Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Plajă cu acces restricționat în stațiunea Amara

Plajă cu acces restricționat în stațiunea Amara

Un filmuleț postat pe un site de socializare aprinde scîntei în stațiunea Amara. Un grup de turiști au fost surprinși în timp ce așteptau în fața porților încuiate ale unei plaje private, ca să se scalde în apele lacului. Explicația administratorului respectivei plaje este ilară: «Programul nostru începe la ora 8,30, iar oamenii au venit mai devreme... Era normal să aștepte. Sîntem o plajă privată!».

Obligați să aștepte să facă plajă
Filmulețul cu pricina a fost realizat în prima zi a acestei săptămîni, la primele ore ale dimineții. Pregătiți să ia contact cu nisipul și apa lacului Amara, turiștii au așteptat minute bune în fața plajei private pînă cînd angajații entității comerciale care o dețin să intre în tură și să deschidă porțile încuiate. Pe imagini se observă cum oamenii privesc nedumeriți și nu le vine să creadă faptul că, deși au plătit ca să viziteze Amara și să se cazeze la hotelul de care aparține plaja, sînt nevoiți să aștepte pe banii lor...

Varianta unui administrator
Plaja cu pricina se numește «Splendid Beach» și se dorește a fi cea mai «cool» plajă din stațiunea Amara. Alături de Laguna Blue, ea face parte din Complexul Hotelier «Ialomița», manageriat de Liviu Ionescu. Potrivit informațiilor care se regăsesc pe cabina de la intrarea pe plajă, programul începe la orele 8,30 și se încheie la 19,00. De asemenea, fiecare persoană care dorește să se scalde în apele lacului din zona acestui petec de nisip trebuie să achite o taxă de intrare de 10 lei. În acest preț este inclus și șezlongul, evident, în limita locurilor disponibile. Contactat telefonic pentru a oferi un punct de vedere cu privire la această situație, Liviu Ionescu a precizat laconic: «Programul nostru începe la orele 8,30, iar oamenii au venit mai devreme... Era normal să aștepte! Sîntem o plajă privată! O să verific și eu să văd despre ceea ce spuneți dumneavoastră și o să vedem ce putem să facem. Vă doresc o seară bună!».

6 August 2016, 12:20 (5643 vizualizări - 19 comentarii)

Citiți și:
Lecția de înot de la Laguna Blue
Amara se pregătește de o nouă ofensivă turistică
Amara se pregătește pentru sezonul estival

Comentariile cititorilor:


