Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Plajă cu acces restricționat în stațiunea Amara

Plajă cu acces restricționat în stațiunea Amara

Un filmuleț postat pe un site de socializare aprinde scîntei în stațiunea Amara. Un grup de turiști au fost surprinși în timp ce așteptau în fața porților încuiate ale unei plaje private, ca să se scalde în apele lacului. Explicația administratorului respectivei plaje este ilară: «Programul nostru începe la ora 8,30, iar oamenii au venit mai devreme... Era normal să aștepte. Sîntem o plajă privată!».

Obligați să aștepte să facă plajă
Filmulețul cu pricina a fost realizat în prima zi a acestei săptămîni, la primele ore ale dimineții. Pregătiți să ia contact cu nisipul și apa lacului Amara, turiștii au așteptat minute bune în fața plajei private pînă cînd angajații entității comerciale care o dețin să intre în tură și să deschidă porțile încuiate. Pe imagini se observă cum oamenii privesc nedumeriți și nu le vine să creadă faptul că, deși au plătit ca să viziteze Amara și să se cazeze la hotelul de care aparține plaja, sînt nevoiți să aștepte pe banii lor...

Varianta unui administrator
Plaja cu pricina se numește «Splendid Beach» și se dorește a fi cea mai «cool» plajă din stațiunea Amara. Alături de Laguna Blue, ea face parte din Complexul Hotelier «Ialomița», manageriat de Liviu Ionescu. Potrivit informațiilor care se regăsesc pe cabina de la intrarea pe plajă, programul începe la orele 8,30 și se încheie la 19,00. De asemenea, fiecare persoană care dorește să se scalde în apele lacului din zona acestui petec de nisip trebuie să achite o taxă de intrare de 10 lei. În acest preț este inclus și șezlongul, evident, în limita locurilor disponibile. Contactat telefonic pentru a oferi un punct de vedere cu privire la această situație, Liviu Ionescu a precizat laconic: «Programul nostru începe la orele 8,30, iar oamenii au venit mai devreme... Era normal să aștepte! Sîntem o plajă privată! O să verific și eu să văd despre ceea ce spuneți dumneavoastră și o să vedem ce putem să facem. Vă doresc o seară bună!».

6 August 2016, 12:20 (15491 vizualizări - 40 comentarii)

Citiți și:
Lecția de înot de la Laguna Blue
Amara se pregătește de o nouă ofensivă turistică
Amara se pregătește pentru sezonul estival

Comentariile cititorilor:


