Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Sindicatul SANITAS acționează în judecată Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Sindicatul SANITAS acționează în judecată Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia este implicat într-un nou proces. De această dată acțiunea este intentată de reprezentanții Filialei Județene a SANITAS, organizație sindicală care cere conducerii celei mai mari unități medicale din Ialomița plata bonurilor de masă aferente ultimilor 3 ani. În replică la aceste solicitări, medicul Violeta Șapira afirmă: «Ar fi trebuit ca această acțiune să fi fost demarată în anii trecuți și să fi vizat drepturile tuturor angajaților din spital, nu doar a celor care sînt membri de sindicat...».

Din nou în fața instanței
Acțiunea în instanță a reprezentanților SANITAS din Ialomița a fost întemeiată la începutul lunii iulie 2016. Valentin Spătărelu, liderul sindical al SANITAS Ialomița, precizează faptul că Spitalul Județean de Urgență Slobozia trebuie să achite salariaților bonurile de masă aferente perioadei 2013-2016. Mai mult, acțiunea SANITAS își găsește temeiul într-o Decizie a Înaltei Curți de Casație și Justiție, publicată în Monitorul Oficial în primăvara acestui an, potrivit căruia acordarea bonurilor de masă este un drept al angajaților de care oamenii nu pot fi privați. «Alocația individuală de hrană sub forma tichetelor de masă pentru personalul încadrat în unitățile sanitare publice finanțate din venituri proprii realizate prin sistemul de asigurări sociale de sănătate reprezintă un drept, iar nu o vocație» se arată în Decizia nr. 5 emisă de Înalta Curte de Casație și Justiție. Potrivit sesizării făcută către instanța de judecată, reprezentanții sindicali din Ialomița susțin faptul că 300 de angajați ai Spitalului Județean de Urgență Slobozia trebuie să primească bonurile de masă aferente perioadei de timp amintită mai sus. «Noi ne-am concentrat acțiunea în baza Deciziei pe care a dat-o Înalta Curte de Casație și Justiție cu privire la această chestiune de drept. Este dreptul oamenilor și aceștia trebuie să beneficieze de el, așa cum cere legea. Cu siguranță vom avea cîștig de cauză!» a explicat Valentin Spătărelu, liderul sindical al SANITAS Ialomița.

Lipsă de fonduri pentru bonuri
Conducerea Spitalului Județean de Urgență Slobozia susține că acțiunea întemeiată de reprezentanții SANITAS este nejustificată. Toate acestea în condițiile în care unitatea medicală distribuie bonurile de masă angajaților, în funcție de bugetul disponibil în acest sens. Iar în ultimul timp, banii acordați pentru acest drept au fost limitați. «Dăm bonuri de masă în funcție de bugetul disponibil... Dar trebuie să știți că fondurile pentru acordarea de tichete sînt limitate. Este o problemă cu care ne confruntăm, mă refer la lipsa fondurilor. Tot lipsa fondurilor ne împiedică să rezolvăm și alte probleme prioritare pentru spitalul nostru...» explică situația medicul Violeta Șapira, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Mai mult decît atît, reprezentanții celei mai mari unități medicale din Ialomița precizează faptul că acțiunea SANITAS ar fi trebuit demarată cu mult timp înainte și să susțină interesele tuturor angajaților din spital, nu doar a celor care sînt membri de sindicat. «Ar fi trebuit ca această acțiune să fi fost demarată în anii trecuți și să fi vizat drepturile tuturor angajaților din spital, nu doar a celor care sînt membri de sindicat!» declară directorul Spitalului Slobozia, dr Violeta Șapira.

