Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Plajă cu acces restricționat în stațiunea Amara

Plajă cu acces restricționat în stațiunea Amara

Un filmuleț postat pe un site de socializare aprinde scîntei în stațiunea Amara. Un grup de turiști au fost surprinși în timp ce așteptau în fața porților încuiate ale unei plaje private, ca să se scalde în apele lacului. Explicația administratorului respectivei plaje este ilară: «Programul nostru începe la ora 8,30, iar oamenii au venit mai devreme... Era normal să aștepte. Sîntem o plajă privată!».

Obligați să aștepte să facă plajă
Filmulețul cu pricina a fost realizat în prima zi a acestei săptămîni, la primele ore ale dimineții. Pregătiți să ia contact cu nisipul și apa lacului Amara, turiștii au așteptat minute bune în fața plajei private pînă cînd angajații entității comerciale care o dețin să intre în tură și să deschidă porțile încuiate. Pe imagini se observă cum oamenii privesc nedumeriți și nu le vine să creadă faptul că, deși au plătit ca să viziteze Amara și să se cazeze la hotelul de care aparține plaja, sînt nevoiți să aștepte pe banii lor...

Varianta unui administrator
Plaja cu pricina se numește «Splendid Beach» și se dorește a fi cea mai «cool» plajă din stațiunea Amara. Alături de Laguna Blue, ea face parte din Complexul Hotelier «Ialomița», manageriat de Liviu Ionescu. Potrivit informațiilor care se regăsesc pe cabina de la intrarea pe plajă, programul începe la orele 8,30 și se încheie la 19,00. De asemenea, fiecare persoană care dorește să se scalde în apele lacului din zona acestui petec de nisip trebuie să achite o taxă de intrare de 10 lei. În acest preț este inclus și șezlongul, evident, în limita locurilor disponibile. Contactat telefonic pentru a oferi un punct de vedere cu privire la această situație, Liviu Ionescu a precizat laconic: «Programul nostru începe la orele 8,30, iar oamenii au venit mai devreme... Era normal să aștepte! Sîntem o plajă privată! O să verific și eu să văd despre ceea ce spuneți dumneavoastră și o să vedem ce putem să facem. Vă doresc o seară bună!».

6 August 2016, 12:20 (9371 vizualizări - 24 comentarii)

Citiți și:
Lecția de înot de la Laguna Blue
Amara se pregătește de o nouă ofensivă turistică
Amara se pregătește pentru sezonul estival

Comentariile cititorilor:


LARISA:
(9 Iulie 2018, 22:38)
Hotelul Ialomita din Amara este un monument de prost gust si turism facut in bascalie. Prostul gust incepe niste statui amplasate in fata hotelului, cu beculete colorate prin zona, cu niste culori tipatoare pe fatada hotelului si continua cu prostul gust din hotel, dovada taraniei neemancipate a celor care au amenajat locatia.
Am fost cateva zile cu familia in acest hotel si am avut impresia ca am fost la puscaria Doftana - totul rece, atmosfera apasatoare, paznici la tot pasul cu niste cefe groase si tatuate, mancare foarte proasta (prost gatita, prost servita). Si in baza de tratament atmosfera era rece (si la propriu si la figurat), niste asistente plictisite si lipsite de orice dorinta de a te face sa te simti bine, niste tantici imbracate in halate medicale. Inteleg ca patonas este un fost securist local Ionescu Liviu, asa ca se explica atmosfera de puscarie comunista din acest hotel. O experienta urata.
Marinica:
(29 Mai 2018, 10:11)
Din pacate mult jeg pe terasele apartinand hotelului Ialomita din Amara: pe mese, farfurii spalate superficial, ciobite.... Produsele servite sunt de proasta calitate, am primit o friptura rece, ospatarii sunt in schimb amabili.

Jeg si mai mare in hotel, prosoape uzate, cearceafuri foarte uzate, mobilier ieftin din pal -rupt si zgariat, praful nesters de zile bune. Dupa insistentele mele, a venit femeia de serviciu si a facut curat. In schimb nu lipsesc aparatele de imprastiat mirosuri! La asemenea jeg....mirosurile placute (cu chimicale evident!))) sint forma de acoperire a nesimtirii, delasarii si a tratarii clientilor cu mare dispret.

