Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Primarii PNL sunt vânați politic!»

Deputatul Tinel reclamă

«Primarii PNL sînt vînați politic!»

Deputatul Gheorghe Tinel reclamă faptul că primarii PNL sînt vînați de instituțiile descentralizate ale statului. Acuzația survine în contextul în care, la Vlădeni, un control al Direcției de Sănătate Publică a amendat autoritățile locale pentru că «apa nu e potabilă»...

A început «vînătoarea politică»
Deputatul PNL Gheorghe Tinel a reclamat public faptul că instituțiile descentralizate din Ialomița vînează politic primarii Opoziției. Printr-un comunicat de presă acesta a sancționat ceea ce el consideră a fi un abuz flagrant: «PNL Ialomița cere structurilor deconcentrate și în mod special celor care pînă acum doar s-au făcut că-și îndeplinesc atribuțiile de serviciu să nu-și politizeze acțiunile și să nu se amestece în bătălia politică, indiferent din partea cui vine presiunea. Ne referim aici, în mod deosebit, la DSP Ialomița care joi, 11 august 2016, a verificat Primăria Vlădeni, cea care are de nici două luni o administrație liberală și căreia i-a fost aplicată o sancțiune contravențională de 4000 lei pentru, vezi Doamne, apa devenită nepotabilă peste noapte!». O situație similară a fost semnalată de Gheorghe Tinel la Bordușani, acolo unde primarul PNL nou ales a fost somat să prezinte autorităților abilitate autorizațiile de mediu. «Și nu este singurul caz. Unul dintre primarii PNL este călcat săptămînal de controale instituționale, de cînd a cîștigat din nou alegerile... Nu e normal și este evident că e o vînătoare politică. Adică nu e de ajuns că Ialomița este un județ dominat de PSD, se încearcă și intimidarea primarilor din Opoziție înaintea alegerilor parlamentare de la sfîrșitul anului!» a mai precizat Gheorghe Tinel.

23 August 2016, 10:05 (7839 vizualizări - 18 comentarii)

Citiți și:
«Autoritățile știu ce au de făcut!»
«Aș fi onorată să mi se propună să candidez pentru președinția Consiliului Județean!»
«Vom avea candidați proprii pentru toate cele 66 de administrații locale. Și pentru Consiliul Județean!»

Comentariile cititorilor:


Mircea:
(30 August 2016, 17:45)
@Cristi, din câte ințeleg, ești purtatorul de vorbe al mai multor inși care, spui tu, s-au săturat... sunt convins că „gânfiți” foarte adânc și la obiect despre tot și despre toate(!!!), Jean și-a spus părerea, este a lui și și-o asumă, tu(voi, ca sunteți mai mulți după cum spui) nu ai facut alceva decât să te iei de el...parerea mea, dacă Jean este de 2 lei așa cum spui, voi, toți nemulțumiții la un loc nu faceți nici cât o ceapă degerată...pe bune!
Reabilitarea:
(30 August 2016, 17:10)
Domnule Cristi, in legatura cu Jean - primul semn al prostiei este lipsa rusinii, nimic nu ne costa mai scump in viata decat boala, prostia si ignorarea lor. In cazul de fata,  "Reabilitarea"  se simte depasita.