Coca:
(21 August 2017, 21:00)
Niste sezlonguri murdare, prafuite. Am cerut sa le curete unui angajat, replica a fost pe masura -nu sunt femeie de serviciu! Pe plaja ....curatenie!!! Nu erau hartii sau gunoaie pe jos. Bon fiscal nu mi-a fost dat nici la plaja, nici la terasa. 
La terasa muzica gen manele, mancarea rece -am cerut sa o re incalzeasca (au adus-o calda dupa 10 minute!). Nota de plata.....fara bon fiscal. EVAZIONISTI SI ASTIA
Plaja de la Mircesti, cu mult peste evazionistii de la Hotel ialomita din Amara!
Crina:
(20 August 2017, 16:00)
Mai dati stimati comercianti si...BON FISCAL. La hotel Ialomita, la terase, la plaja...
Onuta:
(17 August 2017, 21:17)
Astia de la plaja hotelului Ialomita din Amara nu dau bon fiscal decat foarte rar. Am fost trei zile la plaja si nu am primit decat o data bon. In doua zile aceiasi vrajeala.... au zis sa vin pe seara dupa el ca nu au curent la casa de marcat. Hotilor. Evazionistilor.
monica:
(15 August 2017, 15:02)
mi se pare normal sa fie program.Mi se pare anormal ca dupa o zi cu ploaie,angajatul..un pusti..sa mi intinda carpa sa mi sterg singura sezlongul..nu au saltelute pentru sezlong..La rugamintea sa mi spuna parola la wifi,mi a raspus arogant,butonand telefonul'o aveti scrisa pe bar'..da,nu vad fara ochelari..noroc cu fata de la bar foarte amabila....va bate mircestiul..
Domnilor!:
(12 August 2017, 20:07)
Domnilor, acest IONESCU este același ionescu pe care l-am cunoscut întâmplător în 1983? Sau este fiul acestuia? Scuze, o simplă curiozitate!
Nina:
(12 August 2017, 12:35)
Am fost cateva zile cazata la hotel Ialomita, la terase, piscine si plaja acestui hotel.....NU MI-A FOST DAT BON FISCAL PENTRU NICI UN SERVICIU. Pur si simplu imi spuneau ca nu merge casa de marcat!
La restaurant oferta foarte limitata de produse, nici o data nu a fost tastat vreun bon fiscal!!! Acceptau numai plata cach.
Se pare ca managerul Liviu Ionescu are aceste reguli. SA SE SESIZEZE ANAFUL! 
TOTUL FARA BON FISCAL la hotel Ialomita, statiunea AMARA din jud.Ialomita
Turtoi Marian:
(7 August 2017, 14:16)
Dute la BALAMUC comunistule cu plaja splendid de c.cat ! Nu vin niciodată oamenii deștepți, se duc la piscina Hermes cu apă filtrată, nu ca apa Amara cu izvoarele înfundate, mai vindeți și nămol la proști...Sunt alte Stațiuni cu condiții europene, dar apa este mizerabilă, fac doar plajă...)))
Rosu:
(20 Decembrie 2016, 23:33)
Securistul ala de Liviu Ionescu face evaziune la  greu in statiunea Amara.
El crede ca daca prietenul de la Consilul Judetean Ialomita este pe pozitie...il apara de DNA???
Evaziunea fiscala este precum CRIMA. Oricum fura firma de stat in mod mizerabil.
Vasile:
(4 Octombrie 2016, 15:08)
Bai securistule care te numesti "daca ANAF ar vrea".... tactu ala slugarnic a stiut sa suga la mai multe tite si ti-a dat si tie una. Tu vorbesti de evaziune?  Pai tu faci evaziune la hotelul Ialomita care are proprietar Casa Nationala de Pensii, adica statul. Evaziunea intra la tine in buzunar! Pai tu nu prea taxezi nici pe terase, nici pe la piscine, nici pe la receptie......Tu vorbesti? Erai sofer la secu, ctgB, cand te-a pus tactu director.
De unde ai scos-o Ionescule p-asta: "Suntem o plajă privată!" Este plaja statului.
Si uite cum un directoras la stat (care este proietarul Complexului hotelier Ialomita -hotel, restaurant, plaje, Laguna Blue, Splendid Beach.....) ne da lectii si scrie "Lindra".."Dar să-i înțelegem și pe cei care n-au condus decât bicicleta sau mașina"..."Vom reveni cu detalii scabroase"....
Tarane.....erai cu noroiul intre deste si acum daca nu era tactu. 
Sa revenim si  noi cu detalii "CITIOR" Ionescule!
Citior:
(10 August 2016, 18:43)
Daca firma respectiva si-a afisat programul , nu este nici o problema . Cand stam la coada sa platim taxe si impozite si ni se inchide ghiseul in nas ca s-a terminat programul nu mai este o problema . 
De dragul senzationalului fabricam titluri 
daca ANAF ar vrea :
(10 August 2016, 17:18)
daca ANAF ar vrea, ar putea sa mearga de exemplu la hotelul Diamant unde nu se evidentiaza incasarile in cotabilitate. De exemplu nuntile și celelalte evaziuni ale renumitului Colhoz care are relatii suspuse la Finante la Slobozia si nu l-a deranjat nimeni in ultimii 20 de ani. 
Vom reveni cu detalii scabroase despre jocuri de noroc, prostitutie si droguri in curtea acestui individ
Vai de voi:
(9 August 2016, 05:38)
" părerea mea " ai dreptate în ambele postări. Felicitări. Plaja , intr-adevar e ok. Terasa la fel. Dar să-i înțelegem și pe cei care n-au condus decât bicicleta sau mașina. Si pe cei care stiu doar să înjure si fie contra. Ei nu înțeleg că un program trebuie respectat. Ca sunt reguli de care trebuie să ținem cont. 
Bidon cu om:
(9 August 2016, 04:58)
@părerea mea, zulică! Atitudinea oamenilor inteligenți vine din ceea ce simt pe pielea lor! Suferință, neputință, umilință, sărăcie lucie! Și cum vrei să pupe, să le curgă miere și pe cr. și pe gură, când gura lor mestecă pâine cu aditivi! Încă nu sunt oamenii prea răi la ce viață au....Boală și sărăcie!
Părerea mea :
(8 August 2016, 19:29)
Ce limbaj ....., câta ura si cât dispreț fata de munca unor oameni ca si voi ...! Este mai mult decât clar ca nu contează nimic pe lumea asta , doar orgolii nemăsurate , prostie cât încape , lașitate , înapoiere ......! Chiar este ok plaja , personalul este demn de respectul clienților , prețurile sunt la minim ... ! Sta in puterea noastra de urmași ai dacilor care au călcat primii pe Luna , sa ne dam cu Sarmisegetusa in c...(ap) ...! Sa nu ne mai miram ca trăim asa cum trăim , ca ne conduc doctori fara liceu ( apropo stimata redacție , un cv al aleșilor aveți ? Cu foi matricole , ani de studiu , referințe ....! ) si ca ne merge bine doar cand înjuram si afurisim ! Aferim , fraților , in 1780 parca , in Lindra se inaugura prima linie de metrou ( nu de Metro ...) , la noi se otrăvesc fântânile ca sa aibă vânzare apa plata !
Vali:
(8 August 2016, 19:10)
Neprofesionist