Nu mai revin. Apropo..... de ce nu eliberati bon fiscal???? 
@nina:
(24 Aprilie 2018, 12:24)
@nina. Respect, dar dacă scrii aici, nu faci nicio brânză! Ai curaj? Te ai simțit umilită? Te a jignit pe banii tăi? Reclamă sau taci!!!
Nina:
(23 Aprilie 2018, 23:08)
Am fost cazata la hotel Ialomita din jud.Ialomita, conditii mizere, masa proasta -parizere si mezeluri de cea mai proasta calitate, tratament facut de mantuiala, cazare infecta -frig!!!.
Am cerut sa vorbesc cu patronul Liviu Ionescu si acesta mi-a vorbit urat, m-a amenintat ca imi rupe gatul, ca sunt o pensionara saraca si sa ma duc dracu acasa!!!.
Am mult mai multa scoala decat acest patron Liviu Ionescu, sunt o persoana cu studii superioare si nu cred ca acest patron are dreptul sa vorbeasca asa cu pensionarii ajunsi in hotelul Ialomita prin Casa de pensii. Doamna Olguta Vasilescu, cum persmiteti acestui patron analfabet sa isi bata joc de pensionarii tarii? RUSINE LIVIU IONESCU! RUSINE HOTEL IALOMITA!
George:
(26 August 2017, 17:31)
Niste servicii de doi bani la hotel Ialomita. Masa la restaurant fara gust, insuficienta si arata groaznic. Servirea mesei.... de proasta calitate. Hotelul are servicii de maxim 2 stele. Cam mizierie in baie.
Coca:
(21 August 2017, 21:00)
Niste sezlonguri murdare, prafuite. Am cerut sa le curete unui angajat, replica a fost pe masura -nu sunt femeie de serviciu! Pe plaja ....curatenie!!! Nu erau hartii sau gunoaie pe jos. Bon fiscal nu mi-a fost dat nici la plaja, nici la terasa. 
La terasa muzica gen manele, mancarea rece -am cerut sa o re incalzeasca (au adus-o calda dupa 10 minute!). Nota de plata.....fara bon fiscal. EVAZIONISTI SI ASTIA
Plaja de la Mircesti, cu mult peste evazionistii de la Hotel ialomita din Amara!
Crina:
(20 August 2017, 16:00)
Mai dati stimati comercianti si...BON FISCAL. La hotel Ialomita, la terase, la plaja...
Onuta:
(17 August 2017, 21:17)
Astia de la plaja hotelului Ialomita din Amara nu dau bon fiscal decat foarte rar. Am fost trei zile la plaja si nu am primit decat o data bon. In doua zile aceiasi vrajeala.... au zis sa vin pe seara dupa el ca nu au curent la casa de marcat. Hotilor. Evazionistilor.
monica:
(15 August 2017, 15:02)
mi se pare normal sa fie program.Mi se pare anormal ca dupa o zi cu ploaie,angajatul..un pusti..sa mi intinda carpa sa mi sterg singura sezlongul..nu au saltelute pentru sezlong..La rugamintea sa mi spuna parola la wifi,mi a raspus arogant,butonand telefonul'o aveti scrisa pe bar'..da,nu vad fara ochelari..noroc cu fata de la bar foarte amabila....va bate mircestiul..
Domnilor!:
(12 August 2017, 20:07)
Domnilor, acest IONESCU este același ionescu pe care l-am cunoscut întâmplător în 1983? Sau este fiul acestuia? Scuze, o simplă curiozitate!
Nina:
(12 August 2017, 12:35)
Am fost cateva zile cazata la hotel Ialomita, la terase, piscine si plaja acestui hotel.....NU MI-A FOST DAT BON FISCAL PENTRU NICI UN SERVICIU. Pur si simplu imi spuneau ca nu merge casa de marcat!
La restaurant oferta foarte limitata de produse, nici o data nu a fost tastat vreun bon fiscal!!! Acceptau numai plata cach.
Se pare ca managerul Liviu Ionescu are aceste reguli. SA SE SESIZEZE ANAFUL! 
TOTUL FARA BON FISCAL la hotel Ialomita, statiunea AMARA din jud.Ialomita
Turtoi Marian:
(7 August 2017, 14:16)
Dute la BALAMUC comunistule cu plaja splendid de c.cat ! Nu vin niciodată oamenii deștepți, se duc la piscina Hermes cu apă filtrată, nu ca apa Amara cu izvoarele înfundate, mai vindeți și nămol la proști...Sunt alte Stațiuni cu condiții europene, dar apa este mizerabilă, fac doar plajă...)))
Rosu:
(20 Decembrie 2016, 23:33)
Securistul ala de Liviu Ionescu face evaziune la  greu in statiunea Amara.
El crede ca daca prietenul de la Consilul Judetean Ialomita este pe pozitie...il apara de DNA???
Evaziunea fiscala este precum CRIMA. Oricum fura firma de stat in mod mizerabil.
Vasile:
(4 Octombrie 2016, 15:08)
Bai securistule care te numesti "daca ANAF ar vrea".... tactu ala slugarnic a stiut sa suga la mai multe tite si ti-a dat si tie una. Tu vorbesti de evaziune?  Pai tu faci evaziune la hotelul Ialomita care are proprietar Casa Nationala de Pensii, adica statul. Evaziunea intra la tine in buzunar! Pai tu nu prea taxezi nici pe terase, nici pe la piscine, nici pe la receptie......Tu vorbesti? Erai sofer la secu, ctgB, cand te-a pus tactu director.
De unde ai scos-o Ionescule p-asta: "Suntem o plajă privată!" Este plaja statului.
Si uite cum un directoras la stat (care este proietarul Complexului hotelier Ialomita -hotel, restaurant, plaje, Laguna Blue, Splendid Beach.....) ne da lectii si scrie "Lindra".."Dar să-i înțelegem și pe cei care n-au condus decât bicicleta sau mașina"..."Vom reveni cu detalii scabroase"....
Tarane.....erai cu noroiul intre deste si acum daca nu era tactu. 
Sa revenim si  noi cu detalii "CITIOR" Ionescule!
Citior:
(10 August 2016, 18:43)
Daca firma respectiva si-a afisat programul , nu este nici o problema . Cand stam la coada sa platim taxe si impozite si ni se inchide ghiseul in nas ca s-a terminat programul nu mai este o problema . 
De dragul senzationalului fabricam titluri