Cristi:
(30 August 2016, 13:45)
Jane, nu cumva esti agelasi mahalagiu incult ce umple non-stop tote paginile cu mizerii? Ne-am cam saturat de tine si cei ca tine!!! Suntem capabili sa ganfim si sa avem propriile pareri si singuri!!! Nu ca tine... Cu siguranta pari a fi un postac de 2 lei!!!
Te pupa jean:
(26 August 2016, 08:10)
TINEL GHE. IN CAMPANIA DE ALEGEREA PRIMARILOR IAI BAGAT DEGETUL IN DOS SI DRIDEANULUI TURIGA NUMA SA TREACA CU TRACTOR CU TOT LA PNL,DACA IMI ADUC AMINTE DRIDEANUL AMETIT DE ABURI PETRECERILOR NE SPUNEA CA AI OFERIT AJUTOR.TINEL IA SPUNE CE AJUTOR AI OFERIT SI CE AJUTOARE AI PROMIS?AI AJUTAT PE CINEVA DIN DRIDU ORI AI FACUT CEVA JOCURI MURDARE PE CARE INVATATORUL IL NUMESTE AJUTOR PENTRU CA ALTFEL NU VADEM DE CE AR FII SARIT DRIDEANUL IN BRATELE TALE,CU APUCATURI DE MAMA VITREGA.AJUTORUL SE NUMESTE SANTAJ SAU TRAFIC DE INFLUENTA IA ZII MA DOMN DEPUTAT.DOMN BASIST O VENII VREMEA AIA CAND O SA TE VEDEM LA TV.CU BRATARI PE MANA IESIND DIN SEDIUL DNA...AI CA AI PROMIS AJUTOR FA SI TU CEVA IAL PE DRIDEAN SI PE TRACTOR MONTATI CORTUL LA SLOBOZIA INTRATI IN GREVA FOAMEI PENTRU O CAUZA NOBILA,PODUL DE LA DRIDU.VA PRINE BINE TINELE, MAI DATI JOS DIN MAGAZIILE PLINE DE C....T SI IEI SI VOTURI.BRATARILE LE OBTII MAI TARZIU, LULUTA LUCREAZA LA ELE SPECIAL PT.MANUTELE TALE UNICAT. TE PUPA JEAN!
DORU:
(25 August 2016, 21:20)
VASILE AI DREPTATE LA COSERENI AU PUSO DIRECTOR PE AIA DE ENGLEZA (NICI NU VREAU S-AI SPUN NUMELE) CARE NE-A PREDAT CEVA ENGLEZA AMESTECATA CU DRACU STIE CE  CA NUMAI ENGLEZA NU ESTE. A FOST INVATATOARE SI A FACUT FACULTATE LA X SI ZERO (SPIRU) SI A AJUNS DIRECT PROFESOR CU TOATE GRADELE FARA SA DEA TITULARIZARE PE ENGLEZA
vasile:
(25 August 2016, 14:57)
tinele  la cosereni sa schimbat directorul scolii de tine impreuna cu primarul pnl
Mircea:
(25 August 2016, 14:22)
@simbol, ai ignor baiete...
gogu:
(25 August 2016, 09:50)
cretinel , ai luat-o rau pe aratura, ai inceput sa contesti masurile institutiilor libere ale statului de drept? pierderea umilitoare a localelor ti-a intunecat mintea aia si asa creata, neagra si incetosata. astept cu nerabdare ziua cand vei fi luat la intrebari pentru nelegiuriile si ticalosiile pe care le faci de ani de zile.
Simbol:
(25 August 2016, 09:39)
Mirciulică,înghite încet până o să înțelegi că o tot dai de colț de fiecare dată, chiar nu înțelegi că deranjezi pe mulți cu ideile tale constant preconcepute.Ce ar trebui să fac ca să înțelegi că locul comentariilor tale nu ar trebui să fie aici?
Mircea:
(24 August 2016, 19:13)
@alegator, ai dreptate, dar sa stii ca si afara se fura zdravan, numai ca de la ai lor fura mai putin, grosul il iau din colonii (Romania, Bulgaria...)...
alegator:
(24 August 2016, 14:22)
vrem o tara ca afara, sa nu ne traga nimeni pe sfoara!!!!!!!!!! Cu acest tinel ghe. compromis NU SE POATE!!!!
cretinel:
(24 August 2016, 09:08)
Cuculet ce ai cu vocea poporului?Esti ceva securist ca vad ca simpatizezi cu politrucii care ne-au adus nenorocirea de comunism de care nu mai scapam.Analizeaza articolul lasa oamenii sa exprime fiecare cum poate ca asa e in democratie tovarase!
@cucu:
(24 August 2016, 08:39)
cu apucaturi sovietice sadea dom.le de vreme ce a fost utecist si apoi comunist de frunte al organizatiei de baza .fostii colegi ar fi zis ca turna inca din liceu ...acuma cica e liberal :)))) sila maxima 
cucu: