Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Scandal pentru controlul Comisiei de Urbanism la Slobozia

Scandal pentru controlul Comisiei de Urbanism la Slobozia

Într-un oraș ca Slobozia, controlul asupra Comisiei de Urbanism din cadrul Consiliului Local a devenit o problemă politică. Săptămîna trecută, șefia acestei comisii a fost aprig disputată de către PNL și PSD. Diferența în favoarea celei de-a doua formațiuni politice a realizat-o votul consilierei Luminița Croitoru (PI), teoretic o reprezentantă a Opoziției.

Greu la deal cu legislativul local
La sfîrșitul acestei luni, noul Consiliu Local al municipiului Slobozia se va întruni în cadrul primei ședințe ordinare a acestui mandat. În perioada premergătoare acestui eveniment, cei 21 de consilieri locali ai orașului au fost ocupați cu formarea celor 5 comisii din cadrul acestui for legislativ. Componența acestor comisii este următoarea: Comisia Economico-Financiară-Băcanu Valentin, Zainea Manuela, Bocu Robert, Puchianu Silviu, Chesaru Alina; Comisia Comerț, Prestări Servicii-Patrichi Liviu, Gheorghe Rafael, Ion Elena, Ojog Mihaela, Ionașcu Gabi; Comisia Juridică și de Disciplină-Sava Ștefan, Zamfir Cezar, Mușat Gabriel; Comisia pentru Învățămînt, Cultură, Sănătate, Sport, Tineret, Protecție Socială-Beciu Elisabeta, Petrescu Dumitru, Radu Paros și Comisia de Urbanism și Amenajarea Teritoriului-Brânză Sorin, Gradea Rudolf, Avram George, Conescu Andreea și Croitoru Luminița. În cazul primelor 4 comisii, funcția de președinte nu reprezintă o miză reală, ci doar una de palmares. În cazul Comisiei de Urbanism însă...

Trădare la Comisia de Urbanism
Săptămîna trecută, Comisia de Urbanism s-a reunit pentru a aviza proiectele de hotărîre care urmează a fi aprobate în cadrul sedinței de joi, 28 iulie 2016, dar și pentru stabilirea președintelui Comisiei. În condițiile în care în această Comisie există doi consilieri PSD (Brânză Sorin și Gradea Rudolf) și doi PNL (Avram George și Conescu Andreea), balanța votului pentru președinția Comisiei se afla în mîinile consilierului Luminița Croitoru (PI). În ciuda faptului că aceasta face parte dintre consilierii Opoziției, ea a votat pentru alegerea lui Sorin Brânză în funcția de președinte al Comisiei. «Nu am votat pentru PSD! Am votat pentru cinste, profesionalism și pentru oameni... Aș fi putut să mă autopropun și aș fi ieșit eu președinte de Comisie. Dar ce să caut eu acolo, dacă nu știu să citesc hîrtiile?! Eu am votat pentru cineva care știe și a mai făcut asta, că destul am făcut politică ca să ne alegem în funcții...» a declarat Luminița Croitoru. Decizia Luminiței Croitoru pune sub semnul întrebării coeziunea Opoziției din Consiliul Local la debutul acestui mandat al primarului Adrian Mocioniu.

29 Iulie 2016, 15:05 (2570 vizualizări - 19 comentarii)

Comentariile cititorilor:


