Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Averile primarilor din Ialomița (II)

7 orașe pentru 7 averi de primari

Averile primarilor din Ialomița (II)

Ialomița are 7 orașe. Orașul stațiune Amara care ni l-a dat pe Victor Moraru, noul președinte al Consiliului Județean, două orașe-sate, Căzănești și Fierbinți, un oraș-fantomă, Țăndărei, un oraș-șomer, Fetești și 2 orașe de provincie, recte Urziceni și Slobozia. Dintre ele, Slobozia, Fetești și Căzănești au primari noi, iar Amara se pregătește, după cum deja am spus-o, pentru alegeri parțiale.

Cezarii cei noi
Cel dintîi dintre primarii ialomițeni este Adrian Mocioniu (Slobozia)-PSD. Însă, potrivit declarației de avere, este cel mai sărac și mai cinstit dintre primarii județului. La 20 aprilie 2016 el era acționar unic la Salva Covet SRL Ograda și deține 85% din acțiunile New Vet SRL Slobozia. Atît și nimic mai mult! Sigur, în campania electorală el a promis solemn că va face publice și contractele încheiate cu Primăria Slobozia înainte de a candida... Prins însă cu problemele orașului, Adrian Mocioniu a uitat. Îi amintim discret, pe această cale, că și această promisiune de campanie ar trebui onorată, chiar dacă va rămîne primar al orașului timp de 4 ani. Următorul nou venit în elita primarilor de orașe este Sorin Gafițoi (Fetești)-PSD. Primarul orașului Fetești este, potrivit declarației de avere, ceva mai avut. El are un teren agricol de 1,9 hectare în zona Fetești, obținut prin cumpărare, 3 apartamente în Iași, Fetești și București, care însumează 180 de mp, un teren forestier, un hîrb de Citroen din 2002, un VW Passat din 2007 și o remorcă apicolă. Nu-i rău pentru un navetist, nu-i așa? Cît despre cel de-al treilea primar nou intrat în administrația publică, Alexandru Măchiță (Căzănești)-ALDE, el deține cote părți din 2 terenuri intravilane, a moștenit 8000 de mp în Giurgiu, are o casă de 144 mp și un spațiu comercial de două ori mai mare și datorii de aproape 100 mii de lei la CEC, Bank Post și BRD.
Cei vechi sînt și ei ai noștri
Deși nu mai e primar, Amara poartă urmele guvernării sale, așa că îl vom nominaliza și noi. După cum singur se lăuda în campanie, pe Youtube, primarul Victor Moraru s-a născut ca om de afaceri, nu ca președinte de administrație europeană. Așa că, la începutul acestui an, el deținea vreo 40 de hectare de teren agricol (n.red.: unele dintre ele în locații secretizate) și două garaje de 25 de mp. Iar creditele lui Victor Moraru, pentru cei care se grăbesc să îl acuze înaintea noastră, însumează 243 mii de lei... Cît despre cei 191 mii de lei obținuți din «vînzarea produselor agricole» sau despre cei 12 mii de euro obținuți numai anul trecut ca reprezentant în Comitetul Regiunilor din Europa, îl lăsăm pe el să răspundă în următorii 4 ani. Următorul primar de oraș este cel de la Țăndărei. Cristian Roman (PSD) este la al doilea mandat al său și, după toate scandalurile publice în care a fost implicat, nu are decît datorii. Mai precis, un credit de 25 mii de lei scadent anul acesta! Cît despre venituri, ele se reduc la cei 34 mii de lei pe care îi cîștigă anual din exercitarea funcției de primar. Și cu voia dumneavoastră, ultimul pe lista primarilor de orașe este... nu, nu Constantin Sava (PNL), primarul suspendat din funcție la Urziceni care are la vedere doar 3 terenuri prăpădite și un apartament, deși se laudă că-și face concediile la Miami... Ultimul pe listă este primarul interimar de la Urziceni, Liviu Cazan (PSD). Acesta are circa 12 hectare de teren forestier, deține două case de locuit, are o Dacie «de colecție», din 1997, și o Toyota din 2007. În plus, este asociat în nu mai puțin de 5 firme și, pînă la alegerea în funcția de primar, a fost manager al uneia dintre acestea, respectiv SC Link SRL.

De-ale campaniei electorale
Victor Moraru nu dă explicații pentru averea sa
Președinte al Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru are obligația (n.red.: ca, de altfel, toți cei 31 de consilieri județeni aleși pe 5 iunie 2016) să facă publică declarația sa de avere și de interese. Deși actualizat, la acest moment site-ul oficial al Consiliului Județean Ialomița nu conține aceste documente. Potrivit Legii nr. 176/2010, privind integritatea în exercitarea funcțiilor și demnităților publice, termenul limită pentru depunerea declarațiilor de avere și de interese este 15 iunie.
O controversă fără finalitate Ca și Adrian Mocioniu, Victor Moraru are de onorat niște promisiuni făcute în campania electorală. El a fost acuzat de către deputatul PNL Gheorghe Tinel de faptul că nu a declarat peste 600 de mii de lei, sume reprezentînd dividendele care i se cuvin în calitate de acționar al firmei SC MYRO IMPEX SRL. «Valoarea dividendelor reale pentru 2011-2012-2013-2014, la care aplicăm un impozit de 16% este de 262740 de lei. Valoarea dividendelor, conform declarației de avere este de 864218 lei. Diferența între ce s-a declarat și ce s-a consemnat în bilanțul contabil este de 601478 de lei. Întrebarea mea este cum justificați, domnule Victor Moraru aceste mari diferențe între declarația de avere și bilanțurile contabile ale societății la care sînteți asociat unic?» întreba public Gheorghe Tinel cu o săptămînă înainte de finalul campaniei electorale. În replică, Victor Moraru a oferit în cadrul unei conferințe de presă un răspuns evaziv, acuzînd faptul că nici Gheorghe Tinel și nici reporterii prezenți «nu înțeleg cum funcționează dividendele». De asemenea, Victor Moraru a promis și el public că va răspunde acuzațiilor după încheierea campaniei electorale. Inutil să precizăm că pînă la acest moment acest lucru nu s-a întîmplat.