Capatos:
(17 August 2019, 19:30)
Bai tovarasi, bai hotel ialomita, cu i mic, din Amara.... conditii asa proaste nu am mai intalnit in ultimii 15-20 de ani de cand cutreier prin Romania. Saracacios si chicios....cam asa caracterizez turismul din Amara. ,
Si in plus, fata de chiciul si tarania hotelului ialomita, mai trebuie sa spun ca exceleaza la ceva: la obraznicia personalului! In afara de faptul ca sunt modesti dpdv relational, saracaciosi intelectual, exceleaza la mistouri si obraznicii. Mi-au placut paznicii - un fel de interlopi locali.
Mancarea este proasta, tip cantina. Scumpa si lipsita de gust.
Cine naiba m-a pus sa le calc pragul??? 
Cristescu:
(28 Iulie 2019, 12:20)
Hotelul Ialomita din Amara are conditii proaste de cazare si masa. Cazarea este mediocra, baia este curata insa cu obiecte sanitare stravechi, patul neconfortabil.
Masa la cantina este pentru porci, nu pentru oameni. Este aproape nemasticabila si nu are gust. De evitat. In conditiile astea am fost sa mancam pe terasa.... aici am dat de ospatari neglijenti si mancare scumpa. Pe terasa, am  dat de un paznic cu ceafa groasa, un nesimtit cu o privire amenintatoare, care s-a plimat incontinuu pe langa mesele noastre de parca fugeam cu farfuria. DE EVITAT! BATAIE DE JOC
TOVARASI:
(4 Iulie 2019, 23:14)
TOVARASI, SERVIREA LA HOTELUL IALOMITA ESTE DE DOI BANI, OSPATARI NEGLIJENTI SI OBRAZNICI CU CLIENTII MAI IN VARSTA. 
MANCAREA ESTE SARACACIOASA SI NU ESTE GUSTOASA.
LA TERASA NU PREA SE DA BON FISCAL.
EVITATI MIZERIA ASTA DE HOTEL CONDUS DE UN PATRON SECURIST I.L.
SOS 2:
(6 Iunie 2019, 21:53)
Bine ai zis mai SOS, este bataie de joc la adresa clientilor hotelului Ialomita din Amara. Eu zic ca si primavara!!!!
Tata a fost seria trecuta cu bilet de trament balnear prin casa judeteana de pensii. Conditii proaste la acest hotel, MANCARE EXECRABILA. Casa de pensii nu are drept sa faca verificare la hotelul asta, daca biletele sunt de la casa de pensii? Cum de isi bat joc de banii oamenilor cu asa conditii? Ca sa nu mai spun ca tratamentul nu s-a facut in toate zilele, din 16 zile de sejur numai in 9 a facut tratament! Restul procedurilor au fost furate???? Ministru muncii verifica chestiile astea?
SOS:
(1 Decembrie 2018, 13:12)
CINE VA PUS SĂ VENIȚI LA AMARA?! AICI E MOARTE ȘI VARA ȘI IARNA! Mai ales iarna! Plecați mai devreme să nu plecați cu salvarea, în cel mai bun caz! Numai prostii vin să se vindece la Amara!!!!
IOANA:
(30 Noiembrie 2018, 22:35)
ESTE FOARTE FRIG IN HOTELUL IALOMITA. DATI DRUMUL LA CALDURA, ESTE RECE!!!! 
COMUNISTILOR
Gheorghe I:
(26 Noiembrie 2018, 21:19)
Este frig de crapa mobila in hotelul Ialomita. Bai oameni buni, va imploram sa dati caldura ca ne imbolnavim. ESTE FRIG RAU.
Kira:
(15 Noiembrie 2018, 20:13)
Parintii sunt in hotelul Ialomita din Amara. ESTE UN FRIG GENERALIZAT in hotel. Receptionerii le spun celor cazati ca nu au ce face ....ca asa este setata centrala. Pe 15-16 grade
ISI BAT JOC DE TOTI BATRANII CAZATI PRIN CASA DE PENSII. ESTE FRIG RAU ! Dati drumul la caldura, nu va bateti joc de clienti. Este frig si in zona de tratamente. Am aflat ca iarna este mereu frig in hotelul asta.
Kity:
(5 Noiembrie 2018, 22:38)
Eu sunt mai fericita, nu am luat decat o eczema din spa_ul Laguna Blue.  Jeg si nesimtire in spa_ul asta din Amara. Responsabilii acestui spa sunt de trimis la arest.... nu este neglijenta criminala???Autoritatile nu se sesiseaza??? Ca de venit ...nu mai vin la Laguna asta
Natalia Ion:
(1 Noiembrie 2018, 20:11)
Copilul meu a luat din apa de la Laguna Blue din Amara -impetigo - o infecție strepto-stafilococică foarte contagioasă, manifestată prin leziuni buloase care se sparg și dau naștere unor cruste galbene aderente, localizate în special la nivelul feței. Am fost cu el la spitalul de boli contagioase. Trebuie sa il tin izolat de sora.
