Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Panoul de cățărare din Orășelul Copiilor, prima «victimă» a războiului autorizațiilor ilegale

Slobozia: Panoul de cățărare din Orășelul Copiilor, prima «victimă» a războiului autorizațiilor ilegale

Proiectul anunțat de Adrian Mocioniu, noul primar al Sloboziei, cu privire la demolarea imobilelor din oraș fără autorizație de construcție prinde contur. Prima «victimă» a edilului a fost panoul de cățărare din Orășelul Copiilor. Construcția a fost demolată bucată cu bucată miercuri, 3 august 2016. Amenajarea obiectivului sportiv a fost plătită din banii Primăriei Slobozia. 

Panoul de 80 mii de lei Panoul de cățărare a fost amenajat în Orășelul Copiilor din Slobozia în urmă cu un an. Inițiativa realizării acestui obiectiv sportiv i-a aparținut Georgianei Ghiță, elevă a Liceului Pedagogic «Matei Basarab» din oraș. Proiectul tinerei a fost declarat cîștigător în cadrul unui concurs organizat de Primăria Slobozia, sub numele de «Slobozia Viitorului». Amenajarea panoului a costat 80 mii de lei, banii fiind plătiți din bugetul local.

O construcție fără autorizație În urmă cu o săptămînă, Adrian Mocioniu, noul primar al orașului, a declarat public faptul că vrea să rezolve problema imobilelor din Slobozia ridicate fără autorizație de construcție. Primul obiectiv identificat de edil ca fiind în această situație a fost panoul de cățărare din Orășelul Copiilor. Miercuri, 3 august 2016, o echipă de muncitori din cadrul Direcției de Administrare a Domeniului Public, serviciu aflat în subordinea Primăriei Slobozia, s-au deplasat în Orășelul Copiilor și au demolat panoul bucată cu bucată. Totul sub privirile nemulțumite ale cîtorva slobozeni, ieșiți în aer liber cu copiii. «Nici n-au apucat copiii să se cațere pe el că îl și dărîmă. De ce l-au mai pus, dacă nu era în regulă? Asta e viața la Slobozia!» a precizat unul dintre părinții deranjați de inițiativa administrației locale.

3 August 2016, 12:20 (7168 vizualizări - 16 comentarii)

Citiți și:
Canalizarea din Slobozia Nouă și Bora nu are finanțare
Primăria Slobozia plătește de două ori pentru stația de tratare
Sistemul de colectare selectivă a deșeurilor la Slobozia este un eșec

Comentariile cititorilor:


Fane:
(5 August 2016, 12:51)
@tânăr. Da, trebuia consolidat! Să fie in siguranță celui căruia îi vine a se urca pe pereți și nu-i are! Măcar era panoul...să mai facă și un LOC DE DAT CU CAPUL SEC...Cu firmă evervescentă....Băcanu se pricepea la de-astea.
tânăr:
(5 August 2016, 09:23)
Nu trebuia demolat.
Mary:
(5 August 2016, 08:54)
     A da cu barda in Dumnezeu, numai prostii o pot face. O prima bila neagra atribuita noului primar, este legata de daramarea acelui panou de catarare. Sub genericul "Primaria face si desface" observam cat de tampiti pot fi cu totii. Se puteau gasi solutii pentru ca nu era un edificiu precum cel de la gara. Bani aruncati. Te credeam in stare de ceva, domnule primar! Ai dovedit ca esti foarte suparat, ca vacarul pe sat. Tiganu' cand s-a vazut imparat, intai pa tasu' la spanzurat.
Răduță Aurelian-Constantin:
(4 August 2016, 19:39)
Din opinia mea mie mi-se pare o bătaie de joc acest panou de cățărare. Sunt sportiv dar vă spun că în acest județ nu se dorește promovarea tinerelor talente în cea ce privește sportul la modul general, sunt oameni puși la conducere dar degeaba. Eu sunt sportiv pe o anumită ramură și practic mi-sa luat accesul la evenimente în acest oraș din cauza celor de la conducere pentru că sunt bătrâni și nu sunt deschiși la ceva nou. Eu întodeauna am avut dificultăți dar nu m-am lăsat învins o clipă, așa că luptați-vă pentru visele voastre. Este păcat și trist de ce se întâmplă la noi în Slobozia dar viața merge înainte. Oameni buni, faceți sport chiar dacă cei de la conducere distrug vise și speranțe, nu vă lăsați bătuți de asemenea oameni! Ei întodeauna vor exista... sper să înțelegeți lucrul acesta, vrem fapte nu vorbe și promisiuni electorale.
gigel:
(4 August 2016, 11:28)
Hai sa dam impresia ca facem si noi ceva! Panoul ala era cea mai stringenta problema a orasului.
PSDNL:
(4 August 2016, 09:33)
Câtă penibilitate! Altii constriuesc si altii distrug.  Oare avem de-a face cu PSD-ul sau cu PDL-ul ?  Mai degraba alegem varianta a 2-a .Eu stiu ca PDl-ul inchidea, desfiinta si taia.  Atunci asteptam ca PSD-ul sa fuzioneze cu PNL-ul,  asa cum PMP-ul a fuzionat cu UNPR-ul. Si vom conduce o saptamana inclinati in partea stanga si o saptamana inclinati in partea dreapta.  Iar sloganul partidului va fi: "Construim astazi ca sa avem ce desfiinta maine". Oare cu cine am votat?  Mergem din greseala in greseala. 
culmea ridicolului:
(4 August 2016, 08:28)
Noul primar psd isi arata muschii: el trage cu tunul intr-o musca. Trecand peste faptul ca panoul respectiv era bifat ca una din putinele "realizari"cu care se mandrea fostul coleg de partid si ex-primar,Stoica-sictir, Mocioniu ne arata astfel, la modul cel mai jalnic, cat de 'hotarat' este sa instaureze legea.Si cand te gandesti ca avea la indemana mii de alte obiective cu care merita cu adevarat sa inceapa .
Olaffson:
(3 August 2016, 23:43)
Repet.
Mocioniule,sa te vad daca ai tupeu sa te duci in controale si la marii mahari din oras.Acum pe timp de vara orasul s-a umplut de terase,si multe din ele s-au intins cam mult in strada.
Ca sa nu mai zic de constructiile din oras ale celor de la Nick Touring si ale celorlati bogatani din oras.Nici nu cred ca vei avea curajul sa-i intrebi ce mai fac,d-apoi sa le iei afacerile la puricat.
anti PSD:
(3 August 2016, 23:11)
Ce ne mai miră? La câțiva metri de faimosul panou de cățărare se află vestitul patinoar (piesa de rezistență a spălării banilor murdari de la vremea aceea). Vă mai amintiți cu câte surlițe și trâmbițe a fost inaugurat? De unde până unde, Slobozia un oraș cu tradiție în patinaj? Fără doar și poate cele două obiective nu reprezintă nimic constructiv sau educativ în educația copiilor slobozeni. Patinoarul a devenit un loc vestit în care își tot fac nevoile unii sau alții. Părinții simțeau o teamă de nedescris în preajma panoului, deci să preaslăvim ideea de a fi dărâmat și atât. În rest nimic altceva bun până la ora actuală. Slobozia arată și va arăta mult timp de acum încolo ca o cocină.
Mads:
(3 August 2016, 19:19)
Informați va mai bine, si dați date corecte, daca pretinde ti ca respectați cititorii!
Georgica:
(3 August 2016, 19:13)
Ok
Mamă:
(3 August 2016, 18:41)
Nu era sigură pentru copii aschimodia aia! O cheltuială degeaba, proiectul unei răhățele de elevă, mira-m-aș să fi fost cu pile! Pericol mare! Nu mai duceam copilul prin preajmă, să nu ceară cocoțarea pe drăcie! Bine că dispare! Ce dracu aruncați banii pe porcării?! Suntem prea bogați? Nu, suntem proști și cu coada sus! Dați educație in școli, dați apă de băut copiilor, dați aer de respirat in acest oraș al bolnavilor!
Catarator :
(3 August 2016, 18:39)
Cum este normal? Psd ul a construit...tot ei darama? Normal...pe banii prostilor.."Va'n gura de nesimtiti! Sa daramati pe banii psd ului,magarilor! Ce surle si trambite erau la curu" lu'stoica la inaugurare! Erai membru psd,mocioniule..nu stiai ca tot ai tai au facut manevra ca sa i iubeasca poporu'? Peste 4ani,vine altu primar,repune tot ce darami tu...Aproba dracu autorizatiile ca e mai ieftina o hartie,managerule!
carmen adriana:
(3 August 2016, 17:42)
Își arată mușchii cu un panou construit din banii publici... să-l vedem pe Greuceanu mocio când o trebui să demoleze câteva etaje de la autogara lui Nick sau  benzinăria lui mustață.....
hopa mitica:
(3 August 2016, 15:59)
hopa jos! si autogara  si benzinaria celebre care au generat procese penale/?ai tupeu sa te bagi?