Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia își caută manager

Medicul Violeta Șapira, în preaviz

Spitalul Județean de Urgență Slobozia își caută manager

La 1 an și jumătate de la preluarea funcției, medicul Violeta Șapira și-a anunțat public demisia din fruntea Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Decizia a fost adoptată după ce un post central de televiziune a difuzat o știre despre cea mai mare unitate medicală din Ialomița. Oficialii Consiliului Județean Ialomița, instituția care administrează Spitalul Slobozia, nu au făcut public numele viitorului manager al unității sanitare.

Scandal public la Spitalul Slobozia
În urmă cu o săptămînă, o știre difuzată pe un post central de televiziune aducea în atenția opiniei publice Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Reporterii au surprins în cîteva cadre, plecînd de la una dintre toaletele insalubre ale spitalului, haosul din întreg spitalul. Imaginile au generat un adevărat val de reacții, Spitalul Județean de Urgență Slobozia fiind asaltat de controale. În timp ce organele de control încearcă să verifice veridicitatea informațiilor prezentate, medicul Violeta Șapira, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, și-a anunțat public demisia din funcție. «Mi-am dat demisia din funcție. Așa am considerat eu că este mai bine!» a declarat medicul Violeta Șapira.

O funcție dificilă
Demisia medicului Violeta Șapira nu mai reprezintă o noutate, cel puțin pentru oficialii Consiliului Județean Ialomița. Pe parcursul perioadei de 1 an și jumătate în care s-a aflat în funcție, Violeta Șapira a notificat de nenumărate ori conducerea instituției cu privire la decizia acesteia de a demisiona. Fără să comenteze public, de această dată, oficialii Consiliului Județean Ialomița au acceptat documentul prin care Violeta Șapira a decis să renunțe la funcția pe care a obținut-o prin concurs. Potrivit înțelegerii cu administrația județeană, ea va asigura manageriatul Spitalului Județean de Urgență Slobozia pînă pe data 10 septembrie 2016, după care oficialii județeni vor fi nevoiți să caute un alt șef. Pînă la închiderea ediției, reprezentanții Consiliului Județean Ialomița nu au oferit declarații cu privire la numele unui viitor posibil manager la Spitalul Slobozia.

Haos la Spitalul Slobozia
O scurtă analiză a perioadei în care medicul Violeta Șapira s-a aflat la conducerea Spitalului Județean de Urgență Slobozia arată faptul că problemele celei mai mari unități sanitare din Ialomița s-au cronicizat. Spitalul Slobozia are în continuare nevoie de medici, după ce puținii specialiști care au venit să lucreze în Slobozia, înainte ca Violeta Șapira să devină manager, au demisionat din funcții, fiind dați în judecată. La fel de evidente sînt și deficiențele financiare ale aceluiași spital. Deși a precizat public în repetate rînduri faptul că poate asigura servicii medicale pe bani puțini, Violeta Șapira a adîncit impasul financiar al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Ultima raportare oficială arată faptul că unitatea medicală înregistra debite de 1,2 milioane de lei. De notorietate sînt și întîrzierile la plata furnizorilor de medicamente sau a utilităților. Toate acestea în contextul în care Consiliul Județean Ialomița a alocat fonduri consistente pentru susținerea activității medicale desfășurată la Spitalul Slobozia. La toate acestea se adaugă și scandalurile cu iz penal pe care Violeta Șapira le-a provocat, făcînd denunțuri la Parchetele din Slobozia și București, prin care i-a acuzat pe foștii directori ai instituției de numeroase abuzuri.

8 Septembrie 2016, 15:50 (6121 vizualizări - 20 comentarii)

Citiți și:
Suspiciuni de fraudă generalizată la Spitalul Județean Slobozia
Spitalul Județean Slobozia are nevoie de «management performant»
Sindicatul SANITAS acționează în judecată Spitalul Județean de Urgență Slobozia
Medicul Violeta Șapira a renunțat la șefia Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Comentariile cititorilor:


Galați:
(16 Mai 2018, 12:00)
@anisoara Galați. La Slobozia era ca majoritatea...Poate măritată salariului, dar nu prea cred...poate e urmărită și știe, oricum, n-o ține mult...atitudinea.
ANISOARA GALATI:
(16 Mai 2018, 08:00)
Postez acest comentariu, acum ,cand doamna Dr Sapira este medic neurolog la Spitalul de Urgenta SF. ANDREI GALATI. Poate cineva cauta referinte, la fel cum am cautat si eu, cand mama mea a fost (inca este)internata la acest spital si la acest medic. E prima oara cand ajungem la o unitate medicala de stat (si nu au fost putine cazurile), perfect constienti ca "trebuie" sa dam ceva, pentru a fi bine, astfel incat pacientul sa fie tratat cum se cuvine si soc...respingere totala si foarte categorica. Am citit ceea ce a declarat fostul  colectiv al spitalului unde a profesat. Un mare adevar. Normal ca vor sari carcotsii , dar chiar nu conteaza, vreau doar sa spun ca am discutat personal cu aceasta DOAMNA, un medic care se comporta cu pacientii de parca fiecare  ar face parte din famila d-ei, zambeste la fiecare, vorbeste cu fiecare ,incurajeaza pe fiecare.Vreau sa-i aduc multumiri pentru ca exista, pentru ca a aparut la acest spital ca o gura de aer proaspat si poate si alti medici ii vor urma exemplul. Pentru ca da, este un exemplu pozitiv si un mare OM. Ne dorim ca toti medicii sa fie asa.Multumesc inca odata D.na Doctor SAPIRA
maria:
(6 Octombrie 2016, 21:29)
referitor la mizeria din spital cred ca ar trebui sa va ginditi ca exista director de ingrijiri asistenti sefi in fiecare sectie care ar trebui sa tina in friu personalul de ingrijire
Farmacstă:
(22 Septembrie 2016, 15:55)
@grupul de angajați..., sunteți penibili! Găsiți o cale demnă de mulțumire, apărați un om nevinovat, dacă este, printr-un mod civilizat, serios de luat in seamă! Ce scrieți voi aici este un "necrolog" de plângăcioși care nu contează! Sau o faceți la mișto și atunci ați reușit...
acelasi grup de angajati:
(22 Septembrie 2016, 15:03)
In primul rand tinem sa multumim pe acesta cale ,redactie acestui ziar ,deoarece a permis difuzarea acestei scrisori (desi ne-am fi dorit sa fie publica in ziarul dvs.) si observand ca nu s-a publicat si finalul ,permiteti-ne sa-l adaugam , ca sa inteleaga si unii ,,carcotasi,, ca a multumi unui OM ptr ceea ce face ,(nu inseamna  ca  suntem citez  : ,,pupincuristi sau ,,lingai,,..poate ca    s-au uitat din bunele maniere)  de aceea am recurs la aceasta modalitate de transmitere...

,, Inca o data subliniem faptul ,ca aceste ,,multumiri,, sunt sincere nedorind sa crestem in ochii cuiva, dar pur si simplu ne-am saturat sa tot vedem  ,,terfelita,, si ,,injosita ,, activitatea si profesionalismul unui OM care si -a dorit din tot sufletul sa lase CEVA in urma dumneai ,pentru noi toti.  Va multumim! ,,