"mircea-trotoar":
(6 August 2016, 08:38)
DEX: TROTUÁR s.n. Parte a străzii (mai ridicată decât partea carosabilă) rezervată circulației pietonilor. Draga 'mircea' e foarte simplu sa verifici un cuvant in DEX-online, printr-o simpla tastare, atunci cand nu esti sigur pe cunostintele tale ramase "neafectate" de trecerea prin anii de scoala ..
mircea:
(5 August 2016, 19:58)
nu ma intereseaza cine este la urbanism, daca face la iesirea spre Constanta doua sensuri giratorii si in tot orasul parcari in spic micsorand trotoarele pe care te plimbi cu tancul lejer, nu mai zic nimic...
FLORI:
(4 August 2016, 08:52)
ANDREEA CONESCU , BUCATAREASA FRUSTRATA ESTE ATAT DE TIMIDA INCAT SE APUCA SA DEA COMENTARII SUB UN NUME FALS!
HOP SI BOCU , CA NU STIU CUM DRACU V-AU PUS AIA PE LISTA , LOLEK SI BOLEK.
STATI LINISTITI NU VEDETI CA VA FACETI SI MAI MULT DE RAS !
CONTABIL:
(4 August 2016, 08:45)
PT  CRE-TINEL GHEORGHE
Se pare ca tu esti incurabil in privinta prostiei , RUSINICA!!! pai nici dupa doua mandate de deputat si unul de mare presedinte nu stii ca nu trezorierul se ocupa de partea financiara in campanie ci mandatarul financiar. Dar nici nu ma mira pentru ca nu ai de unde sa stii pentru ca tu faceai cheltuieli pentru campanie la negru nu te duceai sa depui banii la mandatar.
 POATE CITITORII NU STIU CA AI AVUT PESTE 20 DE SESIZARI DEPUSE LA AEP SI LA BEJ PENTRU INCALCAREA LEGII CAMPANIEI ELECTORALE  LOCALE 2016!!!
MINTI ATAT DE MULT INCAT L-AI ECLIPSAT SI PE PINOCHIO!
Luminita Croitoru:
(3 August 2016, 15:15)
Pentru d-nul Tinel. 
Nu intru in polemica cu dumneavoastra pentru ca nu ganditi decat politic, nu gandti pentru cetatean. Am ajuns la concluzia ca va este ciuda ,ca nu obtineti ce va doriti in acest judet (in CL SI CJ). Ma astept la orice, dar nu ma deranjeaza. Nu meritati ajutorul meu atunci cand mi l-ati cerut.  Multumesc frumos!
PS
Donatiile sunt inregistrate si justificate in contabilitate (chirie, telefon, lumina.........). Sunteti sigur ca a-ti platit aceasta amenda?
Gheorghe Tinel:
(3 August 2016, 12:55)
D-na Croitoru ,expert contabil ,a fost trezorierul PDL în campania la europarlamentarele din 2014. În urma prestației domniei sale filiala a fost amendata cu 8000 lei și i s-a confiscat suma de 7000 lei din donații neînregistrate la AEP .Comentariile sunt de prisos !?
Cristinei Stan:
(3 August 2016, 09:40)
Ecoul postarii tale iti transmite:"stai dracu pe curu tau si du-te la munca,nu mai pierde timpu pe net .Si te mai plangi ca nu ai bani de mancare si loc de munca.Stand pe internet si comentand stiri nu primesti bani ci ti se umfla venele de ciuda,si ti se inegreste sufletul de atata dusmanie...o zi buna sa ai ?"
Cristina Stan :
(3 August 2016, 08:17)
Buna dimineata,ma intreb eu,de ce atata invidie pe voi astia care a-ti comentat aiurea de aceasta doamna?nu o cunosc personal,si nu sar sa ii aduc jigniri si alte vorbe urate.Chiar o sa o incurajez prin acest mesaj sa nu puna la suflet aceste mesaje din partea voastra,voi spuneti din invidie,ca nu sunteti in locul doamnei..si pentru voi am un mesaj:lasati lumea sa isi faca treaba acolo unde sunt pusi ca nu intereseaza pe nimeni  ca aruncati voi 2 vorbe aiurea,stati dracu pe curu vostru si duceti-va la munca,nu mai pierdeti timpu pe net .Si va mai plangeti ca nu aveti bani de mancare si locuri de munca.Stand pe internet si comentand stiri nu primiti bani ci vi se umfla venele de ciuda,si vi se inegreste sufletul de atata dusmanie...o zi buna sa aveti
Luminita Croitoru:
(1 August 2016, 18:57)
Sa va fie rusine celor care dati acceptul la mesaje. Am incercat de doua ori  sa dau mesAje si nu mi le-ati acceptat. Va deranjeaza ceea ce spun cetatenilor?! Va deranjeaza adevarul.
Luminita Croitoru:
(1 August 2016, 18:24)
