Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

AJOFM Ialomița publică oferte de muncă iluzorii

AJOFM Ialomița publică oferte de muncă iluzorii

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița are printre responsabilități și plasarea în cîmpul muncii a șomerilor. Săptămînal, instituția publică pe site-ul propriu locurile de muncă disponibile la nivelul întregului județ. Reporterii Independent au efectuat un sondaj pentru a descoperi cîți dintre angajatori sînt dispuși să primească la serviciu un muncitor necalificat. A fost nevoie de cîteva telefoane pentru a evidenția faptul că în spatele ofertelor publicate se ascund doar niște iluzii. Legea încurajează la rîndul ei această practică, forțîndu-i pe angajatori să declare locurile de muncă drept vacante, sub sancțiunea amenzii.

«Tre’ să-mi plece unu’, job-ul e al tău într-o săptămînă!»
Potrivit site-ului Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, pentru această săptămînă, oferta locurilor de muncă disponibilă cuprinde 481 de noi locuri de muncă, din care 142 pentru muncitorii fără nicio calificare. Domeniile de activitate sînt diverse: de la femeie de serviciu, la manipulant marfă, spălător de mașini și pînă la muncitor necalificat în industria textilă. Reporterii Independent au încercat să afle, direct de la angajatori, cît de veridice sînt anunțurile pe care AJOFM Ialomița le publică săptămînal pentru această categorie de șomeri. La firma Conmet Trade, din Slobozia, o doamnă ne răspunde că anunțul prin care societatea caută un manipulant marfă nu mai e valabil de două săptămîni, deși oferta expiră abia la începutul săptămînii viitoare. Pregătită să pună receptorul în furcă, angajata spune: «lăsați un CV, poate vom mai avea nevoie și vă căutăm noi... Acum, de exemplu, vrem un șofer de tir. Dacă aveți toate actele în regulă vă așteptăm la noi!». Wash Cafe din Urziceni căuta un spălător auto pe care l-a și găsit între timp chiar dacă, potrivit informațiilor care se regăsesc în oferta AJOFM, anunțul expiră abia la finalul acestei săptămîni. Marius, reprezentantul firmei, recunoaște acest lucru însă susține că «am o combinație, însă trebuie să mai aștepți... Tre’ să-mi plece unu’, job-ul e al tău într-o săptămînă! Bagă-mi numărul de telefon și sună-mă. Cum zici că te cheamă? Ionuț și ești din Alexeni? Mai am cîțiva băieți din Alexeni. Bun! Te memorez eu și te sun...». Marius e pe fugă, dar înainte să închidă explică avantajele acestui loc de muncă pe care l-a avut disponibil. «Banul se face din șpaga pe care o primești. Niciodată nu pleci cu mai puțin de 2000 de lei în buzunar. Sînt 2000 de lei, tati, ține minte...».

Angajatorii, speriați de amenzi Dincolo de iluziile publicate de AJOFM Ialomița în ofertele sale, legea încurajează la rîndul său aceste practici. Mai exact, este vorba despre Legea 76/2002, care îi obligă pe angajatori să transmită către Agențiile pentru Ocuparea Forței de Muncă din întreaga țară ofertele de muncă fie că aceștia au sau nu nevoie de angajați. Totul sub sancțiunea amenzii. Angajatorii pot primi sancțiuni contravenționale cuprinse între 3000 și 5000 de lei dacă nu se conformează.

9 August 2016, 10:55 (5043 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Doar opt ialomițeni și-au găsit de muncă prin EURES
Tinerii din Ialomița refuză slujbele prost plătite
AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

Comentariile cititorilor:


Mircea:
(12 August 2016, 17:55)
@sulica (omului dreptatii), ia zi măi deșteptule, tu ai scris corect? Citește ce și cum ai scris agramatule...!
omului dreptatii:
(12 August 2016, 14:28)
In general de acord cu mesajul, dar cu limba romana ce-ai avut? Ti-e "frik"sa scrii romaneste sau ai prins curaj citind postarile lui'mircea'?
omul dreptatii:
(12 August 2016, 12:52)
Primaru asta la fel e varza a zis ca face ca schimba cea facut ziceti voi cea facut?
omul dreptatii:
(12 August 2016, 12:48)
Asa e oamenii buni si cu minte mai buna dar vina toata o are autoritatile din loc slobizia si din jud ialomita deoarece ei sant infractorii cu legitimatii iar cei care nu stiu calca legea fara sa stie sau ca nu au loc de intoarcere ca pierd functiile si serviciurire dar daca lumea de la noi sar uni si ar sesiza drepturile omului sar schimba situatiile dar la oamenii le e frik atunci traiti in frik ripostatii legal iesind in strada in calea lor sa schimbee oamenii marsavii
cu ce se ocupa AJOFM:
(10 August 2016, 17:15)
cu ce se ocupa AJOFM Ialomita, vom afla in curand, ca se intoarce Gregorian Bivolaru in tara si o sa povesteasca despre membrele MISA. De exemplu despre o specimenă de funcționară, pe care o protejează directorul deși nu face nimic toată ziua, probabil face cursuri de Tantra in privat cu el. Așa că AJOFM cu asta se ocupă. Evident că în afară de maimuța cu pricina, care lucrează 14 zile pe lună și restul învoiri, și care se dă rotundă că are o soră la STS și îl șantajează pe bietul GM ca să o țină în funcție sunt și persoane serioase pe acolo, care își văd de treaba lor..
Cam așa ceva :
(9 August 2016, 15:54)
Vrem sa muncim , da doamne sa nu găsim .....
mircea:
(9 August 2016, 15:32)
@sulica(ajofm ialomita)...dupa felul in care te exprimi cred ca te duceai la scoala numai in vacanta :)))
@ajofm ialomita:
(9 August 2016, 14:07)
Cam greu cu exprimarea in limba romana prin institutia asta, devreme ce postarea seamana cu asistatii aia care nu se inghesuie la munca..
ajofm ialomita :
(9 August 2016, 12:10)
AJOFM IALOMITA a trimis la angajatori , persoane care se afla in somaj sau sunt in cautarea unui loc de munca ?
De angajat vrem sa angajam , dar daca nu sunt persoane care vor sa munceasca ( in momentul in care incepi sa le spui despre contract de munca sau regulament intern , fug mincind pamintul  ) !
Toata lumea ar vrea bani multi , munca deloc ( nu sunt obisnuiti cu program de lucru , 8 ore / zi este mult  )  !
Vin sa se angajeze si nu stiu nimic sa faca ( nu au lucrat niciodata cu contract individual de munca ) , se practica inca la greu munca la negru .
Sunt persoane cu foarte putine clase , care inca este invatata sa stea pe ajutoare de la stat ( alocatii , suplimente , bani de lemne , bani de rechizite , ) , sa lucreze cu ziua pe mosia primarului , de ce sa se trezeasca si sa vina la munca ?