventa- pretul de 50 lei / tona este foarte profitabil.

CA SI CONCLUZIE: SE ACCEPTA CRESTERE DE TARIF CU INDICELE DE CRESTERE A INFLATIEI, DAR CU CONDITIA INDEPLINIRII OBLIGATIILOR DE CATRE VIVANI A OBLIGATIILOR DE RECICARE SI VALORIFICARE A DESEURILOR-ASUMATE DE ROMANIA IN CONTRACTELE CU UNIUNEA EUROPEANA.
MAJORAREA DE TARIF TREBUIE APROBATA ODATA CU OBLIGATII PENTRU OPERATOR DE RAPORTARE A CANTITATILOR COLECTATE/RECICLATE/VALORIFICATE SI CU ATINGEREA PRAGURILOR DE RECICLARE/VALORIFICARE.
DACA NU SE OCUPA NIMENI SA IMPUNA RECICLAREA, CE SE VA INTAMPLA DE LA LA 01.01.2017, CAND DESEURILE DEPOZITATE (NERECICLATE) VOT FI TA