Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Dosar penal pentru viol, înregistrat la Poliție

Romii din Țăndărei se dezlănțuie

Dosar penal pentru viol, înregistrat la Poliție

Scandal în țigănie, la Țăndărei. Două familii de romi din oraș au intrat în atenția polițiștilor după ce au fost la un pas de a se linșa în mijlocul străzii. Clanurile disputau o fată propusă pentru căsătorie, aceasta refuzîndu-și mirele în noaptea nunții. La mijloc s-ar afla și o datorie de 23 mii de euro pe care familia tînărului rămas fără mireasă a încercat să o recupereze de la apropiații fetei. Autoritățile au deschis o anchetă penală pentru viol și lipsire de libertate...

Pericol pe străzile din Țăndărei Tot week-endul trecut polițiștii au fost în alertă pentru că romii din Țăndărei au fost la un pas de un nou scandal de proporții. Împreună cu liderii lor, membrii a două familii din oraș au încercat să-și facă propria dreptate în mijlocul străzii. Păziți de mascați, jandarmi și agenți de Ordine Publică, țiganii s-au luat la ceartă, motivul fiind o fată propusă pentru măritiș, dar care și-ar fi refuzat mirele impus în noaptea nunții. După ce au plătit familiei fetei peste 23 mii de euro în vederea căsătoriei, iar aceasta și-a refuzat soțul, rudele băiatului le-au cerut apropiaților miresei banii înapoi. Oamenii au refuzat categoric să returneze banii, aducînd injurii și acuzații referitoare la faptul că fata ar fi fost batjocorită. Oficialii din cadrul Poliției Orașului Țăndărei susțin că în cauză a fost întocmit un dosar penal care vizează fapte grave. «Se fac cercetări într-un dosar penal privind faptele de viol și lipsire de libertate. Cercetările sînt deocamdată în curs!» ne-a declarat Georgiana Deatcu, purtătorul de cuvînt al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița.

12 Septembrie 2016, 12:40 (3743 vizualizări - 28 comentarii)

Citiți și:
ADI ECOO Țăndărei cere majorarea tarifului!
Exclusiv: Un bărbat urmărit internațional și-a împușcat prietenul de pahar
EXCLUSIV: Polițist din Țăndărei, bătut de un țigan
Fetești: 8 persoane, reținute în urma conflictului din cartierul Vlașca
Fetești: Două familii de țigani s-au luat la bătaie pentru fier vechi! 35 de persoane, audiate de polițiști!

Comentariile cititorilor:


Iancu Jianu :
(14 Octombrie 2016, 06:03)
Problema nu sunt țiganii ci banii lor că sunt prea mulți și bine ascunși,bani la care se adapă oameni din instituții și nu numai. Banii vorbesc în locul analfabeților iar vorbele ajung să facă alți bani. Cum de au prosperat maimuțele?! Prin lipsa de reacție a instituțiilor și prin trădarea unora din interior când s-a încercat ceva împotriva căpeteniilor clanurilor din Tandarei....dar n-o să rămână așa...cu ajutorul lui Dumnezeu...
ionel:
(20 Septembrie 2016, 10:18)
Autorități din România cate tragedii trebuie sa se mai întâmple în Tandarei ca sa luați atitudine? Pt ca acest smenar cu telefoane și casetofoane a dat frâu liber romilor în ultimele zile au fost copii injunghiati,batuti și un baiat spulberat de raliurile romilor. Că-ți trebuie sa mai Murim ca sa fie ăștia arestati.redactie va rugam sa faceți ceva.
Cetățean!?:
(19 Septembrie 2016, 19:47)
Mai nou din borduri cresc BMW-uri! Cam unul la câteva luni. Așa îi cumpără "mămica" lui.
Pt cetatean:
(19 Septembrie 2016, 14:23)
Mai cetățean / cristian roman daca esti plecat din Tandarei de unde stii tu câți cetățeni au votat ,ce treaba se face , cine se oftica si cine ,nu ,ce reactii au contracandidații, romane ne crezi fraieri din partidul tau pe care i minti tu cum vrei.
suditeanu:
(19 Septembrie 2016, 12:03)
Am fost si eu pe strada Pescarus si am vazut ca masina de pompieri nu poate intra si m-am intrebat si eu de ce au pus bordurile alea? chiar nu se poate fara borduri? am fost in alte orase dar ca la noi nu am intalnit.
Adi:
(18 Septembrie 2016, 17:13)
oricum , s-au afaltat strazile in care stau cei mai multi tigani, dar si strazile cu tigani influenti (interlopi), sunt foarte multe strazi neasfaltate ( din banii disparuti datorita primarului penal se asfaltau alte 10 strazi- stiti povestea cu cei 100 000 Roni dati pt un proiect ce viza constructia unei parcari , dati unui tigan???  + alte miliarde dati pt tot felul de proicete??? proiecte care nu s-au realizat). dl Pescarus, stiti ce a spus primarul despre Tandarei?  a zis ma doare in p...a de Tandarei , oricum ajung la "brutarie", macar sa mai fac bani . voi il aparati fara sa-i cunoasteti latura perversa, latura pe care o are din copilarie - de atunci il stiu. iar strazile care ziceti ca le-a asfaltat cat credeti ca i-a ramas comision???? ghiciti !
Any:
(18 Septembrie 2016, 07:06)
Noi astia care avem strazile neasfaltate ne rugam sa nu ne asfalteze la ce am vazut cum s-a asfaltat pe Pescarus , Avalansei, etc.Da Doamne sa nu asfalteze ca nu mai putem circula cu masina ca nu putem intra in curti ca nu mai intri cu un camion ca nu poti sa intorci masina ca pe trotuar iti rupi gatu CA NE COSTA DIN BUZUNARU NOSTRU PROSTIA SI HOTIA ALTORA. Cinevazicea ca nu e treaba lu ala de latimea strazii si ma intreb : care e rolul lui ? De ce ia salariu? N.a invatat nimic.
Any:
(18 Septembrie 2016, 06:53)
Eu astept DNA.ul si o sa vedeti ca o sa vina . Si.o merita .
Pescarus:
(17 Septembrie 2016, 19:13)
Frustrări,frustrări si multe tâmpenii.Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni dar ma simt jignit,deoarece locuiesc pe o strada asfaltata (Pescăruș)si nu ma simt a fii colorat.Lucrez in Fetesti si sincer acolo se spun aceleași tâmpenii despre fostul primar ,care are tot respectul meu PTR ce a făcut in Fetesti.Numai tâmpenii: cum sa răspundă primaru de latimea străzii sau de grosimea asfaltului.Fratilor nici un constructor in zilele astea nu își permite sa facă greșeli.Acum o săptămâna pe strada mea era o comisie formată din mai multe persoane printre care si primaru.O doamna spunea clar,aveți grija la grosime ca asta se verifica si peste 5 ani.Dupa ce au plecat muncitorii vorbeau ca erau de la inspectoratul in construcții,si ca au găsit grosime in plus.La Fetesti urlau toți ca străzile sunt înguste,pai fraților daca astea sunt,după ce am citit comentariile am mers si eu pe străzile din cartierul nostru.Era o problema pe strada Baltii ,dar oamenii spuneau ca au fost la primărie si se rezolva.Ca sunt asfaltate străzile coloranților,cartierul nostru ,,Sinistrați,,este cel mai vechi si întodeauna a votat PSD si nu suntem colorați deloc.Pe de alta parte mai exista vreo strada in Tandarei unde sa nu fie 1,2 colorați.Mai lăsați tâmpeniile si mai acceptați realitatea ca pentru prima data cel puțin pentru ,,sinistrați,, se face ceva.Altii puneau piatra o data la patru ani si la revedere.Daca primarul a greșit sa plătească,dar pentru noi este primul care a făcut ceva.
Adi:
(17 Septembrie 2016, 18:12)
redactia independent, pe  20 septembrie 2016 , am vrea sa stim verdictul la apel referitor la primarul din Tandarei ( el cu gura lui a spus ca va fi condamnat cu executare....... sursa sigura). nenorocitul , prin deciziile lui a facut paguba in bugetul de stat ( alegeri anticipate + faptele de coruptie ) . ar trebui sa i se confiste intreaga avere , nu sa stea la brutarie pe banii nostri.
Adi:
(17 Septembrie 2016, 17:04)
redactia independent mi-a refuzat multe comentarii de-ale mele, cu toate ca-s decente. revin, @ cetatean, vorbesti prostii, suferi de ignoranta ,  ce naiba  a facut penalul de primar pt oras???? a asfaltat doar strazile coloratilor, grosimea unui asfalt de maxim 3-4 cm , iar acte figura o grosime mai mare( te-ai prins ignorantule???? ). esti jale .preferi un hot in defavoarea unui cinstit??? atunci e grav . care crezi ca va fi verdictul la apel? primarul stie care va fi : "LA BRUTARIE" pt ceva timp. poti sa te duci sa-l vizitezi, sa vezi cum face painea
Any:
(17 Septembrie 2016, 07:10)
Ce strazi asfaltate mai cetatene? Alea inguste de nu poate intra masina de pompieri daca ia foc o casa ? Cele cu borduri inalte si scumpe ? Doamne fereste sa vedem cum intra masina de pompieri pe o strada asfaltata de primarie ..... Atunci se trezeste DNA-ul.
Cetatean:
(16 Septembrie 2016, 17:09)
Se pare ca redacția Independent,a stricat ,,prietenia,,cu primarul.De ce nu postați si comentariile favorabile lui Roman?Malefic,retard cum spun unii a făcut in panarama asta de oras,ce nu au făcut Ciuperca si bețivul de Sava in mandatele.Nu locuiesc in Tandarei,am plecat de mult însă am mulți prieteni ,,albi,,din Tandarei care vorbesc pozitiv la adresa lui Roman.Sau asfaltat străzi cât in toate mandatele lui Ciuperca si Sava la un loc,si multe altele.Mor contacandidatii de ciuda ca merge treaba in continuare,ala de la Renel care se vedea primar dar nu leagă doua cuvinte împreuna cu doamna Sue Ellen se dau de ceasu morții si postează peste tot.Celebrul lider de sindicat nu se mai trezește din băutura si vărsa venin peste tot.Ar trebui sa accepte votul din Iunie si sa își vadă de ale lor.Spun toți aici ca l au votat țiganii ,fraților a avut peste 1500 de voturi,dacă aduni toți țiganii cu puradei cu tot in luna Iunie nu erau 1000.Cunosc foarte mulți romani care l au votat,asa ca Terminați cu minciunile si vedeți va de treaba voastră!!!!!!
Rromica din Tandarei:
(16 Septembrie 2016, 09:51)
Dragilor ce va tot plangeti de tigani daca nu va implicati in viata sociala a orasului, daca sunteti solicitati de autoritati va ascundeti dupa cires, la vot nu v ati prezentat cât despre Puscariabilul de la Primarie îi admirați masinile primite de la "colaboratori" si bateti din palme la discursurile mincinoase ale acestui individ malefic si cu retard.
talian:
(15 Septembrie 2016, 10:20)
Daca a ajuns ca Bratian sa aiba carte de munca la Primaria Tandarei, no com.