Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Vivani impune tarife majorate la depozitarea gunoiului menajer

Consiliul Județean Ialomița se spală pe mîini

Vivani impune tarife majorate la depozitarea gunoiului menajer

Vivani Salubritate a notificat toate unitățile administrative din județ cu privire la majorarea tarifului de depozitare a deșeurilor menajere la 72,4 lei per tonă. Consiliul Județean Ialomița declină orice implicare în gestionarea acestei solicitări, autoritățile locale din județ susținînd că decizia ar putea duce la dublarea costurilor pentru populație.

Istoria unui asediu
La începutul lunii august 2016, Vivani Salubritate SA a transmis o adresă autorităților locale și operatorilor de salubritate de pe raza județului prin care a anunțat majorarea tarifului de depozitare a deșeurilor menajere la 72,4 lei per tonă. Decizia nu reprezintă o noutate, fiind anunțată încă din luna aprilie. Inițial, decizia a afectat doar municipiul Slobozia, direct vizat de interesele economice ale firmei. Vivani a fost sprijinită în demersurile sale de către consilierii locali slobozeni aleși în mandatul 2012-2016, care au aprobat această majorare de tarif, în pofida opoziției deschise a operatorului de salubritate local, respectiv Polaris M Holding. Prețul stabilit la Slobozia a creat un precedent care afectează la acest moment întreg județul Ialomița. Adrian Mocioniu, noul primar al orașului Slobozia, a cerut la sfîrșitul lunii iulie sprijinul Consiliului Județean Ialomița în medierea acestui litigiu care afectează, implicit, toate administrațiile locale din județ.

Consiliul Județean se spală pe mîini
Consiliul Județean Ialomița, chemat să medieze conflictul economic apărut ca urmare a deciziei de majorare a tarifelor de depozitare, a răspuns abia în luna august 2016. Printr-o adresă emisă pe 11 august către firma Vivani Salubritate, dar și către Consiliul Local Slobozia și Polaris M Holding, instituția își declină orice responsabilitate directă. Adresa precizează oficial faptul că instituția nu are atribuții legale de gestionare a conflictului și că între Primăria Slobozia și Consiliul Județean nu există «raporturi de subordonare» care să permită medierea litigiului. Singura referire la tarif conținută de adresă este următoarea: «luînd în considerare faptul că tariful practicat în acest moment de SC Polaris M Holding SRL Constanța și aprobat prin hotărîrea CL Slobozia nr. 64 din 20.05.2016 cuprinde, în mod obligatoriu, și tariful perceput de dumneavoastră pentru serviciul de depozitare, orice modificare a acestuia trebuie să o fundamentați și să o aduceți la cunoștința operatorului Polaris M Holding, cu care aveți încheiat contract în acest sens». Precizăm faptul că lipsa unei fundamentări a tarifului a fost una dintre principalele cauze care au determinat apariția acestui litigiu generalizat acum la nivelul județului.

Cîte bordeie, atîtea obiceiuri
Deși notificate cu privire la majorarea tarifului la 72,4 lei per tonă, administrațiile locale nu sînt, deocamdată, conștiente de implicațiile acestei decizii. Astfel, autoritățile din localitatea Perieți, aflată la o aruncătură de băț de depozitul zonal Vivani, estimează că situația este sub control. «Noi nu avem un serviciu de salubritate. Plătim la Polaris ceea ce se ridică săptămînal de la Primărie. Iar taxa pentru populație e mică, de 1 leu de om... Acum, ce să spunem noi?! Cred că în loc de 1 leu, vom ajunge să plătim 2... Dar tot nu e mult și ar fi bine să rămînă așa...» opinează primarul Adrian Merlea. La Manasia, primarul Gelal Oprea afirmă că se află în plin proces de constituire a unui serviciu de salubritate local, după ce pînă anul acesta a lucrat cu firma Rosal, din București. «Știm că majorarea de tarif ne afectează, dar vom încerca să păstrăm un preț cît mai scăzut pentru populație...» afirmă acesta. O situație particulară se întîlnește dincolo de Țăndărei, unde 11 localități limitrofe orașului sînt asociate în cadrul ADI ECOO 2009 Țăndărei, o firmă de salubritate înființată printr-un proiect european. «Noi avem o taxă specială de 4,5 lei pe lună de fiecare locuitor, iar ADI ECOO transportă deșeurile în județele Brăila și Constanța. Dar situația financiară a societății este catastrofală și ne este teamă de ce e mai rău... La acest moment ne aflăm în proces de reorganizare a activității și sperăm să identificăm soluții care să nu majoreze contractele încheiate cu populația!» ne-a declarat Mirela Drăgoi, primarul comunei Săveni, una dintre administrațiile asociate în cadrul ADI ECOO 2009 Țăndărei.