29 Iulie 2016, 16:55 (4873 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Suspiciuni de fraudă generalizată la Spitalul Județean Slobozia
Spitalul Județean de Urgență Slobozia își caută manager
Spitalul Județean Slobozia are nevoie de «management performant»

Comentariile cititorilor:


ionel:
(3 August 2016, 22:28)
Faceti ceva sa nu mai astepte pacientii cate o luna doua la consultatie. Daca ii mai da sa faca si un RMN , mai sta inca o luna, daca mai apuca de nu o mierleste!! Se spune ca sunt spitalele pline de microbi. Te duci cu o boala si iesi cu doua. Sa nu mai umble cadrele medicale in uniformele de serviciu pe strada. Uniforma se imbraca la vestiar, papucii la fel, nu venim imbracati de acasa. La Slobozia se poarta asa ceva!!!
mar:
(3 August 2016, 16:29)
Să le dea, nu zic să nu le dea. Dar să mai lase  luarea de mită.
Cât a băgat un bou în groapa- parcare, sediu poliție locală, făcea un spital nou, în care medicii să poată lucra, să fie atractiv pentru medicii tineri, le mai plăteai și căteva bonificații, gen- decontarea deplasării o dată pe lună la domiciliu, chirii preferențiale,  mediai tu- spital, sponzorizării de la privați sau de la buget privind posibilitatea perfecționării tinerilor medici,  iar pacienții nu mai mergeau  la București, banii de la Casă  râmăneau în județ.  Așa, vai de noi...
COCO:
(30 Iulie 2016, 15:23)
Elena Neagu, Spatarelu,Hancescu, mai e unul pe la combinat,.........Astia sant alesi pe viata in aceste functii???!! Mi e mila de voi,dragi sindicalisti.....!
sapyra:
(30 Iulie 2016, 00:38)
Ca de obicei, machedoanca mananca ce-i place : adica rahat. Bonurile de masa nu SE ACORDA in functie de fondurile disponibile, dovada fiind bugetul spitalului aprobat la inceput de an care prevede 20 bonuri de masa per salariat (a se vedea www.cicnet.ro). Dar la urmatoarele rectificari bugetare, doamna doctor fost reprezentant medical n-a mai binevoit sa suplimenteze si fondurile aferente bonurilor de masa... vorba aia, de acolo nu vine comisionul! Cumparati fratilor tone de medicamente ca are grija doamna manager si sa le comande si sa le plateasca si sa le consume. Si sa ne dea in loc de bonuri de masa!
SYNDICALISt:
(29 Iulie 2016, 20:06)
Domnule Spătărelu, vedeți că din sindicat fac parte și cei de la Centrul de Îngrijire și Asistență, și ei plătesc cotizație, și au aceleași drepturi. Mergeți la domnul Moraru și  la domnul Ionescu că tovarășul Marcu nu ia nicio sesizare in seamă. Când o muri cineva la azil o să dea drumul la aer condiționat Sunt 34 de grade . Propuneți să fie luate aparatele de aer condționat din biroul lui Marcu și Badea și se rezolvă problema. Sau în loc de bonuri de masă dați-le salariaților câte o masă ,acolo unde o sevește Marcu. Implicați-vă. 
studii juridice:
(29 Iulie 2016, 19:41)
tanti doctor se vede ca nu ai studii juridice, dar asta nu e rau deloc important e ca ai studii medicale dar nu trebuie sa faci afirmatii in necunoastere de cauza..   Cat despre actiunea gruparii sindicale e foarte corecta si LEGALA !     In Romania e stat de batjocura nu de drept.           Clasa politica isi stabileste pentru ea drepturile salariale si le si incaseaza la maxim,  iar restul trebuie sa se lupte prin instantele de judecata sa obtina ceea ce li se cuvine de drept.          O grupare sindicala nu poate sa solicite in numele altor persoane care nu sunt membre ale acelei organizatii.                    Asa ca fiecare pe barba lui, trist e ca cine nu solicita si nu o sa fie la final pe lista cu Hotararea Judecatoreasca nu o sa primeasca un drept care era stabilit in lege si care a fost incalcat printr-un abuz de marii sefi alesi sau numiti.