8 August 2016, 08:45 (5511 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Visurile administrative ale primarilor ialomițeni
Averile primarilor din Ialomița (I)
Scandalurile penale din administrația locală ialomițeană

Comentariile cititorilor:


maria:
(21 August 2016, 21:50)
Mai analfabeților nu mai aruncați cu noroi în primarul Dinu ca este un om corect,destept și cu bun simt comuniștilor. Voi mergeți întâi la scoala ca aveți doua clase ca trenul sau la doctor ca aveți probleme.
sef de organizatie:
(21 August 2016, 01:19)
Cam fost sef de organizatie psd ca de cand noi sefii de organizatie l-am scos pe Mocioniu primar acum nu mai are treaba cu partidu el a castigat singur in campanie nu mai are nevoie de partid Este Independent da in stanga si in dreapta ca el cica a infrumusetat orasul de cand este la putere ,,vai mama,, uite mai Mocioniule eu cred ca nu te apuca 4 ani la mandat cu incompetentii de Rudolf si Musat ca voi ati fost pusi de Neacsu sa vina Neacsu acum sa ne spuna cum sa ne organizam la alegerile pentru parlamentare crede ca ii mai merge pasa odata eu nu cred ca de data asta psdisti mai sunt prosti cei care au candidat pentru un post de consilier chiar si la judet si au fost in campanie zi de zi si cu Moraru si cu Mocioniu nu au primit decat IGNOR pentru ce sa mai facem campanie la parlamentare pentru Pavel si Gaina alti incompetenti iar noi sa fim tratati ca niste prosti ce a facut Patrichi Liviu ca nici macar nu era membru de partid habar nu are ce inseamna politica un papa lapte si Petrescu asta cine este ? cine a hotarat ca astia sunt competenti acum se vede ca ne-am luat-o rau in bot asa ne trebuie ca Ne-am luat dupa Stoica ce maireprezinta Stoica si Bacanu nimic ...nu ne mai chemati la sedinte ca sa ne organizati pentru alegerile incopetentilor multi dintre noi si-au dat demisia din partid lasa tine daca ati castigat alegerile ca independenti de ce mai aveti nevoie de noi ? Va rugam prin intermediul presei nu ne mai chemati la sedinte sa va folositi de noi ne-am saturat si noi de minciunile voastre am rabdat desstul Mocioniu crede ca ca el stie problemele orasului rezolva cu viceprii nici marii nu ati facut nimic din ce ati promis oamenilor si nici nu cred ca o sa faceti pierdeti timpul cu pipitele nou angajate din primarie ca vai mama noastra au o minte nu judeca nici cat o ceapa degerata dar...cine se aseamana se aduna ieri dansau pe mese astazi mari doamne la birou - dar nici de domnii nu mi-e rusine stai sa vezi ...cat de curand ce o sa mai apara deja s-au format
Cosâmbești:
(20 August 2016, 17:33)
@mihail kogălniceanu. Fiți mândri de ce ați ales! Toată Ialomița este ca la voi! Averea a furat-o de la voi și o să mai fure. Sfat: să-l mai alegeți încă o dată ca să-și asigure vreo patru generații după el! Îl cheamă Dinu Alexandru? Frumos nume! Cred că de aceea l-ați ales!! Aveți vaci pe islaz? Un bou este sigur. Primarul!
mihail kogalniceanu:
(20 August 2016, 14:16)
Fratilor ialomiteni coteni din kogalniceanu, acest individ zis primar, basist-pedelist-penelist dinu alexandru are o avere mult mai mare, de pe urma noastra a fraerilor, noi cre nu vrem sa stim despre smecheriile, marsaviile lui, l-am ales iarasi ca de nu era satul, o sa ne meritam soarta, nu vedem ce izlaz avem in comuna noastra, numai ciulini si uscaturi, printre care avem pe izlaz si corturi de romi caldarari.
un baiat:
(15 August 2016, 12:22)
Oare cat o sa mai fure primarii astia din cel mai sarac judet din Baragan,oare astia chiar mai vor odata la DNA.
ANI:
(9 August 2016, 21:51)
ANI verifica foarte bine averile persoanelor cu functii publice, Transmiteti semnale catre ANI si garantat se va rezolva.
Valentina Ned:
(8 August 2016, 19:06)
Ce viața gustoasa este în Tandarei .
mar:
(8 August 2016, 16:13)
mă, da Moraru n-are casă?! Stă cu chirie, săracu, sau în garaj?! Lasați-l pe Moararu, că , săracu, nu ia bani nici de la Asociația Orașelor, nici de la alte comitete, nici de la partid (aici doar cotizează). Vă mai întrebați de ce îi trebuie mii de litri de motorină. Păi dacă n-are mașină personală, cu ce se plimbă, ăă? Adevărul e că la ce ți-ar trebui mașină personală, cănd o ai pe-a Primăriei Amara, a CJ-ului...! 

Cetățean cu bidon:
(8 August 2016, 13:34)
Adrian Mocioniu este primar de càteva luni! Dacă, prin absurd, va sta două mandate, să vedeți avere! Ce gargară ieftină! Nu vine nimeni să plece la fel de ,,sărac"...îl apucase dorul de oameni, dezinteresat!
vasile:
(8 August 2016, 12:29)
daca sunt atatea nereguli de ce nu sesizati autoritatile competente, un simplu articol nu ne ajuta cu nimic