chuck noris:
(16 Septembrie 2016, 13:49)
mai popor slobozean si ialomitean, voi credeti ca mult iubita si mult stimata conducere a sloboziei si ialomitiei, calca prin acest '' spital''? ha,ha.ha...
imaginativa un ales al poporului slobozean si ialomitean facandu-si nevoile in aceste toalete...
v-ati prins? binenteles ca da , bravo, incepeti sa ganditi bine, nu de alta, dar stiu ca nu traiti bine...
ne mai miram de virusi, bacterii si alte alea,una peste alta s-o felicitam pe managera ca a avut curajul  sa plece......
mihai:
(16 Septembrie 2016, 08:43)
frumoasa scrisoarea deschisa a grupului de angajati. atata doar ca as dori ca acest grup sa nu fie compus din aceiasi oameni care apar in filmuletul difuzat pe un alt site si care sunt cu totii niste pupincuristi si lingai de cea mai joasa speta.
firmele de pompe funebre:
(15 Septembrie 2016, 16:06)
Multumim spitalului judetean pt ca ne aprovizioneaza cu "materie prima" prin morga unitatii,astfel incat am ajuns sa prosperam in aceste vremuri grele. Asta spune totul despre calitatea actului medical si managerial desfasurat in cel mai mare spital ialomitean.
Eu:
(15 Septembrie 2016, 12:25)
Ce bine....nu e mare pierdere, va spun Eu....Am avut contact personal cu dansa ,in calitate de manager nu ca si doctor....varza...Nu contest calitatile de medic,dar nici nu stiu cat este de priceputa!
grup de angajati:
(15 Septembrie 2016, 09:58)
Scrisoare deschisa, Suntem un grup de angajati ai Spitalui Jud. de Urgenta, care dorim prin intermediul acestei scrisori deschise, sa ne dati voi sa ne exprimam prin intermediul dvs., multumirile fata de OMUL,COLEGUL,MEDICUL,MANAGERUL si nu in ultimul rand DOAMNA VIOLETA SAPIRA. Am recurs la aceasta forma de exprimare( ptr, a nu fi acuzati de partinire sau de sustinere a dnei dr., cum ar spune unii )sa ne auziti si sa stiti ca in cadrul acestui Spital sunt oameni care stiu sa recunoasca VALOAREA, PROFESIONALISMUL s iCALITATILE acestei doamne. Am sperat ca,  odata  cu numirea dumneaei in functia de manager al unitatii, sa fie sustinuta si promovata cu mult aplomb de catre angajatii acestei unitati, care deja isi formasera o imagine pozitiva fata de medicul Violeta Sapira, dar si de toate institutiile acestui judet, avand in vedere ca spitalul este al cetatenilor acestui oras si nu in ultimul rand al intregului judet.. Din pacate unui om cu un deosebit devotament,sensibilitate si integru fata de semenii , colegii si angajatii sai ( se pare ca NU se doreste), incercam sa-i denigram imaginea cum stim noi cel mai bine,,improscand cu noroi,,.Se pare ca nu se doreste sa vedem realitatea, cu toate ca ne dorim sa ne desfasuram activitatea in cele mai bune conditii si ca, in prezent exista cineva caruia ii pasa de angajati si mai ales de pacienti, care au fost pusi intotdeauna pe primul loc( chiar si la ore tarzii din noapte). NU putem sta nepasatori si sa vedem cum zi de zi, de cand a fost numita in functie doamna doctor -manager a fost ,,incorsetata,, de tot felul de informatii false sau fabricate privind activitatea manageriala. Nu prin lucruri marunte se vede activitatea unui om, ci prin ceea ce lasa in urma sa ( si aici ma refer la  aparatul de inalta performanta si altele, ceea ce este o premiera ptr, judetul nostru) achizitionate de dumneaei in acest putin timp de cand afost numita in functie. inca odata subliniem faptul ca aceste ,,multumiri,, sunt sincere
Ioana:
(13 Septembrie 2016, 10:52)
 Pe Morau, il doare-n pix. Ca orice poli-truc isi pune oamenii care-i sufla mai tare-n c.r. COMPETENTA, nu gluma.
Marian:
(9 Septembrie 2016, 13:43)
Interesant ,d-nu-l președinte CJ Moraru anunță pe pagina de Fb cu trei zile înainte de filmările KanalD ca s-a întâlnit la Slobozia cu reprezentanții unei societăți care asigura managementul mai multor spitale în tara ! Ce coincidenta , sau Nu ! Apoi își arata compasiunea fata de d-na dr.Samira!
T.B:
(9 Septembrie 2016, 09:11)
Din pacate managerii s-au straduit doar sa-si incaseze indemnizatia de manager, in rest s-au marginit sa constate dezastrul din spital pe care, oricum, il stiau(deh, "greaua mostenire") apoi si-au pregatit  lista cu scuzele si justificarile pt lipsa de actiune in remedierea problemelor. .
A. B.:
(9 Septembrie 2016, 08:44)
Ceea ce s-a distrus in ani de zile, nu putea d-na Sapira sa repare in aproape 2 ani. Se stie ca d-na Sapira este un medic foarte bun, dedicat si care a incercat sa faca multe. Dar, cand trebuie sa te lupti cu sistemul, cu autoritatile, cu sindicatul, cu unii dintre colegi si nu in ultimul rand cu politica, lupta este inegala. Suntem oameni, avem si slabiciuni, imposibil sa fim perfecti, multi dintre noi ne-am pierdut umanitatea. Doamna Sapira isi va gasi cu siguranta locul sub soare, in alta parte, dar ce se va  intampla cu noi, cu parintii nostri, cu copiii nostri? Femeile de serviciu reprezinta o problema aproape peste tot, dar asta tine de educatie, de responsabilitate, poate salariul e de vina?!!
ana:
(9 Septembrie 2016, 08:39)
O stai ca vine domn Presedinte si face ordine,,,,,, poate o aduce pe Larisa de la Amara care este inteligenta si rezolva problema. E ce ziceti , domn Presedinte cred ca o pastreaza pentru sufletul lui la Amara, ca de cum sa nu comande el la Amara si sa isi continuie razbunarile....