In loc de distractie ....tragem ponoasele de la Laguna Buboasa.    Am depus o sesizare la DSP.
Valentin:
(30 Octombrie 2018, 20:55)
Am fost in asa-zisul centru SPA al hotelului Ialomita. Nu am plecat cu mana goala, am capatat o ciuperca (ori din apa, ori din sauna ...). Din pacate si sora mea a patit acelasi lucru, respectiv infectie cu pitiriazisul versicolor, o afecțiune produsă de un parazit obișnuit al pielii, Malassesia Furfur, care  a determinat leziunii la nivelul pielii, în special pe spate și brațe, manifestate prin pete albe și/ sau maronii, roșii (de aici și numele de versicolor), însoțite uneori de scuame fine.
Medicul mi-a spus ca în lipsa unui tratament acestea se extind și devin inestetice. Tratamentul este dificil întrucât este de lungă durată (minim 6 săptămâni) ....
Bani la greu pe medicamente si pe dermatolog pentru ca niste incompetenti de la Laguna Blue -centrul SPA al hotelului Ialomita din Amara. Mizeria domneste in acest centru spa, lipsa de reguli si de minime conditii igenico-sanitare este vizibila u ochiul liber. Cu acelasi mop spalau wc-ul si vestiarul! Incredibil cat de iresponsabili pot fi indivizii astia. 
Poate autoritatile locale se sesizeaza, eu am luat decizia de a nu mai calca niciodata in asa jegozenie, de unde ne-am inbolnavit.
Ioan:
(24 Septembrie 2018, 17:07)
Chiar bataie de joc la hotel ialomita din Amara.
Sint pensionar si am venit la hotel prin bilet de la casa de pensii.
Nu am dat bani pe bilet, a fost gratis. 
Conditiile sunt groaznice, mancarea este proasta, putina si se repeta mereu. La receptie este bataie de joc, ne vorbesc urat si rastit.
Nu se face tratament, numarul de proceduri este mic
Ministru Lia Olguta Vasilescu nu se poate sa dai bilete la un asemenea hotel !
De ce dati bilete de tratament pentru asa conditii proaste?
Hotelul este al ministerului muncii si nu este accesptabil sa isi bata joc de pensionari in halul asta. 
Luati masuri sa fie conditii bune, decente.
Radoi:
(18 Septembrie 2018, 22:58)
Am fost la hotel Ialomita din Amara impreuna cu nevasta, pensionari amandoi. Am stat tot sejurul la acest hotel care are si baza de tratament. 
conditiile sunt slabute, patul cu saltea proasta, la baie nu se face curat decat saptamanal. Am cumparat detergent si am spalat singuri baia.
in baza de tratament  nu se fac bai la bazine, sunt inchise de multi ani
masa este saraca, se repeta parizere si branza ieftina, orez si cartofi, servirea este proasta, isi bat joc de pensionari
Un badaran de director urla la pensionari de parca nu am fi platit biletul la casa de pensii. 
Chiar nu merita sa ajungi la acest hotel, atmosfera urata, de comuna primitiva. Rusine
Marin:
(12 Septembrie 2018, 08:05)
O atmosfera de ospiciu la acest hotel. Liviu Ionescu -seful hotelului Ialomita din Amara este un militian din anii 50. Se comporta cu clientii ca si cum ar fi Visinescu tortionarul. Mai bine s-ar ocupa de conditiile din hotel si restaurant care sunt proaste, mancarea este execrabila, lipsita de gust si servita ca la cantina saracilor. Clientul nu este respectat.
Baza de tratament este o cladire de tip ceausist, in care te simti ca intr-o hala industriala.
Hotelul este in realitate de o stea, maxim doua, conditiile sunt proaste, patul incomod, mocheta pute, perdele urate, baia cam jegoasa (spalata superficial). Per total, nu ne-am simtit deloc bine, nu mai venim la acest hotel. 
Pache Violeta:
(4 August 2018, 16:22)
Hotelul Ialomița din Amara trebuie sa aibă o stea nu trei! Cazarea este foarte modesta, camera curățică insă cu lenjerie de proastă calitate si niste paturi amărate care scartaie la fiecare miscare. Am cerut altă cameră din cauza paturilor si mi s-a spus ca sunt toate la fel, scartaie rău. Hotelul în ansamblu este un chicios, urat.
Statiunea mizerabila, parcul neingrijit. Ciorile din statiune sunt un deliciu, sunt cu miile.