Buna ziua! Am citit cu mult interes mesajele si va respect opiniile dumneavoastra. Lucrurile nu au stat asa cum v-au fost prezentate: nu a fost scandal si nu a fost tradare. Am votat din punct de vedere tehnic, nu politic. Partidul Ialomitenilor pe care il reprezint in Consiliul Local este un partid de centru dreapta si nimic si nimeni nu ma va impiedica sa -mi exprim opinia si modul de a vota proiectele initiate in beneficiul cetateanului. Indiferent ce partid politic initiaza un proiect in folosul comunitatii, vor avea un vot favorabil din partea mea. Nu a fost prezentat un interviu in articol, ci acest domn m-a abordat in fata Primariei strigandu-mi ca am vandut Comisia de Urbanism, iar eu la nervi am avut acele mici replici,nestiind ca sunt inregistrata. Am crezut ca nu ia in considerare aceste replici si ca urmeaza sa vina sa imi exprim opinia cu privire la subiect. Am asteptat , ulterior afland de la cetateni ca deja articolul a aparut. Sunt dezamagita, iar de aceasta data am invatat ca niciodata nu voi mai sta cu nimeni la nervi si nu voi mai raspunde la provocari. Multumesc!
PROFESOR:
(1 August 2016, 11:34)
@alexandra m. Calificativul " expert " in Ialomița a fost obținut de cine nu-ți aruncai nici mucii pe el! Lasă-ne cu experții și doctorii! Când prostia este contagioasă, de unde să iasă "experții"?! Dintre cei puțini mai puțin proști! Experți și doctori, masteranzi și studenți fără examen, studenți cu diplome pe șpagă, profesori șpăgari, pedofili, alcoolici și drogați....meditatori ai propriilor elevi ( la clasă ce fac doamnele cu Economia?!)....Nu se dau înapoi de la nimic, fostele vânzătoare cu studii pe platformă...! Să se mărească salariile, la grămadă! Mai ales la TINERI, săracii! Nu merită catalogul in mână! Destinul unui copil, pe mâna unei precupețe! Dezastru! "Expert", cu mapa și cu ifose!
draga@alexandra m:
(1 August 2016, 11:25)
asta nu e nume"intreg",cum soliciti altora, ci un substantiv comun. Apoi, sa stii ca@ Contribuabil este chel, deci anii de scoala a Luminitei Croitoru sunt egali cu zero dupa logica ta. In ce priveste exprimarea, fii mai retinuta si reciteste de cateva ori propria postare; vei vedea ca nu esti mai breaza decat altii in materie de scris-vorbit limba materna.
alexandra m:
(1 August 2016, 09:06)
Tot pentru Contribuabil(care nu iti dai numele)din invidie spui lucruri despre doamna Croitoru Luminita,poate are emotii si vorbeste mai intrerupt,orice om cand da un interviu are 1000 de emotii sa fim sinceri acum.Ai cunoscut-o fata in fata?sa aduci asemenea acuze ca are probleme in comunicare??nu o mai criticati in felu asta daca nu o cunoasteti.Este un om de nota 10,si profesional si sufleteste,se implica in proiecte,oamenii de la asociatie sunt foarte multumiti de dansa,uitati-va la alte asociatii din oras,si comparati si zona unde administreaza doamna asociatia,sa vedeti zona curata.Dar asa se intampla cand ai atata invidie pe tine si scrii ca anonim,comentarii aiurea pe net,Si inca ceva tot pentru tine,dna Luminita Croitoru este expert contabil,Aministrator de asociatie si pe deasupra un om deosebit,are ani de scoala cate fire de par ai dumneata in cap care ai o exprimare de tot rasul "care se numeste :))",nu stiu daca esti in masura sa iti dai cu parere de cum "verbalizeaza" doamna :))
Alt contribuabil:
(31 Iulie 2016, 16:27)
Pentru Contribuabil:
Aceasta doamna care se numeste Croitoru, este administrator al unei asociatii de locatari , locatari care sunt "ff multumiti " de activitate domniei sale, "are initiativa".
Ion Costel:
(31 Iulie 2016, 15:02)
Si ce-or vrea PNL-istii să conducă comisia de urbanism o bucătăreasă? Să-și vadă de cârciuma ei! Îmi place atitudinea PI! Bravo ! Daia v-am votat ca sunteți altfel, imparțiali si realiști! Succes doamna consilier IALOMITEANCA!