Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Plajă cu acces restricționat în stațiunea Amara

Plajă cu acces restricționat în stațiunea Amara

Un filmuleț postat pe un site de socializare aprinde scîntei în stațiunea Amara. Un grup de turiști au fost surprinși în timp ce așteptau în fața porților încuiate ale unei plaje private, ca să se scalde în apele lacului. Explicația administratorului respectivei plaje este ilară: «Programul nostru începe la ora 8,30, iar oamenii au venit mai devreme... Era normal să aștepte. Sîntem o plajă privată!».

Obligați să aștepte să facă plajă
Filmulețul cu pricina a fost realizat în prima zi a acestei săptămîni, la primele ore ale dimineții. Pregătiți să ia contact cu nisipul și apa lacului Amara, turiștii au așteptat minute bune în fața plajei private pînă cînd angajații entității comerciale care o dețin să intre în tură și să deschidă porțile încuiate. Pe imagini se observă cum oamenii privesc nedumeriți și nu le vine să creadă faptul că, deși au plătit ca să viziteze Amara și să se cazeze la hotelul de care aparține plaja, sînt nevoiți să aștepte pe banii lor...

Varianta unui administrator
Plaja cu pricina se numește «Splendid Beach» și se dorește a fi cea mai «cool» plajă din stațiunea Amara. Alături de Laguna Blue, ea face parte din Complexul Hotelier «Ialomița», manageriat de Liviu Ionescu. Potrivit informațiilor care se regăsesc pe cabina de la intrarea pe plajă, programul începe la orele 8,30 și se încheie la 19,00. De asemenea, fiecare persoană care dorește să se scalde în apele lacului din zona acestui petec de nisip trebuie să achite o taxă de intrare de 10 lei. În acest preț este inclus și șezlongul, evident, în limita locurilor disponibile. Contactat telefonic pentru a oferi un punct de vedere cu privire la această situație, Liviu Ionescu a precizat laconic: «Programul nostru începe la orele 8,30, iar oamenii au venit mai devreme... Era normal să aștepte! Sîntem o plajă privată! O să verific și eu să văd despre ceea ce spuneți dumneavoastră și o să vedem ce putem să facem. Vă doresc o seară bună!».

6 August 2016, 12:20 (16942 vizualizări - 48 comentarii)

Citiți și:
157 de persoane, în izolare la Hotelul «Ialomița» din Amara
Lecția de înot de la Laguna Blue
Amara se pregătește de o nouă ofensivă turistică

Comentariile cititorilor:


Vasilica:
(5 Martie 2020, 00:02)
CE HOTEL DE DOI BAI -IALOMITA DIN AMARA. 
MANCARE PROASTA SI TRATAMENT FACUT LA MISTO. CASA DE PENSII DA NISTE BILETE LA UN HOTEL CARE NU RESPECTA PENSIONARII
SPA:
(15 Februarie 2020, 00:24)
Apa rece in SPA si cam frig
Criss:
(20 Ianuarie 2020, 23:27)
Ce SPA de doi lei! Nu ne-au placut conditile de la SPA Laguna Blue a hotelului Ialomita din Amara. Apa rece, mirosea a clor sau alta substanta chimica. Sper sa nu ne imbalonavim.
Preturi imense!!!
Mioara:
(17 Decembrie 2019, 23:39)
Este cam frig in hotelul ialomita, conditii precare si lipsa de interes pentru pensionarii cazati in acest complex. Mancare putina si prost pregatita. 
frig:
(28 Noiembrie 2019, 23:16)
este foarte frig la acest hotel
Cati:
(14 Noiembrie 2019, 22:43)
Hotel de tip Doftana. Pensionarii sunt tratati ca detinutii politici.
Mancare proasta si putina. Nu mai vin la voi!
Velicu:
(30 Octombrie 2019, 23:04)
mancare putina si prost pregatita la h.Ialomita. Apa este cam rece. JEG IN BAIE
zica:
(26 Septembrie 2019, 23:58)
mancare proasta si conditii rele. 
tratament necorespunzator, asistente necivilizate si artagoase.
NU RECOMAND HOTEL IALOMITA DIN AMARA
Capatos:
(17 August 2019, 19:30)
Bai tovarasi, bai hotel ialomita, cu i mic, din Amara.... conditii asa proaste nu am mai intalnit in ultimii 15-20 de ani de cand cutreier prin Romania. Saracacios si chicios....cam asa caracterizez turismul din Amara. ,
Si in plus, fata de chiciul si tarania hotelului ialomita, mai trebuie sa spun ca exceleaza la ceva: la obraznicia personalului! In afara de faptul ca sunt modesti dpdv relational, saracaciosi intelectual, exceleaza la mistouri si obraznicii. Mi-au placut paznicii - un fel de interlopi locali.
Mancarea este proasta, tip cantina. Scumpa si lipsita de gust.
Cine naiba m-a pus sa le calc pragul??? 
Cristescu:
(28 Iulie 2019, 12:20)
Hotelul Ialomita din Amara are conditii proaste de cazare si masa. Cazarea este mediocra, baia este curata insa cu obiecte sanitare stravechi, patul neconfortabil.
Masa la cantina este pentru porci, nu pentru oameni. Este aproape nemasticabila si nu are gust. De evitat. In conditiile astea am fost sa mancam pe terasa.... aici am dat de ospatari neglijenti si mancare scumpa. Pe terasa, am  dat de un paznic cu ceafa groasa, un nesimtit cu o privire amenintatoare, care s-a plimat incontinuu pe langa mesele noastre de parca fugeam cu farfuria. DE EVITAT! BATAIE DE JOC
TOVARASI:
(4 Iulie 2019, 23:14)
TOVARASI, SERVIREA LA HOTELUL IALOMITA ESTE DE DOI BANI, OSPATARI NEGLIJENTI SI OBRAZNICI CU CLIENTII MAI IN VARSTA. 
MANCAREA ESTE SARACACIOASA SI NU ESTE GUSTOASA.
LA TERASA NU PREA SE DA BON FISCAL.
EVITATI MIZERIA ASTA DE HOTEL CONDUS DE UN PATRON SECURIST I.L.
SOS 2:
(6 Iunie 2019, 21:53)
Bine ai zis mai SOS, este bataie de joc la adresa clientilor hotelului Ialomita din Amara. Eu zic ca si primavara!!!!
Tata a fost seria trecuta cu bilet de trament balnear prin casa judeteana de pensii. Conditii proaste la acest hotel, MANCARE EXECRABILA. Casa de pensii nu are drept sa faca verificare la hotelul asta, daca biletele sunt de la casa de pensii? Cum de isi bat joc de banii oamenilor cu asa conditii? Ca sa nu mai spun ca tratamentul nu s-a facut in toate zilele, din 16 zile de sejur numai in 9 a facut tratament! Restul procedurilor au fost furate???? Ministru muncii verifica chestiile astea?
SOS:
(1 Decembrie 2018, 13:12)
CINE VA PUS SĂ VENIȚI LA AMARA?! AICI E MOARTE ȘI VARA ȘI IARNA! Mai ales iarna! Plecați mai devreme să nu plecați cu salvarea, în cel mai bun caz! Numai prostii vin să se vindece la Amara!!!!
IOANA:
(30 Noiembrie 2018, 22:35)
ESTE FOARTE FRIG IN HOTELUL IALOMITA. DATI DRUMUL LA CALDURA, ESTE RECE!!!! 
COMUNISTILOR
Gheorghe I:
(26 Noiembrie 2018, 21:19)
Este frig de crapa mobila in hotelul Ialomita. Bai oameni buni, va imploram sa dati caldura ca ne imbolnavim. ESTE FRIG RAU.