Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

În Ialomița, agricultura ecologică se practică pe hârtie

Ministerul Agriculturii confirmă

În Ialomița, agricultura ecologică se practică pe hîrtie

firma consilierului județean PSD Viorel Nica, obligată să ramburseze peste 1 milion de euro subvenții încasate necuvenit

Ministerul Agriculturii îi acuză pe unii dintre fermierii ialomițeni de practici ilegale în ceea ce privește înființarea de culturi agricole ecologice. Este un subiect pe care ziarul nostru l-a mai dezbătut, atrăgînd atenția asupra neregulilor înregistrate. Revenind, în urma unui control demarat în luna mai 2016 pe raza județului de către firme specializate, specialiștii Ministerului Agriculturii au descoperit faptul că peste 4000 de hectare pe care ar fi fost înființate culturi de grîu, orz sau soia, certificate drept ecologice, erau în realitate exploatate în mod convențional, aplicîndu-se asupra acestora tratamente cu pesticide sau îngrășăminte chimice. În acest sens, au fost adoptate măsuri ce au vizat, într-o primă fază, declasarea culturilor cu probleme din acest an și scoaterea acestora de pe piețele de consum specifice produselor de natură ecologică. Mai mult, au fost remise notificări către Agenția pentru Plăți și Inspecție în Agricultură, instituție care va trece la «recuperarea» subvențiilor acordate pentru toate culturile declarate ecologice. Așadar, fermierii vor fi obligați să ramburseze subvențiile încasate ilegal pentru regimul ecologic al culturilor. De menționat că în toate situațiile au fost contestate Notele de Control...

Mitul agriculturii ecologice, spulberat
Ministerul Agriculturii are o politică foarte clară în ceea ce privește modul în care fermierii trebuie să practice agricultura ecologică. Cu toate acestea, mai mulți fermieri ialomițeni, tentați de subvențiile ridicate acordate de Uniunea Europeană pentru produsele agricole ecologice, dar și de prețurile de vînzare ale acestora, au înființat în Ialomița, cel puțin la nivelul anului 2015, aproximativ 7000 de hectare certificate drept ecologice. Astfel, după cum spuneam mai sus, o statistică a Direcției pentru Agricultură Ialomița arată faptul că, în 2015, din cele 7000 de hectare certificate drept ecologice, peste 5200 de hectare au fost identificate în sectorul cerealier. Specialiștii în domeniu au recunoscut public faptul că este mai mult decît imposibil să înființezi culturi ecologice pe o suprafață atît de mare. «Așa cum am mai spus, pentru agricultura ecologică cel mai bine se pretează legumele sau fructele. Pentru culturile cerealiere este destul de complicat, pentru că plantele au nevoie de tratamente pentru a putea rezista... Grîul, de exemplu, poate dezvolta o serie de boli care, netratate, pot pune în pericol sănătatea oamenilor! Astfel, eu sînt rezervat să cred că agricultura ecologică în sectorul cerealier se practică în mod real!» declara, la momentul respectiv, Nicolae Sitaru, președintele Ligii Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România, într-un interviu pe această temă.

Inconștiența compromite agricultura
Un control al Ministerului Agriculturii, desfășurat la nivelul județului Ialomița în luna mai 2016, demonstrează faptul că unii dintre fermierii din Ialomița au încălcat legislația în ceea ce privește modul în care trebuie practicată agricultura ecologică. Concret, specialiștii au descoperit faptul că peste 4000 de hectare pe care au fost înființate culturi certificate ca fiind ecologice erau în realitate convenționale, fiind tratate cu diverse substanțe chimice interzise de tehnologia ecologică. Dincolo de faptul că nu au putut justifica cantitățile mari de pesticide achiziționate pentru culturile convenționale, substanțele interzise de tehnologia ecologică au fost identificate în urma testelor de laborator efectuate. De pe fiecare suprafață de teren pe care au fost declarate culturi ecologice au fost ridicate probe de sol și din plante, în toate cazurile rezultatele indicînd faptul că fermierii vizați de control au compromis culturile ecologice. Principalele măsuri care au fost dispuse au vizat anularea certificatelor de conformitate pentru anul agricol 2015-2016, includerea suprafețelor în sistemul convențional de agricultură și interzicerea la comercializare a produselor pe piețele autorizate pentru valorificarea produselor ecologice.

