Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Prinși de polițiști, lăsați liberi de judecători

Ialomița: Prinși de polițiști, lăsați liberi de judecători

Judecătorii din Fetești au decis să lase liberi trei inculpați cu antecedente penale, din Țăndărei, după ce polițiștii i-au prins în flagrant în timp ce se plimbau pe străzile orașului cu o mașină furată. Unul dintre infractori are 17 ani și este cercetat într-un dosar pentru furt calificat, iar ceilalți doi au fost condamnați la pedepse cu executare pentru furt și lovirea unui polițist.

Justiție pentru toată lumea
În noaptea de 18/19 septembrie 2016, cei trei infractori, pe numele lor de Edmond Ion, Cristian Ionuț Balcan și Dobrin Cristian Balcan au furat mașina unui cetățean din Țăndărei, iar apoi au făcut cîteva curse pe străzile orașului. După cîteva ore ei au fost trași pe dreapta de polițiști și luați la întrebări, iar apoi conduși la secție pentru audieri. Cercetările au fost coordonate de procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Fetești, care au solicitat instanței de judecată arestarea preventivă a inculpaților. În cursul procesului privind stabilirea măsurii preventive, desfășurat la Judecătoria Fetești luni, 19 septembrie 2016, magistrații au decis să-i lase în libertate pe cei trei hoți. Judecătorii au respins solicitarea privind arestarea preventivă a lui Edmond Ion, Cristian Ionuț Balcan și Dobrin Cristian Balcan, apreciind că aceștia trebuie să fie liberi, însă supravegheați sub control judiciar. Potrivit informațiilor, fiecare dintre cei trei inculpați are probleme cu legea penală, fiind cercetați pentru fapte de furt calificat și chiar condamnați la pedepse cu executare. Aceștia au stat după gratii pentru comiterea infracțiunilor de furt și pentru că au bătut un polițist, însă au fost eliberați condiționat pentru bună purtare.

20 Septembrie 2016, 12:05 (5005 vizualizări - 11 comentarii)

Comentariile cititorilor:


nimeni:
(23 Septembrie 2016, 07:54)
Judecatori de Ialomita cinstiti nevoie mare.Faptele minore le executa si pe acesti indivizi,adevarate pericole sociale nu.Acestia cred ca au bani si au mituyit pe prea cinstitii avocati si judecatori ca nu i-au destui bani.
Elena:
(22 Septembrie 2016, 08:50)
Unde e societatea civilă în situația asta?! Acum trebuia să iasă lumea în stradă: ceri poliției să prindă hoții și tâlharii apoi stai sub pătură. Mi-e că totul e pe sfârșite, faceți provizii că nu se știe!
Cezar:
(20 Septembrie 2016, 21:50)
Te întrebi ce poate fi în mintea unui jucător când lasă în libertate niște brute ce nu au de gând să respecte vreo regulă socială! Deși are la îndemână mijloacele necesare pentru a opri bruta să nu mai perpetueze răul. Mâine ăștia trei pot lua dinnou o mașină, cum e posibil să mai fi făcut-o anterior, și omoară oameni nevinovați în trafic, sau agresează bătrâni singuri în casele lor ptr a le lua banii, ori mai grav, deși au 30 de kile" curățați, agresează forțele de ordine...
Mircea:
(20 Septembrie 2016, 19:06)
@Dan, cred ca intr-o oarecare masura gresesti, nu toti sunt asa, am avut vecini tigani, oameni respectuosi, linistiti...asta e, si de o parte si de cealalta sunt uscaturi, aici este problema justitiei care greste, intentionat sau nu...nu culoarea pielii sau lungimea parului conteaza ci ce si cum gandesti, cuvintele sunt dintr-un cantec al lui Florian Pitis.
dan:
(20 Septembrie 2016, 17:44)
"ne mandrim" cu aceste specimene colorate , viitori majoritari ai localitatii. nu o sa dureze prea mult timp in care ne vor macelari ca pe vite la abator. nu-s buni de nimic : nu muncesc, nu platesc taxe, nu se duc la scoala pt a se educa, dar in schimb ne dau in cap. ce viitor stalucit avem cu astia.
Lex, nexam!:
(20 Septembrie 2016, 15:07)
Care judecători?! În Ialomița, Slobozia, există judecători?
Mircea:
(20 Septembrie 2016, 14:03)
Și să se mai arate mirați dece încrederea in justiție este așa de mică....
carmen:
(20 Septembrie 2016, 13:56)
Poate, acum că sunt în libertate, fură mașina vreunui judecător din Fetești, sau, o faptă "mai puțin gravă",...lovesc un polițist!....
ion :
(20 Septembrie 2016, 13:17)
Felicitări! Dați drumul la hoti,la primar și arestați nevinovatii!,ca daia suntem în România!
cici:
(20 Septembrie 2016, 13:13)
Bravo vouă trebuia sa le dați drumul la voi în case!
gogu:
(20 Septembrie 2016, 12:12)
tigani?