Munți de deșeuri în fiecare localitate Ceea ce nu recunosc (și ignoră cu bună știință) autoritățile județene și locale e faptul că în fiecare localitate din județ, inclusiv în orașe, se depozitează în gropi ilegale sau pe platforme neconforme munți de deșeuri menajere. Situația este tolerată și de Garda de Mediu Ialomița, și de Agenția pentru Protecția Mediului, și de către Consiliul Județean. Ba mai mult, acesta din urmă susține că nu poate interveni în niciun fel, în condițiile în care autoritățile locale nu au «raporturi de subordonare» față de autoritățile județene. Iar cea mai bună dovadă că aceste afirmații sînt reale și întemeiate o reprezintă un raport oficial al Instituției Prefectului Ialomița care preciza, în luna iunie 2016, că din cei 10 operatori de salubritate din județ, doar 2 sînt autorizați în vederea colectării deșeurilor menajere de la populație. Cît despre gradul de colectare a acestor deșeuri, același raport preciza că el nu depășește, procentual, un sfert din cantitatea produsă anual de populație la nivelul județului Ialomița. În aceste condiții, despre colectare selectivă și respectarea normelor europene în domeniu nici nu mai poate fi vorba...

30 August 2016, 17:20 (4482 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Vivani are autorizație de construire pentru extinderea gropii de deșeuri periculoase
Bomba cu ceas de la Vivani ticăie: Groapa de gunoi a Sloboziei a luat foc!
Vivani, acuzată public de încălcarea legislației privind mediul
Vivani Salubritate piratează piața deșeurilor menajere din Ialomița
VIVANI amînă majorarea tarifelor pentru deșeuri

Comentariile cititorilor:


mar:
(2 Septembrie 2016, 21:03)
pentru cetatean si altii-
Nu ma intereseaza cine a condus judetul, și nu despre asta este discutia. Cred ca o gloata, precum spuneti.
Nu se rezolva nimic in doua luni, dar nu vedeti reactia lui - va citez- Moraru, la problema deseurilor. Cred ca trebuie sa existe rabdare pentru redresarea judetului, insa , daca se  poate, sa nu mai fim mintiti, sa ne spuna- bă, plecați, așa va fi și peste 4 ani. 
E necesar sa aflam planurile dlui Moraru cu privire la chestiuni arzatoare ale județului (problema- plan- termene de rezolvare, realizari s.a.m.d). E nevoie de efort sustinut, si nu doar din partea consiliului judetean si al presedintelui acestuia. 

Cetatean:
(2 Septembrie 2016, 18:27)
Dacă tot cunoașteți cine trebuie sa se ocupe de gestionarea deseurilor poate stiti si cine a condus acest judet !Dacă spuneți PSD înseamnă că faceți pe nativul!Acest județ a fost condus de o gașca transpartinica ( Savu, Maria Petre, Ciuperca, Marinică Cazacu, etc ! Uitasem sa includ aici și cea mai mare parte a presei care de o parte sau alta a avut în egala măsură contribuție la antiperformanta din acest județ! Acum a venit Moraru si vreți sa rezolve în doua luni totul !
mar:
(2 Septembrie 2016, 10:24)
Eu nu cred că noul domn Presedinte ne persifleaza în halul asta- problema este judeteana si tine fix, potrivit legislatiei, de competenta consiliului judetean, Daca asa doreste sa ne arate cat de bun gospodar este,  greseste. Na texte de lege
legea 215/2001  -  
 art 91 alin 3 -d) adoptă strategii, prognoze și programe de dezvoltare economico-socială și de mediu a județului, pe baza propunerilor primite de la consiliile locale; dispune, aprobă și urmărește, în cooperare cu autoritățile administrației publice locale comunale și orășenești interesate, măsurile necesare, inclusiv cele de ordin financiar, pentru realizarea acestora
alin 5- În exercitarea atribuțiilor prevăzute la alin. (1) lit. d), consiliul județean:
a) asigură, potrivit competențelor sale și în condițiile legii, cadrul necesar pentru furnizarea serviciilor publice de interes județean privind: .... pct 9) protectia si refacerea mediului
legea 211/2011 Planurile de gestionare a deșeurilor
Articolul 37
(1) Pentru îndeplinirea obiectivelor prezentei legi se elaborează planuri de gestionare a deșeurilor la nivel național, regional, județean, inclusiv al municipiului București. și mai "este"

mar:
(2 Septembrie 2016, 09:51)
Este incredibil ce se intampla si din ce in ce mai multa lehamite sa stai intr-o asenenea tara
1. Cum se explica ca adi eco are probleme financiare, daca a beneficiat de fonduri europene
2. De ce este situatie dezastruoasa?, in state din vestul uniunii,  primesti banii pentru returnarea unor deseuri, aici, adi eco le primeste gratis
3.  Care sunt cheltuielile care au generat situatia, dar care stabilesc si pretul final- cele cu personalul, cele cu selectarea, cu societatea de preluarea a deseurilor, 
4. De ce plateste Buzaului, ducand un cost de selectare de 4.5, in comparatie cu Perieti, care plateste 1 leu?
5. De ce nu selecteaza in baza de depozitare Tandarei, creandu-se locuri de munca, dar si valorificarea deseurilor?
6 cine isi asuma situatia de la adi eco? Se va face audit vreodata?