Penalizați de Uniunea Europeană
Potrivit legislației, fermierii descoperiți că folosesc substanțe interzise pentru culturile ecologice sînt amendați și obligați să restituite valoarea sprijinului financiar acordat de Uniunea Europeană pentru acest tip de agricultură. Reamintim faptul că valoarea ridicată a subvențiilor îi determină pe cei mai mulți dintre fermieri să declare culturile convenționale drept ecologice. În medie, UE oferă între 170 și 250 euro/hectar pentru suprafețele pe care sînt înființate culturi ecologice. Doar pentru culturile declarate ecologice înființate în anul 2016, fermierii prinși în ilegalitate de Ministerul Agriculturii ar putea să ramburseze subvenții de aproximativ 4 milioane de euro. Banii vor fi returnați Agenției pentru Plăți și Inspecție în Agricultură Ialomița. Reprezentanții instituției sînt însă rezervați cu privire la recuperarea banilor, așteptînd să vadă rezultatele contestațiilor pe care le-au făcut fermierii. «După lege, subvențiile trebuie înapoiate! Nu știm dacă vor fi cele aferente anului în curs sau și pentru anii trecuți... Deocamdată așteptăm să vedem rezultatele contestațiilor pe care le-au depus fermierii, pentru că fiecare dintre ei au contestat notele de control. Este un drept prevăzut de lege pe care dînșii au decis să-l folosească!» a declarat Florea Stoian, directorul executiv al APIA Ialomița.

Dezastru la Agrichim Fetești, firma deținută de consilierul județean PSD Viorel Nica
Controlată de consilierul județean PSD Viorel Nica, societatea comercială Agrichim Fetești este una dintre firmele din Ialomița supusă verificărilor desfășurate în luna mai a acestui an de Ministerul Agriculturii. Totodată, firma deține și cea mai mare suprafață de teren pe care au fost înființate culturi ecologice. Pentru anul 2016, societatea Agrichim Fetești s-a înregistrat la Direcția pentru Agricultură Ialomița cu 1447 de hectare certificate ecologic (din total suprafață de aproximativ 3000 de hectare!), de către Organismul de Inspecție și Certificare Ecoinspect SRL. Pe această suprafață au fost înființate culturi de grîu de toamnă pentru consum (415 ha), grîu de primăvară sămînță (63,19 ha), soia pentru consum (836,63 ha) și lucernă pentru sămînță (94,33 ha). În urma analizelor efectuate la probele de sol și din plante recoltate de pe suprafețele declarate ca fiind ecologice, experții Ministerului Agriculturii au descoperit existența substanțelor interzise, atît în sol cît și la nivelul plantelor. În urma abaterilor constatate, specialiștii din Minister au somat Organismul de Inspecție și Certificare includerea societății Agrichim Fetești pe lista operatorilor agricoli cu risc ridicat în ceea ce privește practicile neloiale în domeniul agriculturii ecologice și au solicitat realizarea unor controale mai dese. Contactat telefonic pentru a oferi un punct de vedere cu privire la deficiențele constatate pe suprafețele deținute, consilierul județean PSD Viorel Nica a declarat faptul că a contestat Nota de Control a Ministerului Agriculturii. «Mare lucru nu au găsit pe pămînturile mele... Pentru că este dreptul meu, eu am contestat Nota de Control. Mie nu mi-a trimis nimeni răspunsul, să vedem ceea ce s-a întîmplat de fapt acolo și ce au descoperit... Dacă am făcut contestație, zic eu că ceea ce s-a descoperit nu corespunde cu ceea ce e de fapt în sol...» a declarat Viorel Nica.

12 Septembrie 2016, 07:50 (8452 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
APIA îl obligă pe latifundiarul Viorel Nica să ramburseze 1,3 milioane de euro
Agricultura ecologică se practică doar pe hîrtie
Ialomița: Bani europeni pentru agricultură (ne)ecologică

Comentariile cititorilor:


xwx:
(4 Aprilie 2018, 13:53)
O jigodie ordinara.Sa-l impuste!
W.W.:
(6 Februarie 2017, 14:02)
Si cand te gandesti ca este si presedintele Consiliului judetean al P.S.D.Ialomita,parca-ti vine greata privind corectitudinea lui.Astfel de oameni duc partidul de ripa si de aceea acest partid este denumit ciuma rosie.Este plina tara de ei.Ar fi bine sa fie trasi la raspundere de catre D.N.A.in regim de urgenta ca ne face tara de ris in fata U.E.si la nivel national prin politica demagogica aplicata de P.S.D. Sa speram ca bulaul ii asteapta pe toti escrocii.Miliardar de carton ca de altfel si terenul care il detine.Luat cu japca.
Lorett:
(14 Septembrie 2016, 12:46)
Saracu' i se trage de cand era seful agriculturii pe judet. I-a sarit ceapeul in brate "cerand ajutor" si nu i-a mai dat drumu'. La si botezat, ii striga Agrichim! Acum Agrichim, a crescut si s-a facut mare, mare de tot. Nu este rau sa iai un sprijin la batranete.
Lorett:
(14 Septembrie 2016, 12:35)
Un fermier de miliarde. Sa ne spuna si noua, sau celor de la DNA, cum a "reusit" acesta isprava. Ciocu' mic!.